Gość Profil usunięty

Limousin, Simental czy Charollaise

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
fiat666    0

no właśnie w okolicy to niema czegoś takiego (czystorasowych) a co do ceny to mniej więcej tak się liczę, za odsadka, lepiej było by żeby jałówka pasował a pod zacielenie -wiadoma że cena będzie wyższa wtedy :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Dokładnie kolego dużo zleży od samego żywienia krów i jałówek cielnych, jak któś pasie je kiszonką z kukurydzy to nie ma bata ze sie sama wycieli, wtedy i LM polegnie. Choć rasa charolaise ma większą skłonność do ciężkich porodów niz np. LM to przy dzisiejszym postępie trudne porody nie spowodowane złym zywieniem zdarzaja sie znacznie rzadziej niz parę lat temu u tej rasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214
Dokładnie kolego dużo zleży od samego żywienia krów i jałówek cielnych, jak któś pasie je kiszonką z kukurydzy to nie ma bata ze sie sama wycieli, wtedy i LM polegnie.

 

To w takim razie czym je karmić? Samą sianokiszonką, śrutą zbożową?

 

 

Właściwie to sam zastanawiam się nad tym, na jaką rasę mięsną postawić w przyszłości. Obecnie mam same byki mieszańce i wiadomo, że takie zywkłe tyle samo żrą co rasowe, ale te drugie pójdą za sporo większą kasę. Na razie trzymam je na uwięzi, choć w przyszłości planuję zrobić możliwość chodzenia po oborze oraz wiatę z ogrodzeniem. Moglibyście mi powiedzieć jaka rasa najlepiej znosi stanie na łańcuchach, a która najlepiej się czuje w wolnostanowiskowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laki87    5

Jeżeli chodzi o te 3 rasy, zdecydowanie LM.

Wycielenie oczywiście zależą od karmienia mamek ale też ważne w jakiej porze roku wycielenia mamy. Ja osobiście praktykuje wczesna wiosna od kwietnia do czerwca. Jeżeli nam się ocieli stado w przeciągu tych 2 miesięcy można mówić że jest świetnie. Mi w tym roku troszkę byk na psuł bo dobre 3 miesicie to trwało.

Żywienie takich krów, trzeba pamiętać, żeby było tez opłacalne musi być też w miarę tanie. Najlepiej jak są to hektary pastwisk( to latem) zimą natomiast sianokiszonka, siano i to daje gorszej jakości bo zjedzą. Lepsza jakościowo zostawiam dla opasów. Jeżeli ktoś ma sporo kiszonki też można dawać ale raz dziennie(można posypywać troszkę kredą). Na 21 mamek jedna dobra taczka raz dziennie wystarczy a witamin przy tym mają troszku. Co na cielaka przecież nam się przekłada.

Powiedziałem, że wczesną wiosna wycielenia i w przeciągu dwóch miesięcy. Dlaczego ? o tuż praktyka już 8 rok pracy z LM mnie tego nauczyła, że jest to najlepszy okres na te sprawy. Cielaki biegunek praktycznie nic, pogoda i słonko wiosenne sprawia że wirusy i wszelkie paskustwa zanikają co ma wpływ istotny na zdrowotność takiego cielaczka. Ponadto zaraz mamki wraz z cielakami wypuszcza się na pastwisko. Ruch na świeżym powietrzu jak najbardziej wskazany. Niektórzy robią tak, że im stado się cieli cały boży rok " Heloooo" dla mnie to porażka ; ] Tak ustabilizować sobie stado by wszystko odbywało się w jednym terminie. Zaoszczędzony czas i nie tylko.

W tym roku na 21 mamek tylko przy 3 wycieleniach byłem z czego tylko jedna mamka potrzebowała tak naprawdę pomocy, no i trzeba zaznaczyć że to była jałówka.

 

 

Moglibyście mi powiedzieć jaka rasa najlepiej znosi stanie na łańcuchach, a która najlepiej się czuje w wolnostanowiskowej?

 

Czepiam tylko wyłącznie bydło ncb zawsze też jakiś hf się trafi czy mieszaniec ale to zależne jest też paru rzeczy. Chcesz dobrze sprzedać rasowego byka ? Nigdy go nie stawiaj na czepianym. Cenę może i fakt dostaniesz lepszą ale można lepsza, zdecydowanie lepszą. Zależy to z jakim pośrednikiem się spikniesz czy też w twojej okolicy jest jakiś. Mój zaufany mieszka ode mnie ponad 200 km i z odbiorem nie ma problemu wiec za tel i dzwonić po pewnych źródłach. Oczywiście taki towar leci na ekspot. Sprzedaż go w Polsce a masz 1zl w plecy.

 

Chcąc znaleźć bydło LM czy jaką kol wiek inną rasę w Polsce najlepiej za lukać na strone PZHiPBM

http://www.bydlo.com.pl/

Edytowano przez Laki87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)
Dnia 21.02.2010 o 16:10, Lukasz1987 napisał:

Charolaise to ciężka rasa bydła, Limousine jest średnią rasą. Simenatale to nie pamiętam średnie lub małe. Najlepiej przybiera Charolaise na masie później Limousine a Simental najmniej z tego towarzystwa. Dwie pierwsze rasy są mocno stadne i jak się do siebie przywiążą do ciężko je oddzielić dlatego są doskonałe na pastwiska. My mamy Limusie i stoją one w oborze ze względu na hodowlę intensywną, ale ze względu na naszego odbiorce musimy przestawić się na ekstremalną, czyli jak najwięcej na świeżym powietrzu. Cena za odsadka to w zależności od rodowodu 9zł wzwyż, odsadki 300-350kg.

Wiem że post ma ponad 10 lat ale gdybym był moderatorem to bym zbanował tego użytkownika za post przeczący wszystkiemu o tych rasach. Ręce opadają jak się coś takiego czyta. I żeby nie było to mam setki LM, SM i HH

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez radek24
      Jaką rasę mamek wybrać? Chcę hodować bydło mięsne tylko nie bardzo wiem jaka rasa najlepsza Ponieważ chciał bym hodować około 5 mamek i co pół roku dokupywać do nich byczka. Mamki były by zapładniane sztucznym bykiem.
    • Przez Staszek720
      Witam
      Chciałbym się zapytać o najlepsze rasy kur niosek
      które znosiłyby jaknajwięcej jaj.
      Obecnie mam 70-80 sztuk kur i ok. 20 jajek dziennie, to według mnie
      jest trochę mało szczególnie w tym okresie. Rasy nieznam którą mam
      ale zawsze kupuje w w okolicach maja kurki-1-dno dniowe.
      Czytam na forum że u niektórych osób , kury się niosą " wspaniale"
      -moje kurki mają jak w "Raju" Lecz nie okazują za bardzo wdzięczności
      -dostają pszenicę,pszenżyto,kukurydzę śrutę, ziemniaki, od wiosny do
      póżnej jesieni mają naokrągło zielonkę; trawę, codziennie świeże pokrzywy
      im dostarczam,a w okresie zimowym suszoną pokrzywę, również mają
      miejsce do biegania, grzebania itp.
      Mam więc prośbę do osób które znają się dobrze na tych sprawach o
      odpowiedż , jakiej rasy szukać ażeby wysyp jaj dziennie był jaknajwiększy
      i jak wogóle karmić taką rasę ( jak z paszą ) i wogóle.
      Zastanawiałem się nad Zielononóżkami ale z tego co czytam to chyba
      muszę zrezygnować.

      Pozdrawiam
    • Przez mi3p
      Witam często śledzę ogłoszenia dot. cieląt i często widzę określenie rasa NCB lecz w spisie ras nie ma takiego określenia rasy
      Bardzo prosiłbym o wytłumaczenie tego stwierdzenia
    • Przez Byk1995
      Czy rasa blonde'aquitain to dobra rasa na mamki? Jak z porodami z przyrostami itd.?
    • Przez PiotrFarmer85
      Ktora z tych ras wybrac jako uzupelnienie hf lub nawet glowna sile mleczna stada
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj