stefek1991

Brokuły - Opłacalność uprawy

Polecane posty

Plagrafi    23

Podziękuj dziadkowi za to że chciał mieć lepszą klasę od sąsiada... To kto Ci to obrabia te głowy? Sąsiad ?

 

Kto byl bardziej bystry ten ma na lepszej ziemi gorsza bonitacje... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytajac to co Panowie wypisujecie to przyznam racje ze w Dabrowie stoi sie troszke ale wydaje mi sie ze firma oki. Ja jak wyslalem tam auto to wrocilo po 10godz do domu-kierowca letkko spienony. A co do kolegi co pisal o lisciach wrastajacych ,to objawa sluszy jaka jest na polach i rozyczka sie mutuje.Przechodzilem to rok temu panie co go rozyczkowaly to przeklinaly go jak tylko mogly. a wydajnosc jak jest 15 tyn z h to fajnie-chodzi o rozyczke towaru. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja osobiscie do zadnego centrum nie odstawiam, ani do firmy o ktorej mowicie, 

jak chodzi o plon to ponizej 22 ton nie schodze zazwyczaj 28 a rekord to 36t/ha

jakie sa wymagania co do głuwek, podobno zakład gdzie oddaje chce kupic rużyczkarke i kupowac główki, jak to wychodzi


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

głąb 3cm od ostatniej rozy wieksze liscie oberwane i zazwyczaj dosaje 2% potracen 

 

monaco partenon czasami na wiosne naxos i sporadycznie inne, ale teraz to chyba juz mi pozostanie tylko monclano, bo ogniska kily sa juz widoczne na kazdym polu i zaczynaja sie rozprzestrzeniac

 

w teraz koncze nasadzenie partenona ktore moglo by dac powyzej 35 ton ale kila strawila 1/3 z tego kawalka, troche podratowalem te miejsca nawozeniem dolistym wiec tam tez cos zetne ale  pewnie nei za wiele 

 

dla jasonsci pisze o ploni glowy, nie rozy...

 

ktos moze stosowal "perlka" w walce z kila ? jaka dawka potrzebna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Ja nie widzę sensu sadzić brokułu jak mam kupować nasiona po 150 zł jak by weszła kiła ale znowu co zrobisz na jedno się nie ustawisz bo przyjdzie rok że cebula po 5 groszy a na brokuł zbyt pewny.

Ogólnie jakoś tak brokuł mnie coraz bardziej denerwuje. Ostatnie lata były sprzyjające ale te 2 ostatnie jest susza i nie podoba mi się praktycznie 2 lata to wczesny był piękny a jesienny średni. Kalafior wygląda jak wygląda ale nie robi się rudy ani tak nie przekwita a brokuł moment.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

nie wiem kolego jak jest u Ciebie, u mnie to własnie dlatego przestawiam sie na brokuł, bo lźejsza praca i nie musi bić tak termonowo wyciety bo zaczeka kilka dni a kalafior zaraz zrobi sie w kolorowy


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

U mnie praca jest ta sama bo sianie to samo, sadzenie, nawożenie się minimalnie różni, pielęgnacja podobnie. Różnica jest jedynie w zbiorze. Ale ja przykrywam kalafior chyba jako jedyny na okolicy i wtedy mam już że tak powiem skoncentrowany zbiór i nie ma kolorowych róż.

 

Właśnie kalafior poczeka a brokuł nie poczeka...

Edytowano przez Kamil1996

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

A ja własnie mam zamiar wrócić  do kalafiora bo brokuł juz 2 rok nie daje sie wyciąć na czas  :)​ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

U nas w tym roku brokul zgodnie z wegetacja, tylko kila mi sir wsadzila ale to juz moj blad byl. Do kalafiora nie wroce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

jak są już pięciozłotówki to powinny zdążyć. 

ja już jestem za połową, ostatnie nasadzenie jest wielkości pięści czyli pewnie do końca października skończę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

jakos to u ciebie szybciej rosnie z tego co kojarze to sadziłas później, ja sadziłem chyba 15 i mam podobny


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ja sadziłem 25 jak się nie mylę, i 28 ostatnie 20 arów bo nie zdążyłem, widać różnicę. 

od kilku dni uspokoiło się z rośnięciem, pewnie będzie dłuższa przerwa 

ale do końca października na pewno skończę. 

nie wiem czemu u mnie zawsze rośnie szybciej, nawet porównując z sąsiadami jak sadzimy tego samego dnia. 

może kwestia rozsady, choć nie sądzę, w tym roku miałem biedną na ostatnie sadzenie, musiałem uciekać bo coś ją trafiało w wielodoniczkach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Bo to nie zależy od terminu sadzenia. Duże znaczenie ma rozsada.

 

Ubiegłeś mnie z tą rozsadą. Ja sadziłem część w tym samym dniu co sąsiad a część miał posadzone 10 dni wcześniej i ja miałem zebrane wszystko a on dopiero pare dni później zaczął wycinać. Odmiana tyle samo dni co te moje.

Edytowano przez Kamil1996

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja stawiam na to że chemia go przytrzymała, a moze nie goniłem go bardzo dolistnie nie wiem, do zimy powinienem sie wyrobic, a przerwa sie przyda trzeba orać i siać.

Dzis zakończyłem pierwszy 1ha zebrałem 12t różyczki mało duzo?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Moim zdaniem dużo jest 12 ton ale zależy ile razy wchodziłeś w pole wycinać. Bo jak się ma więcej hektarów to też inaczej do tego podchodzisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Glownym czynnikiem spowalniajacym wegetacje brokula jest brak wody i to przede wszystkim intensywnosc podlewania wplywa na przyspieszenie/spowolnienie dojrzewania no i na plon oczywiscie   :D

Edytowano przez Plagrafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Plagrafi to powiedz czy bardziej intensywne podlewanie powoduje większy plon. Bo ja już chyba doścć czesto podlewam i jakoś stwierdzam iż mało mi plonuje okolo 15-19 ton glowy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

Ja w tym roku bede mial okolo 11 ton rozy. Kila mi wyciela troche i slabszy plon ale i tak jestem zadowolony.

Jaka cena kalafiora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

dodam ze te moje 12t bez podlewania. na pole wchodziłem dość czesto. 5-6 razy nie pamietam

kalafior 1,15 netto


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

12 ton rozy bez podlewania, to ty jestes tu mistrzem, bo bez podlewania to ja bym mial 5 ton glowy

Edytowano przez Plagrafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Ja miałem 12 ton różyczki wiele razy ale głównie to w lato a powinno na jesień bo niby warunki lepsze. I to jedynie dlatego że po prostu się nasadzenia spiętrzają i nie daje się rady zapanować a znowu u nas w tym roku letni na 2 razy wchodziliśmy a rok temu połowę pola na 1 cięcie ale pierwszy raz widziałem żeby 100% było jednej wielkości ale to było sucho i on stał wolno. U nas prawie nikt nie deszczuje teraz  trochę popadało a dzisiaj ledwo z pola ciągnikiem wyjechałem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj