Adam07

Rzepak Jary.

Polecane posty

Gość   
Gość

Ale bardziej prawdopodobne że da 2 zwłaszcza jeśli jest niska zasobność gleby i nie pisać tu bajek że jest inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Prawdopodobne hmm, ale jeśli rok podpasuje będzie ponad 3. 

NPK i tak bym nie ładował tylko to co poszło pod ozimy. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No bez N to raczej nic nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Po co ta ironia, normalne że chodziło o nawóz wieloskładnikowy z przewagą  P i K koleżko  :)

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

Jak masz niską zasobność to wybij sobie z głowy jary rzepak ozimy zresztą też doprowdz ziemię do kultury posiej łubin dopłata jest wyższa i nie pisz że 6 ton jarej pszenicy dostaniesz przy niskiej zasobności

 

 

Też jestem zdania że mało widziałeś... też mam gleby o niskiej zasobności (tylko miejscami średnia) ale składnika dostarczam pod rośline uprawną pszenia ozima 2015 średnia z 11ha 7,4t/ha, żyto ozime 7,7t/ha (ph gleby 4,4 !!!) A wg twojego myślenia musiałbym sobie wszystkie uprawy wybić z głowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jasne daruj sobie przy tym ph to jedynie łubin żółty się uda no może żyto w ogóle co z Was za rolnicy żeby tak zapuścić ziemię !! Takie ph to plon sama trucizna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

To są świeżo zakupione grunty więc zanim doprowadze ph do 6.0 minie 2 lata min.  akurat ale nie w tym rzecz ... w Polsce 80% gruntów to 4 i 5 klasa a więc o niskiej zawartości składników mineralnych dążę do tego, że niskie zasobności gleby można łatwo dostarczyć w nawozach tylko po prostu większe koszty. Nie wiem z jakiego rejonu jesteś ale jak masz taką dobrą ziemie to się ciesz. A jeśli chodzi o rzepak jary to 3 tony jest spokojnie osiągalne przy dobrej agrotechnice nawet na słabych kawałkach ( chyba że susza jak w 2015)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Kolega staszek czasem za bardzo w książki chyba wierzy niektóre plony przy korzystnych warunkach pogodowych i odpowiednim nawożeniu są naprawde realne. Kolego krecikuryn siałeś rzepak jary mógłbyś coś napisać na ten temat jaka agrotechnika nawożenie ochrona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

A orientuje się ktoś jak daleko musiałby rosnąć jary od ozimego aby robale nie przeleciały?

Jaki jest zasięg rozprzestrzeniania się tego dziadostwa?

Moja najbliższa okolica jest w zasadzie bezrzepakowa od lat, czy to pomoże ewentualnie przy próbie posiania jarego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Ja też mam zamiar zasiać jary w tym roku ,wszyscy straszą że niskie plony w stosunku do ozimego ,sieje pszenice jara juz kilka lat i wczesnie zasiana daje plon do 7 a czasem i więcej,oczywiscie najważniejsza woda klasa ziemi 4 a i 4 b,ale mysle że rzepak wczesnie zasiany i odpowiednio dopilnowany tez potrafi się odwdzięczyć niezłym plonem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

Najgorzej w jarym rzepaku jest ze słodyszkiem ale dwa opryski proteus i mospilan nawet poradziły z nim a tam gdzie był omijak to było zjedzone w 90% zresztą presja szkodników jest dużo dużo większa niż w ozimym,dodatkowo w połowie maja pojawiły się jeszcze ślimaki...

miałem 2 razy zasiany i nie miłe wspomnienia dobrze że chociaż cena wtedy była wysoka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIZONURSUS    8

witam mam zasiane 5,5 h  rzepaku ozimego odmiany Kws siany późno ze względu na susze  niestety niestety bardzo wymarzł bo był mały i raczej nic się nie zapowiada żeby odżył    myślę nad zasianiem rzepaku jarego odmiany Kws Perfect  może mi ktoś udzielić informacji co nieco na ten temat jaki plon i czy opłacalny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gorecki331    0

Ja w 2012 roku też byłem zmuszony przesiać po wymarznięciu zasiałem 2 ha rzepaku jarego a resztę jęczmień, po zbiorach żałowałem że nie obsiałem całej działki rzepakiem. Plon był w granicach 3 ton z ha ale za to cena była wspaniała bo prawie 220 zł za kwintal. W tym roku przesiew muszę znów powtórzyć po wymarznięciu 3 ha. zimowego rzepaku i raczej skuszę się na jary ,pytałem u nas w punkcie to  odmiana MARKUS jest po 360 zł za 10 kg czyli 2 ha można posiać. Wszystko zależy od pogody jak będzie sucho to cienko będzie , ale wtedy  także jare zboże też nie posypie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Gorecki jaka agrotechnika i nawożenie?

 

Edytowano przez slonju77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIZONURSUS    8

a co powiecie o rzepaku jarym KWS perfect czy macie jakieś lepsze odmiany bo zamierzam posiać tak jak pisałem wczesniej ale nwm czy się opłaca bo nie chcde znowu stracić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gorecki331    0

Gorecki jaka agrotechnika i nawożenie?

 

Przepraszam że nie odpowiadałem, ale nie miałem dostępu do internetu . A więc tak agrotechnika jeżeli nie ma większej warstwy zgniłych roślin ozimych to można zastosować agregat bądz wykonać troszkę głębszą podorywkę. Co do nawożenia to fosforowe raczej zastosowane jesienią pod oziminy , ja podaje azot w dwóch dawkach przed siewnie i potem  po obserwacji plantacji . Siew koniec marca lub początek kwietnia , uzależnione raczej od pogody i temperatury gleby, ja planuje siew jeżeli oczywiście pogoda pozwoli jeszcze przed świętami ze  względu na małą wilgotność gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Przepraszam że nie odpowiadałem, ale nie miałem dostępu do internetu . A więc tak agrotechnika jeżeli nie ma większej warstwy zgniłych roślin ozimych to można zastosować agregat bądz wykonać troszkę głębszą podorywkę. Co do nawożenia to fosforowe raczej zastosowane jesienią pod oziminy , ja podaje azot w dwóch dawkach przed siewnie i potem  po obserwacji plantacji . Siew koniec marca lub początek kwietnia , uzależnione raczej od pogody i temperatury gleby, ja planuje siew jeżeli oczywiście pogoda pozwoli jeszcze przed świętami ze  względu na małą wilgotność gleby.

I ile dajesz tego azotu? Czym mozna odchwaszczać jary rzepak? W jarym rzepaku stosuje się regulatory wzrostu czy też zabiegi fungicydowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIZONURSUS    8

grecki jaką odmianę posiałeś i jaką odmianę byś polecił bo mam zamiar posiać bo z tego nic nie będzie raczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy410    15

Ja w 2012 roku też byłem zmuszony przesiać po wymarznięciu zasiałem 2 ha rzepaku jarego a resztę jęczmień, po zbiorach żałowałem że nie obsiałem całej działki rzepakiem. Plon był w granicach 3 ton z ha ale za to cena była wspaniała bo prawie 220 zł za kwintal. W tym roku przesiew muszę znów powtórzyć po wymarznięciu 3 ha. zimowego rzepaku i raczej skuszę się na jary ,pytałem u nas w punkcie to  odmiana MARKUS jest po 360 zł za 10 kg czyli 2 ha można posiać. Wszystko zależy od pogody jak będzie sucho to cienko będzie , ale wtedy  także jare zboże też nie posypie.

witam ja tez chce zasiac rzepak jary czy trzeba przeorac zimowy czy wystarczy gruber oprysk w fazie 4 lisci metazanex nawigator leopard

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombi82    19

mam moze smieszne pytanie ale chciałem sie dowiedziec jak jest ze sprzedazą  rzepaku jarego czy moze iśc razem z ozimym bo mam do przesiania ozimy na kawałku 8 ha pewnie z 1 ha i mysle ze jary byłby odpowiedni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jastrzab901    0

jaki jest najlepszy termin siewu rzepaku jarego w woj. lubelskim ??

kolego najlepiej koniec marca.

ja od srody lece z orka, a nastepnie z sianiem moze przed swietami sie uda.

patrząc na pogode dlugo terminowa niepowinno byc komplikacji.

sieje markusa ze strzelc opolskich nieco ponad 11ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesrol    3

Ja też sieje Markusa w miejsce po, wymarzniętej pszenicy termin po świętach bo sucho się robi . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj