Skocz do zawartości
Ferdek07

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach

Polecane posty

pasio    1

Posiadam 3 ha VI klasy, czysty piach. Od kilku lat rosło tam tylko żyto- plon mizerny. W tym roku będę siał tam mieszankę łubinów( wąskolistny 100kg + żółty 100kg). Głównie chodzi mi o płodozmian. Jestem ciekaw co z tego łubinu wyjdzie. Siał ktoś może z Was łubin na szczerym piachu?

Wiadomość z agroFakt.pl

pasio    1

Myślę zasiać też mieszankę łubin żółty + owies, ale nie ma ŚOR na chwasty... W TAP był artykuł o mieszankach łubin + pszenżyto lub owies. Niestety nie podali środków na chwasty, którymi mógłbym opryskać plantację.

Stachux    6

gdzieś czytałem że do takich mieszanek jest jakaś dopłata o ile się nie myle...

lukas21    3

a jakie odmiany owsa jęczmienia i pszenicy stosujecie w mieszankach. Dwa lata temu zrobiłem coś takiego 200kg owsa Sławko, 100kg jęczmienia Stratus i 100kg pszenicy Jasnej i w tym roku jest jakieś 95% owsa - co może być tego przyczyną waszym zdaniem? zły dobór odmian??

Ferdek07    62

gdzieś czytałem że do takich mieszanek jest jakaś dopłata o ile się nie myle...

Jak to skomentował kierownik oddziału powiatowego arimr to wsiewką ma być owies, a nie roślina motylkowa i na dopłaty dopuszczalne są tylko w mieszankach mieszanki wyki ze zbożami, z tym że ma być duża przewaga wyki

ps. jutro robię plan rolnośrodowiskowy na poplony i wychodzi mi na to to że przez 5 lat będę siał wszędzie mieszanki zbożowe czy to nie będzie jakoś krzywo widziane przez arimr, nie chce mi się na moje 6te kl. wymyślać zmianowania więc przez 5 lat chce siać tylko mieszankę owsa z jęczmieniem,

milanreal1    290

a jakie odmiany owsa jęczmienia i pszenicy stosujecie w mieszankach. Dwa lata temu zrobiłem coś takiego 200kg owsa Sławko, 100kg jęczmienia Stratus i 100kg pszenicy Jasnej i w tym roku jest jakieś 95% owsa - co może być tego przyczyną waszym zdaniem? zły dobór odmian??

Wg mnie na dużo owsa dałeś. Gdy jest go za dużo wydusi pozostałe zboża. Przynajmniej u mnie tak jest. Pszenica jeszcze jako tako przetrwa, ale jęczmień to ginie momentalnie. Co do ginięcia pszenicy i jęczmienia to winą tez może być zbyt niskie pH.

lukas21    3

W tym roku zrobie mieszanke tylko z jęczmieniem 50/50 tylko, zastanawia mnie czy trzeba koniecznie dobrać takie odmiany aby były mnie wiecej równe,z tego co czytałem charakterystyke odmian to ciężko będzie dobrac coś odpowiedniego.

Ferdek07    62

jutro ruszam z siewem, to ile na ha wysiewać tej mieszanki jęczmienia z owsem, gleby słabiutkie, pół na pół z przewagą owsa mieszanka, 200kg/ha wystarczy? i jak ustawiać poznaniaka bardziej sugerować się jak pod owies czy jak pod jęczmień?

Ferdek07    62

Próbę kręconą to ja zrobię na działce 98 ary, ale Panowie to ile założyć sobie wysiewać 170 - 200 czy ze 230 kg mieszanki na ha?

kobra89    66

Ja na 4-6 klase sieje 236kg mieszanki na hektar. Zależy jeszcze jak bogata jest Twoja mieszanka Ferdek??

milanreal1    290

Odwoływałem już się do tego posta ale ostatnio słyszałem fajna ciekawostkę. Konkretnie miałem na wykładzie ze jęczmień rosnąc z owsem znacznie lepiej się krzewi i daje lepszy plon aniżeli rosnący sam na polu. Jeżeli to prawda to mój poprzedni post jest błędny, ewentualnie kwestia pH może być prawdziwa.

milinkovic    0

witam ! panowie chce zasiać w tym roku mieszankę zawsze siałem owies sam ale to wychodziło mizernie co proponujecie i jakie proporcję chciałbym owies z jęczmieniem ,ale znajomy mówił ,zeby dodać pszenicy ,a u nas nigdy nie słyszałem ,zeby ktoś dodawał pszenicy raczej przenzyto to widziałem

mrobak    3

Owies Ci wychodzi mizernie, a chcesz jęczmień siać. Sens mają mieszanki owsa i jęczmienia na glebach mozaikowych, ewentualnie mieszanki z roślinami strączkowymi ale to też dość wątpliwe. Cała reszta to dziadostwo.

milanreal1    290

A ja powiem inaczej. Mieszanki zbożowe to absurd, strasznie przestarzała metoda. Mieszanki tak ale tego samego gatunku a innych odmian żeby porażenie przez patogeny było niższe.

Jeżeli owies nie wchodzi to wątpię żeby coś innego wyszło lepiej. Może po prostu masz już strasznie wyrodzony materiał, porażony przez grzyby, lub może po prostu robisz jakiś błąd w agrotechnice.

milinkovic    0

hehe źle napisałem owies mizernie wychodzi a to dlatego ,ze nie zmieniałem go od 10 lat i ziarno jest małe jakieś czarne ,a w tym roku robie zakupy w centrali i chce zasiać mieszanke owies plus jęczmień ziemia 5 klasa rozumiem jeżeli jęczmień sam to zmieszać różne gatunki najlepiej lub dodać trochę owsa tak 80% jęczmienia i 20 % owsa albo zasiać osobno bo mam konie dla których owies mi potrzebny ,ale posiadam też byki krowy dla których mieszanki są lepsze a owies to dziadostwo

milanreal1    290

Jak masz ziarno czarne to jest porażone głownia pylistą. Takie ziarno do niczego się nie nadaje.

A tak ogólnie ziarno owsa jest dobre, ma najlepszy skład aminokwasów ze wszystkich zbóż. Ale jego wada jest oplewienie co czasem może powodować nawet podrażnienia przewodu pokarmowego u zwierząt.

aro1975    114

kolego nic ci nie da zmieszanie owsa z jeczmieniem czy przenica jak maszniskie ph - zostanie sam jeczmień.

najlepsze sa mieszanki jednego gatunku (tak jak pisał milanreal) kiedys kupiłem z gospodarstwa doswiadczalnego żyto populacyjne - byłem pod wrazenie - 2 odmiany (różnica w wysokości ok 10cm) plon w pierwszym roku by na poziomie 6ton, ale w kolejnych spadał do 4 w trzecim roku uprawy przy takim samym nawozeniu.

nie wiem jak to sie ma do owsa bo niepraktykowałem

milanreal1    290

Chyba się pomyliłeś. Na niskie pH najbardziej wrażliwy jest jęczmień, następnie pszenica, wiec jak coś zostanie sam owies.

tadik    0

Panowie ja na Podkarpaciu gleby rózne od 3-5 kl. będę próbował na wiosnę zasiać mieszankę zbożową tj. jęczmień+pszenica+owies, zobaczę co z tego wyniknie. Raz parę lat temu zasiałem jęczmień 0,5 ha na glebie kl. 4b. zeszedł pięknie, a nastepnie zaczął żułknąć i ginął w oczach, więc sypnołem saletrzakiem pieknie się zrobiło ale gdy później pojechałem zobaczyc to sama kostrzewa, omłóciłem miałem to rotacyjną ale coś tam ziarna było. Zobaczymy co z tego wyjdzie może będzie się czym pochwalić.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

• Przez mtz_820
      jakie zboze radzicie posiac na baaaardzo slabej ziemi normalnie piasek mialem tam juz jeczmien i owies i nakosilem tyle co na swoim z 3ha (tamto ma powierzchnie 5ha) z jednej strony jest ok ale na srodku i pod lasem niema nic normalnie jakby ktos powyrywal na wiosne bylo ok ladnie sie zapowiadalo przyszlo lato zniwa niema nic

wujek chce tam posiac żyto jak myslicie dobry wybor na takie zimie? tam jarego nie bedzie za chiny
    • Przez zielu781
      Witam wraz z tatą posiadamy gospodarstwo o powierzchni 20 ha plus okołu 4 ha nieużytków jest to pole na którym tata kiedyś próbował uprawiać zboże ale niestety z marnym skutkiem bo pole to jest podmokłe i nie posiada melioracji  i nie ma możliwości  jej zrobienia. Jako ze w niedługim czasie przejmę to gospodarstwo chciałbym coś zrobić aby ta ziemia przynosiła dochody. Wpadłem na pomysł wykopania dość dużego rowu o głębokości 2 metrów jednak problem w tym ze woda z tego rowu nie miała by żadnego ujścia bo po prostu  nie ma gdzie dodam ze pole jest dość krótkie ale za to bardzo szerokie i raczej równe rów miałby długość około 200 metrów czy myślicie ze ten rów zdałby egzamin  i umożliwił mi normalną uprawę woda stoi tam tylko na wiosnę po roztopach i posiane rośliny nie dają sobie rady jest to ziemia IVa i  IVb klasy czyli przepuszczalne.
      Rów miałby znajdować się na środku długości pola. Proszę o jak najwięcej odpowiedzi może ktoś ma coś podobnego napiszcie czy takie rozwiązanie przynosi jakieś efekty z góry dzięki
    • Przez Sqowron
      Witam, co posiać wiosną na hektarze pola? Nie chce siać kukurydzy klasa ziemi 4-5 teraz dwa lata z rzędu była posiana pszenica ozima co można posiać oprócz zboża? a jak już zborze to jakie ? Myślałem na pszenżytem jary?