arturek18

renta strukturalna a młody rolnik:)

Polecane posty

Peron    369

Witam

 

Są już jakies wstępne terminy odnośnie Młodego Rolnika i Rent? Ojciec kończy 55 lat w lipcu, a mi w lipcu mija 3 lata, odkąd jestem na KRUS i chciałbym się ubiegać o premię dla MR. Mam pytanie: jaka jest kolejność działania? W marcu ojciec kupił od jednego gościa całe gospodarstwo rolne z lasem i budynkami. Czy może sobie te budynki pozostawić i las? Czy może jes sprzedać? Czy po przekazaniu mi tych budynków i lasu ja moge je sprzedać, czy musze trzymac przez 5 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimosa    0

No właśńie o ile to wszystko ruszy. Czy ktos zna jakies chocby spekulacyjne terminy???

A ja mam pytanie, być moze teoretyczne jeśli tych rent juz nie będzie. Mój tata ma 53 lata, chciałby przejść na strukturalna, jeśli będą. Ja studiuję na kierunku ekonomicznym, skończyłam wczesniej LO, wiec z rolnictwem nie mam nic wspólnego. Jakie wykształcenie rolnicze muszę zdobyć. tzn. co kosztowało by mnie najmniej straconego czasu i energii, bo o przyswajanie wiedzy się nie martwię, z tym dam sobie radę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Najlepiej jakbys znalazla jakas szkole rolnicza policealna. ;)

 

Moj ojciec czeka na rente, czy moze teraz sprzedac jakies 20a pola jako działke?? Nie bedzie potem z tegou problemów??? Bo jesli juz przejdzie na rente to młody rolnik nie moze sprzedac nic przez 5 lat ...


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

ja tak troche z innej beczkia mianowicie średnia krajowa wynośi 10,15ha ten areał oczywiśćie musi być własnościom czy może tez dzierżawą? ;)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

Po tym artykule ARiMR wychodzi ze w tym roku jest ostatni nabór na rentę do 2013. Mój Ojciec w tym roku skończył 55 lat i generalnie spełniamy wszystkie wymogi oprócz jednego. Niecałe 5 lat temu na żniwa staruszek był zatrudniony na 1/3 etatu w SKR na prasie i miał płaconą składkę ZUS (przez 4 miesiące). Wymagane jest aby przez 5 lat był ubezpieczony w KRUSIE, wnioski przyjmują do 10 września i do tego czasu nie osiągnie wymaganego okresu ubezpieczenia. Czy fakt że wcześniej przez całe życie prowadził gospodarstwo może pozwolić aby ubiegać się o rentę i jednocześnie dla mnie o premię dla młodego rolnika? (chcemy połączyć te dwa programy)

 

Edit:

Właśnie doczytałem na stronce ARiMR ze Ojciec aby otrzymać rentę musi prowadzić gospodarstwo przez 10 lat i przez 5 lat płacić składkę KRUS. Czy ta składka KRUS musi być płacona nieprzerwanie przez 5 ostatnich lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Czy jesli moj ojciec wzaił kredyt nawozowy to czy moze przepisac gospodarstwo wraz z nim?? Kredyt nie jest brany pod hipoteke


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melman    0

Witam,

 

Chciałbym wiedzieć, czy osoba przekazująca ziemię o powierzchni ponad 3ha, musi przekazać ją jednej osobie?

W moim przypadku wygląda to tak że są 2 kawałki ziemi: pierwszy o powierzchni 2,5ha i drugi o powierzchni niecałe 1ha.

Ojciec (61lat) spełniający wymogi dla uzyskania renty strukturalnej chce oddać 1 kawałek ziemi mi, a 2 kawałek siostrze.

 

Czy macie może jakieś doświadczenia w podobnych przypadkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

@melman z tego co się orientuję to idea rent jest taka aby przekazywać ziemię aby tworzone gospodarstwa były coraz większe chodzi tu o scalanie ziemi a nie jej podział jak w twoim przypadku.

W twoim przypadku nie będziesz mógł tak zrobić bo po pierwsze:

"4. sposobu przekazania gospodarstwa rolnego, gdzie przekazanie może nastąpić przez przeniesienie własności gospodarstwa rolnego w całości:

 

* na rzecz następcy, któremu przyznano premie dla "młodego rolnika" albo

* na powiększenie jednego gospodarstwa rolnego;"

"... przy czym powierzchnia gospodarstwa, które powstanie po przejęciu gruntów (docelowego) nie będzie mogła być mniejsza niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w kraju (obecnie 10,15 ha)."

 

Poza tym dochodzi kwestia rankingowych punktów wg których będzie przydzielana renta. Generalnie im większa powierzchnia przekazywana to większa szansa na rentę, plus punkty jeśli przekazuje się młodemu rolnikowi itp. ale o tym szczegółowo na stronie ARiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maolinka    0

Witam mam pytanie mój mąż załapał się na młodego rolnika teściu w niedługim czasie dostanie rentę strukturalną a mój problem polega na tym że staram się o prace interwencyjne z urzędu pracy jestem zarejestrowana jako bezrobotna tylko że jako żona przyszłego rolnika będę musiała przejść na KRUS i płacić składki czy nie ma innej możliwości np czy mogę zrzec się pola młodego rolnika mojego męża????Mam obiecane że po pracach interwencyjnych dostane tam etat i dlatego tak bardzo mi zależy proszę o odpowiedz będę bardzo wdzięczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

a to tak jest, że zona automatycznie jest na KRUSie?

u mnie w domu ojciec prowadzi gospodarstwo a matka pracuje sobie na etacie gdzieś tam i jest na zusie.

Dodam ze ziemia jest współwłasnością ojca i matki


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

Jeżeli mąż będzie miał przepisane gospodarstwo tylko na siebie z pominięciem ciebie w akcie notarialnym to ty nie musisz się ubezpieczać w KRUS .Możesz pracować i być na ZUS .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

@jaro jesteś pewien? u mnie oboje rodziców ma gospodarstwo (wg aktów notarialnych) a tylko ojciec je prowadzi i tylko on jest na krusie.

Po co zapisywać ziemię tylko na jednego małżonka?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

Yacenty- dobrze piszesz moją odpowiedzią prosze się nie sugerować .A co do odpisu najednego to decydują rodzice czy synowa czy zięć bedzie żądził majątkiem czy tylko syn lub córka. Problemu niema ztym jak ma się oddane przed ślubem. Różne są przypadki oddali na syna i synową a synowa chce teściów wygnać z domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

to już są zupełnie inne kwestie. czasem intercyza ma sens, czasem nie - chyba tylko w przypadku kiedy jedno z młodych ma dużo większy majątek niż drugie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31

Bułem dziś w powiatowym biurze Agencji. Dziewczyna mówiła że decyzja o przydziale rent maja być około 20 grudnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

pamiętam jak mówili ze beda koło 20 października


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

z tego co wiem do 20 pażdziernika była weryfikacja wstępna,w biurach powiatowych teraz poszło dalej w moim przypadku w-wa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

była informacja ze biura powiatowe maja 2 tygodnie na weryfikacje, później tydzien na przekazanie do wojedzkich biur, a ci z koleji mieli miec tydzien lub 10 dni na weryfikację a później tydzien na oficjalną publikację, jeśli odliczanie się zaczeło 11 września - czyli dzien po zakończeniu przyjmowaniu wniosków to i tak 20 grudnia to data absurdalna - znów pewnie ktoś przeszacował czas potrzebny do weryfikacji wniosków


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

Jacku ja na poczatku pazdziernika bylem w powiatowym biurze z sasiadem poprawki dostarczyc wiec widzisz ile im schodzi nawet nie ma szans zeby to szybciej bylo ja myslalem ze juz na pole sasiada wejde ale nic z tego juz zaczal sobie orac sasiad...


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

podobno było sporo przypadków żę niektórym brakowało trochę do tych 55l (np. mojej mamie chyba 3tyg.)pierwszym warunkiem było ukończone 55 lat a może celowo przeciągają żeby w momencie wydania ostatecznej decyzji warunek wiekowy był spełniony... (to tylko takie moje optymistyczne domniemania)   :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrz98    1

Dajcie spokój ludzie z tymi rentami to już zajoba dostać można. Chyba 5 raz już dzwonili do poprawek. Co najlepsze po każdej poprawce mówili ze już będą wysyłać do biura regionalnego ze wszystko jest ok. Mówili tez ze około 20 października ma być decyzja. Czekam na decyzje a tu kolejny telefon ze trzeba jakieś oświadczenie wypełnić znowu które to niby jakieś nowe teraz wyszło i każdy to musi zrobić. Już brakuje słów na ta agencję jaki oni tam burdel mają. Uwijają się w ''ekspresowym'' tempie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31

Ja do tej pory nie miałem żadnej odpowiedzi z Agencji w sprawie Rent jak i Młodego Rolnika. I jak tu myśleć o modernizacji w ty naborze.

A o Rencie chyba nie ma co marzyć. Mamy 27ha ale w moim województwie to jesteśmy malutcy, a rent tylko 100 na opolskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommot003    0

wie ktoś może kiedy ruszusz nabór wniosków na ręte struktulalną, oraz premie dla młodego rolnika???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

na Renty juz nie bedzie naboru, a na MR bedzie jak załatwia tergoroczne nabory, narazie sie z tym jakos nie spiesza :P


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj