niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
igor10246    380

witam panowie, mam możliwość wzięcia w dzierżawę ok 2 hektarów piachu( według map glebowo rolniczych 5B) praktycznie za podatek rolny a ze względy na to że nie mam sprzętu do uprawy ziemi chciałbym tam zasiać mieszankę traw/lucerny w celach kiszonkarskich lub na siano, myślałem nad samą lucerną i 3-4 razy ciąć na kiszonkę jednak w perspektywie prowadzenia uprawy ekologicznej nie wiem czy to wyjdzie , jedynym nawozem byłby obornik, myślałem jeszcze o wsiewce osłonowo owsa lub żyta na 1wszy pokos 

Edytowano przez igor10246
dopisek

Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

 Bez znajomości ph raczej nikt Ci nie doradzi. 

Lucerna potrzebuje >6 

Życica jak będzie miała wodę i azot to urośnie i na 4.0 ph z tym, że jak już zabraknie tej wody na 5kl to żadne nawozy nie pomogą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacusiek    5

Igor, do traw dobrze jest właśnie zastosować roślinę ochronną właśnie w postaci owsa lub jęczmienia. Są to zboża których układ korzeniowy nie przytłumi rozwoju traw. Sam w taki sposób wsiałem 6ha kupkówki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    380
6 godzin temu, zetorr6441 napisał:

 Bez znajomości ph raczej nikt Ci nie doradzi. 

Lucerna potrzebuje >6 

Życica jak będzie miała wodę i azot to urośnie i na 4.0 ph z tym, że jak już zabraknie tej wody na 5kl to żadne nawozy nie pomogą 

wapno oczywiście wchodzi w grę, myślałem żeby na jesień żeby nagnoić, zaorać i zasiać poplon , np łubin, i na wiosnę zwapnować i zasiać uprawę docelową 


Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
3 godziny temu, Jacusiek napisał:

Igor, do traw dobrze jest właśnie zastosować roślinę ochronną właśnie w postaci owsa lub jęczmienia. Są to zboża których układ korzeniowy nie przytłumi rozwoju traw. Sam w taki sposób wsiałem 6ha kupkówki. 

Jak doradzasz to rób to z głową, owies i jęczmień jako roślina ochronna w trawie to badziewie i coraz więcej osób od tego odchodzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71

Czy aż takie badziewie to się nie zgodzę z GPS-u jęczmień z lucerną i trawą miałem 6,3 Mj NEL. A przy okazji plon 30 belek(130cm) /ha po pasówce lely z nożami. Teraz będę kosił samą trawę z lucerną drugi raz i 14 belek z ha nie powinno być problemem. Także wg mnie super pasza 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacusiek    5

danmianzetor jeżeli masx siewnik który ci wsieje samą trawę to ok, ale jak nie masz to rosliny ochronne pomagają w uprawie, można też użyć gorczycy ja gorczycę wsialem z zycicą wielokwiatową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Gorczyce to najgorsze dziadostwo jakie może być przy trawie. 

Jutro podeślę Ci zdjęcie co może zrobić 4 kg gorczycy z 40 kg życicy westerwoldzkiej w poplonie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71

Podsiew lucerną to duże ryzyko, może spróbuj np. 2051, najlepiej życice/festulolium wychodzą w podsiewach😁

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kada2k    18

Jaką mieszankę polecicie na użytek kośno pastwiskowy (1 pokos na sianokiszonkę później wypasane) ph 6,3 6,7 i w najgorszym miejscu 4,5 zasobność PK niske magnez wysoki, na tym stanowisku od ok 8 lat jest trawa jeśli chodzi o glebe to mozaika od 3a do 4b miejscami glina i duże nachylenia terenu wiec na górkach trawa bez deszczu po ok 2tyg przestaje odrastać. Obecnie stara darń jest zerwana, pójdzie obornik, orka i kreda na górę. Oraz 2 działka po owsie też mozaika 3a do 4b glina ph 5,1 PK niskie i magnez wysoki ma to być użytek typowo kośny na okres max 3 lat i tak samo pójdzie obornik i kreda, chciałbym też tutaj ok 20% koniczyny pomimo ph ale mam zamiar je systematycznie podnosić.

Edytowano przez kada2k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71

Też właśnie będę siał luśkę na jednym polu, przedstawiciel bardzo ją zachwalał, na poletkach też fajnie wyglądała. Tylko będę trochę modyfikować ją pod wyższy % białka, myślałem o dodatku 10 % koniczyny czerwonej 🙄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
areek9869 napisał:

Też właśnie będę siał luśkę na jednym polu, przedstawiciel bardzo ją zachwalał, na poletkach też fajnie wyglądała. Tylko będę trochę modyfikować ją pod wyższy % białka, myślałem o dodatku 10 % koniczyny czerwonej 🙄

Można by tak spróbować ale ja posieje bez i zobaczymy jak to wyjdzie 😀


Na wiosnę będzie agriland i sowul , po 1 pokosie działka dlf z lucerna A na jesień dalej dsv 2056 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

dsv, granum i jeszcze dodatek czystej koniczyny ale udało się w terminie zebrać chyba 14 czerwca. Granum plonem powalał a w dsv znikła życica . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

Od Sowula raczej nic bym nie wziął, a co do tej Luśki, to słaby skład za te pieniądze, i ogólnie gatunki tak dobrane że to będzie miało ''kopa'' w masie z 2 sezony, życica mieszańcowa i wielokwiatowa długo nie pociągną, festulolium, zapewne wsypią jakąś starą odmianę, np.  Felopę, która nie jest jakoś mega trwała, i generalnie kolejne sezony to będzie rosła lucerna z niewielkim dodatkiem trawy. Poza tym lucernę to zapewne wsypią Dimitrę z LS = 7, więc jej los też nie jest do końca pewny. Ale to takie moje luźne przemyślenia tylko.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

Jestem w połowie tematu czytam i czytam a może ktoś doradzi? Lucerna zlikwidowana, dziś dzień w którym trzeba coś pomyśleć o składzie gatunkowym na nowy zasiew. Cel: białko w sianokiszonce na 4 lata, siew teraz więc coś z traw jednorocznych musiało by być w składzie. Działka orna w dobrej kulturze, prawie glina z dostępem do deszczowni. Szukam gotowego rozwiązania  lub pojedynczych dobrych odmian do stworzenia własnej mieszanki. Trawa musi być od dobrego dostawcy pewna nie z jarmarku. Doradzi ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj