Skocz do zawartości
niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Trawa
poziomka    10

A co polecicie jeżeli siać lucernę głównie co do niej dosiać? tak jak mówicie jęczmień? i w jakich stosunkach

Podpinam się trochę pod użytkownika poziomka pierwszy raz będzie siana lucerna i coś takie wykombinowałem pół kawałka jest suche pół mokrzejsze klasa 3-4 kawałek lekko ponad 1ha

10kg lucerny
10kg koniczyny
10kg kostrzewy łąkowej
10kg mieszanki traw: koniczyna czerwona15% , życica trwała40%,kostrzewa czerwona 10%,życica westerwoldzka30%,tymotka5%

Pomyślałem że lucerny i koniczyny kostrzewa nie zagłuszy bo ma wolny start a życice w mieszance będą dobrą osłoną.

bobienko    144

Zawsze mnie ciekawiło to festulolium, ale nigdy nie sprawdzałem co to za trawa. http://www.odr.pl/produkcja-rolinna/uytki-zielone/545-plonowanie-festulolium-w-siewie-czystym-i-w-mieszance-z-koniczyna-czerwona

Jakie masz doświadczenia z tą trawą? Dobrze będzie rosnąć na torfie z innymi trawami?

też się oczytałem o tej trawie i w ryn roku walę na testy tak jaj w tym artykule 10 kg koniczyny czerwonej i 15 tej łaciny na ha

co do lucerny to na moich terenach najlepiej wychodź w czystym siewie,szczególnie w ubiegłym roku,tam gdzie byla siana z mieszanka traw bylo tak ze lucerna miaka 30 cm a trawa ledwie od ziemi odrosła ,

Edytowano przez bobienko

Wiadomość z agroFakt.pl

rolstudent    96

Ale dzięki temu cokolwiek zbierales.

Lucerna powinna być uprawiana z 5% dodatkiem trawy. Po to aby ograniczyć zanieczyszczenie piaskiem. Można też z 5%kończyny białej

Ale z festilolim wydaje ogromny plon.I do tego lepiej się kosi. I jest trwałą mieszanką. Oglądałem kilka plantacji i bardzo mi się spodobało. W tym roku będę siłą 10ha i pewnie pójdzie 20kg lucerny i 5kg festulolim i 5kg białej koniczyny

Szu15000    148

Koniczyna czerwona 15%
Lucerna 10%
Życica trwała 20%
Życica trwała 15%
Życica wielokwiatowa 10%
Kostrzewa trzcinowa 10%
Festuolium 10%
Tymotka 10%

Co powiecie o takim składzie? ma być siana na 4/5 klasie, górki dołki, gleba lekka, w dołkach mokra do bardzo mokra, na górkach przy suchych latach moze byc źle z woda. Polecicie coś koledzy? ;) Pozdrawiam.

bobienko    144

Ale dzięki temu cokolwiek zbierales.

Lucerna powinna być uprawiana z 5% dodatkiem trawy. Po to aby ograniczyć zanieczyszczenie piaskiem. Można też z 5%kończyny białej

Ale z festilolim wydaje ogromny plon.I do tego lepiej się kosi. I jest trwałą mieszanką. Oglądałem kilka plantacji i bardzo mi się spodobało. W tym roku będę siłą 10ha i pewnie pójdzie 20kg lucerny i 5kg festulolim i 5kg białej koniczyny

a nie zagłuszy to białej koniczyny?może i ja troche białej dodam

agromatik    182

Koniczyna biała nie boi się zagłuszania, bo niskie piętro to jej naturalne środowisko.

simson2812    356

Dziś wujek mi zaproponował obrobić 0.5ha piachu czyli pewnie 6 klasa na tym jakaś trawa urośnie typu kupkówka czy lepiej jakiś łubin z owsem?

poziomka    10

6 klasa ale zależy jaka my mamy hektar trawy na 6 kl i rośnie to jakoś. W tamtym roku na wiosnę była siana trawa i miała dosyć ładny plon tylko nalerzy dodać że tam było podmokło i to,że był piasek to ziemia szybko się nagrzewała i rosło ale wracając do pytania, tak urośnie napewno trawa my sieliśmy kupkówkę

Daniels28    14

witam. prosze uzytkownikow tego forum o porade. planuje zasiac mieszanke traw z konczyna. znalazlem mieszanke DSV Country 2055. co o niej mozecie powiedziec? ile lat mozna ja z powodzeniem uzytkowac? planuje jeszcze dodac 100 kg/ha owsa. za wszystkie odpowiedzi z gory dziekuje.

makowiaczek    2

Jaka będzie lepsza roślina osłonowa dla koniczyny czerwonej ,owies czy życica wasterwoldzka.

Chciałbym aby za rok pozostała sama koniczyna.

simson2812    356

Kolega który ma sporo ziemi powiedział że z owsem czy jęczmieniem zasiać trawę to po 1 skoszeniu jest straszny szok i w tym roku zasiał 5ha w czystym siewie. Na 100kg mieszanki traw dokładał 50 jednorocznej i siał w dawce 46kg/ha co o tym sądzicie

PATr    238

sieję już kilka lat barenbruga w czystym siewie, żadnych chwastów nie widać

Thomas2135    1223

To zależy co rosło przed trawą. Jak to było kilka kilkanaście lat temu pole uprawne to nasion komosy i innych chwastów będzie ogrom w ziemii. Jeśli jest to łąka od wojny to chwastów jak komosa nie będzie, chyba, że wniesiesz z obornikiem czy gnojowicą.

simson2812    356

Trawa była od zawsze. A chwastox załatwił by sprawę? A odnośnie siewu w takiej dawce jak wyżej co sądzicie? :)

czesio1612    5

Kolega który ma sporo ziemi powiedział że z owsem czy jęczmieniem zasiać trawę to po 1 skoszeniu jest straszny szok i w tym roku zasiał 5ha w czystym siewie. Na 100kg mieszanki traw dokładał 50 jednorocznej i siał w dawce 46kg/ha co o tym sądzicie

Jak dla mnie to zdecydowanie za dużo trawy jednorocznej, jeśli ma to być użytek wieloletni to trawy jednorocznej jako rośliny osłonowej maks 10%. Z ciekawości jaką mieszankę sieje kolega? ja u siebie nie więcej niż kilka % życicy wielokwiatowej jako osłony, a trawy z reguły barenbrug, chyba że na niepewnej dzierżawie to wtedy coś po taniości ;)

simson2812    356

Ja będe siał za kilka dni i właśnie się zastanawiam ile wysiać na ha żeby było dobrze. Z udziałem 10 % można śmiało siać w czystym siewie?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Barenbrug
      Witamy serdecznie na naszym koncie!!!

Chcemy jako firma BARENBRUG zachęcić Was do dyskusji na temat zakładania użytków zielonych, a także lucerników. Pragniemy zawrzeć tutaj najważniejsze informacje dotyczące uprawy traw i lucerny oraz ich prawidłowej agrotechniki. Dodatkowo zachęcamy Was do wstawiania zdjęć, które będą pokazywały jak sprawdzają się nasze mieszanki na łąkach i gruntach ornych - zarówno tych, którzy będą chcieli pochwalić się tym co udało się zrobić w tym, jakże trudnym roku, ale także w latach ubiegłych oraz tych, którzy mają z takimi użytkami pewne problemy.
      Wszystko to ma skłonić nas do dyskusji jakie są najczęściej popełniane błędy przy uprawie lucerny i UZ, czego powinniśmy unikać i na co zwrócić szczególna uwagę (np. nawożenie, wysokość koszenia).
      Mamy nadzieję, że nasze porady i doświadczenie pomogą Wam uzyskać jeszcze większe plony!!!
      Na Wasze pytania chcemy odpowiadać regularnie, tak więc w każdy wtorek i piątek wszystkie tematy na pewno omówimy. We wtorki dyżur pełnił będzie Mateusz Nogaj - przedstawiciel handlowy odpowiedzialny za rynek traw pastewnych na wschodzie Polski, zwłaszcza na terenie Podlasia, natomiast w piątki ja postaram się odpowiedzieć na Wasze zapytania, a teren na którym pracuję to zachodnia Polska.

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka
      Barenbrug Polska

• Przez JEDREK
      Panowie interesuje mnie ile wołacie jak sprzedajecie siano za bala i ile na przykład bierzecie za tonę siana???? tak samo interesuje mnie cena sianokiszonki???? pomóżcie koledzy
    • Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez JanKropka
      Witam wszystkich..

nie wiecie czy i jak wykonać odwodnienie takiego terenu, na niebiesko gdzie jest zalane, zielone linie to gdzie ma byc uprawa, strzałkami zaznaczono wykopy..

da się to zrobić szpadlem na taką głękokość niewielką.. dwóch szpadli żeby woda spływała do rowu, czy od razu kombinować z jakąś koparką, ale czy się opłaca tym bardziej jak wszystko obecnie podmokło a zima tuż tuż..http://www.superwww.home.pl/c126/projekt/garaz.jpg

czy w zwiazku z tymi zaleniami w dwóch miejscach nie lepiej wykpać szpadlem stawek mały jeden głebszy ten na dole i mniejszy na górze i połączyć do tego rowu..

czy zwykłe rury melioracyjne na głębokość dwóch szpadli coś dadzą zwłąszcza pomiedzy tymi stawkami, studzienkami odpływowymi, czy nie załalmią się ciągnik będzie jechał?

W SKROCIE, w tej sytuacji:szpadel czy koparka..

• Przez Luke16
      Witam mam pytanie dlaczego niektóre bele mi zapleśniały(sianokiszonka)????? Są to głównie białe plamy na zewnątrz ale zdarzały się też w środku sporawo tej kiszonki odchodzi.... Czego to jest przyczyna???