tomek15h

Odmiany pszenicy jarej

Polecane posty

Skorpion    2

Witam.

Ja również planuję zasiać na wiosnę tą odmianę, ale w mieszance z jeczmieniem jarym odmiana Eunova.

Czy ktoś z was stosował tą odmianę? czy wiecie jakie ma wymagania i upodobania?

Czekam na opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batman17    1

Witam wszystkich forumowiczów. Mam pytanie? chciałbym zasiać 1 ha pszenicy jarej. ziarno planuję kupić kwalifikowane tylko nie wiem jaką odmianę wybrać, jaka odmiana nada się na moje gleby a mam prawie samą klasę 4b. ziemia jest moim zdaniem w dobrej kulturze rolnej co 2-3 rok obornik ok 20t/ha, wapnowane co 4 lata. Prosze o pomoc w wyborze odmiany i mniej więcej dawki naworzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja sieje w tym roku odmianę TYBALT podobno dobra odmiana ale jak na 3kl ziemi ją zasieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mm    0

ja w tamtym roku miałem Trappe i był bardzo dobry plon, a w tym roku zamówiłem Bombonę

Edytowano przez mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klos49    14

Ja miałem w zeszłym roku Monsun. Bardzo plenna pszenica. Wcześniej mieliśmy Nawrę, też dobrze sypała, ale... przedplonem były buraki cukrowe, zatem bardzo dobre stanowisko. A u Ciebie @batman co było przedplonem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batman17    1

u mnie przedplonem była kukurydza na kiszonkę

 

ale koledzy powtórze pytanie, te pszenice które polecacie nadają się na glebę 4b? ja dzwonilem do dwóch CN i w jednej polecili mi bombonę na moje ziemie a w drugie odradzili więc już sam nie wiem??? dodam że jestem z lubelszczyzny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

TYBALT chciałem kupić bo kosiłem koledze na kl3a to super sypała,z braku kupiłem brawurę też na kl3a po burakach była słabsza od tybalta kolegi lecz ubiegły rok u mnie podtapiało.

Edytowano przez marian7k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal    7

Ja juz kilka lat sieje odmiane TYBAL, na klasie 3B, 4A plon średnio około 5T/ha.

Nawożenie jakie stosuje to: Przed siewem około 250kg/ha polifoski 6, po siewie 200kg/ha saletry amonowej i 2 dawka 100kg/ha.

Do tego pryskam siarczanem magnezu 7kg na 300l/ha, mocznikiem ok 25kg na 300l/ha + insol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batman17    1

to chyba zdecyduję się na tego" tybalta". kolego "Rafał" a mógł byś podać mi kiedy pryskasz tym mocznikiem z siarczanem i czy są to dwa zabiegi czy jeden. proszę o te porady bo właściwie pierwszy raz sieje pszenicę i nie mam żadnego doświadczenia. I jeszcze czy pryskasz antywylegaczem i jakimś fungicydem, a ta pierwsza dawka saletry to bezpośrednio po siewie i kiedy drugą dawkę. z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja również w tym roku zasieję TYBALTA mam 6 hektarów po brokułach dobrze wynawożone. tylko się zastanawiam czy 250 kg na hektar nie bedzie za dużo. ziemia to 3b, 4a, 4b. Co polecacie od grzyba na pszenicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matiu1224    3

Odpowiem za kolegę @rafał pierwsza dawkę saletry to po wschodach do tego można zasilić moczonikiem + siarczan + insol ja stosuje 3 zabiegi dolistnie i pomaga,a następne zasilanie poglownę to na liścia flagowego a ostatnia na kłosa nie koniecznie chyba że chcesz żeby ładne wyrównane ziarno, a od grzyba to polecam na pierszy rzut Alert a na drogi Bumper lub jakiś inny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

My najpierw bumper lub tilt plus później artea ;p ;)

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawek0    3

Witajcie! :)

 

Chciałbym się dowiedzieć, jakie są dostępne na polskim rynku najwcześniejsze odmiany PSZENICY JAREJ, o najmniejszym czasie wegetacji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mamy około 20 ha do zaorania pszenicy muszelki / zawiszy i tu ze względu na ekonomiczność rodzi sie pytanie <_< Czy orkę w tym przypadku można zastąpić gruberowaniem ?? Dodam że na jesień pszenica była pryskana na chwasty alisterem. Lepiej płytka orka czy zje.bac to gruberem ?? Chce posiać pszenice jarą Koksa :mellow:


sprzedam białoruske z masztem (widlakiem) z przodu stan dobry cena 7 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

ja mam wszystko do przesiania i lece agregatem talerzowym a pózniej bede siał agregatem cykloliter z siewnikiem orał nie będę bo ziemia za mocno się wyschnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batman17    1

dziękuję panowie za porady. chciałem kupić tybalta ale już w mojej centrali nie bylo i kupiłem bombonę. czy ktoś z was miał z nią doświadczenie i jakiego plonu mogę się spodziewać przy nawożeniu azotem 150kg N w czystym składniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

bombona dobra odmiana ziarno ładniejsze od tybalta ale plony oprucz nawożenia bardziej będą zależeć od pogody jak się da to siej jak najszybciej żeby się ukorzeniła dopuki jest woda wziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parada    0

SZUKAM TYBALTU właśnie ale u nas w wielkopolsce jest wielki problem morze macie koledzy chociaż z 1.5 tony do sprzedania /bo tą odmianę miałem trzy lata temu dla mnie rewelacja ,chociaż spotkałem się już z różnymi opiniami

 

na wszelki wypadek jak by ktoś miał odmianę TYBALT PROSZĘ o kontakt-601064762

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

W OPOLSKIM -AGROPLON/ WOŁCZAŃSKA M. O NICH pisałeś.

 

Tak.

Kupiłem ,zasiałem a teraz modlę sie żeby na pewno była jara :)

A może ktoś wie gdzie można zrobić badania ziarna (ozima czy jara) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parada    0

SPYTAJ W ODR ale nie wydaje mi się żeby ktoś posunął się aż tak daleko i mieszał pszenice jarą z ozimą .JA nie kupiłem TYBALTU bo go nigdzie już nie było , więc kupiłem NAWRE od kolegi kolegi po 200zł u nas w centrali była póżniej już tylko pszenica z WŁOCH ALTAMIRA PO 270 zł zasiałem na próbę 1ha, ale nie mam o niej żadnych informacji poza tym że słabo się krzewi i sieje się ją 250kg na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj