stefek1991

Brokuły - Opłacalność uprawy

Polecane posty

WaldekHaasa    0

Sorki nie napisalem czego :) yaramila complex. No cos tam slyszalem na temat środków,a Ty co stosujesz?samym opielaczem nie da rady? A jeszcze odnosnie tego plonu ile by u Cb Wyniósł gdybys nie rozyczkowal?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Ze środków to metazanex jest najbardziej popularny jako doglebówka jakos tydzień po wysadzeniu rozsady. Po groszku musiałem w tym roku poprawic galera bo tyle mi nagubili że na polu zrobiło sie zielono. Podobno navigator też jest dobry.

Ile byłoby w główkach? nie mam pojecia, bo nigdy na głowy nie sprzedawałem. Ile Ci za głowy proponuja zł?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Właśnie Batorego chwalą a Monrello nie. Co do nawożenia to lepiej zbadać glebę. Sypiąc 600 kg mili complex to trochę wydasz a jak zbadasz to będzie wiadome ile trzeba rzeczywiście dać. Co do oprysków to metazanex najlepiej najwcześniej po sadzeniu bo wtedy roślina mniej odczuwa... Ja pryskałem ostatni rok tylko i wyłącznie Goal 480 ale podobno już go nie ma. W tym roku podejrzewam że będzie wszystko pryskane Stomp Aqua. Jest też lentagran ale raz jest czyste pole a raz opryskasz i zielono... Co do wyłącznie mechanicznego pielenia. To u mnie nie przejdzie zbyt duża wilgotność. Chociaż mam kawałek pola że 2 lata nic nie pryskałem susza była taka że nawet chwasty nie rosły. Jeden przejazd pielnikiem co by przykryć nawóz azotowy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

Jak bym mial patrzyc na analize gleby to bym nic nie musial sypac nawozu :) moze przesadzilen ale 500 dam, a srodki za mocno nie hamują wzrostu? Ja za duzo niby nie bede mogl pryskac herbicydem bo wykaże w próbach i nie wezma.. Niby groszek to najlepsze stanowisko pod brokuł,zobaczymy.. dostalem kontrakt na 830 zl za tone glowy,tak mialo byc chyba ze cos dorzuca jeszcze.. to nie wiesz ile mniej wiecej różni sie waga róży od calej glowy bo jestem bardzo ciekaw plonu jaki mozna osiagnac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Właśnie Batorego chwalą a Monrello nie. Co do nawożenia to lepiej zbadać glebę. Sypiąc 600 kg mili complex to trochę wydasz a jak zbadasz to będzie wiadome ile trzeba rzeczywiście dać. Co do oprysków to metazanex najlepiej najwcześniej po sadzeniu bo wtedy roślina mniej odczuwa... Ja pryskałem ostatni rok tylko i wyłącznie Goal 480 ale podobno już go nie ma. W tym roku podejrzewam że będzie wszystko pryskane Stomp Aqua. Jest też lentagran ale raz jest czyste pole a raz opryskasz i zielono... Co do wyłącznie mechanicznego pielenia. To u mnie nie przejdzie zbyt duża wilgotność. Chociaż mam kawałek pola że 2 lata nic nie pryskałem susza była taka że nawet chwasty nie rosły. Jeden przejazd pielnikiem co by przykryć nawóz azotowy..

stompem planujesz po sadzeniu pryskac? podziel sie efektami


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Przeczytaj posty z wcześniejszych stron tam pisali Ci którzy dostarczają głowy do punktów. Co do Stompu to w internecie można znaleźć artykuły na ten temat i na każdym spotkaniu z chłodni o nim mówili i firmy nawozowe. Podobno nie ma być już Goal 480 ani Galiganu a to był na moje najlepszy oprysk bo nawet jak brokuł zszedł rzędy to 250 ml wlaliśmy to pryskane o rosie brokuły nie odczuły prawie nic a chwaty momentalnie poskręcane. A teraz nie wiem w sumie czym będzie można w późniejszej fazie.. Co do herbicydów to na pewno mają wpływ bo są tacy co mają trochę i "motyczą" to tamte brokuły i kalafiory bardziej mi się podobają ... Zbyt duże ilości nawozu w glebie również szkodzą i może nawet bardziej jak niedobór i mogę Ci powiedzieć że lepiej zbadać za te kilkadziesiąt złotych próbkę i wysłać do kogoś kto się "bardziej " zna. Ucz się na naszych błędach bo w tych czasach nie można popełniać błędów bo opłacalność i tak jest licha..

Edytowano przez Kamil1996

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

Czytalem ok 20 ton moze dac? 2 lata temu badalem i wszystko na bardzo wysokim poziomie przy ph 6,9 hmm moze azotowe beda szkodzić ale npk? Oblicze zapotrzebowanie i ustale dokladnie dawke tak bedzie najlepiej. Na Youtube mozna zobaczyć sa takie fajne filmiki z ekopielnikami wydaje mi sie ze to powinno zastapic prace z graczka? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Ja posiadam ekopielnik na pewno pomaga ale nie usunie wszystkiego i trzeba mieć posadzone wszystko prosto pod linijkę wtedy najlepiej idzie, ale u mnie bynajmniej bez oprysku sie nie da :] 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

a mój znajomy nie pryska tylko kilka razy ekopielnikiem jeździ i twierdzi ze to wystarcza


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

To zależy od specyfiki gleb. U nas są podmokłe tereny to jest problem z chwastami ogromny w porównaniu do innych. Wielokrotne pielenie szkodzi również bo wujek właśnie tak kombinował i wyszło to słabo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Dokładnie jest duża różnica między stanowiskami, na 2 klasie bez oprysku nie mogę dać rady, a na ciągłe pielaczowanie brakuje czasu, ale mogę spokojnie polecić ja jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfl    2

Dokładnie jest duża różnica między stanowiskami, na 2 klasie bez oprysku nie mogę dać rady, a na ciągłe pielaczowanie brakuje czasu, ale mogę spokojnie polecić ja jestem zadowolony.

Ja pielnikiem jezdze co 10 dni,i w sumie raz musze przejsc z ludzmi  ale to nie jest zwykle pielenie tylko wyciecie pojedynczych chwasow oraz w dolkach  troszke wiecej. Stosowalem kiedys  metazanex szczegolnie w letnim ale on  hamuje  wzrost brokula a w letnim cena za glowke jest tylko na poczatku bo pozniej wszyscy  maja i cena leci w dol. Dlatego tez  nie stosuje herbicydow. Co do odmian  to ja na zbior jesienny wysadzam na ostatnia dekade sierpnia  naxos, w tym roku triton, zszedlem z monaco bo jest u mnie beznadziejny, a od wrzesnia to praktycznie tylko parthenon, w tym roku proba z titanium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

A posiadacie w swoich opielaczach gwiazdy pielace? Zdaje to egzamin? Alfl duzo sadzisz brokuła? Wyrabiasz sie bez herbicydow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Ja pielnikiem jezdze co 10 dni,i w sumie raz musze przejsc z ludzmi  ale to nie jest zwykle pielenie tylko wyciecie pojedynczych chwasow oraz w dolkach  troszke wiecej. Stosowalem kiedys  metazanex szczegolnie w letnim ale on  hamuje  wzrost brokula a w letnim cena za glowke jest tylko na poczatku bo pozniej wszyscy  maja i cena leci w dol. Dlatego tez  nie stosuje herbicydow. Co do odmian  to ja na zbior jesienny wysadzam na ostatnia dekade sierpnia  naxos, w tym roku triton, zszedlem z monaco bo jest u mnie beznadziejny, a od wrzesnia to praktycznie tylko parthenon, w tym roku proba z titanium

 

 Ile metanazexu dawałeś? Bo chyba nie tyle co piszą? Mam gdzieś zdjęcie sąsiada pola jak dał maksymalną dawkę. Nie powiem robi wrażenie. Cały czas brokuł wyglądał jakby go dopiero posadził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfl    2

A posiadacie w swoich opielaczach gwiazdy pielace? Zdaje to egzamin? Alfl duzo sadzisz brokuła? Wyrabiasz sie bez herbicydow?na lato 

Letniego sadze 10 a jesiennego 25  ha. jezdze co 10-14 dni opielaczem z gwiazdami,W jesienym tym na zbior na pazdziernik  jest juz mniejszy problem z zachwaszczeniem, najwiecej chwastow jest w letnim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

Wow niezle tego sadzisz :) jest sie od kogo uczyc,czyli gwiazdy polecasz bo sie zastanawiam czy kupować, powiedz mi czy lepiej plonuje brokuł z letniego czy jesiennego nasadzenia? Nawadniasz plantacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfl    2

Wow niezle tego sadzisz :) jest sie od kogo uczyc,czyli gwiazdy polecasz bo sie zastanawiam czy kupować, powiedz mi czy lepiej plonuje brokuł z letniego czy jesiennego nasadzenia? Nawadniasz plantacje?

zdecydowanie jesienny i jest latwiejszy do opanowania, brokul nie lubi upalow ja na polach bez mozliwosci nawadniania nie uprawiam wcale brokula. W tym roku mialem problem bo w trakcie wegetacji  zabraklo mi wody w stawie i  udalo mi sie cos wyluskac z tego brokula ale  kiepsko bylo, ledwo zlapal 500 gr na swiezy rynek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Chociaż ostatnie 2 lata u mnie więcej dał ten sadzony w kwietniu i zbierany w lipcu... I jakoś tak wolę zbiór w lipcu bo dzień w dzień jedziesz cały miesiąc a na jesieni to zależy jak pogoda... Chociaż bardziej się opłaca jesienny bo letni kupuję rozsadę i to przy takim samym plonie daje blisko 2000zł różnicy w zysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

Tamten sezon był wyjatkowo suchy w tym nie powinieneś mieć tego problemu :) ile razy lejesz wode na brokul jakie czestotliwosci podlewania? W normalnym roku ile można sie spodziewać ton glowy z jesiennego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfl    2

Tamten sezon był wyjatkowo suchy w tym nie powinieneś mieć tego problemu :) ile razy lejesz wode na brokul jakie czestotliwosci podlewania? W normalnym roku ile można sie spodziewać ton glowy z jesiennego?

Kiedys  osiagniecie u mnie plonu 12 ton bylo norma ale w ostatnim  czasie  mam  problem z zlapaniem 10 ton, wplyw na to ma zmiana klimatu i intensywnosc uprawy brokula

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Do tego kilka lat temu w zakładach chcieli do 8 cm a teraz 5 cm... To jest moim zdaniem powód tego że plony zamiast iść w górę to stoją w miejscu lub nawet są mniejsze bo teraz mamy lepsze odmiany ale jak go zróżyczkujesz na 5 cm to zobacz ile Ci odpada. A jak jeszcze taki pracownik różyczkuje na akord to nie patrzy żeby nóżkę zostawić tylko żeby ściąć wyżej bo nie trzeba rozdrabniać.. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

No tak ale Wy mowicie o plpnie rozy a do glowy plus 40% wagi trzeba chyba dołożyć? Kurcze to nie za duzo, kilkanascie stron wczesniej czytalem że ktos się chwalił o zbiorze ponad 30 ton/ha zbieral a srednio ponad 20t glowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfl    2

Do tego kilka lat temu w zakładach chcieli do 8 cm a teraz 5 cm... To jest moim zdaniem powód tego że plony zamiast iść w górę to stoją w miejscu lub nawet są mniejsze bo teraz mamy lepsze odmiany ale jak go zróżyczkujesz na 5 cm to zobacz ile Ci odpada. A jak jeszcze taki pracownik różyczkuje na akord to nie patrzy żeby nóżkę zostawić tylko żeby ściąć wyżej bo nie trzeba rozdrabniać.. ;)

Slusznie a to wlasnie ogonek daje wage,ale jak zaczniesz robic wieksze to zaraz  kalibrownik na rampie i   pierwszy raz przejdzie a drugi do domu do poprawki  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj