stefek1991

Brokuły - Opłacalność uprawy

Polecane posty

kamil2963    39

Po pierwsze to dobór odmiany, według mnie Titanium to porażka, po drugie jeśli to ma być na przemysł to w życiu nie posadzilbym brokuła bez nawadniania, po trzecie bakteriozy to tylko i wyłącznie zaniedbanie plantacji. Oczywiscie sa odmiany ktore sa bardziej podatne na choroby, wtedy trzeba uwzglednic odpowiedni dobor obsady i nawozenia. Smietka to oczywiście loteria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
6 godzin temu, kamil2963 napisał:

Po pierwsze to dobór odmiany, według mnie Titanium to porażka, po drugie jeśli to ma być na przemysł to w życiu nie posadzilbym brokuła bez nawadniania, po trzecie bakteriozy to tylko i wyłącznie zaniedbanie plantacji. Oczywiscie sa odmiany ktore sa bardziej podatne na choroby, wtedy trzeba uwzglednic odpowiedni dobor obsady i nawozenia. Smietka to oczywiście loteria.

ciekawe to może mi powiesz co robic zeby bakteriozy nie było chetnie posłucham


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Myślę że celując w plon 18t/ha głowy kamil2963 ma rację, ale jak poniżej 30t/ha jest niedosyt, to nie da się nad tym zapanować kiedy przez wielkość roślin cyrkulacja powietrza jest bardzo ograniczona o dostępie światła nie mówiąc, a przychodzi pogoda że przez 2 tygodnie pada i nie ma nawet dnia żeby rośliny przeschły nie jesteś w stanie nic zrobić przy odmianach typu monaco, parthenon.

A zakładając osadę, raczej nie wiemy jaka będzie pogoda na 2 tygodnie przed zbiorem, wiec ja przynajmniej robię to tak, żeby osiągnąć najlepszy możliwy plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
17 godzin temu, Pajej napisał:

ciekawe to może mi powiesz co robic zeby bakteriozy nie było chetnie posłucham

Pierwsze zasadnicze pytanie, kiedy i czym walczysz z bakterioza  ? 

16 godzin temu, Plagrafi napisał:

Myślę że celując w plon 18t/ha głowy kamil2963 ma rację, ale jak poniżej 30t/ha jest niedosyt, to nie da się nad tym zapanować kiedy przez wielkość roślin cyrkulacja powietrza jest bardzo ograniczona o dostępie światła nie mówiąc, a przychodzi pogoda że przez 2 tygodnie pada i nie ma nawet dnia żeby rośliny przeschły nie jesteś w stanie nic zrobić przy odmianach typu monaco, parthenon.

A zakładając osadę, raczej nie wiemy jaka będzie pogoda na 2 tygodnie przed zbiorem, wiec ja przynajmniej robię to tak, żeby osiągnąć najlepszy możliwy plon.

Bakterioza lub grzyb, najczęściej czerń krzyżowych to zawsze zbyt późna ochrona. Zawsze. Wchodzą tu też parametry techniczne jak sposób opryskiwania itp. 

Robiłem bardzo dużo brokuła na świeży rynek więc wiem co mówię. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Ja uprawiam brokuł do przemysłu od 20 lat i też wiem co mówię, ochrona zawsze z najwyższej półki, opryskiwacz psp. Czerń krzyżowych nie jest żadnym zagrożeniem, czego nie można powiedzieć o bakteriozie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
25 minut temu, Plagrafi napisał:

Ja uprawiam brokuł do przemysłu od 20 lat i też wiem co mówię, ochrona zawsze z najwyższej półki, opryskiwacz psp. Czerń krzyżowych nie jest żadnym zagrożeniem, czego nie można powiedzieć o bakteriozie.

Czym chronisz rośliny przeciw bakterioza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Nie możesz powiedzieć tylko będziesz mnie tu przepytywał?

Głównie miedz + protector - widzę najlepsze efekty

używałem biosept, serenade, huwa san + zabezpieczanie fungi/ próbowałem też po huwa sanie dużych stężeń proectora. efekty mało zauważalne.

nie wiem jaki wpływ na bakterioze mają:

azoksystrobina, difenokonazol, boskalid, piraklostrobina, fluopyram

używane w standardowej ochronie.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6383

Huwa san stosowany w stężeniu zalecanym na etykiecie może tylko rozdrażnić mączlika albo zneutralizować wcześniejsza ochronę powierzchniówką.  Walnij 5litrów na hektar H2O2. Ogólnie ludzie wchodzą z ochroną dużo za późno. Pierwszy zabieg najlepiej zaraz po przyjęciu się sadzonek na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Pierwszy zabieg czym? i to będzie miało wpływ na wystąpienie bakteriozy?

5l nadtlenku wodoru? nic mi to nie mówi - jakie stężenie i kiedy to się stosuje po wystąpieniu objawów?

Nie jedną roślinę przypaliłem huwa sanem więc bez szaleństw z tym stężeniem i myślę że większy wpływ na to miał nadtlenek wodoru niż jony srebra wiec te 5 litrów trochę dziwnie brzmi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6383

Pierwszy zabieg - czymkolwiek. Może być miedź byle ubić odglebowe zakażenia. Nadtlenek 35% - 5l na 400l wody, przy okazji ugotujesz robale. Jak pogryzą liście walka nawet nie zauważysz jak bakterioza się rozprzestrzenia. 
A możesz powiedzieć co ugotowałeś Huwa sanem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
1 godzinę temu, Plagrafi napisał:

Nie możesz powiedzieć tylko będziesz mnie tu przepytywał?

Głównie miedz + protector - widzę najlepsze efekty

używałem biosept, serenade, huwa san + zabezpieczanie fungi/ próbowałem też po huwa sanie dużych stężeń proectora. efekty mało zauważalne.

nie wiem jaki wpływ na bakterioze mają:

azoksystrobina, difenokonazol, boskalid, piraklostrobina, fluopyram

używane w standardowej ochronie.

 

 

Wybacz, chciałem znać szczegóły żeby skrócić ewentualna odpowiedź, nie mniej jednak...

Oczywiście na bakteriozy najodpowiedniejsza będzie oczywiście miedz. Zależy jednak w jakiej formie. Miedzian będzie dużo słabszy niż np. Funguran (wodorotlenek miedzi). Jeśli mamy do czynienia z roślinami gdzie zaczyna pojawiać się róża to wszelkie zabiegi prewencyjne to co najmniej 500l wody na ha. Jeśli jest duża presja zabiegi powtarzać nawet co 3 dni. 

Co do fungicydow i substancji które wymieniłeś to żadna z nich nie będzie działać na bakterie. Mało tego, jeśli zechcielibysmy zwalczać bakterioze używając intensywnie fungicydow możemy sobie zaszkodzić. Jeśli na róży rozwija się bakteria to również grzyby, w pewien sposób również między sobą konkurują, niszcząc ta konkurencję szkodzimy sobie. Jeśli więc chronimy od grzyba to najlepiej strobiluryna, triazol lub najlepiej boskalid, ale max 2 razy. (Oczywiście kiedy prowadzimy też walka z bakterioza).

Co do huwasanu czy podhlorynu. Bardzo skuteczne ale należy pamiętać że jeśli będziemy to stosować i zbior będzie jeszcze trwał np. 2 tyg to rośliny po zabiegu robia się bezbronne. Rozwoskujemy je i wszystko będzie tam wchodzić. Tego używalbym tylko między zbiorami. Ale wtedy jest już za późno. 

Podsumowując, jeśli chodzi o bakteriozy.... jesli jest deszczowo to wodorotlenek miedzi co 3-4 dni nie ważne czy już jest smród czy nie. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
5 godzin temu, kamil2963 napisał:

Pierwsze zasadnicze pytanie, kiedy i czym walczysz z bakterioza  ? 

Bakterioza lub grzyb, najczęściej czerń krzyżowych to zawsze zbyt późna ochrona. Zawsze. Wchodzą tu też parametry techniczne jak sposób opryskiwania itp. 

Robiłem bardzo dużo brokuła na świeży rynek więc wiem co mówię. 

ja zwalczam podhlorynem i nadtlenkiem wodoru w momencie pojawienia sie pierwszych objawów. czy to skuteczne... dla sumienia napewno


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23
3 godziny temu, mirro napisał:

Huwa san stosowany w stężeniu zalecanym na etykiecie może tylko rozdrażnić mączlika albo zneutralizować wcześniejsza ochronę powierzchniówką.  Walnij 5litrów na hektar H2O2. Ogólnie ludzie wchodzą z ochroną dużo za późno. Pierwszy zabieg najlepiej zaraz po przyjęciu się sadzonek na polu.

Ja pryskam glebe przed sadzeniem. 

Przypalane najczęściej to koper, pietruszka naciowa, szpinak.

 

2 godziny temu, kamil2963 napisał:

Wybacz, chciałem znać szczegóły żeby skrócić ewentualna odpowiedź, nie mniej jednak...

Oczywiście na bakteriozy najodpowiedniejsza będzie oczywiście miedz. Zależy jednak w jakiej formie. Miedzian będzie dużo słabszy niż np. Funguran (wodorotlenek miedzi). Jeśli mamy do czynienia z roślinami gdzie zaczyna pojawiać się róża to wszelkie zabiegi prewencyjne to co najmniej 500l wody na ha. Jeśli jest duża presja zabiegi powtarzać nawet co 3 dni. 

Co do fungicydow i substancji które wymieniłeś to żadna z nich nie będzie działać na bakterie. Mało tego, jeśli zechcielibysmy zwalczać bakterioze używając intensywnie fungicydow możemy sobie zaszkodzić. Jeśli na róży rozwija się bakteria to również grzyby, w pewien sposób również między sobą konkurują, niszcząc ta konkurencję szkodzimy sobie. Jeśli więc chronimy od grzyba to najlepiej strobiluryna, triazol lub najlepiej boskalid, ale max 2 razy. (Oczywiście kiedy prowadzimy też walka z bakterioza).

Co do huwasanu czy podhlorynu. Bardzo skuteczne ale należy pamiętać że jeśli będziemy to stosować i zbior będzie jeszcze trwał np. 2 tyg to rośliny po zabiegu robia się bezbronne. Rozwoskujemy je i wszystko będzie tam wchodzić. Tego używalbym tylko między zbiorami. Ale wtedy jest już za późno. 

Podsumowując, jeśli chodzi o bakteriozy.... jesli jest deszczowo to wodorotlenek miedzi co 3-4 dni nie ważne czy już jest smród czy nie. 

 

 

Co do tego wodorotlenku to dzięki za info, chyba nie używałem, reszta wiadomo, jak napisałem wcześniejsze wjazdy z huwa sanem na drugi dzień zabezpieczałem fungicydem, ale to wg rzadko się zdarza.

 

 

Edytowano przez Plagrafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
Dnia 1.01.2020 o 16:23, Pajej napisał:

ja zwalczam podhlorynem i nadtlenkiem wodoru w momencie pojawienia sie pierwszych objawów. czy to skuteczne... dla sumienia napewno

To już jest za późno. Jeśli widzisz, że leje co kilka dni, do tego jest bardzo ciepło to nie ma bata, że nie długo smród się pojawi. Do tego przez sezon sucho i każdy sypie 200 kg N żeby ruszyć plantacje i wtedy już nie można tego ogarnąć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23
Dnia 31.12.2019 o 10:56, kamil2963 napisał:

Po pierwsze to dobór odmiany, według mnie Titanium to porażka, po drugie jeśli to ma być na przemysł to w życiu nie posadzilbym brokuła bez nawadniania, po trzecie bakteriozy to tylko i wyłącznie zaniedbanie plantacji. Oczywiscie sa odmiany ktore sa bardziej podatne na choroby, wtedy trzeba uwzglednic odpowiedni dobor obsady i nawozenia. Smietka to oczywiście loteria.

Dlaczego Titanium to porażka według Ciebie? jaki brokuł najlepszy na przemysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tawyda    0

Witam. Czy jest tu ktoś kto uprawia brokuł i nie stosuje chlorantraniliprolu i cyjanotraniliprolu do ochrony? 

chlorantranilprol: Coragen, Klortranil, Kobalt
cyjanotraniliprol: Benevia, Besarion, Bombardier, Filary, Verimark

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

w zeszłym roku siie dało, w tym jak chcesz tylko legalnym to sie nie da


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj