niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

elamir    1

Jakie trawy/mieszanki byście polecili na V klasę, raczej piaski, stanowisko suche na pastwisko ew. pastwiskowo-kosne? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może festulolium w typie kostrzewy trzcinowej? Jeszcze u siebie nie próbowałem, ale planuje na przyszły sezon na takim właśnie słabszym stanowisku. Zobaczę najpierw jak się sprawdziło te w typie życicy na dobrym stanowisku. Jeśli dobrze przezimuje. 

Inaczej to masz standardowe mieszanki z kostrzewą trzcinową, czerwoną i kupkówką. Nic więcej nie wymyślisz. 

Edytowano przez Adrian_K_90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabrowskit    228
ASZv3 napisał:

To śmiało Country 2055. Świetna trwałość, plon i jakość - całkiem inna koniczyna jak te "krajowe"

Można śmialo siać kreda granulowano na użytek zakładany na wiosnę? czy za późno już trochę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siałem trawę w połowie września 2017 i było sucho, pewnie niektórzy nie uwierzą. Coś nie wyszło, bo powschodziła i zaczęła usychać na wiosnę. Rzuciłem na początku maja z 1,5 t/1,2 ha kredy i przesiałem na nowo. Żadnych skutków ubocznych. Też było sucho, ale jakoś przetrwała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829
52 minuty temu, dabrowskit napisał:

Można śmialo siać kreda granulowano na użytek zakładany na wiosnę? czy za późno już trochę?

Siej śmiało. Nie jest za późno. Wręcz w sam raz ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
Berrol napisał:

Ktoś siał mieszanki sowula?

W tym roku 2 ha mieszanka BIZON i szału nie robiła, obok DSV 2013 była to o wiele lepiej

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek530053    63
6 godzin temu, Berrol napisał:

Ktoś siał mieszanki sowula?

Ja sialem krasule 4lata temu i plony są zadawalajace po trzy dobre pokosy zbieram, a trzy lata temu na wiosnę posialem z barenbruga BG-7 i pierwszy rok było ok rosła jak szalona ale drugi to tylko pierwszy pokos byl spory a tak reklamują że głęboki system korzeniowy itp na suchsze stanowiska nie ma jak to lucerna. Na wiosnę myślałem zasiac luske z sowula że względu na lucerne w mieszance. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

5% lucerny w mieszance to bezsens. Inne składniki tej mieszanki praktycznie tylko na lepsze gleby. Bez wody bieda.

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek530053    63

W mieszance luska jest 40% lucerny zaprawianej bakteriami plus życice itp. Stanowisko mam już prawie gotowe pod tą mieszankę tylko jeszcze wapno muszę rozsiac teraz na orke i przemieszac agregatem. Bez wody żadna trawa nie urośnie a jak urośnie np kupkowka to o małej zawartości białka a dużej włókna i dla tylko dla jalowizny taka pasza się nadaje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Są kupkówki i Kupkówki ;) 40%... możliwe aczkolwiek wczoraj widziałem gdzieś na stronie taki skład...


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
1 godzinę temu, marek530053 napisał:

W mieszance luska jest 40% lucerny zaprawianej bakteriami plus życice itp. Stanowisko mam już prawie gotowe pod tą mieszankę tylko jeszcze wapno muszę rozsiac teraz na orke i przemieszac agregatem. Bez wody żadna trawa nie urośnie a jak urośnie np kupkowka to o małej zawartości białka a dużej włókna i dla tylko dla jalowizny taka pasza się nadaje. 

Kupkowka koszona często to bardzo wartościowa trawa, ale mając kupkowke to trzeba się nastawiać na minimum 5 pokosów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

@ASZv3 przesiewam właśnie łąke, siew planuje na wiosnę teraz jest zaorane na zimę rzucę wapno pewnie w następnym tygodniu i tak polezy sobie do wiosny. Łąka nadrzeczna do połowy dalej jest trochę torfu pH 6.3 co tam zasiać ? Myślałem aby zasiać 30kg dsv 2014 i po 6kg kończyny i lucerny, razem 42 kg myślisz że to się uda ? Podpowiedź coś bo widać żes spec w tej dziedzinie 😁

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Country 2014 jak najbardziej. Jeśli byłaby tam chociaż  nieduża nadprogramowa wilgotność to lucernę polecam odpuścić, bo i tak wypadnie, a swoją drogą taka niewielka jej zawartość niekoniecznie będzie + dla jakości te paszy jeśli ona przerośnie póki dogoni ją trawa (nie wiem jeszcze jak podchodzisz do nawożenia azotowego w takim przypadku). 

Podsumowując polecam: Country 2014 30kg + koniczyna czerwona 5kg + koniczyna szwedzka skromne 2-3kg.

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Wilgoci to tam jest tylko trochę na wiosne, w lato to jak deszczu nie ma kawałek czasu to boisko się robi i wszystko wypala. Czyli mówisz że nie warto siać lucerny w takich małych ilościach ? Jak się ma białkowo koniczyna a lucerna ? Duża jest różnica ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Lucerna jest przede wszystkim teoretycznie trwalsza tj 4+ lat. Koniczyna 2-4. Zależnie od odmian i intensywności uprawy / nawożenia azotowego. No i właśnie o nawożenie też tu chodzi, bo jak dasz tak mało to trzeba walić azot, a on zabije motylki. A co do ilości już samej lucerny no to po prostu ona rośnie szybciej, póki dojdzie trawa to będzie już twardawa / jak suchawo no to też będzie praktycznie sama lucerna ale niewiele i trzeba się drapać po głowie czy kosić czy czekać ;) Ja ogólnie sieję albo mocno motylkowe z lekkim dodatkiem traw i nie nawożę azotem (dodatek traw dla lepszego zakiszania, struktury paszy, plonu lub czysto trawiaste mieszanki i idzie azot konkretnie.

  • Thanks 1

Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3 napisał:

Lucerna jest przede wszystkim teoretycznie trwalsza tj 4+ lat. Koniczyna 2-4. Zależnie od odmian i intensywności uprawy / nawożenia azotowego. No i właśnie o nawożenie też tu chodzi, bo jak dasz tak mało to trzeba walić azot, a on zabije motylki. A co do ilości już samej lucerny no to po prostu ona rośnie szybciej, póki dojdzie trawa to będzie już twardawa / jak suchawo no to też będzie praktycznie sama lucerna ale niewiele i trzeba się drapać po głowie czy kosić czy czekać  Ja ogólnie sieję albo mocno motylkowe z lekkim dodatkiem traw i nie nawożę azotem (dodatek traw dla lepszego zakiszania, struktury paszy, plonu lub czysto trawiaste mieszanki i idzie azot konkretnie. Zajrzyj na priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek530053    63

ASZv3 co powiesz o mieszance dsv 2056 sprawdzi się na gruncie ornym IV i kawałek Vklasy  o pH 5,5 i obecnie pójdzie jeszcze tam teraz wapno z Morawicy po 2 tony/ha? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Powinna dać radę. Dobrze wymieszaj wapno albo daj pod orkę żeby poszło głębiej.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba1985    16

hej co myślicie o zmieszaniu dsv 2055 z festulolium pół na pół,stanowisko 4 klasa,pół działki mokro pół suszej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Jeśli chcesz mieć mnie koniczyny to tak. Ja bym tak nie robił. Mieszanka ma odpowiedni skład dla optymalnego plonowania.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
4 godziny temu, seba1985 napisał:

hej co myślicie o zmieszaniu dsv 2055 z festulolium pół na pół,stanowisko 4 klasa,pół działki mokro pół suszej

Kolego mieszanka traw z DSV-2055 jest mega słaba....trawy  i na suchym stanowisku praktycznie jej nie będzie .Przed świętami zaorałem DSV-2055 po 1 sezonie .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Jeśli to nie była żwirownia to z praktyki na slabych glebach i mozaikach - jest to niemożliwe przy w miarę dobrej uprawie... Mam/miałem ją w wielu miejscach, w tym na słabej, zakamienionej ziemi pod iglastym lasem wręcz i właśnie tam była z super plonem przez 4 lata.

Natomiast jeśli w jakiś sposób się do niej zraziłeś i poszukujesz coś dobrego to niedługo będę miał 3-4 swoje wyłącznościowe mieszanki na wysokiej jakości komponentach, składy wyszły z kilku lat doświadczeń na słabych glebach i w okresach suszy. Łatwo w kolejnych latach nie będzie z opadami stąd trzeba stawiać na takie pewne rozwiązania :) Info niedługo :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409
9 godzin temu, RafaKdziela napisał:

Kolego mieszanka traw z DSV-2055 jest mega słaba....trawy  i na suchym stanowisku praktycznie jej nie będzie .Przed świętami zaorałem DSV-2055 po 1 sezonie .

Ostatnie dwa lata to loteria i najgorsze lata dla siewu traw, problem miały nawet siane trawy tam gdzie zawsze jest wilgoć, więc nie sugerowałbym się opinią po jednym sezonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
    • Przez MaciusN95
      Witam, 
      mam problem z sitowiem na łące są to łąki w większości stare ponad 20 letnie jest z nich robione siano i po zimie zauważyłem, że jest dużo sitowia ktoś wie jak to zlikwidować ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj