Polecane posty

JoHnyDD    0

wojtas a może dodałbyś coś bardziej konstruktywnego w temacie? Dla mnie to nie marzenia tylko realia bez których nie da się prowadzić efektywnego gospodarstwa. Jeśli ktoś ma 5 krów to normalne, że nie będzie się nastawiał na budowę nowego budynku i rozwój stada, co innego jeśli to stado to 50 szt i są dwie możliwości - zmniejszać albo zwiększać hodowlę. Podobnie w wypadku kiedy ktoś nastawił się na simentale po to żeby mieć więcej za cielaki albo żeby krowy mogły żyć w trudniejszych warunkach - nie będzie się jednocześnie nastawiał na wysoką wydajność i technologię, która pomoże mu to osiągnąć. I chyba warto byłoby dodać w tytule - "obora marzeń - dla hf/simentali/mięsnych/bez bydła" itd ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

A ktoś orientuje się w cenach kurtyn? Aby poidła nie zamarzły to żaden problem. Są specjalne poidła. Cena za dój 12 zł to stawka za godzinę czy sztukę?? ;[ Co do zgarniacza moim zdaniem liny są bardziej zawodne. Na youtube je pokaz takich zgarniaczy, wystarczy wpisać ROLstal. A co do rusztów nie boicie się o nogi?? Dużo się mówi o tym że krowom siadają nogi na rusztach.

A jak uważacie co najlepsze na stanowiska? Z tego co się orientuje to piasek , ale uszkadza urządzenia do usuwania odchodów.

Też wole robić starym ursusem w polu a mieć oborę full wypas. Dużo osób jest u mnie w okolicy że mają nowy ciągnik a obornik taczką wywożą ;[

Moim zdaniem to głupota.

 

Co do tematu wydaję mi się że jest ok bo ogólnie rozmowa jest nastawiona na HF. Ja nie długo właśnie zapełnię oborę i stanę przed decyzją zostać przy tych 45-50 sztukach czy zainwestować duże pieniądze w oborę. I coraz bardziej mam dość tej starej obory.

 

@JoHnyDD Dużo piszesz o wydajności powyżej 10 tysi. Ja kupując 6 holenderek z Konrada, od 3 osiągnełem wydajność w granicach 8 tyś. Ogólnie moje krowy nie mogą przekroczyć granicy 7000. Nie ukrywam, że wiele rzeczy robię źle. Sporo błędów powstaje przy odchowie, jeszcze nie mam paszowozu, obora to też nic specjalnego uwięziówka na wyciągu. Kiszonki zdarzają się też nie najwyższej jakości. I ogólnie pasza nie zawsze jest dobrze zbilansowana. Jak myślisz mając w obecnej oborze krowy w granicach 7 tysi po przejściu na nowoczesną oborę(oborę) ile mniej więcej by wzrosła wydajność??


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Pytałem Rolstala o ceny kurtyn to za kurtynę 25 metrów długą i 2,7 wysoką zażyczyli sobie coś koło 25 tys ale nie powiem dokładnie bo niestety nie mam już na poczcie tej wiadomości. Warto dodać, że rolstal nie produkuje własnych kurtyn tylko sprzedaje produkty firmy arntjen i jak pytałem przedstawiciela tej właśnie firmy to taka kurtyna kosztowała by u nich ok 12 tys!!! ;[ Myślę, że ciekawym rozwiązaniem są ww płyty poliwęglanowe - są przezroczyste co zapewnia w oborze znacznie więcej światła, i są bardziej sztywne przy wiatrach. Ale niestety pewnie nie są tanie, jeszcze nie wiem ile kosztują...

Oczywiście że stawka za godzinę, jak by była za sztukę to sam bym się tam chyba zatrudnił ;[

Co do rusztów to powiem tak...dopóki nie widziałem to sam się bałem ;[ Potem byłem u gospodarza, który ma oborę na rusztach 3 rok i do tej pory żadna sztuka mu na nogi nie wypadła a co ciekawsze nie musiał robić korekcji racic bo krowy zdzierały sobie w sam raz kopyta na rusztach. Ważne jest tylko to, żeby wprowadzając krowy na ruszta zapewnić im wybieg z obory tak, żeby mogły też jakiś czas spędzać chodząc po normalnym podłożu.

Co do stanowisk to chyba najtrwalszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem w czasie są maty, i nie warto na nich oszczędzać, jeśli nie chcemy ich po 5 latach wymieniać na nowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

To nieźle sobie naliczają ;[ Do czego montuje się kurtyny, do konstrukcji stalowej czy trzeba dodatkowe słupy stawiać? Ciekaw jestem czy jakiś "życzliwy" sąsiad dał radę taką kurtynę zniszczyć... ;[ Nawet zapłacić na kurtynę 25 tysi to całkiem porównywalna cena do zwykłej ściany.

O płytach poliwęglanowych nic nie słyszałem. Masz może jakiś link z tym jak to wygląda?? Moim zdaniem mata to zbędny wydatek, poza tym mata ograniczy tylko ilość ściółki. Wolałbym jakoś sieczkarnio pociąć słomę i powozić na stanowiska. Co do ścierania racic to widziałem (nie słyszałem) jak u jednego typa krowy zamiast ścierać racice to je sobie łamały. Ale on miał oborę jak @bayer. A orientujesz się jaki jest dokładny koszt rusztów bo wujas stawia ale niema jeszcze żadnych faktur.. Podejrzewam że zgarniacz sporo tańszy,ale za to mamy nie za wielki ale zbiornik.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Kurtyna to w zasadzie taka plandeka i byle nożem to przetniesz...ale jak masz takich sąsiadów to równie dobrze może poprzecinać ci folie na balotach jak będzie ci chciał szkodę zrobić. Mając w oborze sprzęt za 500 tys i krowy warte jeszcze więcej warto chyba poważnie się zastanowić nad jakimś systemem monitoringu. Zwykła ściana pewnie i byłaby tańsza ale ściany w lato nie opuścisz, żeby był swobodny napływ powietrza do obory, inaczej nie osiągniesz wystarczająco wydajnej wentylacji. Co do płyt poliwęglanowych to wpisz sobie w google i zobaczysz jak to wygląda. Świetliki kalenicowe z tego samego materiału się robi. To na ścianie masz to samo tylko przymocowane do jakiegoś systemu prowadnic, który umożliwia swobodne opuszczenie albo podniesienie tych płyt.

Maty oczywiście w wypadku obory na gnojowicy, bezściełowej. Na oborniku możesz swobodnie legowiska piaskiem wysypać, rozrzutnikowi to nie zaszkodzi. Sam chcę zrezygnować z obornika, mam już dość problemów z jego wywożeniem, awarii w rozrzutnikach, ładowania, zbierania słomy itd, myślę że znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest obora bezściełowa, w której gnojowica jest przechowywana w zbiorniku. Koszt rusztów to ok 110 zł/m2 co na pewno w zależności od metrażu można negocjować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Te płyty poliweglanowe dobrze przepuszczają słońce ale też dużo bardziej nagrzewają wnętrze w środku. Mam z tych płyt świetlik w firmie to latem jest tak ciepło że szok. Ale zimą nie uwalniają ciepła z budynku. Tyle mogę powiedzieć aha i jeszcze jedno są dość drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Jeśli chodzi o boczne kurtyny z takich płyt to w lato oczywiście są opuszczone do samego dołu, natomiast w przypadku świetlików kalenicowych to coś za coś - trochę nagrzewają ale w oborze jest dzięki nim dużo jaśniej. Dlatego tak ważna jest sprawna wentylacja, coraz częściej widzę w oborach zamontowane mieszacze powietrza, mające ja aktywnie wspierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

No dobra a czy latem otwarte drzwi i dobra wentylacja kominowa nie wystarczą by wprowadzić do obory świeże i chłodniejsze powietrze?? Są jeszcze okna np. Myślę że to wystarcza by schłodzić oborę a jak jeszcze krowy latem wychodzą na pastwisko to obora się aż tak nie nagrzewa. I teraz mam pytanie czy zgarniacz linowy jest lepszy czy gorszy w porównaniu do wypychania obornika np 60siątką? Teść ma oborę długą na 51metrów(jest w galerii) i wypychany jest obornik 60siatką z turem i mi się wydaje że to jest lepsze niż zgarniacz obornika. Z 4 przejazdy i jest czyściutko i z gorą 20min roboty. latem 1 raz na dzień wypychany jest obornik a zimą 2 razy.


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

A do tych kurtyn krowy mają dostęp? Bo te płyty są dość podatne na pęknięcia na mrozie. No i jak są pokaleczone to brzydko wyglądają i jak się woda, para dostanie do środka to tez gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Wentylacja o jakiej mówisz (stosowana w większości starych budynków) zazwyczaj nie jest wystarczająco skuteczna by zapewnić wystarczającą ilość świeżego powietrza dla dużej ilości bydła. O złej wentylacji może świadczyć chociażby skraplająca się para na powierzchni sufitów (co skutkuje potem pojawieniem się grzyba) i zapach amoniaku. Latem jest jeszcze gorzej. Byłeś w takiej oborze kiedy na zewnątrz panuje 30 stopniowy upał a w środku stoi 50 rozgrzanych prawie do 40 stopni 600-kilogramowych grzejników? Temperatura panująca wewnątrz staje się nie do wytrzymania, człowiekowi jest ciężko oddychać a co dopiero mówić o takim dużym zwierzęciu jak krowa - to niestety odbija się negatywnie na wydajności, nierzadko również na somatyce. Podobnie jest też w zimę, zazwyczaj wszystko pozamykane żeby woda nie zamarzała, albo ciągnik mógł odpalić co skutkuje tym, że w oborze jest zwyczajnie duszno, po suficie dosłownie leje się woda, a przy każdym otwarciu drzwi pojawia się przeciąg a niedługo potem zapalenia wymion... Aby wentylacja była wystarczająco efektywna zarówno w zimę jak i w lato konieczny jest wywietrznik kalenicowy bo przez dwa/trzy wąskie kanały ciężko żeby uciekło nam grawitacyjnie kilkaset metrów powietrza, zwłaszcza kiedy to powietrze nie ma którędy napływać - i tu pojawia się kolejna potrzeba - kurtyny nawiewne (a raczej otwory, bo kurtyny w lato zawsze są całkowicie odsłonięte). Dach warto pokryć płytą warstwową co również zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się powietrza wewnątrz, a powstająca różnica temperatur zapewnia ciśnienie które podnosi sprawność wentylacji.

 

Co do usuwania obornika...tu tez każde rozwiązanie ma swoje odbicie w wydajności bydła - wypychanie obornika ciągnikiem to niestety duży stres dla bydła co wiadomo nie odbije się pozytywnie na litrach które powinny pojawić się w zbiorniku. Oczywiście wszyscy rozmawiamy tu o oborach wolnostanowiskowych (o wyższości takiego rozwiązania nad systemem uwięziowym możesz przeczytać w innym temacie) gdzie ciężko o sytuację w której na korytarzu gnojowym nie znajduje się żadna sztuka więc trzeba je przeganiać, co niekiedy może doprowadzić nawet do kontuzji o wydajności już nie mówiąc. Zgodzę się z tym że takie rozwiązania są tanie, łatwo dostępne i może nawet mniej awaryjne ale...nie pozwolą nam na osiągniecie najwyższych wyników w mleczności naszego stada.

 

Może już pora założyć temat "najtańsze metody utrzymania bydła kosztem jego wydajności"? ;[

 

A do tych kurtyn krowy mają dostęp? bo te płyty są dość podatne na pęknięcia na mrozie. No i jak są pokaleczone to brzydko wyglądają i jak się woda, para dostanie do środka to tez gorzej.

Nie widziałem jeszcze żeby krowy miały do nich dostęp, ponieważ zazwyczaj pod zewnętrzną ścianą jest umiejscowiony rząd legowisk tak że bydło nie ma możliwości dosięgnąć kurtyn, które i tak są montowane po zewnętrznej stronie ściany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gulczas    0

A co myślicie jest lepsze w oborze bezściłkowej i wygodniejsze dla krowy mata czy materac legowiskowy? Myślę że piasek chyba się nie sprawdzi w tym systemie bo będzie zanieczyszczać kanały na gnojowicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

A co myślicie o oborze na ruszcie w której pod całą powierzchnią oprócz stołu paszowego jest zbiornik na gnojowice??

Co do piasku podobno uszkadza sprzęt do usuwania gnojowicy. Poza tym lubi osiadać na dnie i ciężko go rozruszać nawet z użyciem mieszadła.

Ciekawe jaki procent wpływu na wydajność ma taka nowoczesna obora ;[


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gulczas    0

Zbiornik na gnojowicę pod powierzchnią obory, dobre rozwiązanie ale dość drogie. Być może korzystniej będzie wybudować zbiornik na gnojowicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Wczoraj oglądałem oborę na rusztach z głębokimi na prawie trzy metry kanałami to na oborę 36 X 22 wyszło około 100t. cementu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

@koses na ile sztuk jest ta obora? Jeśli to wiesz to jaką pojemność mają łącznie kanały? Krowy nie mają/miały w niej problemów z nogami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Właściciel mówił że ma wejść ponad 70szt. i jest jeszcze nie zasiedlona ale prezentuje się ładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

A ja dziś się dowiedziałem że koszt serwisowania robota to 4 tysie na miesiąc. Jak dla mnie kwota powalająca. To za tyle można zatrudnić 2 osoby do dojenia.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

@elemer 4 tysie to kwota zobowiązania rocznego, taka jakby umowa serwisowa w ramach której masz ileś tam przyjazdów na awarie. Ta za 4 tys to akurat bodajże pakiet brązowy ale można i złoty za 15 wykupić :D)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Spoko, akurat tak mi się o uszy obiło. A te pakiety różnią się tylko ilością wizyt? A powiedz mi jak ten robot radzi sobie z zasuszaniem krów? Czy każdy robot ma na wyposażeniu stacje paszową?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

W sumie co do pakietów to sam jeszcze muszę dokładniej dopytać dealera ale na pewno ilością wizyt do wykorzystania i bodajże też w pakiecie masz pewien zakres części do wymiany ale nie jestem pewien wiec żeby nie wprowadzić nikogo w błąd - napiszę dokładniej jak dopytam :D

 

Z zasuszaniem? Ilość dojów na dobę dla danej sztuki sam ustawiasz sobie w komputerze, po zasuszeniu krowy zazwyczaj i tak lądują w oddzielnej grupie tak, że nie mają dostępu do robota, chociaż i tak by ich nie wpuścił :D

 

Co do wyposażenia, to sam określasz w co ma być wyposażony robot oczywiście wszystko za opłatą...ale za każde udogodnienia trzeba płacić :D I zazwyczaj w oborze z robotem pracują jednocześnie dwie dodatkowe stacje - bo gdyby krowa miała zjeść w robocie swoją dzienną dawkę paszy to zmniejszałoby to jego wydajność co do ilości obsługiwanych sztuk, a jednocześnie krowy musiałyby otrzymywać paszę w większych dawkach co jak wiadomo im nie służy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

A z jakim dealerem negocjujesz? Jak z Delaval to jakbyś mógł się zapytać ile kosztuje karuzela na 20 sztuk z dojeniem od środka w podstawowym wyposażeniu i ile w full opcji. Jak możesz to byłbym ci bardzo wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Ogólnie cennik karuzel by wiele wprowadził do rozmowy.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Generalnie to jeszcze nie jestem na etapie negocjacji cen :D Póki co planujemy jak ma wyglądać obora, system usuwania obornika, system udojowy itd...ale podpytam, chociaż na pewno w dużej mierze cena jest zależna od wyposażenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Ciekawe czy ktoś tu jeszcze zagląda. A co jeśli mamy robota i chcemy podzielić na grupy krowy, często tak robią na dużych oborach że krowy od któregoś do x dnia laktacji są w różnych grupach. I co wtedy zrobić?? Przecież nie będzie robota w każdej grupie żywieniowej?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Po pierwsze to już rzadko kiedy słyszy się o dzieleniu krów na grupy - znaczy owszem są dwie - krowy w laktacji i krowy zasuszone. Więcej grup tworzyć się nie opłaca - rotacja w stadzie tez ma swoje odbicie na wydajności, kiedy krowy muszą na nowo ustalać hierarchię w stadzie. Poza tym tworzenie dwóch różnych dawek paszowych jest problemowe. Sprawę taką załatwia się żywieniem w stacji paszowej - krowy mają przyporządkowaną dawkę paszy treściwej zależnie od wydajności i to w zupełności wystarcza do swobodnego regulowania spożywanych ilości pasz i w dodatku jest bardzo wygodne a co ważniejsze dokładne bo wszystko robimy w komputerze a nie ręcznie wrzucamy np do paszowozu.

 

Jakie są Wasze odczucia w temacie ruszta czy zgarniacze? Oczywiście oba rozwiązania bezściełowo, ze zbiornikiem na gnojowicę w pierwszym wypadku pod rusztem i legowiskami, w drugim wypadku połączony kanałem poprzecznym samospławnym ze zbiornikiem zewnętrznym otwartym. Zgarniacze linowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj