AdamZetor12145

Stan zbóż po zimie

Polecane posty

agrouki    9

mont ponoć to zniesli i teraz jest 100zł do ha bez znaczenia na uprawe i czy było ubezpieczone czy nie to nie ma znaczenia

 

wy macie jescze dylematy u nas już przesiana 20 marca cała okolica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja miałem nadzieje że się zregeneruje było troche zielonego dałem saletry i kicha po świętach 25 ha przesiewam 10 zostawiał może z 5 da przy średniej 5 letniej 6.5 t/ha

Jak liczysz na 5 ton, to po co 25 ha przesiewałeś - myślisz że jara da Ci więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAWEL0128    8

te co zostawiam to liczę może na 5 ton te co kasuje to nie liczę na tyle jak by miało być 5 ton to bym nie ruszał:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody28    39

U nas pszenica ozima, a raczej to co z niej zostalo po zimie, poszło do kasacji (niewiele, jakies 0,4ha - bo wiecej nie mielismy). Babcia twierdzi ze nie pamieta aby kiedykolwiek byla taka systuacja (malopolska zachodnia)

 

Teraz jest zasiany na tym jeczmien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonp24    0

u nas po zimie było ok nawozy rozsieliśmy na pszenice i teraz się robi lipa po prostu znika

czy to grzyb?? czy korzenie nie mają powietrza??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mont    16

U mnie w okolicy pszenice padły w 100 procentach , jeczmienie też ale kilka plantacji czesciowo pozostawiono i własnie stało sie to samo , u mnie na polu goscie z ubezpieczalni kopali i twierdzili żę czesć roślin sie zazieleni ale i tak uschnie a to dlatego ze / nie wiem jak to fachowo sie nazywa/poprostu rośliny sie zazielenią z sily kiełkowania jak gdyby ale nie pobiora pokarmu z gleby gdyż przemarzły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrouki    9

ludzie żyta nasiali bo było drogie dobrze przezimowało i pewnie teraz poleci w dół to sie przeliczyli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mietek180    0

ostatnio przyszło mi odszkodowanie z pzu za chyba 17 ha wymarznięcia (dodam ze nic nie zostało , nawet się nie zieleniło) 4400 zł a uprawa była ubezpieczona na ponad 16 tys . To ja się pytam o co tu do ...... chodzi ?:/ Czy w innych firmach też tak jest? Dlaczego ja mam dostać 25 % odszkodowania skoro nic na polu nie zostało ? A i jeszcze jedno okazało się że jeżeli coś się stanie na wiosne to pola już nie są ubezpieczone . Jeżeli ktoś może polecić inną firmę ubezpieczeniową to proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Witam. Mam problem jęczmien ozimy zmarzł w 50% i teraz mam zamiar zasiac kurydze.

wiem że to juz ostatnie chwile na to .Pole jest 1 ha tylko ze na pochyłym terenie i niewiem czy warto siac kukurydze warunki utrudnia na dodatek kształt pola (trojkat). Sam juz teraz niewiem a jesli nie kukurydze to co zasiac? prosze o porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolego,co do ostatnich chwil na zasianie kukurydzy,to jeszcze nie ostatnie,u mnie dopiero w terenie dopiero się siewy zaczynają,no polę w trójkącie jest utrudnieniem tym bardziej że to jest 1ha,co do maszyny tnącej,i do Ciebie bo to się dużo czasu majaczy na takich kawałkach.A co zasiać,pomyśl logicznie,każdy ma swoje zdanie,ale zadecydować i tak musisz sam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

@ania25 ma rację nie warto na takim polu siać qq będzie nie wygodnie kosić i może się dużo zniszczyć na uwrociach . Możesz zasiać jęczmień jary można go siać i na początku maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mont    16

mozna siac co sie komu podoba , sypac nawozy lac chemie i ... , pytanie co zbierac , u mnie tej wiosny deszczu brak wrecz susza a prognozy optymistyczne od czwartku 25 na plusie i bezchmurne niebo , czy to co po zimie zostało wiosna dobije , jak u was z opadami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

północna wielkopolska (20km od Poznania w kierunku nad morze) opadów jak narazie wystarczająco, ziemia nadal wilgotna, a wczoraj jak sialismy kuku na klasie 3a,b to wręcz za wilgno bo sie kółka od siewnika oblepiały, także puki co nie mogę narzekać, ale wiem tez że np w okolicy Niepruszewa-Buk jest sucho jak diabli, a to zaledwie 30km ode mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

u mnie narazie z opadami wszystko ok a gdzieniedzie mokro


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

-- połączono --

 

Ojciec na jesieni zasiał pszenżyto bardzo słabo wschodziło a teraz chodziłem patrzeć to jest strasznie rzadkie i takie bez koloru. Myślałem żeby posiać jakiś nawóz ale się boje że się wyłoży. Jest tego ok 1.20 na 5klasie co mogę posiać i kiedy dodam że nie stosuje żadnych antywylegaczy bo mi szkoda robić ślady i nigdy nie były stosowane u nas może to błąd. Prosze o rady

Edytowano przez Marcin91
dublowanie tematów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Nawóz trzeba posiać ale nie teraz,dopiero wczesną wiosną.W optymalnej dawce nie potrzeba antywylegaczy przy słabych roślinach może tylko zaszkodzić

zresztą stosuje się go przeważnie w fazie pierwszego kolanka także do tej pory się wszystko wyjaśni.

Może lekko przymarzło sam powinieneś wiedzieć czy był duży mróz bez okrywy śnieżnej.Na razie nie rób nic.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Wszystko się okaże siena pod koniec zimy ale jeśli nie będzie żadnych niespodzianek ja bym kupił na ten areał 150 kilo saletry z puław (według mnie najlepsza) i rozsiać to wszystko w jednej dawce w czasie ostatnich przymrozków. Mówię to z pozycji osoby 12 hektarowej która nie używa antywylegacza oraz przeważnie stosuje nawozy w jednej dawce.

W tamtym roku tak zrobiłem z pszenżytem było słabawe i dałem 150 kg saletry na ha a w czasie żniw kuski się wyginały nie było ioch dużo ale za to jakie. Klasa III-IV ziemi. Tylko w jednym miejscu tak 10m na 10m powaliło.

pozdrawiam.

Podsumuwójąc poczekaj do końca lutego i zobacz wtedy co jest na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Przymrozić to nie powinno bo jak u mnie były mrozy to było ładnie śniegiem przysypane. To myślicie że saletra pomorze też nad nią myślałem. Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

@kalor2 na 1 dawkę daj min. 200 kg saletry na ha żeby to do krzewić ;) Masz słaba klasę ziemi i dając ogólnie tylko 150 kg saletry nie wiem czy uda się osiągnąć plon powyżej 2,5-3 t /ha :/ Gadanie że nie chcesz gnieść zboża jest dla mnie niepoważnym rozwiązaniem :/ U nas idzie modus a na lepszych ziemiach i przedplonach przy intensywnej uprawie CCC z modusem. Kiedyś też nie stosowaliśmy CCC tylko jak nam jednego roku wyległo z 2 ha pszenicy i nikt nie chciał tego skosić zawsze jest coś dodawane chociaż na usztywnianie ;) Nie były zosatawiane ścieżki i w zboża wjeżdżało sie po min. 4 razy i jakoś nie zauważyłem wielkich strat ale ścieżki to ścieżki dlatego już stosujemy na całym areale ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Dokrzewiać owszem można. Ale gdy na m2 masz obsadę co najmniej 150 roślin w przeciwnym razie kwalifikuje się to do przesiewki. Dobrym rozwiązaniem jest wymieszać saletszak z saletrą w proporciach 2:1 i zasilić zboże startową dawką w grancy 90-100 kg N. Następnie krótko po ruszeniu wegetacji CCC 0,5-0,75 l + odrzywka nalistna zawierająca (magnez, siarkę, miedz, cynk, mangan) i czekamy na rezultaty.

ps: dotyczy to uprawy pszenicy ozimej i pszenżyta oz.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

w tym roku po powaznym przemarznieciach pszenzyta ozimego na ziemiach podobnych jak kolega w/w sypnełem 200-220kg/ha efekt był na prawde zadawalajacy chociaz zboze i tak było rzadkie ale gruboscia ziarna nadrobiło i sypneło ok. 4-4.5t/ha jak na moje strony plon prawie rekordowy.

Tylko teraz dobrze nie pamietam ale chyba na start był 200-220kg/ha saletry potem oprysk chwast/miotła i po ok 2tyg. zasiliłem dolistnie ecolistem + mocznik 2dawki pierwsza dawka 13kg mocznika i ecolist 2dawka 10kg mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj