AdamZetor12145

Stan zbóż po zimie

Polecane posty

jaro8540    1

u mnie w okolicy zimowe wyglądają dobrze, gorzej z jarymi, kto póżniej zasiał i oszczędzał na nawożeniu azotowym nie namłóci...


Piwo to moje paliwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

U mnie na lepszych klasach to jeszcze, ale na 5 klasie zboża prawie wyschły, pszenżyto tak przypaliło że można kosić za 3 tygodnie :D

Dobrze , że wczoraj przeszedł deszcz, bo już go nie było jakieś 4 tygodnie... normalnie maskara ;[


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Witam!!

Mam poważny problem ze zbożem :( . Mam słabe ziemie, głównie V klasa, zdarza się też VI. Razem z wujem siejemy tylko żyto, mieszankę i sporadycznie pszenżyto. Niestety wstyd mówić, ale stosujemy jedynie nawozy takie jak saletrzak i saletra amonowa. w tym roku się uparłem i zasiałem mieszankę strączkowo- zbożową nawożoną przedsiewnie polifoską 6 przedsiewnie i wygląda o wiele lepiej od innych zbóż. W zeszłym roku plony były tragiczne.

Żyto sypnęło 1,3t/ha a mieszanka 1,7t/ha. Mam jedno pytanie, jak to naprawić ?

 

Dodam, że do tej pory nie sialiśmy poplonów. Obornika nie mamy zbyt dużo, więc jego stosowanie też jest mało efektywne.

Liczę na waszą pomoc, z góry dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Na dzien dobry po zniwach robisz badanie gleby ph ,PK . slaba gleba aby rodzila musi byc w wysokiej kulturze,

wiec po pierwsze i najwazniejsze musisz uregulowac ph ,

dostarczac glebie materii organicznej ,

zawartosc PK zapewne masz niska albo bardzo niska wiec pelne dawki nawozow PK

do tego oczywiscie azot w zaleznosci od spodziewanego plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekzxc    0

sprawdzić ph tak jak kolega wyżej napisał, zastosowac wapno ( najlepiej z jakiejś cukrowni bo te z worków to nie jest jakis rarytas), proponuję też zakupić bakterie EM. słyszałem coś że po ok 3 latach pryskania ściernisk roundupem tez mogą plony mogą wzrosnąć, choć ja w to nie wierzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

proponuje rozsianie wapna po żniwach. Obornik kurzy też by nie zaszkodził. Stosuj poplony. Po żniwach przed podoraniem opryszcz ściernisko Ug max.


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dyktator, to oczywiste, że jest ziemia jest zakwaszona, skoro od lat stosują nawozy amonowe! :lol:


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

No co do poplonów, wapna i bakterii to problemu nie ma. Większy problem bym miał z obornikiem kurzym. Słyszeliście coś o polifosce 3 ? Czy w odpowiedniej dawce by wystarczyła, czy musiałbym się spłukać i kupić polifoskę 6 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

chłopcy, jak się sieje zboże w zbożu to tak jest... trzeba jakiś przesiew zrobić. np, buraki, zasiać gorczycę, łubin lub groch i będzie duża różnica... 2 tony z ha to bardzo mało....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Na piachu to buraki raczej słabo rosną. Kiedyś pomagałem sąsiadowi kopać to małe były i takie liche. Właśnie myślę żeby wprowadzić prawidłowy płodozmian a w nim łubin. Ja to bym był zadowolony, gdy sypało by te 3,5t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No wiesz są gospodarstwa gdzie w strukturze zasiewów jest 100% zbóż i dobrze na tym wychodzą. Oczywiście jakieś zmianowanie mile widziane. Np z okopowych to ziemniak, i z motylkowych łubin.

 

Po 1 odpowiednia agrotechnika i nawożenie.

A po żniwach rób badania gleby i już będziesz wiedział jakie masz pH i zaw PK.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Na piachu to buraki raczej słabo rosną. Kiedyś pomagałem sąsiadowi kopać to małe były i takie liche. Właśnie myślę żeby wprowadzić prawidłowy płodozmian a w nim łubin. Ja to bym był zadowolony, gdy sypało by te 3,5t.

ja mam za oknem na jakimś czerwonym piachu buraki. Jeszcze nigdy nie było takich w lipcu. Jak tak dalej będą rosły to hoh :D będę sprzedawał napewno


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

gorczycę zasiej po żniwach i na zimę przyoraj i już ci się poprawi gleba, możesz powapnowac pole to tez duzo da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Trzymam kilka sztuk bydła opasowego więc myślę siać seradelę. Pola mam wszystkie mniej więcej o areale 1ha to połowę obsadziłbym ziemniakami a drugą połowę seradelą. A czy jeżeli na ściernisko posieję wapno, zasieję gorczycę to czy bez przeszkód mógłbym narozrzucać na jesień obornika ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

tak bo nie ma sensu dawać obornika i wapna jednocześnie gdyż 1 wyklucza 2... trzeba zastosować odstęp pomiędzy tymi zabiegami.... Wapno najlepiej stosować na ściernie i przyorać głębiej żeby dobrze działało i wymieszało się z ziemią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalfalk1    27

teoretycznie nie powinno sie nawozić pola obornikiem i wapnem jednoczesnie ale w praktyce to się sprawdza.oczywiście tylko na lekkich ziemiach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Przepraszam, że zadaje tyle pytań ale chce być pewny. U mnie w bliskiej okolicy nie ma cukrowni i po rozeznaniu terenu dowiedziałem się, że będzie troszkę problemów z nabyciem wapna. Gdzieś na forum czytałem, że stosuje się zwykłe budowlane. Ma to jakiś sens ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

kup pierwszą lepszą gazetę rolniczą z ogłoszeniami rolniczymi tam masz pełno ofert dostawy wapna. Ceny zaczynają się od 50 zł/t


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Dzięki za wszystkie informacje. Jak myślicie, gdyby udało się doprowadzić tę ziemię to stanu użytkowania to jakie maksymalne plonu dało by się zebrać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

wiesz jeśli pogoda była by sprzyjająca i nawożenie odpowiednie to pszenżyto dało by 4 t/ha, żyto 3 t/ha a mieszanka to ok 3,5 - 4 t/ha


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj