stefek1991

Brokuły - Opłacalność uprawy

Polecane posty

jjacekk4    3

to po ile sprzedajecie tone różyczek u nas na giełdzie w krakowie zależy od dnia średnio 1,5 zł za sztukę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

 

 

U mnie w tym roku plon bylby rekordowy gdyby nie ostatnie nasadzenie, (3 pierwsze nasadzenia to ponad 30t/ha glowy a potem jeszcze z 5ha zebralem 8ton odrostow)

 

30 ton z ha ale to  chyba chodzi o sprzedaż na główki , ja z podlewanej plantacji miałem 12 ton różniczkowanego i około tona odrostów sadzony 10 lipca

Edytowano przez rispekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

a nie pisalem w tym poscie ze chodzi o glowe? jak nie to sory oczywiscie ze plon podany w glowie a nie rozy

 

wiosenny mialem jeszcze naxos

 

kiedys mialem marathona kube i lorda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

Jak sprawdził sie naxos? w jakim terminie sadziłes?

A Wy jak przygotowujecie sadzonkę przed wysadzeniem? Amistar zabezpiecza przeciez, tez mam mieszanie odczucie co do tego zabiegu ale idzie tego mało i głowa spokojniejsza. Dajemu 50ml na 20 litrów wody z tego co pamiętam i lecimy to plecakowym opryskiwaczem, sadzonkę od Krasonia czy swoje?

 

Plon z 2 hektarów 12.530 sprzedany po cenie 1.8

22.555 + jeszcze ludzie przychodzili i główki kupowali i nazbierało sie z tego 1500zł :) czyli 24050

 koszt różyczkowania 2.235zł.

wycinanie 900zł.

sadzonka 6700

Sor 2000

polifoska 500zł

sadzenie 500zł

uprawa 500zł

 

Edytowano przez Matys1990

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Ja przed sadzeniem nie daje nic na grzyba tylko podlewam wszystko blacjackiem , od grzyba pryskam rozsadę w tunelu amistarem, a później skorpion/ zato zależy co kupie, strasznie drogo wyszły sadzonki 6700 na 2 h. Ja koszt na 1 h - 30 tys sztuk oscyluje w granicy 1700-1800 licząc z podlewaniem blacjackiem na koniec.

 

W  tym roku na niepodlewanej  plantacji plon wyszedł mi z 1ha 3,7 tony a z podlewanej 13 wiec w sumie średnia z hektara 8,5 t. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

obiecałem pisze

Wydatki:

90 Ziemia do multiplat 

130 folia na tunel

1155 nasiona

330 paliwo

1170 bontar

130 proteus

400 saletra wapienna

240 scorpion

100 asahi

430 inne wydatki w tym nawozy dolistne

4125 razem

 

dochody

5725 dochód za 3635kg po 1,5 plus vat

162 suszowe

 

 

5887- 4125=1762 na pewno czegoś zapomniałem doliczyc więc mówie ze 1500 mi zostało

Edytowano przez Pajej

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czaczaua    1

Pajej, a pytanie kluczowe przy obecnej suszy, czy nawadniałeś plantację?

Wydaje mi się, że bez deszczowni w takich warunkach klimatycznych (susza i temperatury ja na Wenus) uprawa brokuła, czy kalafiora to brawura...

Na Żuławach, gdzie pojemność wodna gleby jest chyba największa w Polsce, miałem masakrę. Brokuł zaczynał przejrzewać zanim uzyskał wielkość handlową.

Różnica polega może jeszcze na tym, że było to nasadzenie majowe, więc trafiłem w największą susze i temperaturę.

Woda to niestety podstawa.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

bez nawadniania, przy cenie 1,5zł i rozdrobnionych polach to sie nie kalkuluje. nikt w okolicy nie nawadnia. zebrałem tak mało bo susza spowodowała ze roslina nie rosła. zaczął rosnąc dopiero po deszczach i dlatego nie dorósł 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

a ja jeszcze dziś ciąłem i będę jutro kończył. 

przez ostatni tydzień nawet ładnie podskoczył, myślę że o  50% podrósł. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

a sam robiles rozsade to ok tylko roboty wiecej wiec jak bys policzyl robocizne to by bylo na zero, tylko raz pryskales na robaka? Jak ja bym raz opryskal to bym mial plon bliski zera, zaczynajac od rolnicy przez smietke potem tantnis, nie wspominajac o wiecznej walce z maczlikiem

 

pryskalem sporo a smietka i tak sie trfiala

 

Ja kupuje rozsade nie koniecznie od krasonia, ostatnimi czasy ma szajs straszny i ja pedzi i trzaska stymulatorami wzrostu, w przyszlym roku raczej z wloch sprowadze koszt to 6gr +cena nasion /sztuka z dowozem na miejsce 

 

sadzonke zaraz przed sadzeniem mocze w roztworze dursban+bj+woda (zamaczam korzenie)

a fungicyd to po zawiazaniu 

 

Jak kolega pisze ze bez podlewanie 3,7t a z podlewaniem 13 to chyba warto :D

 

Co prawda ja podlewalem ok 10razy wiec kosztow sie troche nazbieralo ale boje sie pomyslec co by bylo bez :D

 

Naxos w tym roku lepiej niz monaco dosc wyraznie lepiej dokladnie nie wiem bo mi sie nalozyly zbiory ale glowa byla znacznie wieksza, ale wiadomo monaco to sprawdzona odmiana i wlasciwie nigdy nie zawodzi w przeciwienstwie do innych

 

 

Dokladnych kosztow wole nie liczyc bo jak raz policzylem dla selera naciowego to sie przerazilem (ponad 38tysiecy na ha)

 

Edytowano przez Plagrafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Czyli na hektar 30000 * 0,06 = 1800 + 1200 + (dursban 200 + blacjack 200 ) = 3400

Moja rozsada rośnie 30 dni 1200 +(opryski 200 + blacjack 200 ) + 100 zł odżywka = 1700

Czyli z 1 ha zostaje mi połowa, każdy umie liczyć, ja produkując sam rozsadę widzę jak rośnie i sam mogę ja przyspieszyć albo przetrzymać kiedy chce.

Oczywiście nie liczę tutaj swojej robocizny, ale nie jest to ciężka praca podlać rano i wieczorem i opryskać raz na tydzień :] 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Plagrafi od smietki pomogło podlewanie dursbanem, a rolnicy nie było wiec było ok. co do podlewania to mam ok 60ha w ok 60 działkach rolnych więc kopanie studni to głupota, zwłaszcza ze wiekszość to dzierżawy, a nie kazdy pozwoliłby zeby mu kopac na polu


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

a sam robiles rozsade to ok tylko roboty wiecej wiec jak bys policzyl robocizne to by bylo na zero, tylko raz pryskales na robaka? Jak ja bym raz opryskal to bym mial plon bliski zera, zaczynajac od rolnicy przez smietke potem tantnis, nie wspominajac o wiecznej walce z maczlikiem

 

pryskalem sporo a smietka i tak sie trfiala

 

Ja kupuje rozsade nie koniecznie od krasonia, ostatnimi czasy ma szajs straszny i ja pedzi i trzaska stymulatorami wzrostu, w przyszlym roku raczej z wloch sprowadze koszt to 6gr +cena nasion /sztuka z dowozem na miejsce 

 

sadzonke zaraz przed sadzeniem mocze w roztworze dursban+bj+woda (zamaczam korzenie)

a fungicyd to po zawiazaniu 

 

Jak kolega pisze ze bez podlewanie 3,7t a z podlewaniem 13 to chyba warto :D

 

Co prawda ja podlewalem ok 10razy wiec kosztow sie troche nazbieralo ale boje sie pomyslec co by bylo bez :D

 

Naxos w tym roku lepiej niz monaco dosc wyraznie lepiej dokladnie nie wiem bo mi sie nalozyly zbiory ale glowa byla znacznie wieksza, ale wiadomo monaco to sprawdzona odmiana i wlasciwie nigdy nie zawodzi w przeciwienstwie do innych

 

 

Dokladnych kosztow wole nie liczyc bo jak raz policzylem dla selera naciowego to sie przerazilem (ponad 38tysiecy na ha)

 

 

A mógłbyś coś wiecej powiedziec o tych sadzonkach z włoch?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

Panowie jak chcecie sie w toa bawic tylko i wylacznie robcie sami rozsade, chyba ze macie 150ha i nie macie czasu, brokula jesiennego zrobicie rozsade nawet bez tunelu, zawsze wyzszej jakosci i po mniejszych kosztach niz kupna, a brania rozsady z zza granicy to juz nie bede nawet komentowal,chyba ze sie chcecie przed sasiadami pochwalic i robic na importera to wtedy spoko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

masz pojecie jakie sa ceny rozsady chlopie ze piszesz takie bzdury? Nie dosyc ze z za granicy bedzie taniej to i lepsza jakosc

Matys1990

Narazie nie dopiero sie bede dowiadywal wiecej od znajomego co bierze od nich 2 lata ja narazie bralem polskie rozsady 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

na 2 hektary nie bede inwestował by samemu rozsade zrobić, nie zrobie nawet takiej jak krason gdzie tam tez juz troche sie zepsuło, moze poprostu innego producenta znalezc. znajomy jeszcze wiecej doswiadczenai miał i na kalafiora próbował cos robić i to rzucił, inny robi to plony i start duzo gorszy od tych od krasonia..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

moim zdaniem tez kupna lepsza od własnej, ale własna duzo tańsza. Matys1990 ale co tu dużo inwestować multiplaty, siewnik konewka i opryskiwacz, ewentualnie jakaś pompa i zraszacz. Wrok ci sie zwróci


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

masz pojecie jakie sa ceny rozsady chlopie ze piszesz takie bzdury? Nie dosyc ze z za granicy bedzie taniej to i lepsza jakosc

Matys1990

Narazie nie dopiero sie bede dowiadywal wiecej od znajomego co bierze od nich 2 lata ja narazie bralem polskie rozsady 

Mam pojęcie zobacz pare postów wyżej jest dokładnie opisane ile musisz przepłacić za włoska rozsadę przy założeniu ze to co piszesz czyli 6 groszy + cena nasion to prawda bo sąsiad może mówić różne rzeczy ,  U krasonia brokuł to koszt 0,15 sztuka a o producentach z włoch owszem wiem ale doliczają koszty transportu jeśli nie zamówisz określonej ilości.

 

 

Kupiłem rozsadę tylko 1 raz i więcej nigdy, wątła i malutka, trzeba zamawiać określona ilość od której opłaci im sie do Ciebie ja przywieźć.

 

Ja produkuje sam i wiem ile zostaje mi w kieszeni, jest duzo lepsza od kupnej bo nie muszę żałować odżywek i śor żeby mój zarobek się nie skurczył.

 

Owszem trzeba doliczyć kosz tunelu siewniczka i multiplatów ale to jest jednorazowy koszt czyli co roku sie amortyzuje.

 

Na 2,3 czy 5 ha kupowanie rozsady to głupota i strata pieniędzy, chyba że ktoś nie mam po prostu na to czasu wtedy niestety musi komuś zapłacić za ten czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ja robię sam i w tym roku na pewno miałem lepszą niż od krasonia. 

robiłem kiedyś w tunelu ale teraz robię już bez, tunel stoi ale bez folii, nakrywam tylko jak nadają zlewy albo grad. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Skoro mowisz ze cena u Krasonia to 15groszy to dlaczego powatpiewasz w sens sprowadzania z za granicy?

Ja osobiscie od krasonia place 10 groszy ale jakosc jest mizerna 

 

A znajomy sprowadze podobne ilosci co ja i zapewniam cie ze mowi prawde... zreszta mniejsza z tym 

 

Nie czuje sie na silach wyprodukowac 400 tys sztuk rozsady brokula 1400 tysiecy sztuk selara itp

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ale pomyśl jaka oszczędność by to była :D 

nakłady pewnie wróciły by się w dwa lata. 

Krasoń to grupa producentów, więc pewnie zależy od kogo się tą rozsadę dostanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulamondeo    4

Ja biore drugi rok od krasonia i nie narzekam. Napewno taniej samemu zrobic ale to nie jest to...no i czasu brak
Dodam ze biore biore rozsade z tego gosp.gruszka zaporska kolo łodzi nie ze złotowa
Nie gruszka zaporska a wola krzysztoporska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj