arturek18

renta strukturalna a młody rolnik:)

Polecane posty

arturek18    2

witam. mam pytanie:) Mój ojciec ma 55 lat i chce przekazac mi gospodarstwo w zamian za rente strukturalna, ale ja jeszcze sie uczę (do konca nauki jeszcze rok) czy moze mi przekazac teraz, czy po skonczeniu szkoły??? w miare możliwości proszę o odpowiedz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radki1    0

może bezproblemowo ale wątpie zeby te renty wogle jeszcze były do 2013r :) też na nie czekam, jeżdże dowiaduje sie do ODR i jak zwykle nic nie wiedzą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzsiek1312    1

w chwili obecnej nie ma naboru na renty strukturalne, bo mają nie zmienić przepisy ,przekazywane gospodarstwo prawdopodobnie będzie musiało być większe niż przedtem ,i prawdopodobnie w czerwcu ruszy nabur no a żeby połączyć to z młodym rolnikiem to musisz byś ubezpieczony w kursie i prowadzić gospodarstwo, ale jak się uczysz dziennie to nie jesteś w stanie tero zrobić , więc według mnie musisz pocykać rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mimo zmienionych przepisów będziesz mógł przejąć gospodarstwo przed ukończeniem szkoły, ale rolniczej no chyba, że zobowiążesz się zdobyć wykształcenie rolnicze. Masz na to chyba 3 lata. Do tej pory można było przejąć gospodarstwo za rentę nie mając wykształcenia rolniczego i nie chcąc go uzupełnić, ale nie można wtedy skorzystać z premii młody rolnik. Obecnie oddanie gospodarstwa za rentę ma być tylko jeśli się skorzysta z premii MR. Zgody komisji na to jeszcze nie ma więc trzeba czekać.

Czytałem na forum,że niektórzy opłacają Krus(nie wiem czy to możliwe) wstecz, osoby z zawodowym wykształceniem muszą być ubezpieczeni 5 lat a ze średnim 3. Co do powiększania to na pewno trzeba je po przejęciu powiększyć. U komisji Unii leży wniosek, o to aby do powiększenia liczone były także dzierżawy od osób prywatnych a nie od ANR.

Czytałem lub słyszałem, że te wszystkie wymogi, założenia, że renta strukturalna tylko za MR to po to, aby jak najmniej osób z tego skorzystało, bo już teraz brakuje pieniędzy, aby wywiązać się z lat 2004/2006.

P.S.

Ty masz to szczęście, że twój ojciec ma 55 lat, bo mój ma 54 a ja robię szkołę i najpewniej z renty nici.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radki1    0

gospodarstwo musi mieć conajmniej 6ha gruntów użytkowych a nie jak kiedyś tylko 3ha oczywiście im większe tym lepiej, bo więksi będą mieli pierszeństwo. W krusie nie trzeba wcale być ubezpie4czonym, jeżeli tylko ojciec idzie na rente chyba że Ty chcesz skorzystać z MR to wtedy z dn przepisania musisz być w krusie przez 5 kolejnych lat. o tym że trzeba skorzystać z MR aby przyznali rente pierwsze słysze. powiększać gospodarstwa też nie trzeba jeżeli jest wymagana średnia województwa. A jeszcze jedno jeżeli chce sie skorzystać z MR nie wolno być posiadaczem gospodarstwa a w krusie być ubezpieczonym jedynie jako domownik. to chyba tyle jak coś to prosze pytać, byłem na takin zebraniu związanym z rentami i MR i coś tam wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arkadius    0

Witam jak myślicie czy mój ojciec ma szanse na rentę lata kończy w lipcu, pozostałe warunki spełniamy, trochę liczę na opieszałość urzędników że do czerwca nie dadzą rady. Słyszałem że mają być jakieś punkty i że jak przekaże się na powiększenie gospodarstwa to dostaje się więcej punktów i wtedy są większe szanse. Ciekawe czy by to przeszło bo mamy 15h dzierżawy która ja mógłby na siebie zalegalizować i miał bym gospodarstwo, a wtedy ojciec przekazując mi ziemię, przekazał by na powiększenie gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzsiek1312    1

radki1 na razie to jeszcze nie wiadomo takie są założenia że 6ha ma być.

 

Arkadius no widzę że dobrze kombinujesz , jak wszystko dobrze to zgrasz w czasie to i młodego rolnika się też chwycisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

Witam wszystkich mam pytanie, ktore pewnie nie tylko mnie dotyczy, mozliwe ze ktos jeszcze sie nad tym zastanawia. Jesli gdzies jest juz odpowiedz na to pyt to przepraszam za powtorke...

Moj ojcec za 2 miechy skonczy 55 lat, ja obecnie studiuje i dodatkowo robie zaoczna szkole rolnicza. Chcialbym aby przeszedl on na strukture i przy okazji skorzystac jeszcze z MR. Ogolnie spelniamy wszystkie warunki tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Moja mama w tym roku skonczy 50, wiec nie lapie sie na ta rente, jesli rodzice przekaza mi gospodarstwo to czy moja mama bedzie ubezpieczona zdorowtnie i emerytalnie? Wiem ze ma 13 lat ubez w ZUS i od 17 lat jest ubezpieczona w KRUS. Czy po pozbyciu sie gosp moge ja ubezp. np jako domownika lub zrobic cos w tym rodzaju? Wiadomo o co chodzi, jesli mama staraci swiadczenia w tej sytuacji to nie warto skladac nawet wniosku o strukture...

Uprzejmie prosze o odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Tak jak napisałeś. Twój ocjec idzie na rente strukturalną, ty ubezpieczasz matrke u siebie w gospodarstwie jako domownika i ona majać 55 lat, przechodzi na rente strukturalną. Tylko we wniosku który złoży twój ojciec musi być że przechodzą razem ale z twoja matka dopiero jak spełni wszytskie warunki czyli ukończy 55lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

Aha, no to troche odetchnalem bo w gminie moja mama dowiedziala sie tylko tyle ze nie bedzie ubezpieczona wiec do calej sprawy podchodzila sceptycznie... Mam nadzieje ze prawda jest to co piszesz. Czy napisales to biorac pod uwage swoj przypadek, czy po prostu tak slyszales? Dzieki za odp :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

Witam.

Ja za to mam mętlik w głowie.

Mój tato chciałby przejść na rentę strukturalną, ma 55lat, chciałby przekazać mi całe gospodarstwo, a ja chciałbym otrzymać kaskę na młodego rolnika, mam wykształcenie rolnicze, spełniam wszystkie warunki. Mój tato obecnie jest na VAT, skorzystał również z PROW-u, czy jest szansa żeby przekazał mi gospodarstwo wraz z zobowiązaniami??, Chodzi o VAT i PROW.

Sprawa jest zagmatwana i nie wiem od czego zacząć.

Może ktoś jest lub był w podobnej sytuacji i może mi pomóc??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Witam... Z tego co się orientuje to nie ma jeszcze naboru na ten rok na renty strukturalne a Ci co złożyli wnioski w tamtym roku to jeszcze nie mają wypłacane bo niby pieniędzy nie ma na to żeby rolnikom wypłacić...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

A co powiecie odnośnie plotek (z Agorbiznesu zresztą) mówiących, że w tym roku będzie ostatni nabór na strukturalne? Warto w takiej sytuacji czekać jeszcze dwa lata z przepisaniem gospodarstwa?-(ojciec ma 53 lata)? A poważnie myślimy o dużych inwestycjach a wiadomo że ja jako młody rolnik miałbym korzystniejsze warunki kredytowania np.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Mógłby Ci ojciec przepisać na strukturalną by się nie załapał ale moglibyście już rozwijać gospodarstwo bo nigdy nie wiadomo jak to będzie z cenami za dwa lata a przy obecnych tendencjach zwyżkowych to ceny mogą rosnąc i nikt nie wie jaka za dwa lata będzie cena maszyn i materiałów budowlanych więc jeśli nie będzie strukturalki to teraz można przepisać gospodarstwo i zacząć inwestycje.


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radki1    0

prawdopodobnie będzie ostatni nabór na lata 2007-2013 ;) jeżeli wogle będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

gospodarstwo musi mieć conajmniej 6ha gruntów użytkowych a nie jak kiedyś tylko 3ha oczywiście im większe tym lepiej, bo więksi będą mieli pierszeństwo. W krusie nie trzeba wcale być ubezpie4czonym, jeżeli tylko ojciec idzie na rente chyba że Ty chcesz skorzystać z MR to wtedy z dn przepisania musisz być w krusie przez 5 kolejnych lat. o tym że trzeba skorzystać z MR aby przyznali rente pierwsze słysze. powiększać gospodarstwa też nie trzeba jeżeli jest wymagana średnia województwa. A jeszcze jedno jeżeli chce sie skorzystać z MR nie wolno być posiadaczem gospodarstwa a w krusie być ubezpieczonym jedynie jako domownik. to chyba tyle jak coś to prosze pytać, byłem na takin zebraniu związanym z rentami i MR i coś tam wiem.

 

O tym powiększaniu i MR to czytałem w którymś letnim wydaniu TopAgrar. To były propozycje Polski do zmian przepisów, a czy Komisja na to się zgodzi i kiedy to inna sprawa. Osoby, które przejęły gospodarstwo nie osiągające średniej krajowej lub wojewódzkiej(zależy od województwa) muszą w ciągu 3 czy 5 lat przekroczyć tę średnią, zaś osoby, których gospodarstwa mają więcej jak 10ha muszą powiększyć zagrodę o 10%. Otrzymanie renty za Mr to też propozycja.

 

Marco1 jeśli jedna osoba z małżeństwa przekazuje gospodarstwo za rentę to współmałżonek otrzymuje "dodatek dla współmałżonka" coś ok 700zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Aha, no to troche odetchnalem bo w gminie moja mama dowiedziala sie tylko tyle ze nie bedzie ubezpieczona wiec do calej sprawy podchodzila sceptycznie... Mam nadzieje ze prawda jest to co piszesz. Czy napisales to biorac pod uwage swoj przypadek, czy po prostu tak slyszales? Dzieki za odp ;)

Taki przypadek miał mój znajomy od dostał rente a za rok jego zona ukończyła 55lat i wtedy dostawał już swoja rente i dodatek na wspołmałżonka. ale jak bedzie w tym naborze to trudno powiedzieć najlepiej to dzwonić do agencji i sie pytac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Z tego co wczoraj rozmawiałem z znajomą która jest ekonomistą to narazie obowiązuje powierzchnia gospodarstwa min. 3ha...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

A jeszcze jedno pyt. Przy rencie strukturalnej przejmujacy musi miec juz uzupelnione wyksztalcenie rolnicze, przy mlodym rolniku ma sie 3 lata na uzupelnienie, a jak jest jesli sie obie rzeczy laczy. Ja np bede mial ten papier dopiero za rok... Z drugiej strony nic nie wiadomo bo jeszcze wszystko moga pozmieniac w regulaminie, o ile w ogole to wszystko ruszy... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bee    0

No właśńie o ile to wszystko ruszy. Czy ktos zna jakies chocby spekulacyjne terminy???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Słyszałem, że coś w czerwcu ma ruszać, głowy za to nie daję. Marco o co Ci dokładnie chodzi? Do tej pory gospodarstwo można było oddać komukolwiek, nie musiał mieć wykształcenia, no chyba, że chciał korzystać z MR, wtedy po otrzymaniu musiał zdobyć wykształcenie.

Ja obecnie też zdobywam wykształcenie rolnicze, lepiej teraz przed otrzymaniem premii MR niż później się martwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

Ja tez obecnie jestem w trakcie zdobywania wyksztalcenia rolniczego, chyba jestem w podobnej sytuacji co TY, chce przejac gospodarstwo z premia MR a ojciec chce pojsc na strukture.

A teraz w przepisach renty strukturalnej czytalem ze przejmujacy chyba musi juz miec albo doswiadczenie zawodowe w gosp. albo juz miec wyksztalcenie. Mi do tego brakuje jeszcze rok i o to ogolnie mi chodzilo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro914    0

Witam

Nabór na wnioski o renty strukturalne planowany jest na III kwartał tego roku...

Właśnie też bym chciał się dowiedzieć jak to jest z tym czy osoba przejmująca gosp. musi mieć wykształcenie rolnicze czy też może je sobie uzupełnić w ciągu trzech lat....???

Bo tak jest w przypadku MR a jak jest z rentami strukturalnymi to nie wiadomo jeszcze...

Jak by ktoś miał jakieś informacje na ten temat to proszę piszcie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kruchy43    0

Napiszę zwiężle i na temat.

Moja sąsiadka sprzedaje ziemię a ja chciałbym ją kupić, ale nie jestem rolnikiem a chciałbym być i czy mogę gdziekolwiek zwrócić się o pomoc chodzi mi o ARiMR lub inne instytucje, może z Unii można coś uzyskać dofinansowanie lub cokolwiek.

Proszę o wskazówki co mam zrobić.

Z góry dziękuije. Wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek315    2

witam mój sąsiad ma 56lat chciałby przejść na rentę strukturalną może w takim wieku bo wyczytałem w internecie że od 60lat mężczyźni 55lat kobiety. Chciał by to przepisać na córkę ma wyższe wykształcenie posiada coś ok. 12ha jakie warunki musi spełnić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj