MarekZulawy

PROW-nie chca dac ciagnika

Polecane posty

kamil9607    9

hodowli akurat nie mam, ale 914 więcej stoji w naprawie niż jeżdzi, a najczęściej trzy traktory na raz się używa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Dofinansowanie z uni nie tylko prow liczone jest do ceny netto. Przy modernizacji gospodarstwa opłaca sie przejśc na vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Vat na mleko czy zboże to 3 % i o tyle pomniejszona jest kwota jaką sie otrzymuje. Na zakup np maszyn jest 22 % jesli ktos dużó inwestuje rachunek jest chyba prosty. Ale chyba odbiegamy od tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryszrol    4

mam pytanko miał ktoś z was już kontrolę z ARMIR w sprawie PROWu

 

bo słyszałem że mierzą budynki inwentarskie i muszą się parametry budynku zgadzać co do centymetra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1537

ja slyszalem ze tylko tak musi byc jak sie buduje np. obore na dofinansowanie, to wszystko musi byc idealnie wymierzone, nie wiem jak z kupnem maszyn.

 

 

@hubertuss, a jak zwracaja vat to chyba 19%, zgadza sie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz650    1

Ja mam dwie c330, jednegą c360, 914 i czteroletniego zetora forterre 9641.

Jak sądzicie dostałbym NH TD5020 72km albo TD5010 60km na ok. 35ha?

 

A czy te wszystkie ciągniki są zarejestrowane na ciebie, czy jesteś ich właścicielem? Jeśli ciągnik ma więcej niż 15 lat to agencja nie bierze go pod uwagę. Więc w twoim przypadku proponował bym nie wpisywać do wniosku ciągników które mają więcej niż 15 lat.

 

Ja mam takie pytanie. Czy jak bym teraz kupił ciągnik za gotówkę to czy mogę go wpisać do wniosku który dopiero będę składał?

 

 

 

Jeśli się dogadasz ze sprzedającym że on nie wystawi na ten ciągnik faktury z dniem jego zakupu tylko dopiero po podpisaniu umowy przez ciebie lub po ogłoszeniu kolejności rozpatrywania wniosków kiedy już będzie wiadomo czy się załapałeś czy nie to można trochę pokombinować ale to musisz dogadać z dilerem, bo jeśli mu teraz przelejesz gotówkę to on będzie musiał ci ją zwrócić i dopiero po wystawieniu faktury znowu mu ją przelejesz, a to dlatego że przy zakupach powyżej 10 tyś cała suma musi być zapłacona przelewem a data przelewu nie może być wcześniejsza niż data wystawienia faktury.

 

Witam ja mam 26 hektarów i chciałbym wziąć najmocniejszego zetora forterre (125 km) Teraz mam zetora 7245 HS (65km). Ostatnio kupiłem pola z dużymi górami. I agregat 4,5 metra. Czy jest to możliwe żebym dostał taki ciągnik bo słyszałem że jak ma się duże góry to można dostać silniejszy oraz czy liczą się dzierżawy i ile trzeba czekać od złożenia wniosku

 

Dzierżawy liczą się jeśli bierzesz na nie dopłaty i taka umowa dzierżawy musi być spisana z datą z przed złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie na tą ziemię. Więc jeśli pierwszy wniosek o dopłaty składałeś w 2004 roku na tą dzierżawioną ziemię to jeśli chcesz na nią wziąć maszyny na PROW to umowa musi być minimum do 2015 roku.

Jeśli ktoś nie bierze dopłat na ziemie dzierżawioną a chce ją dopisać do wniosku żeby dostać większe maszyny to w umowie dzierżawy musi napisać że czynszem za dzierżawę jest dopłata jeśli się tego nie napisze to ta osoba która bierze dopłatę a nie obrabia ziemi prawdopodobnie będzie musiała zwracać dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

witam czy majac ciagnik 82 i 30 KM powyrzej 15 lat i 11 h ziemi moge starac sie o ciagnik 50-80 KM pod prow dla mleczarzy lub zwykly prow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaim33    2

Ja też chciałbym zasięgnąć opinii ekspertów. A więc mam gospodarstwo o powierzchni ok 10 ha + dzierżawy(30 ha) na które nie biore dopłat(nie mam spisanych umów, ale da się to załatwić), prowadze hodowlę zwierzęcą(bydło opasowe i tuczniki 15 macior w cyklu zamkniętym obecnie na stanie 200 sztuk)bydła nie jest dużo ok 20 sztuk ale w tym roku mam nadzieję zacząć budować nową oborę na ok 50 sztuk + cielęta. Chciałbym złożyć wniosek o dofinansowanie na ciągnik ok 100-120 km z turem(prawdopodobnie) i kilka maszyn a mianowicie pług, agregat ścierniskowy, prasę rolującą jeszcze nie wiem dokładnie. Jestem z województwa śląskiego, pola górki, gliniaste. Najbardziej boję się ewentualnej kontroli bo nie wiem czy moja stara obora przejdzie jest za blisko domu(15 m) jest w niej za mało miejsca na taką ilość byków. Ciągniki które posiadam obecnie to Zetory 7711(1989r.), 5320 (2001r.)i MF 225(1987r.) i nieopłacany C-330. Czy jest możliwe aby rozpatrzono pozytywie mój wniosek? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANIK    0

prowadze gospodarstwo 30ha i ojciec ma 40 ha za rok przechodzi na rente i wszystko bedzie moje.maszyny czymamy pod jednym dachem ja ma jedna chlewnie on druga poprostu ziemie mialem przepisana by mnie do wojska nie wzieli ;p wiec skaldalem wniosek na JD 150KM I PLUG 5 OBROTOWY napisalismy ze za rok ziemia bedzie moja ze mamy ciezka ziemie kliny po 8-12km jedzie sie na pole i dzisiaj przyszlo pismo ze mnie odzucili.na moje ziemie moge kupic ciagnik miedzy 130-140km :/ i 4 obrotowa i mam doslac nowe oferty. moje pytanie jest takie jak zloze wniosek na jd 6630 bedzie duzo tanszy od poprzedniego i plug 4 obrotowa to powinlo mi starczyc jeszcze na JD 5070M czy moge go tez dolaczyc czy nie bardzo?? a jak nie ciagnik to moze jakis agregat uprawow siewny lub przyczepy co kolwiek by wykozystac cala sume????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Weź wystąp z pismem w ktorym uzasadnisz wybór ciągnika tej mocy której chcesz, do mnie tez sie pruli z początku ale napisalem takowe sensowne uzasadnienie i wszystko przeszło, Teraz jak będzie nabór to biore drugiego ciapaja.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaim33    2

A co z moją sprawą? mam jakieś szanse na dostanie dofinansowania? proszę odpowiedzcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

19ha i 20sztuk bydła jaki ciągnik bym dostał? Dodam jeszcze że Władek T25 ma 32lata i C-360 3p ma 22lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    66

Ja mam też 19ha i 16 krówek,to dostałem ciągnik 85KM i drugi 47KM, woj.kuj-pom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Jak myslicie na ile km max wyznaczyl by limit ARiMR na zakup ciągnika przy powierzchni gospodarstwa około 20 h na terenach równinnych bez hodowli. Ciagnik był by jedynym ciągnikiem w gospodarstwie. Czy są jakies ograniczenia odnosnie ceny czy powiedzmy mozna wybrac np zetor mf fendt o podobnej mocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batim    7

Mam problem ARiMR przyznała mi ciągnik 100KM a ja chce kopić 102KM i mam do was prośbę jak i co mam napisać aby uzasadnić zakup ciągnika o 2 KM mocniejszego proszę o waszą pomoc w napisaniu uzasadnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

Zadzwoń do swojego prowadzącego ( osoby która prowadzi Twój wniosek z Arimir ) i powiedz jaka jest sprawa , tak dla pewności żebyś się nie wkopał . Ale jeśli byś chciał powiedzmy 120 km kupić to tak jak najbardziej jakieś uzasadnienie trzeba napisać i zero gwarancji że ci przyznają , ale o 2 km ??? To nie trzeba nic pisać tylko kupować (ale dla swojego spokoju zadzwoń i się upewnij może jakieś zmiany w przepisach są albo upierdliwa osoba) jeśli masz wniosek na 100km to jeśli kupisz 110 km nie mają prawa ci odrzucić tego ciągnika , jest możliwość kupna 10% większej maszyny . Ale tak jak mówiłem zadzwoń do prowadzącej osoby może jeszcze do doradcy tak żebyś na 120% wiedział że się da.


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batim    7

We wniosku miałem 96-106 KM a oni przyznali mi moc do 100KM(wiec tu nie działa +/- 10%) a ja chce kupić 102 KM i tylko jakieś uzasadnienie może pomóc

 

Od siebie mogę powiedzieć tyle że utrudniają życie sobie i mi no bo przecież 2 KM to bardzo dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12
Napisano (edytowany)

Jak masz w zestawieniu rzeczowo finansowym? Ja miałem do 140 km a kupiłem 150 bez wyjaśnień . I nic później nie kazali wyjaśniać , ale za to do ścierniskowca mi się przyj@bali bo miałem 3.8 podany a kupiłem 3.0 no i wyjaśnienia w poprawkach przyszły .

Edit: będę wieczorem, to odpisze.

Edytowano przez Andrzej24871

O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batim    7
Napisano (edytowany)

W zestawieniu rzeczowo finansowym mam 96-106 KM a oni mi przysłali pismo że należy mi się 90-100KM a jak chce większy to muszę uzasadnić

Edytowano przez batim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

Coś jest nie tak , oni nie mogą zmieniać zestawienia rzeczowo finansowego (umowę masz podpisaną tak?) Niby to zestawienie da się zmienić tylko że to Ty byś musiał wnieść aneks zmieniający to zestawienie. Jeśli masz podpisaną umowe i na zestawieniu masz 96-106km i przysłali Ci że możesz sobie kupić 100 konny ciągnik to ja kurde nie wiem co jest grane . Zestawienie rzeczowo-finansowe to jest święta rzecz podpisał się pod tym kierownik agencji i przybił pieczątkę . No chyba że umowy jeszcze nie podpisałeś i to zestawienie to jest dopiero jakaś nie wiem przymiarka to by sprawe wyjaśniło .


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZeWsi    0

Czy na ten PROW mozna jeszcze skladać papiery? Jezeli tak to czy jest roznica w mocy ciagnika jezeli sie ma warzywa,zborza,i uprawy mieszane. Rodzice mają 13ha warzyw i c 355 prawie 40letnia.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boluS    0

może być 100 ale 101 nie tak samo w szerokościach i pojemnościach poszczególnych maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj