tomek15h

Odmiany pszenicy jarej

Polecane posty

marcinp125    1

Każda uprawka przesusza glebę na takiej głębokości na jaka jest wykonywana. Uprawa agregatem na ok 5cm i będzie naturalny podsiąk gleby. Jak przeorzesz na 15cm to o podsiąku można pomarzyć, a ta warstwa gleby wzruszona wyschnie 10 razy szybciej niż normalnie.

 

 

Zgadzam się z tobą całkowicie zruszona warstwa schnie bardzo szybko ale jest też bardzo chłonna, a ja mówię że jest małe prawdopodobieństwo przesuszenia nie tylko ze względu na długą zimę ale i na prognozy pogody zapowiadające mokry rok.

A czym byś proponował przygotować pod siew w tak późnym okresie. Nie zdążyłem na zimę bo późno przejąłem :unsure:

Edytowano przez marcinp125

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Jak w temacie czy ktos uprawiał pszenice jarą odmiana arabella?Jaki plon i ogólne wrażenia?Kupiłem w tym roku z centrali ziarno, mam słabsze gleby a na takie własnie ta odmiana jest polecana, w tym roku moze byc kiepsko bo siew opozniony ale jak juz materiał zakupiony to trzeba wysiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Witam ,mam takie pytanie nie mam doswiadczenia w uprawie pszenicy jarej i chciałbym sie doradzic ,ziemia klasa 4 b ,zasiana pszenica odmiana arabella z centrali 238 kg/ha,przedplonem był jeczmien jary ,nawozenie pod korzen ,około 70 kg N ,90 K,60P plus 30 kg N pogłownie ,mam pytanie czy przy takim nawozeniu azotem musze zastosowac antywylegacz czy nie ?Z gory dzieki wszystkim za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
intruder74    2

W 2013 roku zasiałem eksperymentalnie 1 ha pszenicy Arabella. Siałem późno 27 kwietnia (około 200 kg/ha). Stanowisko niezbyt dobre bo co prawda klasa IIIb ale mocno zakwaszone PH 4,7.

Przedsiewnie dostała 200 kg polifoski 6 i 100 kg saletrzaku. Pogłównie 200 kg saletry i oprysk z mocznika i siarczanu. Raz pryskana od ziela i raz od skrzypionek.

Plon wyniósł 3600 kg. Może dla większości nie jest to rewelacja ale ja w tych warunkach bylem bardzo zadowolony z efektu. W tych samych warunkach przenżyto jare Dublet plonowa na poziomie 3 ton z Ha.

 

W tym roku będę siał tą pszenicę na 8 ha tylko lepiej ją dokarmię i zadbam o ochronę od grzyba i mam nadzieję, że uda się ją zasiać na przełomie marca i kwietnia, a nie tak jak rok temu prawie w maju ;-). Uważam, że na gleby w nienajlepszej kultyrze to dobry wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Kolego siej Tybelta , a podziekujesz mi za radę :) Koło mnie tylko taka jarkę sieję i ludziska sa zadowoleni , plon niewiele mniejszy jak u ozimej , niska i ładne kłosa.Widziałem jak sypie to jak na jarkę to byłem w szoku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

U mnie miałem Arabelli 3 ha, plon 4 tony z 1 ha ,pole w 3 kawałkach,dwa kawałki w miare zadbane ,trzeci tragedia Ph 5,1,przedplonem był jeczmien ,ziemia klasa 4 a i 4b,nie wazyłem plonu z kazdego pola osobno ,tyle wyniosła srednia wiec nie jest żle, dla mnie wynik jak najbardziej satysfakcjonujacy,dodam ze wnaszych okolicach nie jest to zły wynik

 

Kolego siej Tybelta , a podziekujesz mi za radę :) Koło mnie tylko taka jarkę sieję i ludziska sa zadowoleni , plon niewiele mniejszy jak u ozimej , niska i ładne kłosa.Widziałem jak sypie to jak na jarkę to byłem w szoku.

A jakie plony daje ten Tybalt i czy sie nadaje na słabsze gleby,wezmę z centrali ze 100 kg i zasieję obok arabelli , zobaczymy jak wypadnie porównanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

U nas jest 4 klasa , lekka glinka i sypał ładnie .

Obstawiam 1/10 ze Tybelt da lepszy plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

tybalt jest pózna odmianą i nie na kazdy region sie nadaje.Miałem tybalta 5 lat temu i zebrałem poslad.Długo był zielony a pózniej go przypaliłoi drobne ziarno .Teraz sieje wczesne odmiany i jest znacznie lepiej.Planuje wypróbowac arabelle w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Też ostatnio trafiłem na reklamę tej pszenicy. Zastanawiam się bo mam kawałek w nie najlepszym ph (ok 4,7). Miałem Tybalta ale nie byłem zadowolony.

Mam jeszcze możliwość nabycia nasion pszenicy która rok temu była brana jako kwalifikowana. Odmiany nie znam ale posiana była po ugorze, na kiepskiej ziemi, w dodatku późno i dostała dodatkowo przez susze. Plon wyszedł w granicach 1,5-2t/ha. Czy takie ziarno jest w stanie wydać dobry plon na innej działce w zupełnie innej kulturze, zachowując odpowiedni termin siewu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Też myślę o Arabelli ciekawe co z tego wyjdzie

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kleine100    9

Ja miałem w ubiegłym roku Tybalta i drugą odmianę, której nazwy nie znam, obie na stanowisku po burakach i dostały to samo, plon Tybalt ok 5,5t z ha, a ta druga tonę mniej. Jednego dnia siane , ale Tybalt kosiłem po żniwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Miałem Arabelle w zeszłym roku i był to pierwszy i ostatni raz. Plon ~4t, a stanowisko po rzepaku, klasa IVa. Strasznie słabo się rokrzewiła. Na polu obok odmiana NoName dała większy plon, przy takiej samej agrotechnice. Myślałem, że tylko moja taka biedna, ale w czerwcu na dniach pola organizowanych przez między innymi Danko, mieli jeszcze gorszą Arabelle, na III klasie. Na pytanie czemu taka słaba, przedstawiciel odpowiedział, że taka odmiana. Okazuje się, że nie jest to żadna nowa odmiana, tylko stara Arabeska pod inną nazwą. Nie polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

krisso skąd masz takie informację ,że arabella to stara odmiana,która widniała pod nazwą /Arabeska/ ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

1. Przedstawiciel Danko na dniach pola potwierdził

2. Na nalepce z PIORiN było napisane Arabella(daw. Arabeska)

3. Wystarczy wpisać w google "pszenica jara arabeska", w wynikach znajdziemy np. ten link http://www.ppnh.pl/ogloszenia1/oferty-sprzedazy/material-siewny/arabella-arabeska-pszenica-jara

 

@mathewc385: obsady nie pamiętam, ale ok 200kg/ha wyszło. Dostała 120 K, 80 P, 150 N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    212

siałem Arabelle w zeszłym roku ziemia klasy 3b siew późny bo w połowie kwietnia w ilosci 180 kg/ha nawożenie 200 kg polifoski 6 i 200 salmagu przedsiewnie następnie 100 kg saletry w fazie 2 kolanka.1 oprysk na grzyba (ARTEA 330 EC) plon 4 t /ha.rówież siałem ja jako przewódka 15 listopada 2013 w ilosci 320kg/ha przedsiewnie 800 kg kredy granulowanej,przezimowała ładnie i teraz jest w fazie 2 liscia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoczmen    5

Ja miałem w ubiegłym roku Tybalta i drugą odmianę, której nazwy nie znam, obie na stanowisku po burakach i dostały to samo, plon Tybalt ok 5,5t z ha, a ta druga tonę mniej. Jednego dnia siane , ale Tybalt kosiłem po żniwach

Dwa lata wymarzła mi pszenica ozima i posiałem Tybalt, plon 6 ton z ha, stanowisko po rzepaku, gleba II I III klasa. I bardzo ważne, ziarno miało bardzo dobre parametry a także wygląd pszenicy konsumpcyjnej. Jak znów będe siał jarą, to nie będę szukał innej, tylko posieję Tybal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

siałem Arabelle w zeszłym roku ziemia klasy 3b siew późny bo w połowie kwietnia w ilosci 180 kg/ha nawożenie 200 kg polifoski 6 i 200 salmagu przedsiewnie następnie 100 kg saletry w fazie 2 kolanka.1 oprysk na grzyba (ARTEA 330 EC) plon 4 t /ha.rówież siałem ja jako przewódka 15 listopada 2013 w ilosci 320kg/ha przedsiewnie 800 kg kredy granulowanej,przezimowała ładnie i teraz jest w fazie 2 liscia

Kazdy zebrał około 4 ton ,czyzby arabella nie miała większego potencjału plonowania?Zasiałem w tym roku Arabelle ,mialem ją tez w zeszłym roku w tym dostała lepsze nawozenie niz w zeszłym roku, zobaczymy jaki bedzie plon ,obok zasiany Tybalt i Torridon zobaczymy jak wypadnie porownanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Witam

 

Odświeżam temat ;) Mam do siewu pszenicę Werbena i do tej pory nie miałem czasu jej zasiać. Czy teraz nie jest za późno nasiew? Jakie macie opinie o tej odmianie? Bo pierwszy raz planuję ją siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinMadry    4

Mam pytanko dla posiadaczy pszenicy arabella, jest to odmiana oścista czy bezoścista? Mam ją pierwszy rok i część kłosów ma ości, a część nie.. .pozdrawiam i dzięki z góry za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Arabella plon z 70 arów 4700 kg zwazone ,więc wynik niezły .Tybalt plon podobny tylko gorzej się omłaca ,zostają tkzw. portki..Torridon rekord z 22 arów1350 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj