yacenty

Renta strukturalna a przejecie gospodarstwa

Polecane posty

luk2782    19

To naprawde dużo produkuje. ja tez nie jestem zwolennikiem a wrecz przeciwnbikiem twożenia wielkich latyfundiów moim zdaniem gospodarstwa rodzinne o wielkisci 100 do 200 na moze 300 ha to powinno byc max zależnie od tego co produkuja. tylko ze nie mozna tego tak okreslisc jak bym chciał sa rózne regiony gdzie nie ma tyle ziemi albo jest bardzo rozdrobnine rolnictwo sepcyfika regionu robi swoje. jezeli produkuje tylko tuczniki i kupije prosieta to zajmuje sie najprostsza zeecza w trzodzie czyli tuczem. a tu skala musi byc duza bo takie gospodarstwa o cyklu otwartym sa najbardziej narazone na wachania rynku maja spośród trzodowych gospodarstw najwieksze ryzyko strat. ale to jesli trzyma tylko tuczniki bo jezeli ma lochy i cykl zamkniety to ok tak jest najlepiej. tylko ze do tuczników trzeba miec duzo ziemi wiaze sie to z powierzchnia nie tyle paszowa co do zagospodarowania obornika czy gnojowicy.

@snopek checi sa:) kasa tez sie znajdzxie nie ma gałezi rolnictwa która nie wymagała by inwestycji:)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

W całej rozciągłości popieram Twoje zdanie a co do brata to ma w cyklu zamkniętym-to chyba w obecnych czasach jedyna możliwość na w miarę wyrównany materiał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

wiecie gdzie mozna zrobic wstepny kosztorys na budowe albo modernizacje chlewni lub cos takiego urzadzenia itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

jezeli chodzi o wyposarzenie to najlepiej firmy które sprzedaja montuja wyposażenie budynków. a jesli chodzi o sam projekt to do projektanta lub biura projektowego oni do projektów policza ci zapotrzebowanie materiałów przy aktualnych cenach nawet robocizne ci moga policzyc ale to wszystko troszke tak w zaokragleniu bo nigdy ci dokładnie co do zeta nie powiedza

@jaro to duzy z niego chodowca. cykl zamkniety to dla trzodziarzy najlepsze wyjscie.


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

no wlasnie my chcemy i mozemy ale gdzie jet dla nas poparcie i wogole teraz wszystko wiaze sie ze stratami i niewielkim zyskiem ale juz nam przyszlo w takim kraju zyc:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ja tez jak bym miał wybrac to drugi raz bym sie polakiem nie urodził:)poparcia dla młodych nie było nie ma i nie bedzie! gdyby nie pomoc naszych rodziców jak to mialo miejsce w moim przypadku nic bym nie osiągnął mimo ze poswieciłem 5 lat swojego życia na nauke w tym kierunku. Młodym rolnikom powinno panstwo zapewnic kredyty preferencyjne które nie bede wymagały kolosalnych zabezpieczen bo przeciez kto na poczatku takowe ma! nie chce zadnych darowizn dobry kredyt mi wystarczy no i może bardziej przychylne decyzje uzedników w wydawaniu pozwolen itp:)bo z tymi cymbałami to trzeba sie nameczyc! Ale u nas to nawet rodzinami nie potrafia sie zajac, młodzi na zachód uciekaja dziwnie rzeczy sie dzieja! a my ? jestesmy na szareym koncu tej kolejki


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

kurcze a ja mam 22 hektary i mam ok. 20 macior w zamkniętym i zapas pieniedzy na tuczarnie jest i mimo waskiego siedliska zrobiłem sobie wypasione play na maxymalna obsadę ze po budowie tej tuczarni mógłbym miec 56 macior w zamknietym i sobie wszystko wyliczyłem ze z kupionego zborza tez by sie opłacało chować blondynki (nielicząc normy azotowej o której juz mówiłem) ale rodzice narazie nie chcą nic podejmowac zadnych decyzji bo jestem w 1Lo (matma fiza) młodszy syn drugi farmacje na dziennych studiuje wiec napewno dla mnie by zostało i mimoze chetnie pomagam nigdy nienazekam kiedy trzeba na polu dłuzej zostaci w ogóle kocham to co robie ale oni niechca... kurde zebym był 10 lat starszyniebalbym sie brac kredytu MR i budowac tej chlewni a tak to lipa... pozdrawiam wszystkich z problemami takimi jak ja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

mnie tez od tego gonili wysłali od liceum tylko ze ja miałem profil bio-chem:) ale i tak poszedłem na studia na AR i teraz tylko czekam kiedy ojca na rente najlepiej strukturalna ale to dopiero za 5 lat wezma:)moze ojciec to nie taka przeszkoda pomarudzi i bedzie ok jego namówie ale moja Mama to wrrrr. jak jej przedstawiłem moje pomysły to powiedziąła ze dopóki oni(czyli moi rodzice) sa włascicelami to nigdy na takie cos nie pojdze! chociaz i tak by chyba nie dąło rady na taka skale bo mam troche ziemi pod zastawem i nie miał bym takiego zabezpieczenia. ale tak za 5 lat bedzie w sam raz! bo spłaty sie skoncza. czysta hipoteka i wtedy zobaczymy...


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

bio-chemia i mi chcieli wysłac i zeby najlepiej na weterynarie odrazu pozedł "tyle pieniedzy" ale dziekuje tyle zakuwac ze rozumiem matme to poszłem gdzie łatwiej mi bedzie ale fizyke teraz mam okropna i wszyscy nauczyciele mysla ze jak umysły scisłe to zaraz ze wszystkiego dobzi sa a ja bym wolał miec chlewnie i zamiast wieczornej nauki do niej chodzic pomagac a co do skzoły to technikum rolnicze :0 pełen luzik a na studia dzienne nigdy sie nie zgodze a do wojska i tak i tak wezma bo sie zaczynaja za ten temat braz w rzadzie a ja mimo wszysko ciesze sie ze jestem polakiem mielismy kilka historycznych mometów dumy i to starcza :) a ty łukasz co studiujesz i gdzie dokładnie? dzinne? masz jakies rodzenstwo co sie o działe upomna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ja studia skonczyłem w czrwcu dzienne we wrocławiu Agronomie na wydziałe Rolniczym a wojsko juz mam przenisienie do rezerwy załapałem sie jeszcze na ten myk że przenosili z wyższym do rezerwy misa juz mam wbitego w ksiązeczke i z bani wojo:) Tak mielismy kilka momentów ale ja zadnego nie doswiadczyłem za swojego życia no moze poza zmana systemu ale epoka socjalizu pozostawiła nam pokolenie które kradło w latach 90 podczas dzikiej prywatyzzacji a dzis rzadzi i co mam!? my tylko problemy i stoimy w miejscu!moje rodzenśtwo dwie siostry młodsze jedna dwa lata młodasz nawet nie wie gdzie mamy wzystkie pola. druga 7 lat młodsza che isc na weterynarie lubi sie uczyc i lubi zwierzeta ale c by sie nie działo to i tak gospodarstwo bedzie moje innej opcji nie ma! moze sie z nia dogadam w przysżłosci odnosnie opieki weterynaryjnej:)jak wogóle sie dostanie:)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

i przyszedl ten dylemat co robic??

isc na studia niezwiazane z rolnictwem i dac sobe spokuj z gospodarka

czy zostac i sie "meczyc"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

stoisz przed waznym wyborem! jezeli lubisz to robic masz do tego zapał to warto pozostac tylko to nie jest łatwy kawałek chleba na każda złotówke trzeba sie napracowac. Ja naprzykład nie mogł bym robic czegos innego poprostu meczył bym sie. Mnie granatem od pługa nie oderwali:)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

to tak jak mnie

najchetniej to bym z traktoru nie wysiadal ale jeszcze szkola

no praca na roli jest ciezka niema co ukrywac

ale to jest sens zycia no i zobaczy sie co z tym wszystkim wyjdzie

na co bys sie nastawial luk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

Sory ze odkopuje stary temat ale ostatnio slyszalem ze te renty strukturalne beda jeszcze przez 2 lata przyznawane i koniec. Slyszeliscie o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Wybaczcie, że OT, ale mam pytanie. Co mam robić ? Czy od września iść do liceum a potem AR, czy do technikum rolniczego i ewentualnie potem AR? Wiadomo, zależy mi na czasie, bo z roku na rok jest coraz mniej ziemi, a ojciec już swój wiek ma i nie dostanie pieniędzy z Unii.. Gospodarstwo mamy małe, 12ha. Dlatego nie wiem co robić. Z drugiej strony lepiej chyba mieć skończone studia, bo jak nie daj Boże by mi się noga na gospodarze podwinęła to koniec :/. Ciężki wybór...


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

lepszym rozwiązaniem jest LO ze względu na bardziej ogólny charakter zdobytego wykształcenia, a dodatkowo podczas studiów możesz uczęszczać do szkoły policealnej tudzież pomaturalnej i zdobyć zawód w ciągu 1-2 lat (analogicznie jak w technikum)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

Renata strukturalna a przejęcie gospodarstwa - rok 2008 - odgrzebuję temat.

Czy ktoś jest na etapie składania dok na strukturalną ?? i czy ktoś przejmuje np od rodziców ?? Dziś pierwszy dzień składnia wniosków na strukturalną. Natomiast dziś się kończy termin przyjmowania wniosków na "ułatwienie startu młodym rolnikom" dla osób które juz prowadza gosp a od jutra przyjmują wnioski dla osób które taka działalność zamierzają prowadzić. Myślę że renty strukturalne i ułatwienie startu .... to dwa programy które idą ze sobą w parze.

W miarę możliwości będę na bieżąco zdawał relacje z moimi przeprawami z agencją i terminami jakie obowiązują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
Myślę że renty strukturalne i ułatwienie startu .... to dwa programy które idą ze sobą w parze.

Mogą iść, ale nie muszą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzezmen    0

Właśnie zaczeliśmy z tatą skłądać papiery na strukturalną.Mam wyższe studia więc zrobiłem eksternistycznie technika rolnika.Pozdawałem wszystkie przedmioty o profilu rolniczym i ok.Dostałm świadectwo i indeks.W agencji okazało sie żę muszę mieć dyplom technika rolnika. :angry: Na zwykłe przepisanie ziemi nie jest potrzebny a na strukturalną oczywiście że tak.Jade walczyc z dyrektorem szkoły bo nie jestem jedyną osobą po takiej szkole.Nie wiem czy w każdej agencji tak jest?Może ktoś juz składał papiery i dokładnei wie jakie są wymagania ,bo już sie pogubiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

jak wyglada sprawa na dzis?

moj ojciec co miesiac chodzi do agencji i co miesiac mowia ze nie przyjmują wniosków bo nie maja pieniedzy, jak to kurcze jest skoro mu sie ta renta nalezy?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

twój ojciec musi czekać aż ogłoszą nabór wniosków i wtedy zbierać dokumenty i w kolejkę iść. Teraz to nie ma znaczenia że ma wiek i wszystkie papiery. To tak jak z prowem jest nabór to składasz wniosek nie ma naboru to nic nie zrobisz tylko czekasz. Pierwsze nabory na renty cieszyły się małym powodzeniem bo ludzie nie wiedzieli jak to wyjdzie ale jak zobaczyli że mozna na tym dobre pieniądze zbić to zaczeli korzystać z tego programu i na dzień dzisiejszy jest tak że jak zaczynaja nabór kilka dni i juz zamykają bo limit przekroczony jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

co za chory kraj - z jednej strony daja a z drugiej nie bo limity kolejki i inne pierdoły.

ojciec wczesniej nie mogl bo wiek, pozniej sie okazało ze mi kazali uzupełnic wykształcenie - choc jak sie pozniej okazało nie musiałem a teraz taki cyrk

bez komentarza


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

niop nic mnie poradzisz trzeba czekac aż ogłosza nowy nabór wniosków w tym, roku i wtedy jak najszybciej stawac w kolejkę i czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3
, pozniej sie okazało ze mi kazali uzupełnic wykształcenie - choc jak sie pozniej okazało nie musiałem

 

co masz na mysli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj