Skocz do zawartości
lernik

wiśnie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
CzarnyBrat1    0
Dokładnie, teraz to jest co raz mniej opłacalne. Dawniej owszem, niezłą kase można było zgarnąć a dzisiaj to nie to samo ale i tak lepsze to niz zboże.

I dlatego ja ze zboża będę powoli rezygnował. Po studiach konkretna decyzja, dosadzam wiśnie, jeszcze mam koło domu 3 ha wolnego pola wiec w sumie miałbym 7 ha wiśni do tego powiększam plantacje cebuli tak do około 10-15 ha, rezygnuje z burakow i reszta pszenicy. Całkowicie chce sie poświęcic tym dwóm uprawom. Przy okacji jakis kombajn do wiśni czy otrzasarka i owoc mógłby isc na przemysł a do cebuli obieraczka i tyle by mi starczylo. Taki mam plan na przyszłosc.

zimny    0

to podobnie kombinuje, tylko chce sie nastawic na produkcje pomidora na wełnie i na sad (15 ha pestkowe wisnia, brzoskwinia morela)

a co do kombajnu, to na taki areal oplaca ci sie kupic otrzasarke, ale nawet do niej musza byc odpowiednio ciete drzewka, tzn. od ziemi do pnia musi byc conajmniej 80cm i watpie czy bedziesz w stanie doprowadzic do takiego stanu stare nasadzenie

Wiadomość z agroFakt.pl

CzarnyBrat1    0

Dzięki adasiorek, liczę że plan wykonam. A co do otrząsarki to z tego co wiem wiśnie nie muszą być specjalnie cięte, kuzyn sadownik teraz był na pokazie tych maszyn, gdzieś za Radomiem już zdecydował, że kupuje otrząsarke bo na ludzi nie ma co liczyć i nic nie mówił żeby drzewa musiały być odpowiednio cięte, a on tez ma sporo starego sadu. Ale nawet to nie problem za 2-3 lata jak młode wiśnie będą dawały przyzwoity plon to wywalam stary sad i dosadzam wiśnie ale już w odpowiedni sposób do kombajnu, czyli drzewo co 1 -1,5 m, odstępy między rzędami 4 m. Oczywiście drzewa z jednym widocznym przewodnikiem, ale tak to już prowadzę mój nowy sad. Pozdrawiam.

MarcinC360    6

Mam parę pytań.Jak jest z wydajnością wiśni z 1ha(w umiarkowanym roku)??Jaki jest koszt zakupu otrząsarki lub kombajnu,bo wiadmo na ludzi nie ma co liczyć ani czekać??Pytam się gdyż słyszałem od pewnego znajomego ojca,że nawwet można na tym interesie wyjść.A co powiecie na sady śliwkowe?Jaka wydajność z ha(przyjmując w umiarkowanym roku)?

CzarnyBrat1    0

Plon zależy od wielu czynników. Ja z wiśni 10 letnich zbieram około 20-25t/ha. Koszt kombajnu do zbioru to około 300 tys zł(samobieżny) i zaczepiany do ciągnika yo pewnie cos koło 200 tyś zł :P:):D Za otrząsarkę trzeba dać do 20 tys zł. Wyjść jakoś można... :P:) A śliwek nie polecam bo na ten owoc chyba nie ma skupu, tylko pozostaja ci targi i prywatni osbiorcy ale tego nie jestem pewien.

MarcinC360    6

Acha,dzęki za odp,nie wiedziałem,że kombajny aż takie drogie.A co mi powiesz z opłacalnością sadu jabłoniowego,a może gruszki?

CzarnyBrat1    0
Acha,dzęki za odp,nie wiedziałem,że kombajny aż takie drogie.A co mi powiesz z opłacalnością sadu jabłoniowego,a może gruszki?

Tak, to są drogie zabawki....Ja zajmuje sie tylko wiśniami. Mój kuzyn ma 15 ha sadów, wiśnie, jabłka, gruszki. Jest to opłacalny interes ale trzeba mieć odbiorców, ludzi do pracy no i ciągłe inwestycje bo owoc jest trudny w przechowaniu, ale kto nie inwestuje ten stoi w miejscu. Ja pozostanę tylko przy wiśniach. Pozdrawiam

Ja muszę spróbować zbierać kombajnem Korvan, mam 1 ha wiśni jak myślicie czy opłaca mi się zasadzić 1,5 ha myślę że na wiosnę będą tanie sadzonki.

adasiorek    3

powiem wam ze z tymi wiśniami robi sie cienko bo wszyscy rzucala sie na nia jest jej ciagle coraz wiecej juz wda lata temu byl problem ze sprzedarza bo obrodzimy a przeciez jest duzo plantacji co nie weszly w pelne owocowanie.

ja juz prawdopodobnie nie bede sadzil wiecej wisni jedynie co to dosadzaj ubytki

sam sie nam zasadzeniem jabłonek na przemysl i moze do tego sliwy

musze sie jeszcze rozeznac w gruszkach

ps dodry intereslik jest takze na czeresni ( szczególnie na poznych odmianach jak Kordia Regina)

pozdro adasiorek

MarioS    1

30% procent co to jest

wisnie ok 90-95%

czeresnie 100% ani jesdej na krzaku

Witam, czy może ktoś napisać swoje doświadczenia z wiśnią Debreceni Botermo? Jakie macie odmiany i opinie o nich? Chce posadzić na wiosnę ok 40 ar i potrzebuję informacje przydatnych w wyborze odmiany

Edytowano przez DominikKuchniak

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się