Polecane posty

Gość   
Gość

Jak już liczycie koszty to liczcie wszystkie a nie przy hali koszt zakupu i koszt pracownika. A to co robot przez 15 lat będzie chodził ot tak. No niestety wymagała stałego, częstego i cholernie drogiego serwisowania (ciekawe czemu nikt o tym nie pamięta?) A co z energią (wyższe zużycie robota), wodą (jak w poprzednim), środkami czystości (tu też hala wygrywa)

 

 

Prawda. Ale robotnikowi musisz dać kwaterunek wyżywienie jakieś ciuchy, oczywiście czasem będzie chciał jechać do rodziny, a to zachoruje, a byle kogo na jego miejsce nie wstawisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

A biorąc pod uwagę wstawienie robota na 60 sztuk dojnych za około 500tyś to ile w tedy morze kosztować obora? Moim zdaniem to lepiej wybudować słabszy budynek na rusztach(myślę że 500 tyś by starczyło)i kupić robota:D niż postawić nowoczesny budynek z halą za milion:P wychodzi tyla samo:D

Przynajmniej ja tak wyliczyłem że za milion postawiłby budynek z robotem, zgadzacie się ze mną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Byłem zobaczyć robota w Niemczech facet miał 70 krów dojnych no i 1 robota a poprzednio zwykłą halę. pewnego razu miał wypadek samochodowy w którym stracił rękę i to z tego powodu musiał wstawić robota, powiedział ze to była konieczność gdyby nie ten wypadek to nigdy nie zamienił by hali na robota ponieważ teraz musi być dostępny 24 godziny na dobę a poprzednio zrobił co ma zrobić i koniec . Mówił ze jak robot ma już więcej krów to niestety ale musi się ich pozbyć bo robot nie daje rady nawet z tą siedemdzieśiątkę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko napiszę że na pewno co do energii ogromnie się mylisz kolego! Zużycie dobowe w przypadku robota jest obniżone nawet do 60% w stosunku do hali!

 

Skoro już podajesz konkretną wartość to prosiłbym jakieś źródło. I czemu nic nie wspominaszy o wodzie i środkach czystości?

 

Co do awaryjności to również mocno przesadzasz. Pierwsze dwa - trzy miesiące owszem może tak być, z rozmowy z osobami użytkującymi takie systemy wynika, że po tym okresie wszystko się stabilizuje - przyzwyczajają się krowy i ludzie - i maszyna staje się praktycznie bezobsługowa (oczywiście nie mówię o wymianie elementów eksploatacyjnych czy serwisowaniu).

 

Ani słowem nie wspominałem o awaryjności tego sprzętu. A co do bezobsługowości maszyny. Alarm włączy się każdorazowo w przypadku gdy np coś ukosi krowę w strzyk, który troszkę zapuchnie. No i wtedy nie ma zmiłuj, trzeb iść krówkę złapać, i wydoić klasycznie.

 

Koszty eksploatacji? Twoje twierdzenie jest równie bezpodstawne. Hala tak samo wymaga serwisu i co za różnica czy wymienisz np gumy strzykowe w robocie - jeden komplet co ok dwa tygodnie czy 10 kompletów co 3 miesiące? Cena takich elementów w obu systemach jest porównywalna z tego co dowiedziałem się od dealera jak i użytkowników

 

A czy uważasz że "servis" sprzętu do udoju sprowadza się tylko i wyłącznie do wymiany gum strzykowych czy tez innych gumowych elementów?

Wiesz od czasu do czasu przydało by się sprawdzić ot choćby sprawność pulsatorów, pompa też wymaga okresowych przeglądów i jeszcze kilka innych drobiazgów

 

Nie mniej dostrzegam iż się user JoHnyDD poczuł wielce urażony mą opinia inną od wychwalania więc sprecyzuję. Nic nie mam do robotów, wręcz przeciwnie uważam że jest to bardzo ciekawa i atrakcyjna alternatywa dla innych metod doju. Ale póki co jest to jeszcze zbyt niedoskonałe i drogie rozwiązanie.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No fakt krowie nie przetłumaczysz ze ma iść i się wydoić o tej i o tej. Ale takie przypadki ze krowie się coś stanie zdarzają się rzadko, ale się zdarzają. :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

No to tak czy inaczej trzeba być dostępnemu

Na Podlasiu jest gościu, Banach. Miał wybór czy do nowej obory wstawiać robota czy hale. Ma teraz 170 dojnych i hale karuzele na 28szt. wydajność rzędu 9tys. Rozmawiałem z nim i stwierdził ze właśnie nie chciał żeby wsadzać aż tyle kasy w robota. TopAgrar z marca. A koniunktura na mleko dziś jest a jutro jej nie ma. Im się szybciej zwróci tym pewniej się będzie działało na rynku. Na wszystko jest argument, ale nie przekonamy się dopóki nie będziemy mieć styczności z 2 rozwiązaniami.

 

Jak już 20000.

 

Radze cofnąć się do liceum i policzyć % składany albo wpisać w google kalkulator kredytowy


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

W Piątnicy zawsze jest koniunktura na mleko :blink: Wiesz nie znaczy że jeśli duże gospodarstwo nie kupiło robota to jest to kiepskie rozwiązanie. Dużo zależy od sytuacji w jakiej jest hodowca. Może ma pracowników i dorzuci im parę groszy do wypłaty i poza pracą obowiązkowo wydoją krowy. W takiej sytuacji też wybrałbym hale. Ale jak mam dać 3 tysie 1 osobie za kilka godzin dojenia to troche mnie zniechęca :huh:


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Jak już 20000.

Tak jak pisał @statek-policz sobie dokładnie-to nie są 2 % od sumy tylko 2 % w stosunku rocznym+z pewnością prowizja+rozpatrzenie wniosku+coś sie tam zawsze znajdzie biggrin.gif ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

U niego pracuje dokładnie 5 osób i obrabia jeszcze 200ha. Osoby przy udoju są odpowiedzialne za robienie paszy i jej zadanie, wiec przy takim stadzie robota praktycznie 14h dziennie z udojami


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Tak poza tematem Banach to ten który oddał najwięcej mleka do Piątnicy?? Jaki ma system utrzymania i co tam robią osoby przez 14h? Doi 2 czy 3 razy?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Tak ten, sam, ma kwotę na 1,58 mln litrów. On jest prezesem zarządu OSM Piątnica a syn jest rzeczywistym zarządcą gospodarstwa. Obora jest na ruszcie, bynajmniej ta nowa. System obsługi stada DairyPlan, taki jak u mnie ale hale ma oparta na dematronach, u mnie jest Metatron P21 ale w karuzeli i tak nie ma czasu na obsługę stada na hali tylko siada się do kompa.

 

Jeśli masz 3 grupy żywieniowe zakładając po 80szt to dla każdej masz do zrobienia po jednym wozie paszowym. Zakładam ze z 200ha ma trochę zboża wiec tez trzeba pasze sypka do wozy zrobić i załadować podajnikiem. Na jeden wóz wypada 1.0h z czyszeniem korytarza paszowego.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Ciekawe jak ogarnia pracowników i czy zatrudnia weterynarza? 170 to sporo ale zobacz ty masz tylko 40 mniej a ile osób przy tym pracuje? 5 pracowników ciężko upilnować i ciężko znaleźć osoby do dojenia :blink:


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Wiesz ale ja mam łącznie z jałówkami i opasem (25 szt) planuje coś postawić, budynki pękają w szwach i trochę robi się uciążliwe. Doje 60 wiec o 110 mniej:)

ale jeśli każdy ma swoja działkę do zrobienia to robi bez problemu. Kwestia organizacji. Lubie jak każdy jest za coś odpowiedzialny.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

5km ode mnie koleś ma ponad 200 dojnych a wszystkiego bydła coś ponad 400szt i jakoś to ogarnia, ale roboty ma od ciorta. Statek całe gospodarstwo sprzedajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

5km ode mnie koleś ma ponad 200 dojnych a wszystkiego bydła coś ponad 400szt i jakoś to ogarnia, ale roboty ma od ciorta. Statek całe gospodarstwo sprzedajesz?

 

Nie sprzedaje, nie wiem czy to napisałem

 

Cały czas inwestuje :blink:


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Może nie napisałeś, ale z twojej sygnaturki tak wynika jak gdybyś sprzedawał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@statek sprzedaje beczkowóz a reszta sprzętów to tylko tak napisał które posiada. Przynajmniej ja tak to rozumiem


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

A no można tak rozumieć :blink: może ktoś chętny? Beczkowóz w super stanie


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folenka    29

A możesz mi na pw napisać coś więcej o tym beczkowozie?

 

Ja tak Was czytam i czytam, bo też stoję przed podjęciem decyzji czy inwestować, stawić nową oborę, czy jednak dać sobie spokój z tym... Trudne decyzje, nie ma co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Pewnie że inwestować "kto nie inwestuje ten ginie" :) A tak serio to zależy w jakiej sytuacji jest gospodarstwo, jakie zadłużenie,park maszynowy no i dostępne grunty. ;)


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Nie inwestować! :) ...będzie mniej mleka na rynku, zwiększy się popyt (bo jak sam przestaniesz produkować to będziesz musiał kupić), wzrosną ceny...a ja...a ja zarobię więcej :);):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Bardzo ciekawe myślenie, muszę przestawić się na ten tok myślenia bo jest całkiem korzystny ;)


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Taka jest prawda, że zostaną niedługo tylko stada minimum 70 sztuk, mniejsze nie będą miały prawa bytu. Koszta pracy i produkcji będą zbyt wysokie i nie będzie się opłacało robić przy 10 czy 15 krówkach. Moje zdanie jest takie - jak nie inwestujesz to zwiń jak najszybciej interes i nie pakuj się w kolejne kredyty jeśli nie masz planów tego naprawdę mocno rozwinąć. Znajdź lepiej dobrze płatną robotę i...realizuj cele innych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Powiem tylko tyle jeśli już to ruszta i maty, słoma też jest dobrym rozwiązaniem ale na pewno nie piasek.

Wiem to bo miałem praktykę na farmie w angli 600 krów i sprawa przedstawia się tak:

większość krów choruje na nogi

ciągle potrzeba piasku co kosztuje wynajem koparki a o nawożeniu go w legowiska nie wspomnę

krowy są brudne gdyż często jest mokro w legowiskach ( wyciekające mleko z wymion , oddawany mocz, kał )

a co najgorsze piasek zamula zbiornik na gnojowice i nie da się tego praktycznie wymieszać także do oczyszczania wynajmują koparkę ( zbiornik na zewnątrz odkryty)

co do dojarni to mogę ci polecić system ( swing over ) na tej farmie co byłem na dojarni 40/40 udój 600 krów ok. 2,5 godziny

tobie by wystarczyło 20/20 i 2 może 2,5 godziny i po wszystkim. Pierwszy raz się tam spotkałem z tym systemem ale muszę przyznać, że jest to bardzo dobry system gdyż krowa stoi tyłem do dojarza. Co najważniejsze to dość tani koszt zakupu , na pewno dużo tańszy niż karuzela i do obsługi 1 osoba. Na tej farmie akurat było dwóch dojarzy ale 40/40 dojarnia.

A co robotów to wogole szkoda gadać byłem na pokazie w angli wystawiało się kilka firm jak lely sac delava itd. Musze powiedzieć że zainteresowanie było ale przed pokazami ... Roboty tak świetnie się spisywały że było tylko słychać ale śmiechy. Może to i będzie coś z tego ale nie teraz może za 10 lat jak to dopracują.

Edytowano przez Gość
Caps Lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekk1988    0

Też myślałem nad tym systemem od samego początku projektowania obory, większość znajomych farmerów i dealerów mi ten system odmawiało, z tego powodu ze krowa po wejściu do hali powinna być od razu obsłużona a co jeśli krowa z jednej strony się długo doi to zablokuje jedną stronę i drugą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj