Polecane posty

bayer    16

Ale mi bardziej pasuje takie rozwiązanie. Słoma to zawsze słoma, krowy mają sucho i skubną sobie jak będą chciały, zimą nie muszą marznąć. A za balik płacę trochę mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ elmer nie chce skłamac ale coś w granicach 300zł za sztuke

@chłop z mazur nie wiem jak to będzie u mnie wpraktyce , ale u mojego sąsiada przy 40 paru sztukach jedna sie wyrabia i większośc krów ma dawke w granocach 7 kg na dobę. Uwierz ,że krowy cała dobe kożystają ze stacji i gdy krowa ma dawke 7 kg ma tak rozdzielone aby zdążyła to zjeśc ona i inne krowy jeszcze nie miałem sytyłacji , że jakaś krowa nie zjadła paszy przez to , że ma za dużo czy jest za dużo sztuk.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@bayer to w sumie Ci się nie dziwie. U mnie nie dość że kłopot z kupnem słomy to jeszcze na dodatek w tym roku była po 15 zł za kulkę z sipmy. Nie ukrywam że też podoba mi się Twoja obora jednak ilość słomy którą musiałbym zdobyć jest raczej nie możliwa. Dlatego myślę o oborze na gnojowicy. A Ty masz stację paszową??

 

@chlop z mazur a Ty masz jakąś nowoczesną oborę??

 

@mlodyrolnik7 coś tam czytałem że ta obora jest chyba w choromanach?? Okolice śniadowa, nadbory??


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Możesz rozwinąć? Co uważasz za dobre rozwiązanie, czego nie polecasz itp?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayer    16

U mnie ze słomą nie ma najmniejszego problemu i dodatku jest ona stosunkowo tania, nie mam stacji paszowej. Wszystko jest mieszane w paszowozie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jest ona w Choromanach i jak wcześniej już pisałem warto oglądać jak najwięcej takich budynków i obejść aby nie popełnić błędów, które potem wyjdą w praktyce i będzie się żałować.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć? Co uważasz za dobre rozwiązanie, czego nie polecasz itp?

 

Nie ma czegoś takiego jak dobre bądź złe rozwiązanie (jeśli chodzi o system utrzymania). Każda technologia ma tyle samo zalet jak i wad, natomiast jej wybór winien być dopasowany do możliwości i oczekiwań rolnika.

System głębokościółkowy to najniższy koszt inwestycji, najlepsze dostosowanie budynku do potrzeb behawioralnych zwierząt. Z drugiej strony wysokie koszty eksploatacji wynikające z dużego zapotrzebowania na słomę, nakładów pracy na ścielenie i osuwanie obornika. Dodatkowo praktycznie nie ma możliwości pełnego zautomatyzowania prac przy obsłudze stada. Częściowe obniżenie kosztów eksploatacji (ale i podniesieni kosztów inwestycji) jest możliwe poprzez zastosowanie rusztów na korytarzu spacerowo paszowym

System boksowy ścielony to wyższe koszty inwestycji, ale niższe koszty ściółki i robocizny, choć i tak nakłady pracy są spore. Istnieje możliwość pełnej automatyzacji obsługi zwierząt ale wówczas koszty inwestycji mogą przewyższyć koszt obory bezściołowej. Dodatkowo zastosowane systemy usuwania obornika są relatywnie wysoko zawodne. W pewnym stopniu ogranicza też komfort zwierząt poprzez ograniczenie swobody ich poruszania.

System bezściołowy boksowy to najwyższe koszty inwestycji, niskie koszty eksploatacji, najdalej posunięta minimalizacja nakładów pracy ludzkiej. W pewnym sensie praktycznie zautomatyzowany bez użycia maszyn. Podzielone opinie na temat dobrostanu zwierząt przebywających w tego typu budynkach.

System samospławialny. W praktyce nie udało mi się spotkać takiej obory i zobaczyć jak to wygląda na żywo, choć chyba jeden z forumowiczów ma taką oborę. Trzeba by poszperać w galerii.

 

Sam wybór systemu utrzymania to dopiero połowa. Równie istotne jest późniejsze dopracowanie projektu tak aby umożliwić swobodną rotacje zwierząt, oraz ewentualną mechanizację/automatyzacje itp

 

I to tyle jeśli chodzi o moje przemyślenia.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

[...]

I to tyle jeśli chodzi o moje przemyślenia.

 

Bardzo trafne przemyślenia.

 

Dodałbym tu jeszcze trzy uwagi.

1) technologia zależy jeszcze od ilości zwierząt. Im większa tym bardziej trzeba zmniejszać ilość koniecznej pracy do obsługi zwierząt. Duże obory o intensywnym chowie są często takie same, różnią się długością. Jest to system o szerokości około 34m, z wygrodzeniami pod ścianami i na dwóch wyspach po jednej i drugiej stronie. Długość dowolna. Np Kietrz.

2) System głębokiej ściółki pozwala na pozyskanie dobrego nawozu, ale też wymaga okólników. Bez okólników są problemy z racicami.

3) Trzeci system to chów ekstensywny, w zimie wiaty ze słupami i utwardzonymi podłogami. Z dwóch stron ściany p. wiatrowe, na pozostałych dwóch koryta. Ale niskie koryta, żeby z wozu można podawać TMR. W lecie łąka. Plusy to niski koszt, ale wymaga bardzo dobrego bilansowania żywienia. Hodowla Werbkowice osiąga w takich warunkach ponad 8 tys/krowę, co jest bardzo dobrym wynikiem przy takich kosztach. I dodatkowo jest to hodowla ekologiczna i sądzę że kiedyś takie mleko będzie miało większą rynkową wartość.

 

@marekk: zależny od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc najtańszy czyli kupno hali bok w bok używanej na zachodzie z szybkim wyjściem. Np 12+12. Zdania na ten temat są bardzo podzielone. ja bym się zastanawiał jeszcze nad robotami, np 4-5 szt DeLaval.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaciejP    0

Obora marzeń, jak to ładnie brzmi ciekawe ile kosztują takie marzenia. Najlepszym rozwiązaniem to jest obora wolnostanowiskowa mimo tego że ruszt kosztuję ale chociaż jest święty spokój bo słać słomą nie trzeba. Ruszt jest dobry a szczególnie na początku jak jest nowy krowy delikatnie racice sobie szlifują chodząc po mim. Dobrze jest na ruszta specjalne maty gumowe położyć, halę udojową robotem zastąpić MLone lub Lely bo deLaval jest zbyt awaryjny i 30 litrów oleju potrzebuję. do tego robota żeby paszę podgarniał i ruszta czyścił i specjalne wanienki automatyczne do kąpieli racic i krowy z wydajnością przynajmniej 9tyś. i mleko oddawać do OSM Piątnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

Ja rozmawiałem z jednym rolnikiem, który ma krowy na materacach i mówi że trzeba choć trochę podścielić bo krowy odleżyn dostają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Uwięziowa i robot do dojenia??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcio1    2

Koledzy planuje budowę obory bezstropowa na krowy mleczne o wymiarach 22 na 13m ile by mogla kosztować konstrukcja metalowa dachu na taki budynek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja mam taki problem, chcę budować oborę na 280 krów dojnych jaki system udojowy wybrać??? ;)

 

 

to zależy

jeśli nie masz ludzi do pracy wybieraj rozwiązania które są mało pracochłonne

ja proponował bym ci oborę podobną do mojej

boksowa z matami legowiskowymi na podłodze szczelinowej

 

ewentualnie na zgarniaczach

 

system doju

najbardziej odpowiadała by karuzela

 

ale byłem niedawno w co prawda jeszcze nie skończonej oborze na 240DJP gdzie duj będzie odbywał za pomocą 4 robotów

gospodarz zrezygnował z ruszt bo miał problem z wykonaniem kanałów zamiast tego zgarniacze mechaniczne

 

wymiary coś w granicach 36X70

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Niedaleko Pisza

Nie mogę powiedzieć gdzie dokładnie

 

Mogę tylko powiedzieć ze całe wyposażenie pochodzi z Delaval włącznie z robotami, zgarniaczami, mieszaczami powietrza i innymi urządzeniami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

To pewnie byłem w niej latem-w prawo w pasłęku, jechaliśmy od szczytna. Ale tam została kasa zainwestowana-głowa mała. Jeździliśmy z wycieczką z de lawal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gracka    0

Jeżeli mamy tutaj pomarzyć to mi by się marzy wolnostanowiskowa na opasy ale nie wiem co jest lepsze płytka ściółka ruszty czy głęboka jaka jest różnica pomiędzy płytka a głęboką ściółką. Pod zdjęciem @robertbara widziałem jak pisał że przy budowie nowego budynku na młodzież utrzymywał by ją na słomie i żadnych rusztów czy ruszta to jednak złe rozwiązanie?? Chciałbym jeśli to nie problem abyście wymienili plusy i minusy tych trzech systemów utrzymania i mniej więcej przybliżyli o co chodzi w danym systemie utrzymania. Z góry dziękuje i czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Wiesz akurat nie mam bardzo doświadczenia w opasach

 

Ale napisze ci tak

 

Obory rusztowe to przede wszystkim zmniejszenie pracochłonności

fakt troszkę więcej.

 

Obory ze ściółka głęboką sa najbardziej wygodne dla zwierząt natomiast koszty słomy ścielenia robocizny i dalsze z tym związane

są znaczne

No i ja zauważyłem ze zwierzęta się dość mocno brudzą i są dość agresywne często też wymusza to mocowanie siatek nad byczkami

 

Obory płytkie z boksami ja jeszcze bardziej pracochłonne co prawda zmniejsza się ilość słomy

 

Wszystko tez zależy od wykonania

Widziałem obory rusztowe dla bydła w której część legowiska była z ruszta pokrytego matą

fajne rozwiązanie zwierzęta były bardzo czyste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj