stefek1991

Brokuły - Opłacalność uprawy

Polecane posty

Kamil1996    18

Moim zdaniem szkoda zachodu chyba że stoisz z czymś innym o tym czasie co Ci wyjdzie ten brokuł. A za dużo też nie wsadzisz bo moment przerośnie. Kalafiora miałem działkę 10 tysięcy kapusty tak samo a brokuła paczka i jeszcze nie zawsze się wycięło to wykwitło momentalnie. Aż przestałem sadzić, niech się inni martwią, chyba że jakieś znaczące ilości to już zmienia postać rzeczy, ale znowu wtedy za te cenę poniżej złotówki pewnie nawet..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Panowie ktos uprawia brokula na sprzedarz rynkowa duzo tego mozna sprzedac bo ceny za glowe sie wachaja od 1do 2,50zl

 

ci co na rynku sprzedaja nie sadza tylko tna na moim polu :)


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Brokuł to i w październiku 3 lata temu ludziom się marnował tak szybko rosło a jak masz ty to i mają inni w tym samym czasie. A w tym roku we wrześniu było ponad 30 stopni więc prawie jak w latem. Ale zawsze mówię że trzeba spróbować. Może się uda a może nie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Co za odmiany polecicie na poczatek sprubuje na 0,5ha a jak nie sprzedam na giedzie to na chlodnie wywioze tylko za glowe placa 0.70gr to troche lipa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

parthenon, monaco to takie podstawowe dobre odmiany


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Ja chcialem same odchody kurze wrypac do szamba i zrobic gnojowke z tego tak unas robia pod kalafiora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

monaco

 

Mam pomysł tylko nie wiem czy dobry. Jakbym z wiosny zasiał jakił łubin czy bobik i miesiąc przed sadzeniem brokuła zaorał. Dopry pomysł czy lipa z tego będzie?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Sąsiad miał po życie kalafior a w czerwcu była taka susza że stał w miejscu jak posadził... Wyciął małe bo do listopada się ciągnął a ja w październiku już o tym polu co równo sadziliśmy zapomniałem. Ta sama odmiana.. W książkach pisze że nie zalecane są poplony przyorywane na wiosnę ponieważ zbyt mocno przesuszają glebę. Jedynie jak masz deszczownie to można. Chyba że z nieba będzie deszczować. Ale ja tam się nie znam na poplonach przedplonach bo najlepszym przedplonem u nas przed brokułem jest kalafior i na odwrót ewentualnie jakaś kapustka  B) :D

 

 Podobno Triton z Sakaty dobry na rozpoczęcie kampanii, kilka dni krótszy okres wegetacji. Monaco to jest najgorszy brokuł ostatnie dwa lata najgorszy z wszystkich odmian. Gołym okiem widać jak Partenon czy nawet Lord lepiej wyglądał od tej odmiany jak była susza a plon nawet nie pokrył kosztów produkcji gdzie z partenona dało 8 ton z ha na tym samym polu i tylko 8 bo nie zdążyło urosnąć a sadziłem na koniec bo wiedziałem że najlepiej sobie poradzi. W tym roku ostatni raz sadzę Monaco na jesień bo zostało mi siewów z poprzedniego roku a szkoda wyrzucić... W lato jeszcze daje radę ale wiosną jest lepsza pogoda dla brokułów ostatnio.

Edytowano przez Kamil1996

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

mi o wiele lepiej od lorda dał monaco


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

Wiatm. Panowie pierwszy raz chce sadzić brokul czy może sadzil ktos z Was na jesienny zbior po zielonym groszku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Podaj może termin w jakim groszek będzie zebrany. Do 20 lipca śmiało można sadzić. Po 20 lipca to lepiej nie ryzykować bo raz urośnie a raz nie a nakład masz zawsze taki sam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

Trudno przewidziec termin zbioru zalezy od warunkow a te nas nigdy nie rozpieszczaj,groszek zazwyczaj schodzi z pola na początku lipca w tamtym roku dokladnie 2.07 jakie odmiany polecacie,moze batory? Dodam,ze mam wode wiec jest jeden plus :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Ja sadze po groszku co dokładnie chcesz wiedzieć?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

To na spokojnie dasz radę a jak nie wiesz dokładnie kiedy zbierasz groszek to zaplanuj sadzenie na 8-10 lipiec, termin bezpieczny bo zdąży urosnąć a i pewność jest że groszek zebrany. Batory ciekawa odmiana lepsza niż Monrello co też go tak lansują ale jakoś u mnie niezawodny jest Parthenon i mówił ktoś że na kujawach to też jest standard. Próbuję również Titanium i Tritona w tym roku oraz standard Lord.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Ja po groszku sadziłem w 2015 roku 20 lipca była mega susza a ja nie mam deszczowni zbierałem ok 10 grudnia to co było nie dorósł z 1 ha zebrałem ok 3t czyli lipa totalna.

w 2016 roku sadziłem 15 lipca było wiecej deszczu i zebrałem w październiku plon ok 11,5t/ha wiec ok.

 

W tym roku mam zagwozdkę bo muszę rozplanować 3 terminy sadzenia w tym jeden po groszku a termin zbioru nie zależy ode mnie. Jak to widzicie?

1.07, 10.07, 20,07??? 20 to mega ryzyko , moze ten po groszku na 15 zaplanować? bo na 90% po groszku rosnie wolniej niz w czystym sadzeniu. byłem na pokazach polowych gdzie na czystym polu lord był sadzony 15 lipca czyli wtedy co mój w czasie pokazów lorda na polu tam nie było bo zebrany, a u mnie jeszcze sie zbiór nie zaczą


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

Wiec przy 3 ha powinienem sie wyrobic do zbioru? :) Jakie stosujecie nawozenie? Jaki może być przyblizony koszt na 1 ha uprawy? 11,5 t - mowimy o plonie róży czy głowy?

Kmil z jakiej czesci Kujaw jestes? Mowisz,ze Batorego nie chcesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Ja mówie o plonie róży. 3 ha ilu będziesz miał ludzi do zbioru? będziesz zbierał na głowy czy róze? Co do nawożenia to po groszku daje 600kg bontaru/ha i chyba 100kg saletrzaku. pogłównie jeszcze dokładam ok 30kg N najlepiej w postaci saletry wapniowej.

Co do kosztów to trudno mpowiedziec. Sadzonka Twoja czy kupna? ile pracowniom złacisz? ile bedziesz miał szkodników? czym odchwaścisz?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WaldekHaasa    0

Ja bede sprzedawal na glowy bezposrednio z pola prosto do punktu. Wlasnie z ludzmi nie wiadomo,bede chcial jak najwiecej powiedzmy ze kolo 10 osob? Wiem ze to ciężko oszacowac,sadzonke kupuje gotowa, planuje dac npk po 600 kg/ha plus saletrzak pod korzeń.. właśnie co do zwalczania chwastów to z srodkami ciezko? Planuje przerobic opielacz do burakow i dokupic takie gwiazdy zeby lepiej zniszczyć chwasty i napowietrzyc glebe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

NPK 600kg/ha ale czego? co do porysków to sa ale bez rejestracji


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj