Skocz do zawartości
marcin29

Spłacanie rodzeństwa

Polecane posty

aster453    24

a jak to się ma w przypadku wnuka i dziadka skoro, dzieci żyją jednak obie córki są na rantach i powiedzmy dziadek przepisze na mnie całość pola w umowie dożywocia to wówczas druga strona będzie miała coś do tego ? a co z polem które nie stoi na dziadka tylko dziadek (to jeszcze po smierci babci nie było przeciągnięte na dziadka) to teraz do tego pola będą stawać zarówno dziadek jak i obie córki ? W jakich częściach ? I czy to można przeprowadzić na mnie jeśli dziadek chce to zapisać na mnie ale oczywiście jest druga ciotka która także chce

majkel207    18

jak będzie dożywocie to nic im do tego, co do drugiej działki to jak mieli współwłasność, to 4/6 będzie dziadka, a po 1/6 dla córek, najlepiej przeprowadzić postępowania spadkowego i dopiero potem też darowizna, najlepiej tez z dożywociem

skuter89    0

Witam jestem tu nowy i jestem w podobnej sytuacji. Rodzice przepisali gospodarstwo na brata 7lat temu a mialem dostac ja tylko sie uczylem w szkole rolniczej zeby zdobyc uprawnienia i okazlo sie ze jest ostatni nabor wnioskow na rente strukturalna a ze brat mial jakies uprawnienia to przepisali i jest tak jak piszecie problem. Ja caly czas pracuje w tym gospodarstwie i oplacam krus a brat tak jak kiedys sie nie umial poradzic to i tak samo z tym gospodarstwem sie nie radzi bo po co. Jeden dostaje wszystko a reszta pod most takie sa niestety prawa i przepisy w tym kraju.

Wiadomość z agroFakt.pl

staszek131415    2018

Ale do kogo masz pretensje? Rodzice przepisali na brata wszystko zgodnie z prawem a to że KRUS opłacasz to nie ma nic do własności gospodarstwa

zetorki12    1932

Że Mu rodzice dzielą równo- jednemu wszystko , drugiemu g..no :rolleyes: .

Robertkujawy    66

Jeśli od rodziców nie dostałeś nic i nie odpisałeś się przy rejęcie zawsze należy ci się zachówek .

marko-kolo    213

nie wprowadzaj w błąd bo jeśli gospodarstwo przekazane za rentę w KRUS to żaden zachowek się nie należy 

maniek33    35

Może być zwykła darowizna i zachowek się nie należy. Warunek jest jeden - w akcie notarialnym musi być zapis, że nie podlega pod schedę spadkową - i po temacie:)

asharot    175

nie wprowadzaj w błąd bo jeśli gospodarstwo przekazane za rentę w KRUS to żaden zachowek się nie należy 

Właśnie że się należy, jeśli nie spisałeś się przy notariuszu i nie ma różnicy czy to jest przepisane czy przekazane za rentę.

marko-kolo    213

temat był wałkowany nie raz 

W uchwale Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 19 lutego 1991 r. (sygn. akt. III CZP 4/91) stwierdzono, iż wartości gospodarstwa rolnego przekazanego następcy na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. z 1977 r. Nr 32, poz. 140) nie uwzględnia się przy ustalaniu zachowku.

W wyroku z dnia 19 lipca 2006 r. (sygn. akt. VI ACa 99/2006) Sąd Apelacyjny w Warszawie wskazał, iż umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy w zamian za świadczenie z ubezpieczenia społecznego wobec zawarcia w niej elementów z różnych dziedzin prawa ma niejednorodny charakter, jednakże ze względu na zakres regulacji oraz cel, jakiemu ma służyć, nie może być ona z punktu widzenia zachowku traktowana tak, jak umowa darowizny w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 K.c., a tylko takie darowizny doliczane są do spadku przy obliczaniu zachowku po myśli przepisu art. 993 K.c.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się