Adam07

Rzepak Jary.

Polecane posty

kuba9022    0

Witam, czy lepiej kupić rzepak na zasiew od gospodarza i samemu zaprawić ? Czy może kupić materiał kwalifikowany zaprawiony po dużo wiekszej cenie? jak to ma się do wschodów i wzrostu tego rzepaku. Proszę o radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Markos239    108

Witam

 

Czy mozna bedzie jeszcze siac rzepak jary jestem z lubelskiego dopiero sniegi puszczaj i mysle ze dopiero kolo 17 mozna bedzie cos dzialac???????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

Ostatnio czytałem chyba w "farmerze" ,że na rzepak jary jest już stanowczo za późno .Ale nie mogę sobie dokładnie przypomnieć gdzie to było :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Fenologiczne pory roku , zapoznajcie się z tym hasłem , to kiedy powinien był być zasiany w marcu ? Zasiejecie na początku maja i też urośnie i w gazecie to opiszą ( w dziale sensacje ). :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas616    9

dziś dzwoniłem do Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszcz, Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Stacja Badawcza Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii w Mochełku i powiedziano mi że można jeszcze w tym tygodniu posiać. Jeśli pogoda dopisze to tak zrobię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9022    0

Ja sieje pod koniec tego tygodnia.Nie próbowałem ale będe pryskał Metazanexem + Comand. Metazanex 2l/ ha a Comand 0,15l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Panowie a czy będzie coś z tego rzepaku, jeśli zasiałem tak jak ozimy? Tzn siałem pod koniec sierpnia, ale kupując sprzedawca nie powiedział, że to jary i zasiałem jako ozimy.. Póki co nie kwitnie, kiedy mogę się spodziewać jego kwitniecią i czy coś z niego bedzie jeśli zasiany jesienią, dobrze przezimował nawet bardzo nic mu sie nie stało..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zieluch111    0

u mnie siany kiedyś 15 maja dał 2.3 t z ha zbiór koniec sierpnia :P

w zeszłym roku siany po połowie kwietnia dał zaskakujący plon na 4a 3,9 tony z ha w tym roku puki co nawet pada więc zanosi się obiecująco :D co do kolegi wyżej dziwne że nie zmarzł :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9022    0

a w tym roku kiedy siałeś? ja sialem pod koniec kwietnia dopiero zaczyna wychodzić i listki pokazywać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas616    9

a w tym roku kiedy siałeś? ja sialem pod koniec kwietnia dopiero zaczyna wychodzić i listki pokazywać

u mnie podobnie jest. Rzędy ładnie widać tylko na górkach coś słabo chce rosnąć, chyba za mało wilgoci mial

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

@zieluch111 no właśnie nie zmarzł i ładnie kwitnie jak pozostałe ozime jest trochę mniejszy i grubszy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Markos239    108

Witam

Czy mozna juz pryskac rzepak jary od chwastu???

Bo na polu jest roznej wielkośći gdzie bardziej sucho jest maly gdzie wilgottno to juz dosc duzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Czy posiada ktoś rzepak jary na sprzedaż?chodzi mi do siewu , rzepaku nigdy nie uprawialem więc nie chce sie pchać w koszta bo nie wiem czy cos z tego wyjdziepotrzebuje około 10 kg

 

Jeżeli ten rok będzie podobny do poprzedniego czyli dużo opadów to plon będzie nieznacznie mniejszy niżeli ozimy.

Napiszę Ci moje doświadczenie z rzepakiem jarym.

W zeszłym roku wsiałem odmianę LARISSA (Agrobras) w terminie 25.04.2009 czyli dosyć późnym. Obszar to 2x po 1.5 ha (nie jestem wielkim rolnikiem) :-)

 

Teraz ważne: na pierwszym kawałku siany po życie a na drugim po pszenicy. (piszę o tym ponieważ jak wiadomo po życie nie ma praktycznie w ogóle chwastów a po pszenicy są co ma bardzo duży wpływa na plonowanie)

 

Rzepak wysiany w ilości 10kg na 1.5ha czyli wychodzi około 6.6kg na ha ( troszkę dużo ale to ze względu na opóźniony termin siewu.

 

Uwaga: WYSIANY ZWYKŁYM MOTYLEM wymieszany razem z nawozami!! ( nie posiadam odpowiedniego siewnika) Ale i tak całkiem nieźle go wysiało, dokładnie.

 

Na obu polach dokonano orki zimowej. (Letnia zwiększa ilość chwastów i przesusza glebę.) A po siewie dokonałem bronowania i wałowania.

 

Nawozy: Ze względu na drogie nawozy na te 3ha PRZED SIEWEM pod korzeń poszło:

0,3t Polidap Fosforan Amonu NPS 18,46,2

0,3t sól potasowa K 60

0,5t saletrzak tarnowski N27

czyli: na 1ha wychodzi 45N, 46P, K60. Czystego składnika.

Przed zakwitnięciem na pole po życie sypnąłem jeszcze 45kg N. ( Gdybym wsypał na oba kawałki może plon z pola po pszenicy był by większy a raczej na pewno)

 

Odchwaszczanie: Labrador 05EC 6l na 3ha

 

Kolejna ważna rzecz rzepak bardzo lubi oprysk dolistny: dokonane zostały 3 opryski z odżywkami czyli Mocznik + Jednowodny Siarczan magnezu + Ekolist Standard ( wszystko w odpowiednich proporcjach tak jak na ulotkach) i w ostatnim oprysku dodałem na Grzyba Horizon 250EW 0,6l/ha( zamiennie można ORIUS 250EW jest tańszy) + na szkodniki Mospilan (nie pamiętam ile) + bor dolistny ( można dawać w każdym oprysku).

 

I teraz zbiory: z racji późnego siewu rzepak 19 sierpnia. Na polu po życie dał 4t z 1,5h(czysty ładny i równo wschodzący) a po pszenicy dał 2.5t z 1,5h (mogło być więcej ale kombajnista usilnie starał się go odwiać bo sporo chwastów i nie dojrzałych łuszczyn było - nie równo dojżewał).

 

Z racji na deszczowy rok uważam że rzepak wyszedł.

 

W tym roku również będę siał rzepak jary troszkę inaczej podejdę do niektórych spraw. Jeżeli by Ciebie interesowało to zapraszam do zadawania pytań.

 

Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem metodami zastosowanymi w uprawie bo gospodarkę mam niewielką i park maszynowy nie za bogaty a zajmuje się nią od niedawna.

 

Jak by kogoś interesował kosztorys ile dałem za nawozy, nasiona, opryski itp. mogę napisać.

Pozdrawiam

Czy moge wysiac nasiona nie z centrali,czy mozesz mi pomóc takie nasiona zdobyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Jakie odmiany siejecie w tym roku?? Ja zamówiłem MARCUS-a z HR Strzelce 36zł/kg


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

ja siałem dwa i trzy lata temu ale jakosc się nie udał odmiana chyba palma i heros a najgorsze to ze słodyszkiem pełno go było minimum 2 razy pryskane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Odświeżam troche temat. Panowie pochwalcie sie jaki plon można uzyskać z rzepaku jarego i na jakiej ziemi. Jak wygląda technologia uprawy? Różni się czymś od rzepaku ozimego? Ogólnie opłacalne to jest wogóle. W tym roku czuje że rzepak będzie w cenie wypadło mi 5,5 ha rzepaku i zastanawiam się czy nie przesiać go na jary. Siejąc na tym polu pszenice jarą zebrałbym koło max 6 ton. Ile można zebrać jarego? Chce złamać monokulture ponieważ juz 3 lata z rzędu była tam pszenica. Stanowisko to 3-4  czasem 5 klasa. Ph w normie. Zasobność gleby w składniki niska oprócz magnezu. Przewidywane nawożenie 200 kg mocznika 300 saletrosan. 3 zabiegi na robactwo. Planuje regulacje oraz oprysk na płatek. Co przy takiej technologi moge osiągnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak masz niską zasobność to wybij sobie z głowy jary rzepak ozimy zresztą też doprowdz ziemię do kultury posiej łubin dopłata jest wyższa i nie pisz że 6 ton jarej pszenicy dostaniesz przy niskiej zasobności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

Mało widziałeś. 

Visby 5.36t/ha średniej z 4.3ha oddzielnie ważona odmiana. 

Zasobność P i K średnia do bardzo niskiej. 

 

Cud? Raczej nie bo w podlaskim dobrze sypało jak nigdy. 

 

Także chętnie posłucham coś na temat rzepaku jarego. 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jak masz niską zasobność to wybij sobie z głowy jary rzepak ozimy zresztą też doprowdz ziemię do kultury posiej łubin dopłata jest wyższa i nie pisz że 6 ton jarej pszenicy dostaniesz przy niskiej zasobności

Ozimej pszenicy po 7 sie kosiło miejscami napewno więcej wiec czemu jarki mam nie nakosić przy dobrym roku? W tym ponad 5 ton jarki wyszło na słabszej ziemi wiec i 6 wyjść może jeśli troche lepsza gleba. Jeśli masz doświadczenie napisz coś o uprawie jarego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj