niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
simson2812    423

jeśli powiedzmy siejemy trawę 30kg na ha trwałej i do tego dodamy nie 10% a 25% jednorocznej to źle to wpłynie? mimo tego że trwała w obu przypadkach w takiej samej dawce?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

no logiczne że jak dasz dużo jednorocznej i ona po jednym roku wypadnie to reszta się nie rozkrzewi aż do takiego poziomu aby wyrównać straty z braku jednorocznej trawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

jeśli powiedzmy siejemy trawę 30kg na ha trwałej i do tego dodamy nie 10% a 25% jednorocznej to źle to wpłynie? mimo tego że trwała w obu przypadkach w takiej samej dawce?

Pomyśl tak jak kolega wyżej Ci napisał, jeśli wysiejesz traw 30 kg na ha i  trawy osłonowej 25% dodatkowo( jak rozumiem masz zamiar dodać około 7,5 kg?) to będzie 37,5 kg/ha i w tym będzie 20% osłony(7,5kg) to po roku wypadnie Ci 20 % trawy i na tych 20 procentach będziesz miał puste place, jeśli Ci to nie przeszkadza to tylko twoja decyzja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

35kg w czystym siewie można spojnie siać z udziałem 10% jednorocznej? Mam zamiar jutro siać


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Ja zawsze wysiewam w przedziale 35-45kg/ha; tak uczyli mnie na łąkarstwie i tak z reguły jest w normach wysiewu mieszanek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Ja osobiście preferuję siew nawet do 20% więcej nasion niż jest w normie wysiewu, nauczyłem się tak na swoich glebach, siew w normie kończył się zazwyczaj niezadowalającymi wynikami, może kwestia gleby, u mnie w najbliższej okolicy większość osób praktykuje zwiększony wysiew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

To dobre rozwiazanie bo nirmy wysiewu donoszą się do idealnych warunków siewu i wschodow A o taki trudno. Sam sprzęt do siania jest jaki jest ciazko o precyzyjne ustawienie głębokości itp.

Przy siewie lucerny jeśli ktoś potrafi wysilać ja na 1cm dokładnie to nawet można zejść do 9kg na ha bez zmniejszenia obsady. Ale o to bardzo ciężko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja do tej pory siałem 40 kg/ha jak kupowałem gotową, ale więcej nie siałem, bo strasznie drogo to wychodzi. Ja jeszcze nie spotkałem się z zapisem na etykicie o zdolności kiełkowania, bo chyba nie ma takiego obowiazku. Sam się dziwię jak oni te łuski potrafią oddzielić. Jaką mam pewność, że wszystkie skiełkują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Bo ja wiem czy tak drogo... Zapewne nie użytkujesz trawy tylko rok i po przeliczeniu na kilka lat wychodzi raptem z 50 zł/rok, ja osobiście wolę zapłacić więcej abym tylko był zadowolony. Ja spotkałem się ze zdolnością kiełkowania i różnice są duże, na jednej mieszance traw widziałem wynik poniżej 90% a na innej 97 z jakimś ułamkiem. W tym roku na kilka ha kupowałem to i jakoś bardziej przyglądałem się, chociaż faktycznie na większości tego opisu nie było lub za bardzo spieszyłem się i nie zauważyłem

Ps: zdolność kiełkowania nie była podana na etykiecie tylko na opakowaniu blisko spodu.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

jak  kupisz mieszankę traw na targowisku po 7zł/kg to nie ma co oczekiwać, że przy optymalnej normie wysiewu wschody będą zadowalające. Z kolei jeśli kupuje się mieszankę traw renomowanej firmy po 20zł/kg to przy wysiewie 45kg/ha musi być dobrze oczywiście jeśli warunki pogodowe pozwolą :) Na łąkarstwie jak mantrę powtarzali żeby nie wysiewać traw w większej normie wysiewu bo jest to bezcelowe... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Teorię to i ja miałem na studiach, zejdź na ziemię (dosłownie i w przenośni) do praktyki.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siałem sowul, topmilk(mieszał Kalnas), Granumm, Centrala Nasienna Sieradz i z żadnej nie jestem zadowolony. Płaciłem od 15 zł do prawie 19 zł. Po prostu nie wytrzymują moich warunków(coroczna susza, wypasanie krów). Przy obecnej cenie mleka nawet nie myślę by kupować dsv czy barenbruka. Na sąsiedniej łące torfowej rolnik posiał tę ostatnią i po zimie zostało ze 20-30% trawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Ja rzuciłem się w tym roku na słabe gleby po
20 zł/kg a na lepsze 25 zł/kg zobaczymy czy dobra inwestycja. U mnie jakoś nie mam wielkich powodów do narzekań na plony mimo iż gleby są jakie są a i warunki pogodowe ostatnio były nie sprzyjające.
Problemem w ginięciu trawy nawet w okresie zimowym może właśnie być problem z dostępnością wody. Większość roślin zimą jest wrażliwa nie tyle na mrozy co właśnie na niedobory wody które mogą wyrządzić większe spustoszenie niż siarczyste mrozy. Tutaj może być "pies pogrzebany".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

Czy ktoś z Was praktykował może siew lucerny na 5-6 klasie? jaki gatunek traw mógłby się wmiarę sprawdzić na glebie tego typu?

Edytowano przez szymi4512

Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Lucerna urośnie bo wytrzymuje suche tereny, problemem jest tylko utrzymanie wysokiego ph'a na słabej glebie którego lucerna potrzebuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

To nie problem. Tak jak na trawę stosujesz saletre tak na lucernie stosuj krede.
Za 200kg sale gry masz 400kg dobrej granulowanej kredy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Może źle się wyraziłem, bez dawania wapna nie da się utrzymać ph na wysokim poziomie gdzie np. na 2 czy 3 klasie można dawać wapno dużo rzadziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

rolstudent jakieś konkretne odmiany byś polecał na bardzo słabe ziemie? na jakim poziomie ph glebe utrzymujesz?


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Generalnie agliland. A na słabe gleby legend.
Lucerna rośnie już na oj 5.7 Ale białko zaczyna produkować ekstra od 6.5
U siebie nie mam ale u znajomych fajnie rośnie lucerna

zhttp://www.maisadour-semences.fr/pl/lucerna-nasiona-odmian-galaxie-max.html

Lucerna z płótnem wynosi potężne ilości wapnia więc ja stosuje zasadę nie daje sale gry daje wapno i siarkę. Te kasę co przeznaczył bym w roku na azot przeznaczam na wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

Pany kiedy najlepiej skosić mieszanke traw z owsem? jak owies zawiązuje kłos 


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

chyba jak mleko jest w ziarnie u mnie (mazowieckie sucho) słabo urosło ale i rzadko siałem żeby było miejsce dla trawy trawa nie najgorzej i ja bardziej będe patrzył na pogodę żeby przed deszczem skosić bo skosić w upały to strasznie przypali


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zawartość Bo w gps z owsa
Wydłużanie łodygi 8,6%
Początek kłoszenia 7%
W kwiecie 6,9%
Mleczno-woskowa dojrzałość ziarna 4%
Woskowa dojrzałość 3,2%
Sam widzisz kiedy najlepiej kosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj