Polecane posty

pancer527    11

Tak jak w temacie zastanawiam się nad wybudowaniem malej własnej biogazowni do potrzeb własnych (ogrzewanie domu + jakiś agregat prądotwórczy) trochę już czytałem na ten temat i według mnie to nie jest głupi pomysł tylko potrzebuje troszkę więcej konkretów na ten temat, może ktoś ma takie coś zrobione u siebie. Jak to wygląda jak się to spisuję się, jak to wygląda z tymi gazami niepotrzebnymi siarka itd . i jakie były by to koszty w budowie? Z mojej strony wygląda to tak uprzedzając niektóre pytania: trzymane są umnie krowy, świnię oczywiście jest płyta obornikowa i zbiorniki na gnojowice. Zielonkę tez bym miał skąd wziąć : trawa, liście buraków, słoma. I teraz tak jaki duży byłby mi potrzebny zbiornik na fermentator (zakładając ze dom ma 150m2) i jakiej mocy miałby być piec gazowy do tego, oczywiście mam piec na miał i to by zostało tyle ze gazowy był by wtedy głównym piecem a miałowy jako awaryjny.

 

 

 

 

Piszcie swoje opinie co o tym myślicie i itd. z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi nawęd te krytykujące ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blazek    3

Jak dla mnie to koszt inwestycji za duży, a tu masz adres stronki może się na coś przyda ^^ www.energetyka.edu.pl i jeszcze jeden www.biogasplant.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

W tym układzie ciepło masz ze silnika który spala gaz. Część jest wykorzystywana do utrzymywania temp gnojowicy w fermentatorze. Nadmiarem możesz ogrzewać dom.

 

Kwestia taka? Co zrobisz w nocy jak nie potrzebujesz prądu? Będzie na sucho chodzić? Raczej moim zdaniem to jest nieekonomiczne na własne potrzeby. Chyba że potrzebujesz ze 100-200kW prądu to może tak. Ale to lepiej większą wybudować i nadmiar prądu sprzedać i mieć zysk z tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Koszt budowy biogazowni jest horrendalny i waha się 3-4 tyś € za 1kW biogazowni. User maly166 buduje ale dużą.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Tak-tylko jest problem z tym zyskiem-mój kuzyn chce też wybudować biogazownię (sporawą) koszty początkowo wyliczył na 6-7 mln zł-po rozpoznaniu rynku (parę wizyt w Danii i Niemczech), zasięgnięciu języka przeszacował tą sumę na +/- 10 mln zł-przy okazji dochodzi u nas olbrzymie ryzyko inwestycyjne-na Zachodzie elektrownie podpisują umowy długoterminowe (nawet 25 lat !)-w Polsce nikt ponoć nie chce takich umów (na odbiór prądu)podpisywać-druga sprawa-tam jednym z inwestorów jest elektrownia,spore subwencje dopłaca państwo-zdecydowanie mniejsze ryzyko istnieje (mam w Profi kalkulację kosztów-ale od cholery jest tam wszystkiego i nie chce mi sie cytować biggrin.gif )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Jaro to ile kW ona ma mieć? Gdzie w profilu masz kalkulację? Jakie chce stosować substraty? Możesz napisać coś więcej?


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Napisz mi też coś więcej z tj kalkulacji. Głównie to po ile jest sprzedawana energia bo ja akurat o innej formie wytwarzania energii myślę a jak będę wiedział cenę to sobie wstawię w moje obliczenia. Możesz na PW napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fredf9    3

Ze sprzedażą energii nie będzie problemu ponieważ zakład energetyczny ma obowiązek odkupienia energii, jeśli chodzi o budowę biogazowni na własne potrzeby to jest to inwestycja nie opłacalna lepiej zainwestować grubą kasę i sprzedawać wyprodukowaną energie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Panowie-dzisiaj łeb mi pęka(grypa???)-czy ktoś z Was zna niemiecki ?-byłoby łatwiej-zeskanowałbym i podesłałbym pocztą.

Zgadza się ze mają ustawowy obowiązek-tyle że czy mogą zagwarantować że np. za 10 lat ten przepis się nie zmieni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pancer527    11

No wiadomo ze lepiej zainwestować dużą kasę i zrobić duza biogazownie i produkować prąd ponad 300kw i to sprzedawać ale trzeba mieć na to kasę a 10 mln zl to troszkę dużo, a mnie jak narazie to interesuje do potrzeb własnych taka mała biogazownia do potrzeb własnych. A i tak myślę ze to by się opłaciło same koszta ogrzewania i zluzycia pradu by spadly. a koszta budowy tez by nie musiały by być wysokie jak by się chciało zbiornik można kupić gdzieś z zlomu rury tez itd. no wiadomo niektóre rzeczy to trzeba nowe tj; sterownik z dobra histereza materiały do ocieplenia zbiornika, analizator gazow itd...

 

tyle ze ja bym chciał wiedzieć jaki zbiornik potrzebował bym na fermentator ewentualnie 2 mniejsze i miał bym wstępny i wtorny fermentator co już wiadomo jest lepsze w produkcji biogazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ja tak trochę, e-mail jest w profilu, prześlij to spróbuję ^^ :D My planujemy budowę ale odbiorców już mamy na większość energii.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
red    0

Panowie jeśli chodzi o dochody z biogazowni to możemy wyliczyć:

energia-180zl/MWh

zielone certyfikaty-245zl/MWh

ciepło zbywalne-108zł/KWh

Koszty jakie generuje biogazownia są porównywalne z dochodem jaki możemy uzyskujemy z produkcji prądu. Zysk dla nas to sprzedaż certyfikatów oraz energii cieplnej która możemy sprzedawać np na ogrzanie gminy szkoły itd...

Ekonomicznie opłacalniejsza wydaje się produkcja prądu i sprzedaż go dla elektrowni niż zużycie go na własne potrzeby.

 

Sam dużo myślałem nad budowa biogazowni o mocy 200kW na bazie obornika bydlęcego, serwatki, kukurydzy i odpadów z ubojni ale narazie nie ma w naszym kraju odpowiednich przepisów i wsparcia ze strony rządu.

Inwestycja poczeka kilka lat i może pomysł uda się zrealizować cool.gif

pancer527 pozdrawiam i życzę powodzenia w inwestycji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

@pancer527 a moze zbuduj sobie urządzenie produkujące holzgaz a potem spalaj go w silniku spalinowym. Akurat byś mógł wykorzystać złom a urządzenie nie wydaje się skomplikowane.

 

@red czyli wychodzi 0.425 gr/kWh wyprodukowany. Cena dobra.

 

@jaro skanuj przetłumaczymy sobie w słowniku.

 

A te certyfikaty to komu się sprzedaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
red    0

dawidg2 dobra cena to maja Czesi ok 820-850 zł/MWh przy porównywalnej cenie energii konwencjonalnej która płacą zwykli odbiory angry.gif

Zielone certyfikaty sprzedaje się na giełdzie a ich nabywcami są np elektrociepłownię czy cementownie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

A ile płacą za prąd? Bo ja w firmie płacę 0.40gr/kWh który zużyje. A i przy mojej wytwórni prądu jaką mam w głowie to bym miał ładny wynik na koniec roku nawet przy tej cenie 0,425gr/kWh. Oczywiście produkując 1MW. Ale przy mniejszym też nieźle by szło zarobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blazek    3

W ostatnim nr Trzody chlewnej jest opisane jak facet praktycznie sam zrobił biogazownie i tak jako główny zbiornik fermentacyjny zaadoptował stalowa cysternę kolejowa o poj 61m3 izolowana cieplnie wełną mineralna, zbiornik biogazu to worek z tworzywa sztucznego zawieszony w silosie zbożowym a jako jednostka napędowa zastosował silnik wysokoprężny od bialorusi (wtryskiwacze zamieniono na świece zapłonowe) generator to silnik asynchroniczny CELMA o mocy 30 KW napięcie 3x230v jak sam mówi prądu wystarcza dla całego gospodarstwa i nadwyżkę sprzedaje.

I tak właściciel koszt takiej biogazowni szacuje na 400 tys zl i jak wyliczył spłaci się po 12 latach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
red    0

dawidg2 obliczanie ceny energii nie jest takie proste, trzeba wziąć pod uwagę kalkulator taryfowy policzyć stosunek wykorzystywanej energii biernej oraz czynnej itd...

W każdym razie koszty zaopatrzenia gospodarstwa konwencjonalnego w energie elektryczna są porównywalne.

aha wracając do certyfikatów od ich sprzedaży musimy odprowadzić oczywiście akcyzę angry.gif

Jaka wytwornie prądu masz na myśli?? Agregat ma działać na jakiej zasadzie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pancer527    11

dawidg2    jak chcialbym produkowac holzgaz to niezakladalbym tematu o biogazowni. a co do tego zlomu to co za ruznica czy zbiornik kupie metalowy od kogos czy ze zlomu grunt zeby byl caly i szczelny prawda? ^^ a tez nigdzie nie jest powiedziane ze fermentator musi byc wylewany z betonu.  raz w gazecie "Poradnik rolniczy" na wiosne czy jakos tak czytalem artykul o przydomowych biogazowniach i tam koles mial fermentator zrobiony z zbiornika metalowego wielkos teraz nie wiem jaka ale dosyc duzy byl i jakos fukcionowalo to uniego.

 

a co do wielkosci zbiornikow to powie mi ktos cos na ich temat jakie powinly byc duze ??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

To co już wspomniałem układ spalający biomasę leśną zamienia ją w holzgaz który się spala w CHP tak jak metan z biogazowni. Efekt taki sam jak biogazownia. Ale mniej miejsca zajmuje do 1000m2 (zależy co chcemy wybudować czy wysoki silos na zrębkę czy jakąś halę). Myślę o tym bo to też ekologiczne a i mam dostęp do odpadów bo mam tartak a resztę mogę w lesie kupic (drewno) albo u tych co wożą na elektrownie (gotowe zrębki).

 

Niemcy do swoich wyliczeń mają ok 0,204 Euro/kWh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Nie mam czasu tłumaczyć wszystkiego na raz więc będę wrzucać aktualizacje co jakiś czas swoich wypocin ;[

Kosztorys oraz budowa biogazowni o mocy 150kW

Kosztorys -80 tyś €

Biuro -nie brane pod uwagę

"Dół" (prawdopodobnie silos) 83 m3 - 32 tyś€

Rurociągi i armatura to przepływu - 50 tyś €

Stacja sprężonego powietrza -nie brane pod uwagę

Podajnik wkładu -20 tyś €

Zbiornik fermentacyjny 700m3 - 133 tyś€

Nachgarbehalter 700m3 -134 tyś € nie wiem co to jest

Gazowy system odsiarczania - 10 tyś €

Suszarnia -nie brane pod uwagę

garrestlager 2 185m3-88 tyś € nie wiem co to jest

Blok produkcji energii elektrycznej -150tyś €

Gazowe podłączenie - nie brane pod uwagę

System kontroli instalacji - 30 tyś €

Pompa w Zbiorniku - 15 tyś €

Sterowniki kontrolera- 15 tyś €

Koszt instalacji witryny - 9 tyś €

Roboty ziemne przy fundamentach - 10 tyś €

Podjazdy poziome nie brano pod uwagę

silosy nie brano pod uwagę

stacja transformatorowa 36tyś €

inne 10 tyś €

jak się dorwę ;[ słownika to popoprawiam ;[


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Łukasz a hodowle masz jakąś ?? Bo do biogazowni konieczne jest ,,gowno''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ma hodowle. Ale 150kW to trochę mało na moje. Ale koszty małe ale podliczając Twoje to wychodzi ponad 800tys E.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Tak doszło, nawet to pierwsze znalazłem ;[ Gdzieś Mi poczta zaczęła wariować ;[ .

Hubert to nie jest Moja biogazownia tylko materiał jaki przesłał Mi Jarek, zgodnie z założeniami Ojca nasza ma mieć 500 kW lub więcej w zależności na zasobność portfela (im większa tym mniej Scanii w najbliższej przyszłości ;[ ) Do biogazowni nie potrzeba nawozów naturalnych na samych kiszonkach da radę tylko koszt jest większy ;[


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukasz52    17

Niedawno zwiedzałem biogazownie na gospodarstwie 1000 ha w Niemczech, postawiona od podstaw kilometr od domów, 4000 tuczników, kiszonka z kuku, zgniatane żyto hybrydowe , raz na tydzień pracownik uzupełnia silos z kiszonką resztą zajmuje się komputer, dawka w optymalnych proporcjach trafia do mieszalnika a następnie co godzinę do zbiornika fermentującego, gniecione żyto podawane z silosu, gnojowica pompowana do zbiornika rurami podziemnymi, kiszonka w silosie podawana do mniejszego zasobnika raz na tydzień, gaz spalany silnikiem z logo GE (general electric) 12 cyl w układzie V napędza prądnice o mocy 550 kW. Zmiana oleju w silniku trwa 30 min w tym czasie gaz jest spalany na wolnym powietrzu. Fermentator jest oczyszczany raz na rok w ciągu jednego dnia. Ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania pobliskiego osiedla oraz suszenia czegoś tam( nie mogłem załapać czego), miesięcznie mają około 80 tyś euro przychodu z czego ponad 10 zostaje im na czysto..większość prac przy montażu biogazowni wykonali sami.. tyle powiedział mi pracownik (szef był na wakacjach) firma (gospodarstwo) rodzinna jednak ten rok mówił ze był kiepski bo mieli 100 tyś euro straty.. z biogazowni zadowoleni cenią STAŁY I PEWNY DOCHÓD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj