niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

oloolosz    2

witam 

rok temu posiana mi8eszanka konczyn ,lucerny kupkówki,i festylolium w typie zycic https://www.dlf.com/forage/species/forage/festulolium-lolium-type/hostyn-21101901.aspx rosnie jak głupie,2 tygodnie temu 2 pokos.

szukałem w typie kostrzewy ale w centalach patrzyli na mnie ja na wariata a jednak sa https://www.dlf.com/forage/species/forage/festulolium-festuca-type/hykor-22504401.aspx WCZORAJ znalazłem te strone dopiero, te polecaja w kanadzie i szwecji,norwegii,czyli u nas wytzryma

w tym roku podobnie,tylko na suchum kawałku kupkówka,komonica,kostzrewa trzcinowa,-kupione w centrali,dp tego troche mieszancówki i zycicy trwalej-kupione z olx,wschodzą dobrze.

na lepszej ziemi kupkówka,festylolium,tymotka,z,trwała,kon,biala,czerwona i perska-ta pieknie pachnie. 

pytanie czy ww kostrzyce utrzymają sie 4 lata?

aha centrale nasienne kupują trawwe od rolników za bezcen np wielokwiatówke za 3 zł,sypią jej do mieszane duzy procent a my to kupujemy potem po kilkanascie zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Witam zamierzam zasiać trawę na gruncie ornym, wybrałem mieszankę DSV Country 2052 co o niej sądzicie? będzie użytkowana ok 4 lata ziemia jest tam dość dobra zboże rośnie bez problemu, a mam pytanie gdyż nie posiadam sprzętu aby ja zasiać pomyślałem że zmieszam ją z owsem i posieję zwykłym siewnikiem do zboża, ktoś to praktykował?? owies przez zimę by przemarzł a od wiosny rosła by już czysta trawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Lepszy efekt będzie jak posiejesz zboże w poprzek a trawę wzdłuż. Nic nie będzie sobie przeszkadzać. Ja mam kombi siewnik to sieję trawę i zboże w oddzielnych rzędach. Masz dobre położenie więc jeszcze w tym roku będziesz miał pokos ze zboża. 2 lata temu ok 25 lipca posiałem w czasie suszy po 2 dniowej ulewie życicę westerwoldzką z jęczmieniem. Nie padało nic aż do listopada chyba. Mimo to udało się zebrać poplon 10 października. 7 bel miałem z 0.9 ha. Siej śmiało, bo warunki są. W tamtym tygodniu skosiłem trawę z jęcsmieniem i owsem 55 dni po siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

Witam, mam takie pytanie co jest przyczyną tego że trawa robi się brązowa, na liściach jest nalot koloru brązowego taki, że jak przeszedłem przez pole to na butach została mi jakby rdza? Czy można jakoś temu teraz zaradzić? Po II pokosie zastosowany został tylko Polidap w ilości 200kg/ha, myślę że to wina nawożenia lub jakiejś choroby grzybowej.Dodam, że dzieje się to tylko na trawie sianej Barenbrug a na starych łąkach nic takiego nie ma miejsca. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Witam zamierzam zasiać trawę na gruncie ornym, wybrałem mieszankę DSV Country 2052 co o niej sądzicie? będzie użytkowana ok 4 lata ziemia jest tam dość dobra zboże rośnie bez problemu, a mam pytanie gdyż nie posiadam sprzętu aby ja zasiać pomyślałem że zmieszam ją z owsem i posieję zwykłym siewnikiem do zboża, ktoś to praktykował?? owies przez zimę by przemarzł a od wiosny rosła by już czysta trawa.

 

jaka cena taka jakość:), mieszanka oparta na życicach czyli musi co drugi dzień padać, więc bardzo zawodna...

w tej samej cenie na hektar kupiłbyś 2055 z koniczyną, czyli dobry i sprawdzony towar..

 

jesienią tylko i wyłącznie czysty siew bez żadnych dodatków zboża czy życic..

na ogół te najtańsze mieszanki są oparte na życicach jedno dwu i wieloletnich które kosztują 6 zł,

i kłoszą się 3 tygodnie po skoszeniu, czyli odmiany wczesne które może na pastwisko się nadają ale nie na użytek kośny, masy i jakości z tego nie ma.

 

trzeba wybierać odmiany późne czyli wysokostrawne, które dają mase i jakość, no i oczywiście motylki do tego

Witam, mam takie pytanie co jest przyczyną tego że trawa robi się brązowa, na liściach jest nalot koloru brązowego taki, że jak przeszedłem przez pole to na butach została mi jakby rdza? Czy można jakoś temu teraz zaradzić? Po II pokosie zastosowany został tylko Polidap w ilości 200kg/ha, myślę że to wina nawożenia lub jakiejś choroby grzybowej.Dodam, że dzieje się to tylko na trawie sianej Barenbrug a na starych łąkach nic takiego nie ma miejsca. Pozdrawiam!

 

BARDZO ZŁE NAWOŻENIE

Brakuje potasu, siarki, magnezu i wapnia,

te wszystkie składniki odpowiadają za lepsze wykorzystanie azotu i ograniczaja choroby grzybowe,

jesienią zastosuj 500kg kredy,

I pokos 200kg korn kali lub lubofos kalium

II pokos 200kg korn kali lub lubofos kalium

 

a azot to juz co kto woli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Michalk13 - w pełni się z Tobą zgadzam co do super jakości / plonów etc. Country 2055 (moja ulubiona mieszanka) ale w kwestii C2052 nie można mówić o braku jakości. Jest to bardzo dobra mieszanka do 2-4 letniej intensywnej uprawy na gruntach ornych. Nie ma tam samych życic a te co są to nie takie jak w większości polskich mieszanek... gdzie jest tak jak mówisz :)

Co do siewu jesiennego również zgoda, że tylko i wyłącznie czysty siew.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Michalk13 oniemiałem, gdy przeczytałem że posiadasz zdolność układania planu nawozowego bez jakichkolwiek danych na temat zasobności tej gleby.

panowie ja to rozumiem że coś tam sobie w domu sprzedajecie, a na forum chcecie świecić fachową wiedzą, ale ludzie nie róbcie szopek...

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Poczytać mogę i nie wszystko biorę na poważnie. Teraz pobieram próbki i sam przekonam się czemu słabo rośnie a trawa rudzieje lub usycha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koval103    5

Z tego co wyczytałem to mieszanka dsv 2013 jest najlepszym rozwiązaniem na suche gleby, ale czy zniesie ona kilkukrotny wypas już w pierwszym roku ?
I po drugie , czy można ją jeszcze siać na jesieni tego roku, czy już terminy minęły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

W pierwszym roku wypas niekoniecznie jest dobrym pomysłem... jakiejkolwiek mieszanki.

C2013 w swoim składzie ma dużo kupkówki. Kupkówka ogólnie stosunkowo długo kiełkuje więc jest już praktycznie ostatnia chwila żeby taką mieszankę posiać...


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Lepszym wyjściem jest mieszanka 2013 i 2014. Ja ak zrobiłem i krowy się wypasają. Tylko o jeden raz za dużo poszły i zaczęły wyrywać kępki. Zbyt niski odrost.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koval103    5

Lepszym wyjściem jest mieszanka 2013 i 2014. Ja ak zrobiłem i krowy się wypasają. Tylko o jeden raz za dużo poszły i zaczęły wyrywać kępki. Zbyt niski odrost.

 Mieszanka 50/50 ?

 

Wypasałeś krowy już w pierwszym roku użytkowania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak. Posiałem 25 maja ze zbożem i skosiłem ok 20 lipca. Po 3 tyg wpuściłem krowy, bo wszędzie już wyjadły a przez małą ilość deszczu inne łąki nie odrastały. Teraz już wyjadły i zbyt długo chodziły, bo przez tę łąkę przeganiam na inną i nie zamykam tej siewnej, żeby miały dostęp do wody. Tak proporcje 50/50. Kupkówka jest średnio pobierana przez krowy. Ta w dsv jest niby super miękka i strawna jak kostrzewa z 2014.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koval103    5

Rozumiem, w takim razie spróbuje pomieszać tak jak ty zrobiłeś, ale wsiać jeszcze tej jesieni, najwyżej przez pierwszy odrost wygnam krowy na żyto obok.
Jeśli chce siać trawę teraz na dniach , to czy do zimy zdąży coś urosnąć? wykonywać jakiś pokos pielęgnacyjny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego wszystko zależy od przebiegu pogody i rodzaju trawy. Siałem ludziom o tej porze i były to strzały w dziesiątkę jak i nie wypały. Pogoda wydaje wyrok. Siane końcem sierpnia gdy pogoda sprzyjała, moi klienci jeszcze przed zimą przykaszali, ale był też taki przypadek rok temu gdzie nic nie powschodziło (u nas była susza sierpień/wrzesień podczas siewu liczyliśmy że coś popada) i siałem mu to samo drugi raz na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Raczej nic nie ukosisz do jesieni a jeśli coś urośnie to lepiej to zostawić, bo trawa do zimy musi zię zregenerować po ewentulanym koszeniu. Wilgoci nie brakuje to o wschody się nie martwię. Sam teraz mam do posiania kawałek i chyba znów wbiorę tę kombinację. Ta obecna szybko odrasta, gdy dostała ostatnio deszczu. Jak teraz posiejesz to na wiosnę spokojnie można wypasać. Trawa powinna przez ten czas dobrze się ukorzenić. Ja sieję zbożowym trawę do lepiej mi się to sprawdza niż siew rzutowy. Wschody po 6 dniach a same nasiona są głębiej i trudniej taką trawę wyrwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    111

Mam lake i chcialbym zaorac jej z 1/3 bo obok mam pole i po tej stronie jest slabsza trawa.I wlasnie o to chodzi ze dzialka jest w calosci,nie jest podzielona i czy moglbym zaorac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Michalk13 oniemiałem, gdy przeczytałem że posiadasz zdolność układania planu nawozowego bez jakichkolwiek danych na temat zasobności tej gleby.

panowie ja to rozumiem że coś tam sobie w domu sprzedajecie, a na forum chcecie świecić fachową wiedzą, ale ludzie nie róbcie szopek...

 

Słuchaj jeżeli ktoś nie podaje podstawowych danych czym nawoził jaka gleba i zasobnosci, to znaczy że nie jest to dla niego ważne, tym bardziej dla mnie... po prostu podałem propozycję nawożenia, która da nie tylko masy ale i bardzo dobre parametry paszy..

trawa fosforu dostała sporo to trzeba resztę uzupełnić, drugi rok uzytkowania to musi dać najlepszy plon.

 

np w podlaskim OSCHR podaje że 84% uzytków zielonych ma b.niski i niski potas

Michalk13 - w pełni się z Tobą zgadzam co do super jakości / plonów etc. Country 2055 (moja ulubiona mieszanka) ale w kwestii C2052 nie można mówić o braku jakości. Jest to bardzo dobra mieszanka do 2-4 letniej intensywnej uprawy na gruntach ornych. Nie ma tam samych życic a te co są to nie takie jak w większości polskich mieszanek... gdzie jest tak jak mówisz :)

Co do siewu jesiennego również zgoda, że tylko i wyłącznie czysty siew.

 

Może trochę się źle wyraziłem,  2052 nadaje się na stanowiska gdzie nie brakuje wody, ale tam gdzie po I pokosie często suszy to 2055 na pewno mniej zawodna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk94    1

Chciałbym zasiać teraz na jesieni trawe w czystym siewie , zakupiłem nasiona DSV Country 2055. Teraz pytanie do kiedy ją mogę wsiać żeby przezimowała, ponieważ na tą chwile nie mogę wjechac w pole ponieważ już od półtorej tygodnia pada czy lepiej zaczekać i zasiać ją na początku kwietnia ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Chciałbym zasiać teraz na jesieni trawe w czystym siewie , zakupiłem nasiona DSV Country 2055. Teraz pytanie do kiedy ją mogę wsiać żeby przezimowała, ponieważ na tą chwile nie mogę wjechac w pole ponieważ już od półtorej tygodnia pada czy lepiej zaczekać i zasiać ją na początku kwietnia ? 

 

Cześć Patryk,

 

Rzeczywiście końcówka tego lata zrobiła się nam deszczowa i w wielu regionach opady opóźniają siew. Jeśli chodzi o siew jesienny (czy może bardziej późno letni) to druga połowa września jest ostatecznym terminem na zasiew traw. Mieszanka, o której piszesz ma w składzie również rośliny motylkowe więc im wcześniej  w najbliższych dniach przestanie padać i uda Ci się wykonać siew tym lepiej :)  Jeśli warunki na polu nie pozwolą na wjazd i siew do końca września to należałoby przełożyć akcję na wczesną wiosnę :)

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj