Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Do @330CUrsus. Najlepiej długie. Chodzi o to żeby sprawdzić napięcie ładowania na akumulatorach przy możliwie dużym obciążeniu. Jeżeli w takim układzie na alternatorze będzie napięcie 14,4 V a na akumulatorach dużo mniej znaczyło by to, że masz problemy z połączeniami ( duża rezystancja ) i wystepują spadki napięć. Pisałeś wcześniej, że na stacyjce masz mniejsze napięcie niż na alternatorze. To właśnie wskazuje na złe połączenie między alternatorem a stacyjką. Najlepiej zrób tak: odpal ciągnik ustaw obroty na 1400 rpm, włącz światła a następnie zmierz napięcie na wyjściu alternatora, na rozruszniku, na akumulatorach, na stacyjce, na bezpieczniku od długich świateł, i na końcu przy samych żarówkach. Wtedy będzie można stwierdzić co jest przyczyną spadku napięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to z elektryką nie masz problemu ,tylko z zapaleniem ,on na zimno tak ma ja też go duszę (te tzw odprężanie ,to jest chamulec górski ) i popuszczam to i łapie jakoś do 5 może 0 stopni C niżej podgrzewcz daje rade ale nie jest łatwo .Teraz mam zamiar kupić rozrusznik z przekładnią

 

Tylko czemu te światła są takie słabe??. aha i jeszcze jak ma ciężko zapali to zaczyna tak dziwnie strzela tak jakby akumulatory były słabe. A co do rozrusznika z układem to wiosną był taki wstawiany razem z akumulatorami.


Pozdrawiam JohnDeere8320 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Jeśli strzela to szukałbym w połączeniach z masą, oczyścił klemy, sprawdził włącznik masy(hebel), jeśli jest takowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

zorzyk2 no nie wiem czy taki mix bardzo dobrze działa ten hamulec sprawdzałem .A na rozrusznik to choruje ale niestety są inne wydatki i w sklepie stoi 450 ale magneton a na allegro jest jobana czy youbana i nie wiem czy warto mu zaufać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Do @JohnDeere8320. MTZ-ty mają niestety to do siebie, że ciężko kręcą. Ja proponuje wstawić rozrusznik planetarny 24 V, akumulatory 2 x 12 V 100 Ah, przełącznik rozruchu 12/24. Mój kolega zrobił tak w dwudziestoletnim MTZ 82 i odpala bez problemu. Można też zrobić to samo na 12 woltowym rozruszniku, ale wtedy trzeba uważać i nie kręcić długo (max 5 sekund), bo można spalić rozrusznik. Koszt takiego przełącznika to około 100 PLN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Kupowałem i zakładałem ten litewski za płaciłem 312 zł pół roku temu, teraz widzę nawet tańsze na allegro. Dziwną ma pracę - taki gwizd ale działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do @JohnDeere8320. MTZ-ty mają niestety to do siebie, że ciężko kręcą. Ja proponuje wstawić rozrusznik planetarny 24 V, akumulatory 2 x 12 V 100 Ah, przełącznik rozruchu 12/24. Mój kolega zrobił tak w dwudziestoletnim MTZ 82 i odpala bez problemu. Można też zrobić to samo na 12 woltowym rozruszniku, ale wtedy trzeba uważać i nie kręcić długo (max 5 sekund), bo można spalić rozrusznik. Koszt takiego przełącznika to około 100 PLN.

 

 

To znaczy rozrusznik z układem planetarnym już jest tylko nie wiem czy na 12 czy na 24 v akumulatory też sprawdzę jakie tam są, a co do przełącznika rozruchu to pomyślę, na razie spróbuję popatrzy masę i oczyścić klemy :o


Pozdrawiam JohnDeere8320 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeżeli masz rozrusznik planetarny i akumulatory są nowe to powinien raczej dobrze odpalać. Chociaż nowe nie znaczy dobre. Po pół roku takiego męczenia ich mogły już paść. Jeżeli czyszczenie połączeń nic nie pomoże prawdopodobnie trzeba będzie wymienić akumulatory. Proponuję podłączyć masę dłuższym przewodem bezpośrednio pod jedną ze śrub mocujących rozrusznik. Jeden koniec tego przewodu podłącz w poliżu wyłącznika masy, a drugi do rozrusznika. Oczyść jeszcze samo mocowanie wyłącznika masy do kabiny (może sam wyłącznik jest uszkodzony). Powinno pomóc, bo w MTZ jest tak dziwnie zrobione, że "-" akumulatora podłączony jest do wyłącznika masy, który jest przykręcony do kabiny. A kabina zamocowana jest na poduszkach gumowych. Z korpusem łączy ją dodatkowy orzewód masy. Daje to dużą ilość połączeń, na których może występować duża rezystancja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
330CUrsus    0

Proszę @Elektrotechnik

Alternator-14.37

Rozrusznik-14.10

Akumulatory-14.09

Stacyjka(mieżyłem tam gdzie jest kabel od altka czyli zacisk 30 czy 15 nie pamiętam)-14.17

Na bezpieczniku(mierzyłem za bezpiecznikem czyli tam gdzie już kable biegną do świateł bez przeszkód)-13.84

Żarówka-12.51

Coś mi się zdaje że te spadki są zbyt duże. :o :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Do @330CUrsus. Czyli napięcie ładowania dobre. Minimalny spadek na przewodzie alternator-rozrusznik. Myślę, że powinieneś wymienić na 6mm2; koniecznie lutowane końcowki. Od rozrusznika do akumulatorów w porządku. Kabel od altermatora do stacyjki - coś jest nie tak. Nie wiem jak ty masz podłączone, ale powinno być tak: od alternatora do rozrusznika, od rozrusznika do zacisku 30 w stacyjce. Jeżeli na rozruszniku masz 14,1 V to niemożliwe jest aby na stacyjce było 14,17 V. Chyba, że masz osobny przewód od alternatora do stacyjki i osobny do rozrusznika. A co do spadków napięć na żarówkach to rzeczywiście są one za duże, przyczyną najprawdopodobniej są zbyt cienkie przewody od stacyjki do bezpieczników i od bezpieczników do żarówek. Jednak w twoim przypadku dobrze ładowane są akumulatory, więc akurat o to nie muszisz się martwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
330CUrsus    0

No ja mam tak z alternatora do stacyjki i ze stacyjki do akumulatora.Ale zrobię tak jak mówisz kabel z altka do rozrusznika i z rozrusznika do 30 na stacyjce.A te 6 mm2 to jest 3 mm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

6 mm2 odpowiada średnicy przewodu około 2,8 mm, a 4 mm2 to średnica około 2,2 mm. Ale samego przewodu a nie z izolacją. Jeżeli masz takie przewody to nie musisz ich zmieniać, tylko podłącz tak jak napisałeś powyżej. Poprawi to napięcie ładowania akumulatorów. A co do świateł dokonałem niezbędnych obliczeń i wychodzi, że nawet jeśli byłby przewód 0,75 mm2 to spadek napięcia na nim wynosiłby 0,3 V. Więc uciebie przyczyna tkwi prawdopodobnie w połączeniach (zaciski przy stacyjce, konektory na przewodach, bezpieczniki). Możliwe też, że nie masz dobrej masy przy światłach. Maska połaczona jest z ciągnikiem przez zawiasy a to w warunkach drgań powoduje słabe przewodzenie. Połącz dodatkowym przewodem 2,5 mm2 maskę z silnikiem, powinno pomóc. Możesz też zostawić wszystko tak jak jest (chodzi mi o przewody do świateł) tyle tylko, że będziesz miał nieco słabsze światła (przy 14 V na żarówkach świeciły by lepiej). O akumulatory się nie martw bo ładowanie masz idealne i nie powinno być znimi problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
330CUrsus    0

Maskę mam połączoną przewodem już wcześniej bo jak jechałem to ledwo świeciły a teraz jest ok.A ten przewód to ma tak z 1,5 mm bez izolacji to masę ma raczej dobrą(światła świcą chyba mocno).A stacyjka jest nowa i chyba chodzi dobrze.Bezpieczniki mam chyba 16A czy 8A każdy.A co masz na myśli konektory na przewodach?Co to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Konektory są to te wsówki zaciśnięte na przewodach. Jeżeli światła świecą dobrze to zostaw wszystko tak jak jest, i nie przejmuj się tym, że na żarówkach jest niższe napięcie.

Jeżeli masz bezpieczniki plastikowe to lepiej wymień je na ceramiczne 8A.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
330CUrsus    0

No takie plastikowe i przez środek leci ten topik czy jak mu tam.Dobrze wymienię.

 

Zrobiłem te podłączenie jak kazałeś i ładowanie na obr 550 bez obciążenia 14.22 a wcześniej 14.14 więc poprawił się.Na obrotach 1400 wynosi 14.26 a kiedyś na obrotach 1600 wynosiło 14.19 więc różnica jest znaczna.Jeszcze te bezpieczniki i będzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Sorry, że nie pisałem wcześniej ale edytowałeś post i nie było go widać w nowych odpowiedziach. Jeżeli starannie wykonałeś połączenia (a zakładam, że tak) to teraz powinieneś mieć spokój z instalacją elektryczną przez co najmniej kilka lat. Nie zapomnij też o corocznym przeglądzie instalacji. Pozwoli to wychwycić drobne usterki (np. przetarte przewody) i spowoduje, że nie będzie poważniejszych awarii. Ja tak robię w swoich ciągnikach (i nie tylko) w których są fabryczne instalacje i działają bez zarzutu. Dodam, że C-330 jest z 1976r a C-360 3P z 1987r. Aha jak wymienisz bezpieczniki to spryskaj WD-40 skrzynkę bezpieczników od strony zacisków i od strony bezpieczników. Zabezpieczy ją to przed wilgocią i korozją.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
330CUrsus    0

Nic nie szkodzi.O tm że dokładnie to się nie mylisz ;) Właśnie też myślałem żeby spryskać.Spryskam jeszcze złącze tylne,przednie,włącznik STOP bo są narażone na korozję czyż nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

Stop Z WD-40!!!!!! To czysty smar. Jak wiecie smar + kurz to zagalada dla instalacji!!!!! Niech to bedzie suche, lub specjalny preparat na styki.

Jezeli juz Penetrujaco smarujacy to na styki zdecydowanie bardziej polacam CX-80 niz WD-40.

 

Jakos zawsze lepiej czscil wszelkie styki i po wszystkim styk nie robi sie mokry. Jakos wydaje mi sie lepiej wysycha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

Stop Z WD-40!!!!!! To czysty smar. Jak wiecie smar + kurz to zagalada dla instalacji!!!!! Niech to bedzie suche, lub specjalny preparat na styki.

Jezeli juz Penetrujaco smarujacy to na styki zdecydowanie bardziej polacam CX-80 niz WD-40.

 

Jakos zawsze lepiej czscil wszelkie styki i po wszystkim styk nie robi sie mokry. Jakos wydaje mi sie lepiej wysycha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja stosuję WD 40 od kilku lat i nie zauważyłem żeby pogarszał sytuację. Masz rację to smar, ale po naniesieniu pozostaje tak cienka warstwa, że praktycznie kurz nie ma do czego się przykleić. A co do CX 80 to według mnie jest dużo gorszy. Ale jest to moje zdanie i nie wszyscy muszą się z nim zgadzać. A swoją drogą najlepsza do ochrony styków jest wazelina techniczna ale jest kłopotliwa do nanoszenia chyba, że w sprayu ale ta z kolei kosztuje 25 zł za 200 ml.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Witam

Nie chce tworzyć nowego postu dlatego spytam się tu. Kupiłem prasę i kabel zasilania do sterownika ma wtyczkę z 3 bolcami i są tam tylko 2 kable, a nie mam takiej przy ciągniku. Kupiłem więc wtyczkę taką jak jest od wycieraczki w c360 i chce je zamienić. Rozumiem, że nie ma znaczenia który kabelek gdzie podłącze w tym gnieździe?? i jeszcze takie pytanie czy w tym gnieździe od wycieraczek płynie odpowiedni prąd żeby to podłączyć?? Sterownik od siewnika tak podłączam, ale on ma oryginalnie taką wtyczkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

kolego masz jakiś model tego sterownika lub coś w tym rodzaju nie mialem co prawda do czynienia z takim sterownikiem ale sprawdź czy + z - minusem jak zamienisz oby na pewno nie będzie miał różnicy według mnie może mieć, zależy co siedzi w tym sterowniku w środku czasami możesz jakąś elektronikę spalić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

Praktycznie może i nie ma znaczenia jak podłączysz przewody, ale teoretycznie może mieć to szkodliwy skutek. Bo pomylenie „+” z „-” może być szkodliwe dla Twojego sterownika. Wszystko zależy jaki to jest sterownik popatrz dokładnie na nim czy są jakieś oznaczenia odnośnie podłączenia przewodów zasilających.

Wszystko zależy jaką moc ma Twój sterownik i jakim bezpiecznikiem masz zabezpieczone gniazdo od wycieraczki. Ale powinien pociągnąć Ci sterownik na tym gnieździe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek10734
      Wyskakuje błąd 5034 traktor steyr i przekaźnik (won) się wyłącza . Po odpaleniu traktora przekaźnik chodzi 5 sekund a za chwile wyskakuje błąd i się wyłącza . Z błotników tez nie działa 
    • Przez
      witam pacjent to mf 5435 nie działa ehr i przyciski na błotnikach,nic nie świeci. Dodam że w tym samym czasie obrotomierz przestał działać, być może jest jakaś korelacja. co by to mogło być?
    • Przez edek37
      Witam szanowne grono mam problem w moim df 5110G, a mianowicie wariuje licznik tzn. raz działa raz nie(kostki do licznika sprawdzone) czasem przerywa jakby coś nie łączyło lub mrygają kontrolki awaryjek pomimo braku uruchomienia ich. Dodatkowo gdy dzieje sie to co pisałem wyżej ciągnik odcina zapłon i przerywa raz gaśnie raz chodzi. Jakby coś odcinało prąd. A czasem działa jak powinien. Bezpieczniki sprawdzone. Może ktoś z was miał taki przypadek lub wie do czego zajrzeć?
    • Przez Matusp85
      Witam wszystkich. Jestem świeżym właścicielem Case IH CX80. Potrzebuje paru wskazówek mianowicie bolączka przewody półbiegów. W gałce jest zastosowany zwykły przełącznik i gdzieś pewnie przewody niestykają. Jak rozebrać tą obudowę. I drugi temat wentylator nawiewu działa tylko na 3 biegu. Help
    • Przez Krawi
      Orientuje się ktoś co to za rodzaj złączki?
      4 otwory, używane 2 piny ale w ciągniku występują takie same z wszystkimi pinami.
      Ciągnik Same Explorer3 90.
      Chcę do niego założyć dodatkowe lampy robocze do których muszę dorobić takie wtyczki, bo wolałbym nie przerabiać oryginalnych gniazd .


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj