Polecane posty

maciej22le    0

Witam....niedługo przejmę gospodarstwo jakieś 15 ha i niestety będę musiał zaczynać wszystko od nowa ojciec jako tako nie prowadził szczególnej produkcji zwierzęcej ja natomiast zastanawiam się nad produkcja mleka i tu mam parę pytań jeśli zaczynam od zera jak się ma kwota mleczna do odbiorców mleka czy jeśli kupie kwotę(i tu drugie pytanie lepiej z rezerw ARR czy na wolnym rynku)to mleczarnia musi mi odebrać mleko czy najpierw będę musiał załatwić z mleczarnia a potem dopiero kupić kwotę??????????ile krów będę mógł trzymać wraz z młodzieżą moja ziemia to 6 ha 3 klasy 6 ha 4 klasy i 3 ha łąk klasy 5???????/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik242    0

Jeśli zaczynasz od zera to ja proponował był bydło mięsne bo się opłaca a mleczne jest teraz mało lub wogule nieopłacalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

A ja popieram mleko. Za mięsne będziesz miał kasę za 2 lata dopiero. Najpierw skombinuj sobie mleczarnie która będzie odbierała od Ciebie mleko. Potem sukcesywnie dokupuj kwotę, od rolników cena 15-20 gr. Dosiej jeszcze ze 2ha łąk. Moim zdaniem na 15 ha możesz trzymać 30 krów plus kilka jałówek na wymianę. Oczywiście jeśli będziesz siał tylko kukurydzę i trawę. A paszę treściwą kupisz gotową. Aha masz dobre ziemie to siej lucernę zamiast traw, lepsza pasza.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal84    0

Witam serdecznie - osobiście również proponuje bydło mięsne co prawda kasa co jakiś czas ale mniej pracy i możesz zając się jeszcze czymś innym! Dla czego tak sadze mianowicie byłem ostatnio na pewnym sympozjum i co się okazało- usłyszałem, że opłacalna ilość krów z której będzie można wyżyć to UWAGA 150 PRZY WYDAJNOŚCI MLECZNEJ 8000 TYŚ KG!!!!!! Dodam, że pewnie jak wielu z was którzy to przeczytają byłem w szoku! Ale uważam że niestety co "niektórzy"(czyt. między liniami) będą chcieli zmusić gospodarstwa mleczne do takich kroków!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcoWzu    4

No to ktoś mądry to powiedział...

Ja nie mam 150 krów ani wydajności mlecznej 8 tyś l i jest super mogło by byc lepiej ale nie będę narzekał...na wszystko starcza :blink:


Dopóki jesteś młody Bóg troche dał urody rozkładaj pannom nogi.....i nie wstydź tego sie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcio87    8

maciej22le kolego nie chciałbym Cie zniechęcać bo fajnie ze masz zapal i chęci to się chwali ale dziel zamiary na sily...jak chcesz się pchać w mleko to chyba nie wiesz jakie to są koszty przystosowania budynków, zakupu stada podstawowego, schładzalnika dojarka końca nie widać...

Także w baku będziesz miał samych dobrych znajomych jak nie kolegów

A do opasów to tylko zakup materiału hodowlanego i dawać żreć ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paatrykk    0

Osobiście też twierdze że lepiej jest opłacalne bydło mięsne ale żeby to zacząć trzeba sporo zainwestować a zyski będą jak kolega wspominał dopiero po 2 latach dlatego radze żebyś najpierw załatwił sobie parę krów (np. 10sztuk)co będzie jakiś zysk od początku a z czasem przejść na opasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Weźcie sobie policzcie koszt odchowania byka i to co wam zostanie. Ja ostatnio obliczyłem i wyszło 1000zł. Trochę mało jak na 2 lata roboty a sprzedałem po 10 zł poubojową a teraz jest prawie 8 zł. Bez kredytu i tak się nie obędzie. Ja Ci radzę zainwestuj w krowy mleczne, trochę popracujesz przy nich ale przynajmniej będziesz miał stały dochód.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

Tylko żeby "zbudować" dobre stado bydła mlecznego potrzeba kilku jak nie kilkunastu lat. Bo od razu nie będzie miał 100% HFek. Jeśli od zera to tez raczej bym proponował mięsne, znacznie łatwiej jest wystartować i później to otrzymywać. W lecie wypościsz na pastwiska, a na zimę zrobisz trochę sianokiszonki, do tego jakieś otręby żytnie i może trochę kiszonki z kukurydzy. Nie musisz kupować tych wszystkich koncentratów i pasz jak dla bydła mlecznego. Nie orientuje się ile może kosztować "mamka" od mięsnych (czy tam coś innego od czego trzeba zacząć), ale za dobra jałówkę cielna musisz dać 4 tys zl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

To jedziesz i za 6 tysi kupujesz porządną jałowice z Niemiec albo Holandii. Paszę kupujesz już dobrze zbilansowaną i po kłopocie. Krowa ma ten plus że jest co miesiąc na spłatę kredytu.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

No tez prawda... ale oprócz rozpoczęcia budowy stada musi tez kupić dojarkę (nie ważne czy przewodowa czy konwiowa, ale jak już się bawić to przewodowkę), chłodnie do mleka, zrobić jakieś porządne miejsca uwieziowe dla krów (chyba ze już ma). A co do tych 30 sztuk to ostrożnie, najlepiej trochę mniej i stopniowo powiększać stado i powierzchnie gospodarstwa. Ja mam na ponad 65 ha (30 swojego i ponad 35 ha dzierżaw) już ponad 85 sztuk bydła i powoli robi się za dużo. Ale tez jest to duży plus bo jak potrzebuje kasę na spłatę kredytu lub na kupno jakiejś maszyny to sprzedam 3-4 jałówki cielne na raz i już mam prawie 15 tys zl a na te 3 sztuki mi nie leci bo teraz mam sporo młodzieży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Ale uprawiasz jeszcze zboża a to jest różnica. Ja pisałem że 30 jeśli zasieje na ornych tylko QQ. Dojarka na początek może być konwiowa, bodajże można kupić za 1500 zł używkę. Wiadomo stanowiska też troszkę kosztują. Najlepiej jeszcze było by zrobić ruszta to wtedy nie trzeba by było kupować słomy. Widzisz żyjesz z krów i jak sprzedasz te kilka sztuk jałowizny to trochę grosza wpadnie. Ale nie liczysz tego tak bardzo bo żywisz je paszą którą wliczasz w krowy. A wyżyj z samych opasów. To jest duża różnica.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcoWzu    4

hmmm 30 sztuk.... ja to bym od 10 zaczął a koszt jaki trzeba ponieść na start dla 10 sztuk to jakieś 60 - 70 tyś to jest suma bardzo zawężona ale to bardzo... :blink: same krowy takie lepsze od rolnika wyniosą 40-45 tyś wiadomo śmieci po 2 tyś nie warto brać bo sensu nie ma...a jeszcze gdzie reszta podzespołów...


Dopóki jesteś młody Bóg troche dał urody rozkładaj pannom nogi.....i nie wstydź tego sie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Ciekawe czym dysponuje autor tematu, w jakim stanie ma budynki?

Łatwo oszacować koszt. 30 krów x 6000=180000 30stanowisk x 120zł=3600

wyciąg obornika około 10tysi albo ruszta około 20tysi. Kwota 150000x0,2zł=30000zł Czyli bierzesz 230 tysi pożyczki. Plus jakieś tam odsetki niech będzie 20 tysi. To jest 250000zł Np na 5 lat spłata 250000/60=4200 Myśle że dałby radę tyle spłacić zawsze można wziąść na np 10 lat jeśli się boi.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcoWzu    4

@elemer moim zdaniem za ciężki start ale jak by z drugiej strony popatrzeć to 2 lata jest karencji na kredyt i wziąć na 10 lat to by jakoś dał rade...ale też trzeba mieć na wkład własny i prowizje...no i na 30 sztuk to się obawiam że te 230tyś może nie starczyć...


Dopóki jesteś młody Bóg troche dał urody rozkładaj pannom nogi.....i nie wstydź tego sie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Wkład własny zawsze można obejść. Możliwe że parę rzeczy ominąłem ale chciałem zobrazować troszkę. Wiesz najdroższa rzecz to jednak bydło. Ja liczyłem 6tysi a to już dobry materiał, można liczyć na 7000l wydajności przy odpowiednim żywieniu. Licząc na 10 lat to te 2500 zł zapłacić rat to spokojnie idzie spłacić.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcoWzu    4

Tylko teraz problem...300tyś kredytu przy 15 ha i żadnej produkcji i pewnie mało zmechanizowane to trochę będzie ciężko wyciągnąć...


Dopóki jesteś młody Bóg troche dał urody rozkładaj pannom nogi.....i nie wstydź tego sie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Właśnie dużo zależy od sprzętu w gospodarstwie. A kredyt moim zdaniem by dostał. Ludzie mają po 15ha i biorą dużo większe kredyty.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

Policzyłeś zysk a nie odjąłeś kosztów (paliwo materiał siewny folie sznurki itp to nie są tanie rzeczy ) to może że tak powiem braknąć na spłatę tego kredytu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Nie przesadzaj. Z 30 krów NA PEWNO wyciągnie 3000 miesięcznie. Ja u siebie liczyłem że koszt 1 krowy to 4000 a wiec 7000-4000 to masz 3000 zysku z 1 krowy rocznie.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcoWzu    4

Dobrze kolega Damian zauważył...utrzymanie krów jest pracochłonne, czasochłonne i że tak powiem hajsochłonne...no to teraz 30 sztuk średnia wydajność 7 tyś l no to na rok już nie będzie mleko po 1 zł bo ciężkie czasy no to daje ok 200tyś na rok "dochodu" a nie zysku...aby mieć wydajność 7 tyś to trzeba nieźle lądować w pasze, usługi, opłaty, wydatki na własną pracę i wiele innych rzeczy o których się nie myśli np jakieś remony no i też jakies straty...czyli ten zysk będzie bardzo skromny i moim zdaniem ciężko będzie ruszyć z taką inwestycją...


Dopóki jesteś młody Bóg troche dał urody rozkładaj pannom nogi.....i nie wstydź tego sie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Nie przesadzajcie. 7000 to nie jest duża wydajność. Mówicie jakbyśmy rozkminiali wydajność rzędu 10000tyś. Wcale nie trzeba takich dużych nakładów finansowych na taką wydajność, odpowiednie żywienie ot tyle. A co jeśli będzie jak teraz 1.3?? Takie gdybanie... ;)


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Ja przy tylu krowach co Ty masz w Ostrołęce dostałbym 1,40 ;) Odstawiam 7500 litrów i mam 1,27 bodajże


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj