andrejus

jakie redlice wybrać stopkowe czy talerzowe?

Polecane posty

Gość murtek   
Gość murtek

gonzobonzobong

 

 

A chcesz może % za czytanie nie ze zrozumieniem ??? Przeczytaj post przed moim, a może zrozumiesz... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
jeżeli tależowy to najlepiej z kółkami kopiującymi z tyłu. niestety w starszych siewnikach tego nie ma. w innym przypadku bedziesz musiał cały czas regulować docisk redlic żeby nie siały zbyt głęboko zwłaszcza jeśli masz mozaikowate gleby.

Pozatym nowe siewniki redlicowe mają dużo odstęp pomiędzy sekcjami wysiewającymi i wcale się nie zapychają w porównaniu np do starych poznaniaków

 

A jak się odniesiesz do tego są tu trzy błędu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

1. Dział ten nie należy do mnie, tylko jak dobrze pamiętam do moderatora @Wacka. Napisałem co wiedziałem, co mnie interesowało i nikogo nie ukarałem (jeszcze)

 

2. Cytat, który przytoczyłeś był napisany w zeszłym roku, a moja jurysdykcja sięga dopiero od kwietnia tegoż roku. Nie mam zamiaru cofać się do przeszłości.

 

3. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia jest od tego funkcja RAPORTUJ. Kolejny post nie na temat będzie karany <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pandanger    2

Wy się tu kłócicie a ja ciągle nie wiem czy demeter classic cs 3m z talerzowymi redlicami ma w standardzie spulchniacze śladów? jak nie to jak wyglądają rajki siane właśnie za kołami ciągnika? Zatem ponawiam apel: Do wszystkich posiadaczy demeter classic cs 3m z talerzowymi redlicami - piszcie!


Everything is dust in the wind

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gonzobonzobong

 

 

A chcesz może % za czytanie nie ze zrozumieniem ??? Przeczytaj post przed moim, a może zrozumiesz... :P

 

 

Co do mojego postu przyznaję się do błędu(rzadko się zdarza bym nie przeczytał wstecz, tu się tak akurat złożyło) i przepraszam za "hałasowanie" ale to po Chivas Regal i to w Twoim wieku, więc sam sobie wybaczam a Twoje wybaczenie mi powiewa.

A co do ostrzeżeń, to jak Ci to poprawi humor to proszę bardzo, płakał nie będę, jestem tu by się czegoś dowiedzieć i nauczyć lub komuś czasami coś podpowiedzieć a nie dla samouwielbienia jak duża część użytkowników, więc czy będę to robił z konta zarejestrowanego czy jako gość ma drugorzędne znaczenie. :P

 

Wedle życzenia. Post nie na temat.

+ 10 %


Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja ci polecam spulchniacze po śladowe ponieważ po nich będziesz miał równo zasiane patrzyłem to w swoim demeter classic 3000 sl i nie podobało mi się to bez spulchniaczy nawet jak miałem zaczepiony przed siewnikiem agregat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

W tamtym roku kupowałem demeter classic cs 3m z talerzowymi redlicami i spulchniacze były a nie wiem czy w standardzie czy trzeba zamówić samym siewnikiem nie siałem to ci nie powiem jak wygląda ale po agregacie unia ares 3 rzędy zębów niema żadnego śladu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

Jako, że przejrzałem juz sporą cześć forum, a nie znalazłem nigdzie podobnego tematu (były tylko pojedyncze posty w wątkach dotyczących innych spraw), to postanowiłem stworzyć osobny temat dotyczący tylko redlic.

 

Ja zacznę i liczę na rozwój dyskusji

 

Redlice stopkowe

+ tańsze

+ lżejsze, wiec nie ryją głęboko w lekkiej ziemi

- potrafią sie zapchać jak pole jest źłe uprawione/ma dużo resztek pożniwnych

- na twardym/ubitym polu zostawiaja wiecej ziarna na wierzchu, na dobrze uprawionym są wystarczające.

 

Redlice talerzowe

+ nie straszne im źłe uprawione pole czy też resztki pożniwne, perz.

+ lepiej sieją na zwięzłej glebie

- bez kółek kopiujących nie utrzymuja zadanej głebokosci i w lekkiej ziemi sieja za głeboko czy wręcz ryją (no chyba, że maja płozy, ale to nie każdy producent stosuje), przez co są niepełne czy też opóźnione wschody np rzepaku.

- droższe w zakupie

- wyraźnie zwiększaja wagę siewnika

 

Co byście dodali?

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stiepan    0

przy stokowej:

-łatwiej utrzymać zadaną głębokość,

- dno bruzdy jest ubite co stwarza lepsze warunki wzrostowe dla ziarna(lepsze podsiąkanie),

- nadają się do gleb dobrze uprawionych,

 

redlice talerzowe:

- stosowane do siewu w ścierniskach i nowinach

- i jak wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

redlice talerzowe moga miec kółka dogniatająco kopiujące


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

redlice talerzowe moga miec kółka dogniatająco kopiujące

 

No właśnie myśle, że żeby można było w pełni korzystać z ich zalet, to wręcz muszą mieć te kółka kopiujące, bo skoro te redlice są cieżkie i ostre, to strasznie cieżĸo utrzymać bez tych kółek (czy też płóz u niektórych producentów) zadaną głębokość siewu, szczególnie na mozaikowatych glebach.

 

ps

do standardowych stópek też mozna te kółka założyć, jakby sie uparł (np pottinger oferuje je jako wypozażenie dodatkowe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

Powiem tak.

 

Jesli redlice talerzowe cchesz koniecznie to musza byc z kołkami kopiujaca dogniatajacymi.Bez tego ani rusz.Znam 2 uzytkowników siewników z redlicami talerzowymi.Siałem w jednym dniu z jednym z nich zyto.Ustawiłem głebokosc sobie na 3cm,sasiad obok siał siewnikiem z redlicami talerzowymi tez zyto.

Gleba srednia i lekka u mnie jak i u sasiada.Jego siewnik nie miał kołek.

Rezultat taki był iz moje ziarniki skiełkowały i wyszły na powieszchnie po 3-4 dniach(ciepła i deszczowa pogoda sprzyjała temu)u sasiada ziarniki wyszły na powieszchnie 4 dni pozniej....pole po zasiewach wygladało jak kartoflisko....wiec ja gdyby miał kupi siewnik z redlicami talerzowymi to tylko z kołkami.Wtedy utrzymasz stała głebokosc siewu. to na tyle co mam do powiedzenia.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

Powiem tak.

 

Jesli redlice talerzowe cchesz koniecznie to musza byc z kołkami kopiujaca dogniatajacymi.Bez tego ani rusz.

 

Właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło.

 

A wiedzac to co napisałeś i rozważajac zakup nowego siewnika sytuacja wygląda już nieco inaczej, bo różnica między tradycyjnymi redlicami stopkowymi a talerzowymi plus rolki wynosi minimum kilkanaście tysiecy netto, a nie kilka jakby to było w przypadku talerzy bez rolek.

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Jak jest słaby docisk, to kółko dogniatające po natrafieniu na grudę gorzej doprawionej ziemi wyciąga redlicę na wierzch. Talerze powinny mieć płozy ograniczające głębokość siewu i nic poza tym. Takim siewnikiem można siać prawie w każdych warunkach :) . Kółka owszem - bardzo dobre, ale na dobrze doprawionej ziemi. Tylko po co wtedy talerze? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja sieje już ładnych parę lat talerzowym i jestem zadowolony.

Kółka kopiujące są dobre, i jak jest gruda to nie podskoczą bo redlica odsunie ją na bok.

Po drugie redlice talerzowe, zwłaszcza z kółkami są naprawdę ciężkie.

W Amazonie są blachy regulujące głębokość, kuzyn miał powycierane i miał problem ze wschodami.

Talerzowe bez kółek lepiej nie dociskać do ziemi, Ja miałem lekki docisk ustawiony.

Dużo zależy od uprawy przed siewnej. Jaki agregat uprawiał, bo inne będą wschody po zwykłym agregacie a całkiem inne po kompaktorze.

Talerzowym w każdy syf na polu posiejesz. Jak jest twardo do dociśniesz i wetnie sie w glebę. Stopkowym niestety tego nie zrobisz bo zapcha się, i w glebę nie wetnie się, jak zapada to musisz jeszcze raz uprawiać.

 

Przemek z tymi wschodami to raczej gdzie indziej dopatrywał bym się różnicy we wschodach. Siewnik to na samym końcu.

Jakimi zaprawami było zaprawione ziarno, to podstawa, po czy było siane, możliwość większego przesuszenia ziemi,błędy w uprawie.

Bo dwa lata temu ja posiałem agregatem Focusem z kółkami i mi powschodziło po 7 dniach, a obok spółdzielnia posiała tydzień po mnie, nowym agregatem Horscha, też z kółkami,agregat do siewy bezpośredniego. wiec super sprawa Focusa nie ma do czego przyrównać, i powschodziło im po 21 dniach.

Różnica była w wilgotności gleby i przedplonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Rolki nie sa potrzebne do utrzymania zadanej głębokości pracy ani dla redlicy stopkowej ani redlicy talerzowej. Każdy obecnie produkowany siewnik, nawet te najtańsze polskie, ma centralną regulację głębokości pracy, w zależności od marki jest to rozwiązane różnie. Miałem wcześniej siewnik na redlicach stopkowych, obecnie mam na talerzowych i wiem, że już nigdy nie wrócę do stopkowych. Ich jedyna wada to ciężar oraz to, że na słabej piaszczystej ziemi mogą cześciej zuzywać się łożyska w rolkach. W redlicach stopkowych ten problem nie występuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

Każdy obecnie produkowany siewnik, nawet te najtańsze polskie, ma centralną regulację głębokości pracy, w zależności od marki jest to rozwiązane różnie.

 

no patrz, ogladałem pare siewników (niepolskich) i większość nie miała żadnego ograniczenia przed zapadaiem sie redlic w ziemie (w takim np pottingerze jak zapytałem co zrobić, zeby nie ryło w ziemi, to odpowiedzieli że docisk ustawic na zero, a jak to nie pomoze, to tylko kółka kopiujące)

Nie ma tam zadnego kątownika czy czegoś podobnego (jak to jest np we fionie) o który mogłyby sie oprzec rurki trzymające redlice w razie rzekroczenia żadanej głebokości.

Ale z drugiej strony, nawet jakby cos takieg było, to to nie jest idealne rozwiazanie, bo wystarczy, ze pole nie jest równe (przełomy, bruzda), to i tak część redlic ryje, a czesc idzie dosłownie w powietrzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Kongskilde eco line nie mają centralnego ograniczenia głębokości. Są płozy do każdej redlicy - wyposażenie opcjonalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

Sa wady i zalety i trzeba rozwazyc kazde za i przeciw.

 

Dzis tez kupowałbym siewnik z redlicami talerzowymi ale tak jak pisałem z kółkami.

 

Ze wschodami to było tak ze ja miałem na 3cm posiany ziarnik a u sasiada jak patrzyłem to było talerzowym na 5cm wsiane...moze zle docisk ustawił..mniejsza o to.

 

Własnie najgorzsza jest ta roznica w cenie...ale siewnik to bardzo wazna maszyna w gospodarstwie i kupujac taka maszyne inwestujemy na dłuzszy czas i mysle ze zebytnio szczedzic nie trzeba na tym....jak to mowia chytry 2 razy traci...

 

Prywatnie powiem tyle ze dobra technologia siewu prowadzi sie amazone....siewnik drogi ale do Polskich siewników nie ma co go porownywac....zachodnie technologie jednak sa o wiele lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

No to moze połączyc jedno i drugie np jak to jest np w pottingerze który ma redlice stopkowa z jednym talerzem. Sam zdecydowałem sie na takie redlice i efekty poznam juz niedlugo xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Specjalnie wszedłem na stronęinternetową Pottingera, pobrałem katalog dotyczący siewników i okazuje się , że oczywiście posiadają centralną regulację głębokości pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Panowie mam pytanko. Czy ma ktoś z was ten siewnik i wie czy sieje on dobrze?
      Najważniejsza napewno jest ta skrzynia bezstopniowa do regulowania dawki wysiewu. Czy jest ona precyzyjna?
      Myślałem by kupić jakiegoś nowszego poznaniaka albo Famarola-a  używanego no i tu jest problem bo te używane to przeważnie są już albo dojechane albo redlice pogięte.
      Dlatego chciałbym sie dowiedzieć jak to z tymi euromaszami jest?
    • Przez Stonka36
      Witam. Potrzebuję zdobyć instrukcję obsługi do siewnika Kutnowiak S068 /1. Z góry dziękuję za pomoc 😁. 
    • Przez zet9540
      Witam . Mam problem nad wyborem redlic w Siewniku Agro-Masz SR300 w grę wchodzą
      1) talerzowa pojedyncza z kółkiem kopiującym
      2) talerzowa z kółkiem czyszczącym i kółkiem kopiującym
      3) dwu talerzowa z kółkiem kopiującym
      Klasa ziemi 4-6 . Proszę o propozycję
    • Przez damian315
      Posiadam siewnik nordsten 3m i taki oto sterownik, może mi ktoś wytłumaczyć jak on działa bo próbowałem różnych kombinacji i w żaden sposób nie może załączyć ścieżek . Z góry dziękuje za pomoc .

    • Przez rolnikgospodarny95
      Panie i Panowie mam pytanie odnosnie siewnika poznaniaka 6 2.7m chodzi mi o skrzynkę przekładniową w której znajduje się olej powiedzcie mi ile musi być tego oleju w skrzyni dodam ze siewnik jest z oku 1995 i skąd zabrać miarkę lub gdzie kupić taką mam zaślepionę taką srubą plastikową jak to było orginalnie bez miarki i jaki olej tam można wlać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj