1210

Parowanie żyta

Polecane posty

1210    5

Witam.

Czy ktoś się spotkał z tym aby opasy (byki) były karmione parowanym/gotowanym żytem?

Jeśli tak to jakie są efekty?

Ile można tego dawać i z czym?

Z góry dziękuje z zainteresowanie tematem a na forum nie widziałem , jeśli jest to proszę o przekierowanie

klopocik91    2

Stosowałem to. Chętnie jedzą nawet lepiej niż własne treściwe. Tylko że całe ziarno przechodziło do obornika więc nie wiem czy było wykorzystane. Przydała by się opinia specjalisty ;[ ;[

zetor10045    13

A czemu to parowanie ma służyć są jakieś lepsze efekty w przyroście? Nie lepiej po prostu zrobić śrutę? ;[

Wiadomość z agroFakt.pl

ZUCH1234    88

Wydaje mi sie ze autorowi tematu chodzi o wywary ;[ jest to produkt uboczny przy produkcji spirytusu w mojej okolicy była kiedyś aktywna gorzelnia przywoziłem je do swojej obory krowy zaczęły dawać dużo więcej mleka. Chyba ze kolega ma coś innego na myśli bo nie wydaje mi się żeby był sens parować żyto w parniku chyba szybciej było by je zmielic ;[

rafff24    27

Koledze raczej chodzi o zniszczenie subst. antyżywieniowych w życie, bo po to się paruje

1210    5

Chodzi mi właśnie czy jes sens (opłacalność)parowania żyta czy coś to daje w procesie hodowli? Nie żadne wywary. Zdaje sobie sprawę że łatwiej i prościej zrobić śrutę. Ale czy parowane żyto ma jakieś właściwości których nie ma śruta?

SAMIK    5

Ja podaje byczkom parowane żyto (zmielone, muszę go wypaść jak najszybciej w innym wypadku bym nie podał) i odpady grochowe w stosunku 1:4. Parowanie ma na celu pozbycie sie substancji antyzywieniowych, oraz speczenie go. Sruta z żyta nie parowana będzie pęcznieć w przewodzie pokarmowym co u mnie powodowało tzw. sadzenie bydła. Żyto nie jest zalecane przy opasie młodego bydła powoduje oblepianie sie przewodu pokarmowego jakąs wydzieliną (nie pamiętam jej nazw) co pogarsza pobieranie pasz. Sam dodaje tylko z konieczności, nie sprzedam zyta za marne grosze. Pozdro

karolr2    515

Odświeżę temat.

Dzisiaj z nudów uparowałem wiadro żyta i wiadro pszenżyta. Wlałem 30litrów wody i wsypałem 20kg tej mieszanki i parowałem to z godzinę zresztą do tej pory stoi w parniku. Narosło tego prawie cały parnik zrobiło się takie miękie nawet fajnie to wygląda. Ile tego można dać na porcję na 10cielaków w wadze około150kg. Narazie dostają około 15kg kiszonki i z 12kg śruty z owsa żyta i pszenżyta na porcję i siano. Myślałem że tak im dam z wiaderko 5 litry do tego co dostają teraz

swiezak121    0

Przepraszam, że odświeże temat ale czy ktoś w końcu stosował te parowane żyto? Czy dało jakieś pozytywne skutki?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez karino25
      Jest ktoś na forum z rejonów WLI, TOP, TOS,WZW, LOP (pogranicze mazowieckiego ze świętokrzyskim i lubelskim) co hoduje zwierzęta i zdarza mu się kupić zboże na pasze? Mam do takiej osoby interes a bardziej prośbę.
      Ze względów ostrożności szczegóły podam na priw. Pilne
      Temat nieaktualny, można zamknąć albo usunąć.
    • Przez WojtekBuawski
      Witam, Co proponujecie zasiać na poplon, by było to dobre i wartościowe do koszenia dla bydła na zielono?
    • Przez grzesiek1994
      Witam.  Szukalem na forum tego tematu ale nic nie widzę.  Otóż mam takie pytanie.  Krowa już po terminie.  A nie ma nic siary. Miał ktoś taki przypadek?  Odsadek od niej zerwał się miesiąc temu i przypuszczam że wydoil ją. Nie wiem na co się przygotować po wycieleniu

• Przez grnowaczyk
      witam. co polecacie zasiać na kiszonkę dla bydła żeby poprawiło strukturę gleby i przełamało choć trochę płodozmian zbożowy. szukam czegoś co da ze dwa pokosy. areał 3.5 hektara mozaika. 3-5 klas . na jesień planowałem zasiać pszenżyto
    • Przez kaczorek
      Ciekawi mnie jakie preparaty mlekozastępcze stosujecie w odchowie cieląt?

Ja stosuje FE-Trank z Josery, bardzo dobre "mleko", cielaki z chęcią piją
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj