1rajdzik

który sposób siewu żboża jest lepszy ???

Polecane posty

1rajdzik    15

Był u mnie znajomy oglądał siewnik (porównywał) do swojego i twierdzi że lepiej siać rzadziej w rajce niż w rzędzie. Ja natomiast uważam odwrotnie, lepiej szerszy rozstaw międzyrzędzi, mówię tak ponieważ zauważyłem róznicę, gdy przesiadłem się z polskiego siewnika na Amazone, który posiada rozstaw 13 cm...

 

a jaka jest wasza opinia ?

 

a może rodzaj gleby ma na to wpływ...


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

ten facet jak się dopiero przekona w rzeczywistości to uwierzy... nie kupił MF jak mu ojciec doradzał to niedawno sie żalił... a ojciec wiedział o co chodziło zanim ten wspomniał o ciągniku...


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No koledzy ja sie nie zgodze z wami. Skoro rzdziej lepiej ..... siejcie co 45 cm i sie problem rozwiaze z herbicydami, bo opielaczem sie przejedzie ^_^ No dobra koniec zartow. Im wiecej lejkow tym lepiej. Im wiecej lejkow tym rozklad nasion na m2 jest rowniejszy. To ze firmy stosuja mniej lejkow spowodowanie jest warunkami technicznymi (mni. lepiej ziemia przechodzi miedzy redlicami).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

Jak zasiejesz gęsto to choroby grzybowe szybciej atakują, gleba ma za mało powietrza i kłos się słabiej wykształca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

mniejszy rozstaw lepszy i tak siejesz ile trzeba a rownomierność siewu lepsza, rozwiązaniem zapychania oddalic 1 i 2 rząd redlic, ja kiedyś miłem d7 E 34 redlice na 3m w 4 rzędach dziwnie wyglądało ale efekt ok


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Koledzy dzisiaj ma znaczenie obsada roślin na m2 czy posiejesz w rozstawie co 12cm czy co 10cm to dla przykładu pszenica ozima FINEZJA siana w terminie optymalnym =380-450 ziaren/m2 a siana opóźniona wymaga 450-500 ziaren/m2 I to jest bardzo ważne dla przyszłej zdrowotności uprawy .Pozdrawiam Piotr z Legnicy.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    961

zgadzam sie z black08 rolikom się wydaję ze rośliny powinny byc rzadziej w rzędach, ja podobnie jak kolega uważam ze najważniejssze jest rozmieszcznenie roślin na metr kwadratowy:) spróbuje posiac rzepak nie robiąc odstępów co drugą leję :) :) ojciec juz sie śmieje ze mnie :) w tym roku tez sie smiał ale gdy zobaczył ze zebrałem 3,5t/ha na ten rok to najlepszy wynik(przymrozki wiosenne osłabiły plony) wszyscy sie pytali jak to zrobiłem a ja...milczę:) musze tylko wybrac czy kupic accorda czy amazone D8super.. to jest problem :) :) :lol: :P


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Gdzieś tam wyczytałem że zwiększenie rozstawu redlic przy siewie zbóz o 1cm przy rozstawie 10 cm powoduje spadek plonu zbóż o ok.1% czyli przy 15 cm rozstawie, spadek plonu w stosunku do wieloletniej przy rozstawie 10 cm powoduje spadek o ok 5- 6%, przy założeniu wysiewu ok 500 ziaren na m2.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

oczywiście że im są gęściej rządki a rzadziej w rządku (ale masło maślane wyszło :lol: ) to plony będą większe bo rośliny są dalej od siebie i nie p"podbierają " sobie tak mocno składników oraz korzenie mają więcej miejsca na rozwój. Gdyby było odwrotnie to by najlepiej było siać zboże w rzędach jak kukurydze :P


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

A ja ciągam lekkie brony za siewnikiem i mam rorzucone szeroko, a mam pytanie lepiej własnie siać i brone jeszcze z tyłu ciągać, czy aby sie ziarko czepiło prawie nie nakryte, bo nie mam żadnego zgrzebła z tyłu i siałem tak że zdarzają sie źiarka nie skiełkowane a mam gleby lekkie chociaż kiełkowanei na podbnym poziomie.

 

A moze ktoś opisze swoje wrażenia po zastosowaniu agregatu uprawowosiewnego?-czy ma jakiś wpływ na plonowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4
zgadzam sie z black08 rolikom się wydaję ze rośliny powinny byc rzadziej w rzędach, ja podobnie jak kolega uważam ze najważniejssze jest rozmieszcznenie roślin na metr kwadratowy:) spróbuje posiac rzepak nie robiąc odstępów co drugą leję :) :) ojciec juz sie śmieje ze mnie :) w tym roku tez sie smiał ale gdy zobaczył ze zebrałem 3,5t/ha na ten rok to najlepszy wynik(przymrozki wiosenne osłabiły plony) wszyscy sie pytali jak to zrobiłem a ja...milczę:) musze tylko wybrac czy kupic accorda czy amazone D8super.. to jest problem :lol: :) :) :P

 

czesc ja sieje rzepak jak zboze od 2000 roku i jest ok. ludzie mówią ze lepiej co drugi ale tylko dlatego ze poznaniakiem nie wysieje 3kg tylko ustawia na 6 lub wiecej to wtedy co drugi wychodzi ile trzeba. jesli siejesz normalnie to wbrew pozorom pojedyńcza roślina ma wiecej miejsca lepsza konkurencja wobec chwastów mimo iz pryskasz to i tak czasami coś wyskoczy. jak dasz co trzeba to c360 ma problem wjechać w łan :) a ja postawił bym na d8 mniej awaryjne pozdro


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

odnośnie nie zagarniętego ziarna to mogę powiedzieć na podstawie ziemi którą kupiłem kilka lat temu. Rok przed kupnem właściciel posiał pszenice. Ziemia jest tam dość dobra a on ma tylko brony. Pole było po koniczynie (jeśli można to było nazwać koniczyno :lol: ). Zaorał, po bronował i zasiał. większość ziarek była na wierzchu. Jak przyszły żniwa to z 1,5 ha (głównie 4 klasa ziemi) umłócił około 1 t (jednej tony) pszenicy.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

No właśnie-jak dla mnie bardzo interesujący temat-w piątek zmieniam Poznaniaka S0-43 na Kongskilde Demeter Classic 3000-Poznaniak ma redlice co 10 cm (dokładnie 10,5 :lol:) ,Kongskilde 12 cm-jaka będzie różnica we wschodach na lekkiej ziemi ?-w testach |(TopAgrar 2/2002) wypadł zdecydowanie lepiej od polskich i tylko ciut gorzej od Amazone-a tak przy okazji ponowię pytanie-zna ktoś ceny nowych siewników redlicowych ,trzymetrowych ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4
No właśnie-jak dla mnie bardzo interesujący temat-w piątek zmieniam Poznaniaka S0-43 na Kongskilde Demeter Classic 3000-Poznaniak ma redlice co 10 cm (dokładnie 10,5 :lol:) ,Kongskilde 12 cm-jaka będzie różnica we wschodach na lekkiej ziemi ?-w testach |(TopAgrar 2/2002) wypadł zdecydowanie lepiej od polskich i tylko ciut gorzej od Amazone-a tak przy okazji ponowię pytanie-zna ktoś ceny nowych siewników redlicowych ,trzymetrowych ?

 

roztaw redlic ma niewielki wplyw na jakość wschodów. znajomy ma clasica po 5 latach sypla sie przekładnia bezstopniowa przesiewał 5 ha, a tak to mówi ze sredni nabytek, famarol ok 18 tyś


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    961

dzięki black08 za radę nie mam za duzego gospodarstwa(70ha) wiedz zalezy mi na perfekcyjnym siewie ale i musi byc niska cena siewnika:) pozdrawiam


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

Witam dorzucę trochę swoich spostrzeżeń :literatura(jakiś poradnik) podaje że rzepak najlepiej plonuje co 17-18cm siany , ja sieję co 11cm tak jak w starym poznaniaku, co do siewu pszenicy to wydaje mi się najlepiej było by siać rowki jak najbliżej za to ziarenka jak najdalej od siebie , a co powiecie na rozstaw parami 2 bliżej 2 szerzej,też mam małe gosp.ok30ha przejąłem po ojcu 5 ha 4 lata temu.Co do ustawienia poznaniaka to ja bez niczego ustawie na rzepaku 3kg na wszystkich 25 sekcjach poznaniak z 78 roku chyba. Co do siewnika to Accord to moje marzenie siewnik pół pneumatyczny sieje niemalże jak punktowy prawie równe odstępy pomiędzy ziarniakami a w mechanicznym to masz 3 na kupie a kawałek dalej 1. Niewierze żeby amazone był pod tym względem lepszy od poznaniaka.Może kupie Accorda jak powiększę gospodarstwo do ok 50ha jak kasa będzie. i będzie siew oczywiście w połączeniu z jakimś rototilerem :lol: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4
dzięki black08 za radę nie mam za duzego gospodarstwa(70ha) wiedz zalezy mi na perfekcyjnym siewie ale i musi byc niska cena siewnika:) pozdrawiam

 

to nie wiem czy dobrego accorda kupisz taniej niz d8 ale moze wyszukasz cosik fajnego za niezłą kase. pozdrawiam


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy007    0

Ja mam siewnik SULKY i rozstaw 15 cm i nie widze spadku plonu powiedział bym ze nawet wzrósł.


Zetor Proxima 110 Power
New Holland T5.105+TUR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Panowie-piszcie!-jak z tym rozstawem-zostało mi jakieś 18 godzin do zakupu-potem będzie za późno !-jeszcze raz-ziemie 5 i 6 klasa,lekkie (tzw.pytlak :lol: ) -pytanie brzmi-czy po zmianie rozstawu z 10 na 12 cm przy zachowaniu tej samej dawki wysiewu na ha plon

a)wzrośnie

b)spadnie

c)zostanie na tym samym poziomie

d)nie mam najmniejszego pojęcia :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

według mnie odp B :lol:


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

Mi sie wydaje że Odp:C


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

plonowanie się napewno zmieni ale będą to różnice mnimalne . nie mające większego znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol    34

ja sprzedałem poznaniaka 3m (notabene prawie nowego) miaał rozstaw redlic 10 cm (albo trochę więcej). kupuje Amazone D8 ma rozstaw 12 cm. Kupuję dlatego że kolega ma takiego ale nie dlatego że jak posieje z rozstawem 12 to będe miał lepszy plon.

Bo plon zależy głównie od:

Odmiany

Zasobności gleby

Sposobu siewu (tradycyjny, uproszczony)

Nawożenia

Dla mnie liczy się to czy siewnik będzie bezawaryjny czy nie i to jakie ma wyposażenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2
ja sprzedałem poznaniaka 3m (notabene prawie nowego) miaał rozstaw redlic 10 cm (albo trochę więcej). kupuje Amazone D8 ma rozstaw 12 cm. Kupuję dlatego że kolega ma takiego ale nie dlatego że jak posieje z rozstawem 12 to będe miał lepszy plon.

Bo plon zależy głównie od:

Odmiany

Zasobności gleby

Sposobu siewu (tradycyjny, uproszczony)

Nawożenia

Dla mnie liczy się to czy siewnik będzie bezawaryjny czy nie i to jakie ma wyposażenie.

I tu się z kolegą całkowicie zgodze. Rozstaw nie ma aż takiego dużego znaczenia jeśli chodzi o plonowanie, i tak się liczy faktyczna ilość wysiewu na ha, uprawa, nawożenie, ochrona itd. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj