Zaloguj się, aby obserwować  
Gość adrian

Małą chlewnia

Polecane posty

Gość adrian   
Gość adrian

w przyszłym roku zamierzam wybudowac małą chlewnie na ok 4-6 macior. mój plan jak na razie wygląda tak ze maciory bedą w klatkach 1,5 na 2m przez srodek korytarz i po 2-3 po obu stronach, natomiast tucznki bedą stały za scianą podzielone na 3 klatki szerokie na ok 3.5-4m i długie na 8-9 m bede sie starał synchronizować wyproszenia zeby grupy były wieksze, oczywiśc drzwi bedą suwane zeby można był wygodnie wybierać obornik. co o tym myslice??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

po tym co sie teraz dzieje to sam nie wiem co myslec.

 

kiedys chcialem postawic chlewnie na 35-50 macior,cykl otwarty - prosta produkcja prosiąt.

na upartego mam jeden budynek i moze kupię drugi z innego gospodarstwa co by bylo gdzie trzymac tuczniki jakbym mial problem ze zbytem prosiąt ale się zastanawiam czy warto.

 

po prostu teraz produkcja musi byc masowa a ja nawet mając 50 macior nie wiem czy się oplaci sama produkcja prosiąt a w cykl zamknięty nie chce sie bawic.

 

robiles jakis kosztorys??


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

kosztorysu jeszcze nie robiłem bo niestety wszystko idzie w góre i co jakis czas musiał bym weryfikować obliczenia. Chodzi mi o to ze swinie traktował bym jako dochód dodadkowy w tej chwili mam walącą sie chlewnie z 75 roku i musze ją zmienić zanim sie zawali :D trzymam tam 4 maciory w cuklu zamknietym i zawsze pare groszy ze sprzedaży tuczników było no i dla mnie i znajomych jakaś swinka zostaje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Hehehe to masz młode budynki. U mnie są z około 1920~ Też wszystko potrzebuje remontu :/. A z tą chlewnia to powiedz coś więcej bo też by mnie interesowało takie coś na kilka świnek ;P


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5

Daj sobie spokój z maciorami. Kup warchlaki i zrób głęboką ściółke (o ile masz taką możliwość, bo budynek musiał by być na min. 3 m wysoki). Taniej będzie wylać schody i podest paszowy niż zakup porodówek. Z maciorami to jest różnie (wiem, bo kiedyś miałem 12). To jest taka moja propozycja. Zrobisz jak będziesz chciał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

karus ale zawsze pare groszy mu zostanie z prosiaka swojego i nie wiadomo co kupi ty masz pewne zródlo bo od dudy prosiaki a firmu wstawiajace prosieta do chlewni to raczej w 70sztuk sie bawic nie beda i ja mysle ze chyba predzej mu sie zwroci ta porodowka niz gleboka sciulka... jedyny plus ze nie ma sie macior to zdecydowanie mniej pracy...


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
Daj sobie spokój z maciorami. Kup warchlaki i zrób głęboką ściółke (o ile masz taką możliwość, bo budynek musiał by być na min. 3 m wysoki). Taniej będzie wylać schody i podest paszowy niż zakup porodówek. Z maciorami to jest różnie (wiem, bo kiedyś miałem 12). To jest taka moja propozycja. Zrobisz jak będziesz chciał

 

 

wydaje mi sie ze jak bede miał 4-6 macior i każda niech przyprowadzi mi ok 20 sztuk i synchronizyjąc wyproszenia po 3 naraz to bede miał 60 sztuk na jeden rzut pasze mam swoja wiec pare groszy zawsze zostanie. a wydawać ok 200 zł na pare prosiąt i sprzedać je za ok 600 zł z czego 3/4 kasy to bedzie koszt paszy wiec zostaja mi ochłapy! a chlewnia w takim wypadku nigdy mi sie nie zwróci, wiec wole troche popracowac przy maciorach i zawsze zostanie kasa za prosiaki + coś ekstra :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Świni na wiekszą skale się nie opłaca hodować, ceny trzody są niskie ;/


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkram    0

Ja uważam że bardziej się opłaca hodować w cyklu zamkniętym ponieważ na pewno cena małego prosiaka będzie zawsze niższa niż tego którego musimy kupić i na pewno zawsze więcej nam z tego zostanie i wiemy co mamy. Wiadomo trochę swojego czasu trzeba poświęcić ale na pewno się nam to zwróci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
Ja uważam że bardziej się opłaca hodować w cyklu zamkniętym ponieważ na pewno cena małego prosiaka będzie zawsze niższa niż tego którego musimy kupić i na pewno zawsze więcej nam z tego zostanie i wiemy co mamy. Wiadomo trochę swojego czasu trzeba poświęcić ale na pewno się nam to zwróci.

 

zgadzam sie z tobą w tej chwili mam 3 maciory w starej 30-letniej chlewni wszystko zaczyna sie walic. A ok 100 sztuk tuczników na rok to chyba nie jest tak dużo... no i przy nowej przemyslanej chlewni pracy tez nie bedzie zbyt dużo, i zawsze toche "złotego" nawozu na pole sie wywiezie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1
Świni na wiekszą skale się nie opłaca hodować, ceny trzody są niskie ;/

Chyba na mniejszą skalę się nie opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Na mniejszą się opłaca, bo jak ceny polecą w dól to nie musisz zbyt dużo dokładać.. A tam pare swinek, komuś sprzedaż, zawsze jakiś grosz wpadnie ;] A takiego stada ze 150 świnek sie sprzedaż tak szybklo


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1
Na mniejszą się opłaca, bo jak ceny polecą w dól to nie musisz zbyt dużo dokładać.. A tam pare swinek, komuś sprzedaż, zawsze jakiś grosz wpadnie ;] A takiego stada ze 150 świnek sie sprzedaż tak szyblo

Ja nie sprzedaję komuś świn. Co najwyzej do skupu lub naWBC. Dopiero tutaj mówimy o jakieś opłacalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

ja tez nie mam problemu z odbiorem a co wiecej czasem przyjadą znajomi z miasta lub rodzinka to sie im zabije jakąś sztuke, oczywiście zbada u weterynarza zrobi wyroby i zawsze zostanie ok 100- 150 wiecej na sztuce wiecej za tą usługe wiec w moin przypadku nie mam zamiaru rezygnowac z tej gałezi dochodów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1

Ja u weterynarza nigdy nie badam I jakos nikt w okolicy od zjedzenia nie badanego mięsa nie zachorował ( chociaż nic nie wiadomo ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

ja wole nie ryzykować wole wydać 10 zł na badanie niz później cierpieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kolejorz    3

Ja w mojej oborze mam miejsce na 4 maciory. Tak to było dodatkowo miejsce na prosiaki i 2 krowy.


John Deere 6830 Premium | John Deere 6920 S - my dream's
Lech Poznań - Duma i tradycja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelo1414    5

My na wiosnę też rozbudowujemy chlewni na razie mamy 4 świnki (kupujemy prosaki) ale tato chce rozbudowa tak żeby się mieściło 9 :) , też byśmy kupowali prosiaki no może z czasem zostawilibyśmy maciorę :)

A co do opłacalności to mi się będzie opłacać , paszę mam swoją (jak dobrze pójdzie to dobieramy ziemi) , w ciągu roku ze 3 świnki dla siebie ubije a resztę sprzedamy :)


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj