Michal797

Dzierżawa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Michal797    0

Chciał bym zasięgnąć wiedzy na temat dzierżawy ziemi w Polsce od ANR.

 

Mam pytanie do Agrofotowiczów czy w naszym pięknym kraju są jeszcze połacie ziemi do wydzierżawienia od ANR chodzi mi o powierzchnie powyżej 100 czy 200 hektarów. Jak tak to w jakich rejonach Polski jest najwięcej takich nie użytków i czy drogie było by wydzierżawienie takiej ziemi.

Czy waszym zdaniem zabieranie za coś takiego miało by sens ??

 

Czekam na sensowne odpowiedzi ponieważ chciał bym się coś dowiedzieć na ten temat :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Na stronie ANR masz to co chcą sprzedać ewentualnie wydzierżawić. Dodam że teraz Koszalin ma dużo do wydzierżawienia. Ceny masz w każdym opisie. Jak masz maszyny i ludzi by np obrabiać z 1000ha to może by się opłaciło oczywiście ciąć koszty jak się da tylko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek3220    656

wydzierżawić jeszcze dobrej ziemi nie porozrzucanej w iluś tam kawałkach to może i się opłaciło by wziąć a tak przy tych cenach paliwa,nawozów,środków ochrony roślin itp.i cenach zbytu płodów rolnych to bym się zastanowił


" No to po małym " - powiedział rolnik wyciągając jaja z sieczkarni.

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

na dzisiaj startowac w taki biznes jest troche glupie bo tak jak kolega napisal wyzej oplacalnosc jest bardzo mala nie mowiac juz o tym ze najpierw treba zainswestowac niewyobrazalne pieniadze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

z tym pomysłem spóźniłeś się jakieś 5 lat, bo obecnie ANR zamierza wszystko sprzedać w przetargach ograniczonych, a dzierżawy już istniejące sprzedać 70% tych dzierżaw dzierżawcom za to jak się zrzekną 30% ziemie i zakończą dzierżawę.


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemas15    0

Ale jakby zasiał rzepak na tych 50-60 ha a resztę pszenicy czy qq to może kręciło by się


SKR Smutny Koniec Rolnictwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal797    0

Że założyłem taki temat nie znaczy że jutro polecę do ANR. W końcu mam jeszcze 17lat :D ale interesuje mnie czy coś takiego jest jeszcze u nas możliwe i jak u nas jest jeszcze z tymi dzierżawami sporych areałów.

 

Dziękuje za odpowiedzi i proszę o więcej prawdziwych wypowiedzi osób które zamieszkują takie tereny Polski którzy coś o tym wiedzą. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Teraz tak jak wspomniałem w okolicach Koszalina. mają ok 4000 ha jak policzyłem do wydzierżawienia. Klasa III-VI jak przeglądałem i była uprawiana bo leży słoma na niektórych polach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

dawid to może wystartujemy na te 4000ha??


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

żebym miał kapitał albo wiedział jakie będą jutro liczby w totku to bym się nie zastanawiał. Patrząc na mapę to grunty są blisko siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal797    0

To całkiem sporo. I najważniejsze że ugorem nie leżało bo jak z ugoru to w najlepszym wypadku przez 2 lata zbiory kiepskie by były.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

A niech mi ktoś napisze jak płatności za dzierżawę się płaci do ANR. z góry czy na raty czy to kwestia uzgodnienia z nimi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal797    0

Dawidg2 czy mógł byś mi podać link na tą stronę gdzie oglądałeś te dzierżawy w anr bo nie mogę tego znaleźć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zgodnie z aktualną polityką ANR grunty są przeznaczane wyłącznie na dzierżawę krótkoterminową, bez możliwości przedłużenia umowy bądź wykupu nieruchomości, jako ciekawostkę podam przykład z województwa Lubuskiego, słyszałem o przetargu na 2 letnią dzierżawę (w rzeczywistości 18 miesięcy) gruntów na terenie zalewowym V i VI klasa, do dopłat i faktycznie nadających się do uprawy było 33ha, wylicytowany czynsz 40t pszenicy, ponadto ANR wymaga zabezpieczenia 15 miesięcznego czynszu gwarancją bankową bądź poręczeniem (czyli dodatkowe koszty), przy jednoczesnym braku możliwości przedłużenia umowy;

 

należy tutaj podkreślić wpływ projektu rozporządzenia dotyczącego płatności bezpośrednich, początkowo zakładał on przyznanie UPO do ugorów, obecnie pojawiły się znaczne ograniczenia i śmiem przypuszczać, iż ograniczenia zostaną rozszerzone, tak czy inaczej czynsze dzierżawne obecnie są tak wysokie, że bardziej opłacalne jest nabycie gruntów z wykorzystaniem kredytów preferencyjnych, jednocześnie przy założeniu stabilizacji cen gruntów ich właścicielom nie opłaca się wydzierżawiać gruntów za stawkę niższą niż procentowy udział ich wartości odpowiadający wartości inflacji (dla gruntów o wartości 20kzł i przy poziomie inflacji 3,6% wysokość czynszu winna oscylować wokół 720zł, ale dla gruntów o wartości rynkowej 50kzł jest to już 1800zł), mój znajomy obecnie poszukuje dzierżawy (gruntów słabej jakości ale powyżej 100ha) i ma z tym olbrzymie problemy, gdyż właściciele oczekują nieracjonalnych czynszów, abstrahując oczywiście od sytuacji w sektorze, gdyż obecnie nie opłaca się powiększanie gospodarstwa nawet poprzez dzierżawę, gdyż bardziej rentowne w długim okresie wydaje się zbycie gruntów za obecne stawki, które przyczyniają się do braku ekonomicznego sensu prowadzenia konwencjonalnych upraw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

co to pisać. ANR czeka, dostać od nich dzierżawę to jest niemożliwe, możesz co najwyżej kupić, choć i to pod warunkiem że osoba która dzierżawi się zrzeknie (czyli zakończy dzierżawę)... jak się zrzeknie 30% to resztę będzie mogła kupić na preferencyjnych warunkach... a tobie pozostaje 30% w przetargu się bić... chyba że osoba która teraz dzierżawi nie zrzeknie się to jak się jej skończy umowa dzierżawy za parę lat (najpóźniejsze do chyba 2022r) to taka osoba będzie z tobą startować na równych prawach w przetargu...


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj