niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Mam pytanie. Wysiewał ktoś mieszankę futtertrio? W zaleceniach pisze: wysiew do 15 sierpnia. A gdybym wysiał koło 20 sierpnia byłoby coś z tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buhaj1975    0

Witam. Chciałbym w przyszłości zwiekszyć hodowlę bydła mięsnego, mam troche łąk ale to będzie za mało. W planach mam zasiać trawę na części pól, ale teraz mam kilka pytań :

1. Czy ta trawa jak ją zasieje będzie mi co roku odrastać czy będę musiał siać co roku?

2. Lepiej z takiej trawy robić siano lub sianokiszonkę czy puścić bydło na wypas?

3. Dałoby rade żeby nie siać tej trawy i ona sama urośnie (nie wiem czy tak sie da)

 

Proszę o wasze opinie na ten temat. Z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol012011    1

1.Zależy jaką zasiejesz są takie co rosną kilka lat i takie co roku trzeba siać

2.Lepiej siano i sianokiszonke ponieważ lepsza wartość niż z łąk samosiewnych,a bydło możesz opasać na pastwisku jak posiadasz.A jak nie posiadasz to musisz zasiać trawe albo jakoś mieszanke traw+motylkowe ,tylko pierwszy rok nie możesz puścić bydła bo wszystko wydeptają :)

3.Sama to na gruntach ornych nie urośnie musisz zasiać,chyba że masz stare łąki to musisz wszystko skosić jak najniżej i dosypać nawozów i powinno być OK. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

po pierwsze jakie masz gleby. co do pytania pierwszego to zalezy jeśli zasiejesz trawe jednoroczną to bedziesz musiał co roku odsiewać.Jak masz blisko to możesz zrobić tak że pierwszy pokos w sianokiszonke a reszta na wypas ale jeśli zasiejesz nową trawe to w pierwszym roku wszystko rób w sianokiszonke


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

ja mam ciężkie ziemie i bydło puszczałem po drugim koszeniu. mieszanki sam sobie wybierasz tylkko zaopytaj znajomych rolników a nie pana w sklepie bo ja np zasiałem mieszankę gdzie było 10 rodzajów traw a wyrosły dwa gatunki. sama łąka nie wyrośnie. trawa bedzie rosnąc z 5-6 lat zależy jakie nawożenie i mieszanka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    141

ja mam zasianą trawe i na wiosne robie skos, sypie saletre a potem jak podrośnie puszczam mećki żeby sie pasły. Trawe mam już kilka lat w tym miejscu i sama odrasta ale nie pamiętam jaka mieszanka była siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy popularny jest wysiew życicy wielokwiatowej z koniczyną czerwoną. Plon bardzo wysoki, jakość wysoka i taka mieszanka na kiszonkę jest dobra przez 3 lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Przesiej po polu w zboze koniczyny czerwonej z trawą. I przez pierwsze 3-4 lata zrobisz sianokiszonkę a później koniczyna bedzie już znikać i bedzie więcej trawy i wtedy będzie siano.:) chociaz polecam samą sianokiszonkę z koniczyny a to co masz to zostaw na siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spidi    0

Na rynku jest wiele mieszanek traw dobierać je możesz pod względem tego czy mają być użytkowane tylko kośnie, lub tylko pastwiskowo bądź też mieszanie (kośno-pastwiskowe). Najbardziej wartościowe gatunki traw to życica trwała, wielokwiatowa, kupkówka, no i ja jeszcze mam tymotkę łąkową w mieszankach z motylkowymi. Ja mam gleby lekkie i u mnie jest przeważnie niedobór wody to zawsze biorę mieszanki wytrzymujące okresowe susze. Są mieszanki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie ale przeważnie trzeba te wieloletnie przesiewać co 4, 6 lat to zależy jak się je pielęgnuje.

http://www.sowul.pl/ofertarolnikmiesz.html tutaj masz link do strony ja z tych to sieję przeważnie Krasule i Mućkę w tamtym roku kupiłem Luśke ale mi wypadła bo woda stanęła mi na tym polu na którym ją wsiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Zbyt intensywne wypasanie doprowadzi do zniknięcia najbardziej szlachetnych gatunków traw. Najlepiej to sianokiszonkę robić z traw na gruntach ornych, bo żeby taką (pastewną) trawę wysuszyć na siano to trzeba naprawdę kilku dobrych słonecznych dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Najlepiej by bylo jak bys robil sobie z takiej trawy sianokiszonke.Zasiej sobie jakas mieszanke traw z lucerna lub koniczyna i masz pasze jak ta lala ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

Na rynku jest wiele mieszanek traw dobierać je możesz pod względem tego czy mają być użytkowane tylko kośnie, lub tylko pastwiskowo bądź też mieszanie (kośno-pastwiskowe). Najbardziej wartościowe gatunki traw to życica trwała, wielokwiatowa, kupkówka, no i ja jeszcze mam tymotkę łąkową w mieszankach z motylkowymi. Ja mam gleby lekkie i u mnie jest przeważnie niedobór wody to zawsze biorę mieszanki wytrzymujące okresowe susze. Są mieszanki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie ale przeważnie trzeba te wieloletnie przesiewać co 4, 6 lat to zależy jak się je pielęgnuje.

http://www.sowul.pl/ofertarolnikmiesz.html tutaj masz link do strony ja z tych to sieję przeważnie Krasule i Mućkę w tamtym roku kupiłem Luśke ale mi wypadła bo woda stanęła mi na tym polu na którym ją wsiałem.

 

 

spidi i co wyrosły ci wszystkie gatunki traw które były w środku? mi tylko rajgras i cz. koniczyna z ok 10 podanych przez producenta. warunki były optymalne. dwóch różnych producentów, dwa różne lata. też chciałem z tej firmy ale drogo chcieli a teraz nie wiem czy błędu nie zrobiłem???????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

Na rynku jest wiele mieszanek traw dobierać je możesz pod względem tego czy mają być użytkowane tylko kośnie, lub tylko pastwiskowo bądź też mieszanie (kośno-pastwiskowe). Najbardziej wartościowe gatunki traw to życica trwała, wielokwiatowa, kupkówka, no i ja jeszcze mam tymotkę łąkową w mieszankach z motylkowymi. Ja mam gleby lekkie i u mnie jest przeważnie niedobór wody to zawsze biorę mieszanki wytrzymujące okresowe susze. Są mieszanki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie ale przeważnie trzeba te wieloletnie przesiewać co 4, 6 lat to zależy jak się je pielęgnuje.

http://www.sowul.pl/ofertarolnikmiesz.html tutaj masz link do strony ja z tych to sieję przeważnie Krasule i Mućkę w tamtym roku kupiłem Luśke ale mi wypadła bo woda stanęła mi na tym polu na którym ją wsiałem.

 

 

spidi i co wyrosły ci wszystkie gatunki traw które były w środku? mi tylko rajgras i cz. koniczyna z ok 10 podanych przez producenta. warunki były optymalne. dwóch różnych producentów, dwa różne lata. też chciałem z tej firmy ale drogo chcieli a teraz nie wiem czy błędu nie zrobiłem???????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spidi    0

Wszystkie nie wyrosły dominuje życica i kupkówka, a w niektórych miejscach jest tylko sama kończyna czerwona i trochę trawy niskiej, rajgras też w niektórych miejscach się pojawił. Ja jak na razie jestem zadowolony z tych traw zawsze zbieram je trzy razy w roku. Zasiałem też mieszankę traw niemieckich dopiero w tamtym roku ale po pierwszym koszeniu muszę przyznać że chyba będzie lepsza. W tamtym roku zasiałem też tą trawę jednoroczną i też mogła być zobaczę może jeszcze teraz na wiosnę uda mi się ją zebrać i zasieje tam co ta trawa kukurydzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spidi    0

Z hektara Ci nie powiem bo nie wiem akurat mam wsiane tej mieszanki około 0,8 ha to w tym roku z pierwszego pokosu wyszło mi około 24-26 bel już dokładnie nie pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Ogólnie to na bele nie ma co zabrdzo liczyć bo to zależy od zestawu zbierającego trzeba zważyć jedną bele i liczyć plon w tonach.Bo ja miałem z lucerny z pierwszego pokosu 30 bel z ha ale była troche wyrośnięta (niestety pogoda nie pozwalała na wczesne skoszenie) ale jak była by prasa z nożami to by z ha wyszło tylko z 25 bel albo i mniej :)

Edytowano przez Belarusik

Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol012011    1

To dobrze ci wyszło ,a miałeś samą lucerne czy mieszanke?? Ja zastanawiam się ile mi wyjdzie bel sianokiszonki w tym roku łąka świeżo będzie zasiana na wiosne i niewiem jaka mieszanka da duże plony ,czy jakaś mieszanka traw ze zbożem czy może czysty siew trawy lub lucerny .Co byś poradził :huh: ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirek13    1

Witam

Pozwolę sobie dodać moje spostrzeżenia odnośnie traw w uprawie polowej.

Ja stosuje najczęściej trawy dwóch firm AGRI LANDU i COUNTRY polecam trawy super plonują tyle tylko że przy intensywnym użytkowaniu to co 3 lata trzeba uzupełniać ruń lub niszczyć i siać od nowa i jeszcze jedno to ,to że drogie są te mieszanki z tych firm ale moim zdaniem się opłaca! Od 5 lat zajmuje się podsiewem łąk, pastwisk i zakładaniem traw na gruntach i polecam metodę przeze mnie stosowaną .Jeśli stosuje rośline ochronną to najpierw sieje samo zboże a następnie wieżdzam na pole siewnikiem vredo i robię wsiewkę samej trawy ale dlaczego o tym pisze bo wydaje sie to bez sensu dwa razy robotę robić , zgadzam się ale siewnik vredo jest ciężki 1550 kg na 2,5m szerokości roboczej czyli pole mam ładnie uwałowane ,kamienie powgniatane i rozstaw talerzy mniejszy 7,5 cm a zwykły siewnik 12,5 czyli mniej chwastów a przy bezpośrednim siewie to rewelacja założyłem już kilkanaście lucerników bez rośliny ochronnej i pięknie to wyszło POLECAM

 

Proszę o łaskawy wymiar kary odnośnie mojej wypowiedzi bo wielu z was uważa to co napisałem za brednie ale chciałem się tylko podzielić moim doświadczeniem!

 

Jeszcze jedno trawe kupuje już osobno każdy gatunek i proporcjonalnie mieszam i wiem wtedy co sieje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

@karol012011 miałem lucerne z jakimś rajgrasem niepamiętam bo siane 3 lata temu na glebie 3-4 klasa oglnie u nas sa gleby kwaśne więc jeśli chcecie aby lucerna była jak najdłużej trzeba dawać wapno ja np co roku daje wapmag 200kg/ha siew był czysty przed lucerną miałem tam siana kukurydze przez 4 lata. :)


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol012011    1

Ja chyba zasieję jakąś mieszanke traw ,kosztuje 110zł za 10kg to kupię 40kg i do tedo z 100kg zboża .Pierwszy pokos pujdzie w sianokiszonke a reszta w siano.A jakie zboże najlepiej domieszać ,będzie to kiszonka dla opasów??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koledzy ile sieje się Kupkówki pospolitej na ha? Myślę kawałek 1 łąki zaorać i zasiać owies z kupkówka ale nie wiem ile dać tej kupkówki bo każde źródło inaczej podaje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

Witam

Pozwolę sobie dodać moje spostrzeżenia odnośnie traw w uprawie polowej.

Ja stosuje najczęściej trawy dwóch firm AGRI LANDU i COUNTRY polecam trawy super plonują tyle tylko że przy intensywnym użytkowaniu to co 3 lata trzeba uzupełniać ruń lub niszczyć i siać od nowa i jeszcze jedno to ,to że drogie są te mieszanki z tych firm ale moim zdaniem się opłaca! Od 5 lat zajmuje się podsiewem łąk, pastwisk i zakładaniem traw na gruntach i polecam metodę przeze mnie stosowaną .Jeśli stosuje rośline ochronną to najpierw sieje samo zboże a następnie wieżdzam na pole siewnikiem vredo i robię wsiewkę samej trawy ale dlaczego o tym pisze bo wydaje sie to bez sensu dwa razy robotę robić , zgadzam się ale siewnik vredo jest ciężki 1550 kg na 2,5m szerokości roboczej czyli pole mam ładnie uwałowane ,kamienie powgniatane i rozstaw talerzy mniejszy 7,5 cm a zwykły siewnik 12,5 czyli mniej chwastów a przy bezpośrednim siewie to rewelacja założyłem już kilkanaście lucerników bez rośliny ochronnej i pięknie to wyszło POLECAM

 

Proszę o łaskawy wymiar kary odnośnie mojej wypowiedzi bo wielu z was uważa to co napisałem za brednie ale chciałem się tylko podzielić moim doświadczeniem!

 

Jeszcze jedno trawe kupuje już osobno każdy gatunek i proporcjonalnie mieszam i wiem wtedy co sieje :D

 

sory za nieotrzebna edycje. Nawiazujac do tematu kolegi z podwujnym sianiem,sam stosuje podobna metode siewnikiem amazone d4. Sieje najpierw owies przez rurki nastepnie sama trawe joz bez rurek dzieki czemu nie mam efektu rosniecia trawy w zadkach. Pozatym owies sieje sie glebiej a trawy plyciutko.Znam ludzi ktuzy poznaniakami lataja 2 razy z sama trawa na krzyz....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez PolandOnion
      Już końcówka marca więc coś trzeba wreszcie zasiać. Miała być jednoroczna typu futtertrio ale boje się wtopy że pieniądze pójdą a cały ch.. zbiore. Paszy wiadomo zawsze mało więc to kolejny powód że nie chce wtopy. I Teraz pytanie, iść w ta jednoroczna czy siać teraz lucernę ? Wiem że lucerne sieje się sierpień/wrzesień, na wiosnę niby też można ale będzie z tego jakiś sensowny plon w tym roku ? Klasa gleby 4, porządnie zwapnowane w tamtym roku, obornika też idzie zawsze ponad miarę. Wcześniej kilka lat rosła tam kukurydza na kiszonkę.
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez Rolnik1111
      Witam
      Co sądzicie o tym poplonie?
       

       
      W filmie mówią żeby zasiać ją w sierpniu/wrześniu,skosić wiosna przyszłego roku i zaraz po skoszeniu zasiać kukurydze a czy sprawdziłaby się żeby użytkować ją cały rok jak zwykłą łąke i dopiero zaorać?
    • Przez Ci3mny
      Witam.
      Pierwszy raz będę się zabierał za wysiew facelii na moim 1ha (0,7 użytkowej). Nigdy nie miałem odczynienia z  rolnictwem. Dopiero raczkuję z wszystkim i staram się pogłębiać swoją wiedzę. Zdecydowałem się na facelie bo to będzie pierwszy sezon mojej małej pasieki (przezimowałem 5 rodzin pszczelich).  
      Znajomy rolnik wysieje mi moje pole facelią (wcześniej on uprawiał to pole - dzierżawa). 
      Mam wiele pytań na które szukam odpowiedzi związanych z uprawą facelii. Na samym końcu chcę wszystko robić już sam
      Będę zobowiązany za odpowiedz na poniższe pytania (podpowiedzi, linki z informacjami, przykłady).
      1. Czy jest sprzęt lub sposób na ręczne zebranie nasion z facelii ? np. widzę w Internecie Glebogryzarki kultywatory spalinowe z różnym oprzyrządowaniem w granicach 7-10 tys zł (max na moją kieszeń). 
      2. Czy taki sprzęt spalinowy jest warty uwagi na moim 1 ha jeśli chcę pracować tam sam czy lepiej liczyć na znajomego rolnika ( jak to mówią "umiesz liczyć, licz na siebie"  ). Wolę być samo wystarczalny.
      3. Jeśli nie zbiorę nasion z facelii (mój znajomy nie będzie miał czasu w danym momencie) co dalej z polem ?
      4. Jakie kroki należy podjąć aby przygotować pole na zimę i kolejny sezon wiosenny ? 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj