Gość

URSUS 1224 czy 1614

Polecane posty

tomi382    99

A lepsze właśnie krajowe wynalazki- mniejszy stres w trakcie naprawy ;) Na te 45ha to możesz brać ten 155 konny silnik, zawsze szybciej polecisz w polu lub z większym sprzętem przez co czas pracy Ci się skróci. Spalanie będzie nieznacznie wyższe ale robotę zrobisz konkretną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Szóstkę turbo oczywiście. Dlaczego?

Bo ceny zbliżone i czasem można wyrwać 1614 w cenie 1224.

Osobiście rozejrzałbym się na Twoim miejscu za Zetorem 18345. Cenowo wiele się nie różnią od Ursusów a jednak więcej koni mechanicznych. Dziś masz 45ha a jutro może się okaże że:

- dokupisz 50ha

- zajmiesz się usługami.

 

Co się psuje - miałeś osiemdziesiątkę to wiesz co się psuje bo to tylko 2 gary więcej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Bierz to co będzie w lepszym stanie. 1614 ma niby te 155kM ale ja nie wiem gdzie ;) do tego mało biegów więc ta moc ginie w skrzyni. 1224 ok 120kM ma jeden bieg więcej a to lepiej. Do tych ciągników podłączysz takie same maszyny(np; pług 5 skib max, agregat aktywny 3m) tak że nie ma się co napalać na 1614. Powtarzam bierz to co będzie lepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam moim zdaniem bierz "16" poniewaz jest duzo silniejsza i troche ciezsza.moj tato pracuje w firmie i jezdzi "16" i jest zadowolony.ze skrzynia nie ma zadnego problemu bo moj tata wstawil skrzynie z 80-tki i jest super.a pozatym chod tego silnika z turbo jest o wiele milszy dla ucha niz w 12. :) ochen mowisz ze nie ma roznicy w mocy...moj tato w zniwa ciaga sklad w transporcie gdzie jest 27 ton wagi brutto i jeszcze z pola to wyciaga ;) a nie wiem ktora "12"by dala rady tyle szarpnac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Bierz to co będzie w lepszym stanie. 1614 ma niby te 155kM ale ja nie wiem gdzie ;) do tego mało biegów więc ta moc ginie w skrzyni. 1224 ok 120kM ma jeden bieg więcej a to lepiej. ....

 

a w 16xx nie ma skrzyni 4 biegowej?

Zdawało mi się że już na forum nie raz było pisane jakie typy skrzyni były w szóstkach i było tam napisane że fabrycznie wychodziły z 3 biegami lub z 4 biegami w zależności od typu skrzyni.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wawer    0

Tak są z 3 jak i z 4 biegami ale nie wiem czy to w orginale tak wychodziły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bsursus    0

wawer wychodziły takie i takie z fabryki.

rafalkowalski spokojnie by szarpnął.

pawel2793 moim zdaniem 12 Ci wystarczy swobodnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witekarol    2

hm w kwesti dźwięku silnika to myślę, że 12 bije na głowe 16. silnik 12 utrzymany w idealnym stanie daje piękną symfonie dźwięków :) no więc posiadam na 50 ha 1224 i jestem z niego jak najbardziej zadowolony. wszystkie zabiegi agrotechniczne wykonane są w terminie. zgodzę się z kolegą, który pisał, że masz wziąć tego, który znajdziesz w lepszym stanie. jeśli miłbym do wyboru dwa ciągniki o podobnym stopniu zurzycia i wyglądzie to rzecz jasna ze wziąłbym silniejszy model. + dla 1614 jest niewątpliwie troszkę wieksza moc a dla 1224 silnik bez turbo, który jest bardziej żywotny. także trudny wybór ale już życze trafnej decyzji. pozdro ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego zalezy ile byś chciał przeznaczyć pieniędzy no jesli interesuje Cie ciagnik z lat 90 to polecam 12245 jest to silnik bez turbo a więc pocieszysz sie nim troche dluzej, kabina EURO jest juz bardzo komfortowa w porownaniu z ursusem (izolacja akustyczna super mozna radia posluchac) posiadaja inne pompy paliwowe dzieki czemu silnik jest bardzo żwawy w porównaniu z poprzednia seria. Tylko szukaj egzemplarza w bdb stanie bo czasem mozna sie pokusic o mlodsza maszyne bardziej wyjechana z ktora sa potem ciagle problemy. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

witam moim zdaniem bierz "16" poniewaz jest duzo silniejsza i troche ciezsza.moj tato pracuje w firmie i jezdzi "16" i jest zadowolony.ze skrzynia nie ma zadnego problemu bo moj tata wstawil skrzynie z 80-tki i jest super.a pozatym chod tego silnika z turbo jest o wiele milszy dla ucha niz w 12. :) ochen mowisz ze nie ma roznicy w mocy...moj tato w zniwa ciaga sklad w transporcie gdzie jest 27 ton wagi brutto i jeszcze z pola to wyciaga ;) a nie wiem ktora "12"by dala rady tyle szarpnac

 

 

1224 też by to pociągnęło. Z tego co mówisz to chodzi Ci o uciąg traktora, większa masa=większy uciąg, dobrze dociążone 1224 też by dało rade. W tym przypadku moc ma drugorzędne znaczenie, bo przecież po polu nie poruszasz się z dużymi prędkościami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Ja jakoś 100 hektarów kilka lat temy 80siatką obrabiałem i się dało ;) ale teraz mam (a raczej ojciec ma) 1614 z 96 roku ciąga fortschritta 6 skib i sobie z niego niczego nie robi, gwizd słychać na pół wioski :) więc wiadomo kto jedzie, ogolnie jesteśmy baaardo zadowoleni, a co do skrzyni jest 4 biegowa. Zaraz znajdą się tacy którzy napiszą, że oramy na 10 cm lub coś w tym stylu, powiem tak, głębokość orki jest taka jak powinna gleby klasy 4-6 wiec dla niektórych pisoki ale u nas innych nie ma czasem sie glina znajdzie jakaś nie równość ale szóstka daje rade, gorąco polecam ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian95    22

A co z maszynami chcesz wszystkie zmieniać. Jeśli tak to bierz 16 a jeśli nie chcesz od razu wymieniać wszystkiego to bierz 12 i wymieniaj powoli maszyny. Jeśli obrabiałeś 80 konnym to masz teraz dodatkowe 40 a więc spokojnie dasz radę.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Według mnie 16 na 50ha nie ma po co brać .Ja mam ponad 85 i 1224 daje rady i przydało by się jeszcze z 20 ha.Ciągam 5 skib fortschrita na 25 cm i mam 1/3 ciężkich ziemi.Średnio w orce pali mi 16litrów a kuzyn i teściu 1614 i 1634 nie mogą zejść poniżej 20 i tak samo inni w okolicy z 16.Dziwią się że mi pali tak mało.

Co do 18345 to mocna przesada.Sąsiad ma 18345 , zetora 16245,MTZ82 TS i MF3512 i obrabia 350ha praktycznie 3 ludzi.18345 ciąga 5 skib odwrotka pół zawieszanego i też 20 litrów a ziemie są średnie.

Ile szybciej zrobicie 16 od 12 z 10 minut ha a z 4 litry na ha więcej spali.Ja średnio orze 1ha w godzinę a jak mam ładne pole długie to niecałą.

16 trzy biegowa ma beznadziejną skrzynie a jeszcze bez żółwia to 12 ją w polu minie.W tamtym roku orałem z teściem on 1634 z pługiem Lemken Opal7 5 skib odwrotek z kołami 18,4X38 i bieg 1 szosowa,ja 1224 5 skib pół zawieszany 4 polowa z kołami 18,4X34 to na odcinku 700 metrów wyprzedzałem go ok 100 metrów.

Jak uprawialiśmy to nie miałem szans bo on jeździł 2 szosową a ja 3 szosową na żółwiu.No to jeździł z 3-4 km/h szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Dlaczego 12" ma minąć. Mamy 16" trzy biegową i teraz bez żółwia i daje rady. 5skib kołaszewskim idzie 8-9km/h pierwszym biegiem i głębokość 20cm. Teraz obrabia 30ha ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 Lepsza będzie 1614 zawsze trochę więcej mocy w razie rozwoju gospodarstwa będzie jak znalazł i jeszcze na usługi może latać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Według mnie 16 na 50ha nie ma po co brać .Ja mam ponad 85 i 1224 daje rady i przydało by się jeszcze z 20 ha.Ciągam 5 skib fortschrita na 25 cm i mam 1/3 ciężkich ziemi.Średnio w orce pali mi 16litrów a kuzyn i teściu 1614 i 1634 nie mogą zejść poniżej 20 i tak samo inni w okolicy z 16.Dziwią się że mi pali tak mało.

z własnego doświadczenia powiem Ci że mocy nigdy za wiele.

Poza tym idzie o czas wykonania prac - szybciej zrobisz i masz więcej wolnego dla rodziny, siebie itp a nie tyrać od rana po zmierzch i nic z życia nie mieć poza robotą.

Co do 18345 to mocna przesada.Sąsiad ma 18345 , zetora 16245,MTZ82 TS i MF3512 i obrabia 350ha praktycznie 3 ludzi.18345 ciąga 5 skib odwrotka pół zawieszanego i też 20 litrów a ziemie są średnie.

Ile szybciej zrobicie 16 od 12 z 10 minut ha a z 4 litry na ha więcej spali....

10 minut na 1 ha?

10ha i masz prawie 2 godziny które mógłbyś np spędzić z rodziną.

Dalej obstawiam zapas mocy który daje 18345 no i chyba troszkę wygodniejszy będzie niż 1614/1214.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

I z pięć baczek paliw więcej za które mógł byś pojechać z rodziną na wczasy.Nie mówiąc o zmianie wszystkich maszyn na które będziesz harował z pięć lat kosztem rodziny.Bo wszystkie pieniądze pójdą na maszyny a nie dla rodziny.

Ale będziesz miał 10 godzin więcej w roku dla rodziny które spędzisz przed komputerem lub telewizorem.

A jak będziesz chciał kupić pole to co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Źle mnie zrozumiałeś.

Po prostu gospodarstwa się rozwijają, sam kiedyś marzyłem żeby dokupić C385/U902 do ciapka którym tato spokojnie obrabiał ziemię. W parę lat przybyło kilka ha. Udało się kupić starego bizona aby nie korzystać z usług a C385 wymieniona została na Z10145 a w tym roku dołączył MTZ952.3 a ciapek pozostał. A tak prawdę mówiąc to na ten areał spokojnie starczy U912+ciapek (fizycznie da się to obrobić U912+ciapek).

Po prostu wykorzystałem okazję aby mieć więcej czasu dla siebie i szybciej robić pracę.

 

Co do wymiany parku maszynowego - jak ktoś się rozwija to i tak wymieni ten park maszynowy a różnica między maszynami do 1614 a 18345 nie jest taka wielka jakby się wydawało a kupić teraz 1224 i wymieniać maszyny gdzie za kilka lat dojdzie ziemi i znów kwestia wymiany ciągnika i jak sam wiesz maszyn.

 

Co do paliwożerności. Mi wmawiano że Z10145 dużo pali i że nie nastarczę paliwa itp.

Wyszło że na zrobioną robotę nie jest tak źle ;)

 

Kumpel też dziwnie patrzy bo twierdzi że jego C360 mniej spali na zrobioną robotę. Możliwe ale są to niewielkie różnice a wygoda całkiem inna i oszczędzony mój czas.

 

PS: właśnie czekam na wygaśnięcie pewnej umowy i zakup 9ha ziemi + 2ha jak uda mi się przekonać właściciela do sprzedaży.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

No to zwracam honor.Źle cię zrozumiałem.

Z tego co się orientuje to 1014 to chyba najbardziej ekonomiczne ciągniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepek2    11

Kolego zalezy ile byś chciał przeznaczyć pieniędzy no jesli interesuje Cie ciagnik z lat 90 to polecam 12245 jest to silnik bez turbo a więc pocieszysz sie nim troche dluzej, kabina EURO jest juz bardzo komfortowa w porownaniu z ursusem (izolacja akustyczna super mozna radia posluchac) posiadaja inne pompy paliwowe dzieki czemu silnik jest bardzo żwawy w porównaniu z poprzednia seria. Tylko szukaj egzemplarza w bdb stanie bo czasem mozna sie pokusic o mlodsza maszyne bardziej wyjechana z ktora sa potem ciagle problemy. Pozdrawiam

W pełni się zgadzam. Zwróć też uwagę na kabinę. EURO (występująca w nowszych Zetorach i chyba też w Ursusach) ma jeszcze jedną dużą zaletę: tylna szyba jest w niej pionowa i nie wystaje tak bardzo do tyłu jak w starej kabinie. Miałem kiedyś 914 i jak skróciłem zbyt łącznik, to wieżyczka od obrotowej trójki uderzała o kabinę poniżej tylnej szyby. Nie mogłem maksymalnie podnosić i przy obrocie kółko pługa zahaczało o ziemię. Z nowym typem kabiny nie miałbyś takiego problemu, co może być ważne przy obrocie dłuższych (4 i 5 skibowych) pługów.

Powodzenia w poszukiwaniu i zakupie.


Brak roboty, nadmiar kasy = popieprzone w głowie. Rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel2793    0

Dzięki za porady ;) no z wymianem maszyn to nie będzie problemu. Kupowaliśmy w miarę możliwości po trochu i się nazbierało. tylko pługa nie ma. C 385A ciągnął gruber Kockerling 7 łapowy i jakoś jeździł. No fakt ale wolno bo na 4ce polowej (1ka szosowa jest wolniejsza od 4 polowej :), no i oczywiście się po nocach siedziało.

Trochę zakup 1614 mnie odstrasza, bo kumpel ma Zetora 160km i z pługiem Kwenerlanda 5 skibowym zagonowym to dużo spalił...no konkretnie to przez 6 godzin pracy na "pełnym gwizdku" to wciągnął 160l. Dla mnie to dużo, no fakt ale robotę ładną robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam do wyboru trzy ciągniki:
      -Fabrycznie nowy MTZ 892.2 
      -Lub John Deere 6330 z 2008 z przebiegiem prawie 10tys 
      -Oraz John Deere 6310 z 1998 roku z przebiegiem prawie 10 tys godzin (obstawiam że więcej). Jaka jest w ogóle dostępność części do tego ciągnika?
      Cena między 6330 a mtz mniej więcej to samo, a 6310 około 40 tys taniej.
    • Przez Patryszka
      Witam ma ktoś z was forda 6610? 
      Chciałbym coś kupić do 35k z napędem. I właśnie zastanawiam się nad tym fordem 80km turbo. 
      Ma ktoś z was ? Jakieś opinie ?
      Dzięki 
    • Przez FarmerPL6075
      Trochę ponad 3000 mth i 6 lat na naszym Gospodarstwie. FT Heritage 6075 DTn chodzi głównie z paszowozem




    • Przez jakubgor123
      Tak jak w tytule poszukuję ciągnika do 40 tysięcy może być 4x4 lecz nie jest to konieczność co polecacie ? Minimum 80KM
    • Przez Janusz_m
      Witam szanowne Grono.
       Doradżcie proszę , czy  ciągnik Kubota MU 5502 sprawi się dobrze na winnicy, czy ktoś ma i jest zadowolony? Czy lepiej szukać czegoś innego między 50 - 60 Km i jaki z ciągników byście polecili?
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj