Zaloguj się, aby obserwować  
Gumis32

Czy warto hodować krówki mleczne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gumis32    1

Witam

Czy opłaca się zaczynać hodowle krów prawie od zera?

Zależy mi na waszych opiniach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopek22    3

to zalezy od wielu czynnikow

 

tzn czy masz jakies laki, pastwiska i uzytki zielone, czy bedziesz mial jkies slomy paszowe itd

 

po drugie niee wiem jak jest z limitem, musisz go chyba kupic to kosztuje,

 

potem jeszcze zbiornik i dojarki i takie rozne pierdoly

 

i po n- te musisz zdawac sobie sprawe ze z krowami to jest uwiazanie i musisz caly czas siedziec w domu

- jesli mleko bedzie przechodzic w klasie extra i bedziesz wieksza liczbe krow to jakis zawsze staly dochod wygenerujesz, tylko ze kiedys tzn tak z 5 lat temu to lepsze ceny byly za mleko

 

-i tak poza ty wszystko zalezy jakie to beda krowy, bo od tego zalezy wydajnosc

 

po prostu trzeba miec duzo krow zeby byl jako taki dochod ale tak jest wszedzie,

 

i wg mnie mleko jest bardziej stabilne i nie ma roznych tam gorek i dolkow tak jak przy swiniach bo wszystko jest limitowane i cena w miare stabilna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gumis32    1

Aha, tylko że ja mam troche h...owy teren(pagórkowaty), ale to szczegół.

Nie wiesz ile tak firmy biorą za budowe obory??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirmnemonic    1

Łatwo możesz to sobie policzyć.

30 jałówek to koszt od 3000 do 5000 zł/szt czyli 90 000 zł lub 150 000 zł

obora uwięziowa około na 60 sztuk bydła(bo młodzież dochodzi)200 000 do 300 000 zł z wyposażeniem jeśli wolnostanowiskowa, koszt się powiększa

limit mleka przy sredniej wydajności 7000 L to 210 000 Tyś L przy cenie od 0,50 do 1,50 za litr to 105 000 zł 140 000 zł

 

Z cenami może przesadziłem lub napisałem za malo ale to luźne rachunki,

do tego dochodzi po ile mleczarnia jest w stanie ci za litr zapłacić no i najważniejsze...czy się na krowach znasz.

U nas ludzie rezygnują z hodowli krów.

I zależy czy masz ziemię by te 30 sztuk wykramić, lub więcej lub mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

ladna rachuba.... tylko niewiadomo czy te wszystkie jalówki beda zdrowe itp.... czyli ich zostanie 28 :D

ale hodowla sie oplaca chyba... bo ja tez chce zaczac :D


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gumis32    1

Jeśli bym cos nie wiedział to mam doświadczonego tate on już by wiedział co robić w razie problemów.

Ale najgorsze jest to że chce powiększyć nasz areał i hodowle, bo jak narazie to jest marnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirmnemonic    1

Ze zdrowotnością jałówek to prawda. Trzeba kupować krajowe :D My jak sprzedajemy to musimy wystawić świadectwo z weterynarii że krowy są wolne od białaczki i brucelozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gumis32    1

O żywot zwierząt się nie martwie, ale o to żeby to było opłacalne :D

A ty Karol12 ile w tej chcwili masz ha i bydła??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

ja to niedlugo dokupie ha i bede mial 20ha a krówek mam niestety zero ;/ ale zaczynam niedlugo...

biore kredyt okolo 700-800tys. i robie takie gospodarstwo ze gites.... :D

a ty ile masz krów i ha??


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Veteran    0

Jest kilka kluczowych czynnikow moim zdaniem

- zacznijmy od cen mleka w twoim regionie, ile mleczarnia jest w stanie zapłacic za mleko z dobrymi parametrami. W podkarpackim w marcu srednio placicli 87gr/litr czyli najmniej w całym kraju. byc moze jest to efekt małych gospodarstw i słabych parametrow mleka

-przyjmij konkretna postawe-jakie to maja byc krowy?? wysokowydajne HFy, ogolnouzytkowe simentale, a moze małego kalibru bydło rasy Jersey z wysokimi parametrami mleka, przy mniejszej ilosci litrow?? jezeli bierzesz zamach na HF to przygotuj sie na nie odpowiednio, przyswoj wiedze z zakrasu zywienia takich krow, obsługi, opieki medycznej :D HF sa wysokowydajne tylko trzeba umiec sie nimi zajac

- jak masz mało ziemi to niedobrze, ziemia droga jest, zakup pod utrzymanie stada bedzie obok obory najwiekszym wydatkiem

- kwoty mleczne z tego co wiem nie sa u Was najdrozsze, wiec to bedzie mniejszy wydatek

- przy oboze bezsciołkowej musisz patrzec przy doborze krow pod katem mocnych nog!! jezeli tego niedopatrzysz bedziesz miał duze problemy ze zdrowim Twoich muciek. przy sciołkowej nogi nie dostaja tak, wiec nie bedzie z tym problemu

- papiery, papiery i jeszcze raz biurokracja, rozeznaj sie dokładnie ile na maxa mozesz sciagnac pomocy unijnych przy takim przedsiewzieciu, co jak ile po co....... najpierw wszystko dokładnie policz, pojedz do mleczarni i sie rozeznaj, wybieraj jałowki z rodzimej hodowli, przekalkuluj sam, jak wyjdzie ci ze jest sens to stawiaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SameIron    0

Chodować krówki się opłaca tylko do tego trzeba mieć

1 Dobrą obore

2 dobre paśniki

3dobre koncentraty i inne pasze

3cierpliwość z dojeniem

4 (opcjonalnie) a przy dużej ilości to przydałaby się przewodówka albo i jakaś hala udojowa

 

Pozdrawiam

SameIron

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gumis32    1

Dzięki za wsparcie, bo jednak z tą ziemią to będzie mały problem(dochodze do 10 ha!!!) troche mało. :D

Ale zrobie co będe mógł, jeśli macie jeszcze jakieś pomysły to piszcie każdy umysł i myśl się przyda :D

Pozdro wszystkim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@Gumiś 32 lepiej kup sobie ładowarko-koparke budowlaną szybciej sie dorobisz niz na krowach...


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

pewnie sie pomylil o jedno zero w innych tematach :D


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gumis32    1

Nie nie pomyliłem się, hehe mam zamiar się rozinąć na taką skale, a może i większą(kto wie) :D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

A co tam chłopak chce sobie powiększyć 10 razy gospodarstwo i chwała mu za to :D


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gumis32    1

Dzięki chłopaki :D mam nawet pare pomysłów ale najgorzej z kasą, której zawsze brak :D

Powiedzcie tak ogółem jeszcze jak dodatkowo te krowy dokarmiać??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jd6220    1

najlepiej kupywac pasze oraz miec terz własną trzeba miec bele i pryzmy W ZALEŻNOŚĆI od ilości krów ale to sie opłaca i sie wzruci za pare lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Za parę lat to likwidują kwoty mleczne i cały rynek sie załamie, tylko dzięki limitom cena nie spada tak jak np trzody chlewnej. Po 2014 ceny mleka spadną i pociągną za sobą bydło mięsne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
a skąd wiesz ze w 2014 roku cena mleka bedzie mala

bo w polce żyjemy to wiem że będzie niska :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

wiesz to może daj sobie spokój z hodowlą bo to przyszłości nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj