niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
zetorr6441    365

witam

sial ktos sama kopkowke badz w polaczeniu z kostrzewa na slabszej mozaikowatej glebie 4-6kl , taka tansza opcja 2013dsv, zecice ktore sa w wiekszosci mieszankach rosne fajnie lae w 1 pokosie a potem tylko strzelaja i niema co ciac a sasiad ma za miedza kopkowke to rosnie jak szalona ...

na lepsze gleby gupilem dsv lucerne planet a na ta szkoda mi kasy na gotowa mieszanke bo moze nie wypalic w dodatku ze ph tam jeszcze slabe a wapno co teraz dam (kredowe 2t/ha)  i tak duzo nie pomoze

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logan3512    140

Ja na wiosnę siałem czysta kupkuwke na piachu na czesci działki z owsem a na reszcie bez i teraz mam do ciecia drugi pokos ale nie ma kiedy bo zniwa nie skończone . Po deszczach bardzo ładnie wyrosła . Na szustej klasie nie ma sensu siać zycicy bo jest tak jak mówisz sam się o tym przekonałem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja posiałem rok temu na takim piachu V i VI klasy jakąś mieszankę z jarmarku plus kupkówka i kostrzewa trzcinowa z DLF. Na inną działkę wysiałem dsv 2013/2014, bo nie było sensu na tej pierwszej siać czegoś lepszego jak połowa to góra, że chwasty nawet nie  chcą rosnąć. Siałem ok 20 maja w czystym siewie, skosiłem jakoś w lipcu. Tak wyglądała już 19 kwietnia. Wody z zimy dużo nie było. Jak na moje warunki wyrosła bardzo dobrze i dsv wypadł blado. Teraz się jednak na działce poprawiło. Mam plan na wiosnę posiać tę kupkówkę i kosztrzewę z DLF oraz dorzucić stokłosę i koniczynę białą. 

 

20180419_110825.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na 1 ha wysiałem ogółem 50 kg trawy. 25 kg jakaś mieszanka rynkowa za 10 zł i do tego 10 kg kupkówki, kostrzewy trzcinowej i chyba 5 kg koniczyny białej też z dlf. Muszę jeszcze poeksperymentować. Na jarmarku stoi firmowy samochód "Olczak" centrala nasienna. Mieszanek z dlf nie widziałem u nich tylko czyste trawy, koniczyny, lucerny. Mieli gotowe mieszanki, ale z Centnas-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wygląda jak jakaś kostrzewa. Najbliżej jej chyba do trzcinowej ewentualnie czerwona czy łąkowa. Byłaby pewność jakby się wykłosiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423
trawe zasiac na jesieni w czystym siewie czy wiosna z owsem?

W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siew jesienny jest niepewny z uwagi na słabe rozwój roślin przed zimą. Musiałbyś siać już teraz. Owies to u mnie kiepsko jedzą. Śmierdzi nieciekawie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Zależnie jakie gatunki... ale nie później jak 10 września. Jesienią na czysto. Wiosną z jęczmieniem lub Futtertrio jako osłona 5-7kg/ha :)

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

A jak zasiać teraz po zbożu które było mocno zachwaszczone? W ubiegłym roku poszedł Glifosat orka uprawa i siew to chwastów było sporo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To dorzuć wspomniane futtertrio czy zwykłą życicę westerwoldzką. Chwasty teraz ograniczy a po zimie wymarznie i zostanie właściwa. Jak zachwaszczenie będzie na wiosnę to opryskać fernando pod warunkiem, że nie ma motylkowych. Inne wyjście to  życica wielokwiatowa, zimę przetrwa, całym rokiem zbierzesz plon a na kolejną zimę wymarznie.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koval103    5

Witam
Mam zamiar do końca sierpnia zasiać trawę .
Gleba lekka,  Zasobność gleby z przed 2 lat to pH:5  fosfor:średni   potas: bardzo niski   magnez: niski
Wapnowane rok temu i w tym roku po 4t/ha węglanowego.
Czy da radę zasiać na tej ziemi mieszankę z motylkowymi , typu c2055. (obawiam się o zbyt niskie pH)
Czy może zmieszać  2013 i 2014 + jakaś koniczyna  ? Jeśli tak , to w jakich proporcjach ?
Chodzi mi o to żeby w mieszance znajdowała się jakaś cześć motylkowych z silnym korzeniem.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    514

Popadało u nas 35 l i zastanawiam się czy posiać teraz trawe czy czekać do wiosny? Na 4-5 klase jaką trawę polecacie z jakiej firmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Jak masz gotowe pole to siej teraz śmiało. Kośna czy też pastwiskowa? Z motylkowymi? Na ile lat?

 

Dnia 24.08.2018 o 15:11, koval103 napisał:

Witam
Mam zamiar do końca sierpnia zasiać trawę .
Gleba lekka,  Zasobność gleby z przed 2 lat to pH:5  fosfor:średni   potas: bardzo niski   magnez: niski
Wapnowane rok temu i w tym roku po 4t/ha węglanowego.
Czy da radę zasiać na tej ziemi mieszankę z motylkowymi , typu c2055. (obawiam się o zbyt niskie pH)
Czy może zmieszać  2013 i 2014 + jakaś koniczyna  ? Jeśli tak , to w jakich proporcjach ?
Chodzi mi o to żeby w mieszance znajdowała się jakaś cześć motylkowych z silnym korzeniem.
 

No to już te wapno zrobiło / zrobi trochę roboty. Kwestia na pewno uzupełnić potas i magnez. Fosfor w przyszłym roku jak się poprawi pH tj można dać na wiosnę i sobie przeniknie z czasem po trochu...

Jeśli gleba lekka to nie znaczy VI klasa to C2055 da radę.

2013 z 2014 raczej bym nie mieszał... ewentualnie C2014 + koniczyna.

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    514

Ma być to pastwisko dla krów mięsnych. 2 sierpnia wapno rozsiane i wymieszane. Poprzednie wapnowanie 2 lata temu. Warunkiem byl deszcz bo w lipcu i sierpniu wogóle prawie nie padało. Te 35l zachęciły mnie żeby spróbować. Jutro obornik, orka, siew agregatem uprawowo siewnym i wałowanie. Przeglądałem Wasze produkty i dobierając mieszankę do rodzaju gleb i użytkowania znalazłem tą dsv2013. Co powiesz o niej bo ta ilość kupkówki mnie przeraża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Obornik zaraz po wapnie to taki średni pomysł... no ale może dużo nie dałeś węglanówki to jakoś się przegryzie ;)

Z wyższej półki C2013 to bardzo dobra opcja. Kupkówka... kwestia ile sztuk będzie na jakim areale / ewentualne wykaszanie kwater.

Ogólnie to nie jest taka kupkówka, że od razu się kłosi. Pierwszy pokos lepiej skosić i później wypas śmiało.

C2014, 2025 to również dobre opcje.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    514

Mówią że 3 tygodnie po wapnowaniu można stosować nawożenie organiczne. W planach jest pierwsze wykosić żeby sie pokrzewiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Pierwsze to wiadomo, że trzeba wykosić :) Ba, nawet cały pierwszy rok najlepiej kosić, bo kopytami mocno szkodzą młodym roślinom jakie by te rośliny nie były...


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arrek    50

Co powiecie żeby opryskać roundapem stary użytek i wsiać w to siewnikiem do wsiewek mieszanke traw w ilości ok40kg                            Miałem orać ale co wy na to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Jeśli to nie jest torf czy totalnie ciężka do uprawy glina to lepiej przeorać, a glifo swoją drogą tylko teraz już chyba szkoda czasu... kwestia co tam rośnie no i czy chcesz siać koniecznie jesienią.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
7 godzin temu, Arrek napisał:

Co powiecie żeby opryskać roundapem stary użytek i wsiać w to siewnikiem do wsiewek mieszanke traw w ilości ok40kg                            Miałem orać ale co wy na to ?

Dzień dobry,

Tak jak wspomniałam na innym wątku - jeśli są to tereny podmokłe czy też torfowe stanowiska to orka jest średnim rozwiązaniem. Najlepiej aby faktycznie popalić darń glifosatem i zasiać od nowa, natomiast dobrze jest potalerzować ten użytek kilkukrotnie, zwłaszcza teraz, gdy tereny te trochę obeschły co dopuści więcej powietrza w glebie (przez co młode siewki będą się lepiej ukorzeniać). Natomiast jeśli jest to gleba lżejsza to faktycznie orka lepiej zadziała i będzie o wiele lepszy efekt, niż tylko po samej wsiewce w popaloną darń. 

 

Pozdrawiam,

Małgosia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj