niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
simson2812    423

Panowie na wiosnę zasialem trawę i dosłownie trochę owsa liczyłem na deszcze ale ostatnie tygodnie to susza i nawozu nie posiałem dopiero teraz nadają deszcze po jakim czasie można kosić po rozsianiu saletry? Czy lepiej skosić i mieć nadzieję że popada i posiać nawozem żeby dobrze ruszyło?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Jak dla mnie nonsensem jest sianie saletry na starą lecz małą trawę, jak siać nawozy to dać czas do rośnięcia. Ja osobiście wykosił bym co jest i wykorzystał potencjał zamiast bawić się w ratowanie w ostatniej chwili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

No właśnie tak zrobię tylko czekam na deszcz żeby skosić po deszczu bo wypali do końca


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Jak będą zapowiadali deszcz to ja bym polecał skosić przed. Dlaczego? A dlatego żeby ta trawa nie wchłaniała wody bo to zbędna strata cennej w tym roku wilgoci. Ruszającej trawie więcej zostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Deszcz nadawali na wczoraj i dobrze że nie skosiłem bo nic padało i tylko by paliło


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

został mi mocznik  z wiosny czy mogę go rozsypać (tak ok 150kg/ha) bez obaw na młoda łąke z owsem (siew w połowie kwietnia) czy lepiej saletre ?

oczywiście skoszona kilka dni temu i deszcz konkretny spadł wiec wilgoć jest


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

siać trawę jest najlepiej druga połowa sierpnia/pierwsza połowa września, lub wiosna, ogólnie jak dla mnie lepsze są trawy siane sierpień/wrzesień ale musi być odpowiednia wilgoć w glebie, jak będzie sahara to lepiej na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie czy jeżeli sąsiadka posiada trawy na gruntach ornych(ekologiczne) a ja posiadam bydło(również ekologiczne) to czy po skoszeniu ich przez sąsiadkęm mogę wypasać swoje bydło ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To na te eko trawy i eko bydło są jakieś wymogi i płatności? Bardzie ekologicznej i naturalnej metody żywienia jak pastwisko nie znam, więc czemu nie. Jeśki macie jakieś wymogi do spełnienia to lepiej zapytaj w odr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Panowie zasiałem na wiosnę trawę kł 5 z owsem, miesiąc temu ją przyciołem i miejscami jest ładna a miejscami około 12cm przykaszać ją bo w poniedziałek ma niby padać czy zostawiać? Jak będzie lepiej żeby się rozkrzewiła ładnie?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

siać trawę jest najlepiej druga połowa sierpnia/pierwsza połowa września, lub wiosna, ogólnie jak dla mnie lepsze są trawy siane sierpień/wrzesień ale musi być odpowiednia wilgoć w glebie, jak będzie sahara to lepiej na wiosnę

 

Wszystko zależy od roku - raz sucha i zimna wiosna a jesień ciepła i długa, a raz lepiej wiosną...

Jeśli szybko się ogarnie np. jęczmień ozimy to siejąc w lipcu można jeszcze sporo zebrać w roku siewu. Widziałem też siewy dosłownie w listopadzie (i podsiewy) i czasem fajnie to wychodziło.

Intensywne mieszanki na użytkowanie typowo kośne 2-3 letnie lepiej siać wiosną wtedy nie odpada nam 1 sezon (lucerna w sumie też).

Osobiście robię trochę tak a trochę tak ;)

Zapraszam do kontaktu w sprawie mieszanek DSV. Załączam zdjęcie - mieszanka C2055 zasiana w sierpniu 2014 (sucha jesień), czyli 2gi pełny rok użytkowania. Polecam - zaraz robimy 3ci pokos, z drugiego miałem z 5,5 ha 170 bel 130cm więc wynik całkiem fajny a jakość paszy nie do przebicia. Pozdrawiam.

Siałem sowul, topmilk(mieszał Kalnas), Granumm, Centrala Nasienna Sieradz i z żadnej nie jestem zadowolony. Płaciłem od 15 zł do prawie 19 zł. Po prostu nie wytrzymują moich warunków(coroczna susza, wypasanie krów). Przy obecnej cenie mleka nawet nie myślę by kupować dsv czy barenbruka. Na sąsiedniej łące torfowej rolnik posiał tę ostatnią i po zimie zostało ze 20-30% trawy.

 

No i właśnie tutaj należy powiedzieć, że DSV kupi Pan raz i będą efekty więc równa się taniej :) Poza tym wcale nie są stosunkowo duże ceny za kg, wysiewy często niższe więc nawet nie porównując efektu - wychodzi lepiej :)

Polecam nasze mieszanki na st. suche - Country 2013, 2014 oraz rewelacyjną Gasindex 2401.

Pozdrawiam.

Generalnie agliland. A na słabe gleby legend.

Lucerna rośnie już na oj 5.7 Ale białko zaczyna produkować ekstra od 6.5

U siebie nie mam ale u znajomych fajnie rośnie lucerna

 

zhttp://www.maisadour-semences.fr/pl/lucerna-nasiona-odmian-galaxie-max.html

 

Lucerna z płótnem wynosi potężne ilości wapnia więc ja stosuje zasadę nie daje sale gry daje wapno i siarkę. Te kasę co przeznaczył bym w roku na azot przeznaczam na wapno.

 

Dokładnie - zgadzam się co do odmian. Polecam również Planet z DSV (jest dodatkowo szczepiona Rhizbium). Odmiany Agriland i DSV dostępne u nas na big-agro.pl

Pytającym o wapno na słabej glebie też trzeba powiedzieć, że kreda to jest max tzn żadne tlenki. Polecam dobrze zwapnować przed siewem a później jak to robimy u siebie - stosować Siarkomix (siarczan wapnia), który dostarczy i siarkę i wapń. Jeśli azot to polecam nasze mieszanki nawozowe specjalne na motylkowe, łąki, rzepak - nawozy azotowo-potasowe z siarką, czyli mieszanka saletrosanu 26 i soli potasowej. Najlepsze opcja to NK(SO3) 24-6-30

Pozdrawiam.

Jaka będzie lepsza roślina osłonowa dla koniczyny czerwonej ,owies czy życica wasterwoldzka.

Chciałbym aby za rok pozostała sama koniczyna.

 

Jako osłonę polecam Futtertrio, czyli właśnie mieszankę traw poplonowych / jednorocznych - życic westerwoldzkich.

Podpinam się trochę pod użytkownika poziomka pierwszy raz będzie siana lucerna i coś takie wykombinowałem pół kawałka jest suche pół mokrzejsze klasa 3-4 kawałek lekko ponad 1ha

 

10kg lucerny

10kg koniczyny

10kg kostrzewy łąkowej

10kg mieszanki traw: koniczyna czerwona15% , życica trwała40%,kostrzewa czerwona 10%,życica westerwoldzka30%,tymotka5%

 

Pomyślałem że lucerny i koniczyny kostrzewa nie zagłuszy bo ma wolny start a życice w mieszance będą dobrą osłoną.

 

Mamy w ofercie w tym roku nowość od DSV - Country 2057 - mieszanka motylkowych tj:

70% lucerny

20% k. czerwona

6% k. szwedzkiej

4% k. białej

Nasiona zaszczepione Rhizobium.

 

Posiałem w tym roku 4 ha, dość późno, gleby bardzo słabe i zakamienione. W przyszłym tygodniu zamierzam kosić to wstawimy zdjęcia (część pól mam 30 km od bazy i akurat kilkanaście dni tam nie byłem).

 

Polecam również mieszankę lucerny 80% z kostrzewą 15 i tymotką 5 - C2056 oraz z Agrilandu MLF (tutaj jak ktoś chce mniej lucerny).

 

Wszystko dostępne u nas na big-agro.pl Polecam! :)

post-48751-0-52845100-1470507477_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam pytanie dotyczące uprawy trawy z lucerną i koniczyną na gruntach ornych. Jak to jest z dopłatami i czy mogę taką mieszankę wsiać i przez ile lat mogę użytkować.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Witam , mam pytanie dotyczące uprawy trawy z lucerną i koniczyną na gruntach ornych. Jak to jest z dopłatami i czy mogę taką mieszankę wsiać i przez ile lat mogę użytkować.

 

Dopłaty do bobowatych mają się lekko zmienić od przyszłego roku aczkolwiek do drobnonasiennych "jakieś" mają być (raczej max do 75 ha i użytkowanie co najmniej 2 lata...).

Bezpieczniej pod względem kontroli jest wysiać w/w bez traw ale jeśli już z trawami to rzędowo motylkowe, a trawę wsiać rzutowo :)

Jeśli pytasz o ogólne użytkowanie to zależy od odmian, stanowiska (lucerna na niezakwaszonym po pierwsze) i użytkowania.

Średnio lucerna 4-7 lat, koniczyna łąkowa (czerwona) 2-4 lata.

Z lucern na długoletnie użytkowanie polecam odmiany: Legend, Planet, Perfecta, Legendairy, Fraver.

Z koniczyn to z mojej praktyki polska Dajana a niemieckie Milvus i Diplomat. Mam je w mieszance Country 2055 trzeci sezon (po mroźnej zimie) i jest piękny użytek. Zobaczymy jak za rok bo jeszcze na jeden sezon zostawiam to pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

jaka lucerne polecacie na stanowiska bardziej suche gleba klasy 4/5??  a ktora na 3/4 klase ale lekko glinista

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kostromati    2

czy pasuje posiac trawę po kukurydzy na wiosne i za 2 lata znowu kukurydza? Chce przerwać monokulture i szukam czegoś wydajnego i dlatego zboże odpada, kl 4/5 i co 3 lata obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Golden35    3

Witam, mam zamiar zasiać nową łąkę na gruntach ornych. Wstępnie ustaliłem mieszankę traw w ten sposób: 45kg na / 1ha + obsada owies 80/90 kg/ha

Kupkówka 9 kg

Życica trwała 6 kg

Koniczyna biała 3 kg

koniczyna czerwona 3 kg

Kostrzewa łąkowa 7 kg

Lucerna 6kg

Tymotka łąkowa 3 kg

Festulolium 4 kg

Życica wielokwiatowa 4 kg

 

A na podsiew traw siewnikiem do podsiewu mam zamiar dać 34kg/ 1ha

Lucerna 7 kg

Życica trwała 6kg

Kupkówka 9 kg

Kostrzewa łąkowa 6 kg

Koniczyna czerwona 3 kg

koniczyna biała 3 kg

 

Proszę was o poradę, czy to jest dobra proporcja mieszanek czy coś zmienić. Jaki termin siewu i podsiewu wybrać. Z góry dzięki i Pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

A ja mam może takie trochę dziwne pytanie ile czasu musiał bym użytkować łąkę żeby koszty zasiewu się zwróciły? Bo koszę łąki takie trochę nierówne i stara trawa rośnie dodam że żadnych opłat nie ponoszę.


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Koszty trawy to mniej więcej od 7zł do 20 za kg. Do tego trochę paliwa i czasu. W tamtym roku wracałem z kosiarką i gość mnie zatrzymał czy trawy niechcę i tak wyszło że skosiłem 2 i 3 pokos i dodatkowo zasiałem żyto za stodołą ale sporo kręcenia bo może jest tego 30a a w trapezie. I jak by się zgodził na kilka lat to bym to razem przeorał na jesieni i na wiosnę zasiał trawy zawsze to w połączeniu by była większa powierzchnia i coś by urosło bo dobra ziemia tylko jednym bokiem trochę piachu łapie a tak to 3, 2 klasa


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Witam, mam zamiar zasiać nową łąkę na gruntach ornych. Wstępnie ustaliłem mieszankę traw w ten sposób: 45kg na / 1ha + obsada owies 80/90 kg/ha

Kupkówka 9 kg

Życica trwała 6 kg

Koniczyna biała 3 kg

koniczyna czerwona 3 kg

Kostrzewa łąkowa 7 kg

Lucerna 6kg

Tymotka łąkowa 3 kg

Festulolium 4 kg

Życica wielokwiatowa 4 kg

 

A na podsiew traw siewnikiem do podsiewu mam zamiar dać 34kg/ 1ha

Lucerna 7 kg

Życica trwała 6kg

Kupkówka 9 kg

Kostrzewa łąkowa 6 kg

Koniczyna czerwona 3 kg

koniczyna biała 3 kg

 

Proszę was o poradę, czy to jest dobra proporcja mieszanek czy coś zmienić. Jaki termin siewu i podsiewu wybrać. Z góry dzięki i Pozdrawiam

 

Ja bym po prostu kupił gotowe mieszanki do w/w celów zamiast się bawić w mieszanie :)

 

Co do mieszanki do podsiewu to kosmiczną normę /ha przyjąłeś. Pomijam skład (napisz na jakie grunty/jakie użytkowanie mają być te mieszanki i wtedy można rozmawiać). Taka norma wysiewu tych gatunków to jest nawet za dużo na nowy zasiew :)

 

czy pasuje posiac trawę po kukurydzy na wiosne i za 2 lata znowu kukurydza? Chce przerwać monokulture i szukam czegoś wydajnego i dlatego zboże odpada, kl 4/5 i co 3 lata obornik

 

Posiej intensywne mieszanki jednoroczne lub dwuletnie. Ciekawa opcja to np. DSV Country 2053 Turbo z koniczyną perską. Uzyskałem z niej w ubiegłym roku super plony, ostatni pokos robiłem na koniec listopada. Rewelacja.

 

Ewentualnie lekkim przerywnikiem może być również Mieszanka Gorzowska (solo lub z żytem), czyli międzyplon ozimy. Oczywiście o ile ogarniesz kukurydzę do końca września :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wincenty5    104

jężeli ma możliwość zgromadzenia traw każdej osobno to dlaczego ma kupować gotowe mieszanki .Zrobi mieszankę jaką chce co do kilograma.Teraz producenci traw porobili się chytre i sprzedają wszystko w mieszankach żeby w nich przemycać gatunki traw których nikt by nie kupił osobno.Nie mówie że wszystkie są złe ale te które mają odpowiednie gatunki i proporcje to ceny są kosmiczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz93    25

Kupiłem mieszanke 2-letnią Rokita z firmy Sowul, o taką:

http://www.sowul.pl/rokita.html

Podobna do DSV Country 2053 Turbo. Ciekawe czy to wytrzyma zimę...

Mysle posiać ją po życie. Zastanawiam się czy posiać ją czystą czy razem z owsem i ile kg?

I jak to nawozić? Przed żytem był obornik i jeszcze rok wcześniej.

Prosze o rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

owies jako osłona może być tylko nie za gęsto bo wtedy trawa nie ma miejsca rosnąć


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Witam serdecznie, mam takie pytanie. Chciałbym na nowej dzierżawie założyć lucernik. Ziemia dosyć zadbana tylko obornika i wapna dawno nie widziała. Teraz pytanie jak to zrobić. Gdyby pogoda pozwoliła z obornikiem wjade zaraz po niedzieli, gdyby dalej nie padało wypadałoby jak najszybciej zasiać. Tylko wtedy co z wapnem? Wysiac je już na zasiana mieszankę? Wapno mam te granulowane ktore powinno działać od razu. Ktos miałby pomysł jak to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj