niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agromatik    1029

Lucerna tylko jeżeli odczyn obojętny, inaczej to po 2 latach pole wyłysieje. O wapnowaniu trzeba myśleć już na dwa lata przed założeniem lucerniaka. Jak pH nieuregulowane to pewniejsza jest mieszanka koniczyn, da nieznacznie mniejszy plon, ale nie jest tak wrażliwa. Czerwona co prawda wypada po 2 latach, ale wystarczy opóźnić jeden pokos, żeby część kwiatostanów się wysiało i mieć następne 2 lata do przodu.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Ktoś wie czemu nie dostaje powiadomienia na maila ze ktoś odpowiedział mi w tym temacie? Wracając do tematu,miałem na myśli to,żeby kolega się zastanowił,ponieważ koniczyna to motylkowe,źle zostałem zrozumiany. Co do wyników mojej gleby-ph jest na poziomie 7 i wyżej więc myślę że pod lucerne akurat. Reszta wyników tak jak podałem, mogę zamieścić zdjęcia :-) próbki brałem lopata, z głębokości około 20 cm. Też bardzo zdziwiłem się tak niskimi wartościami, biorąc pod uwagę fakt że w tamtym roku rosły tam buraki cukrowe i oddały ładny plon. Pozdrawiam :-)

Edytowano przez loik92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek1801    9

Wejdź w swój profil i Moje Ustawienia > Ustawienie Powiadomień i zaznacz odpowiednie pola.

Co sądzicie o rajgrasie włoskim na V klasie? Da radę? W sumie już posiałem w listopadzie, ładnie wykiełkowała, ale czy przetrwa do wiosny się zobaczy. Ktoś próbował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRNH1    2

która trawa będzie lepsza granum PK-1 czy osewa PL-1 expres 

Edytowano przez PRNH1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid01    11

Czy ktoś z was siał może COUNTRY Użytek Polowy 2053 Turbo i czy bydło dobrze zjada ta życice westerwoldzka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ewenement    1

Panowie, będę siał trawę (jakoś mieszankę sobie skomponuje o lokalnego sprzedawcy, coś pod wzór traw DSV) do trawy będę mieszał mieszankę zbożową tzn jęczmień owies i domieszkę pszenicy, chce to zboże chce ściąć na kiszonke, pytanie brzmi co można ewentualnie dodać żeby szybko urosło razem ze zbożem by lepiej się to zakisiło i było smaczniejsze? ktoś coś dodawał? jakieś spostrzeżenia? 1,5ha gleba troche gliniasta 4a, i 1,5ha ziemia V

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie przesadzaj z tą mieszanką zbożową. Wystarczy jeczmień czy owies i życica westerwoldzka ewentualnie futtertrio. Po 60 dniach od siewu masz I pokos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ewenement    1

Wiem, wiem. Co by się nadało dodać żeby przy ścięciu zboża nabrało to smaku i wartości? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja zawsze dodaje wykę i groch,i na kiszinkę sie nadaje i na zielono wcinają ze smakiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Albo ja Cię nie rozumiem, albo Ty nie wiesz co napisałem. Dajesz zboże jako roślinę ochronną dla trawy. Do tego dokładasz wspomnianą życicę, która zawiera sporo cukrów i poprawi zakiszenie zboża. Po ścięciu zboża z trawą zostawiasz to i rośnie normalnie trawa z dsv jak pisałeś. Życica wypadnie po pierwszej zimie i da miejsce właściwej.

Wiem, wiem. Co by się nadało dodać żeby przy ścięciu zboża nabrało to smaku i wartości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Jaki jest optymalny termin siewu trawy jednorocznej wraz z kończyną? Lub siew czystej lucerny na gruntach ornych?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

A to zależy, teoretyczny dopuszczalny termin swoją drogą, a optymalny dla wschodów i wzrostu to druga sprawa no i ściśle zależy od regionu kraju. W książce napiszą określoną datę a faktycznie to: kiedy są sprzyjające warunki i jest taka możliwość. Może nie wiele pomogłem ale zwyczajnie trzeba liczyć na swój rozum a nie na konkretny wyznaczony termin. Nie będziesz chyba siał jak pada śnieg i są nocne przymrozki rzędu -10 stopni a już przyszedł termin.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Bardziej Darku chodziło mi o to czy lepiej jest zasiać na wiosnę czy latem czy tam we wrześniu. Czy to nie ma znaczenia. Z tego co sieliśmy trawy to jak były na wiosnę siane to pierwsze pokosy są dość rzadkie a później trawa się zagęszcza i lipnie się ograbia taką. A jak na jesieni to ona poprzez zime nie koszona zagęszcza się i jest ok ale czy to tak dobrze ? dlatego się pytam Was innych użytkowników o opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

chcesz siać trawę jednoroczną więc chyba raczej wypadało by wiosną siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Pisałem też o lucernie więc wiesz :). Ale dzięki za odpowiedź. Nie sieliśmy jeszcze jednorocznej nigdy więc stąd moje pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Lucerna też lepiej jak ma czas na odpowiednie ukorzenienie przed zimą, ja jestem zwolennikiem siania w okresie późnowiosennym lub początkiem lata, gdy ma ona ciepło i dużo wilgoci to nawet następnego dnia po posianiu ziarenka pękają i rusza kiełkowanie- tyle u siebie zaobserwowałem gdy siałem na koniec czerwca po mieszance na gps.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

kiedy  siejecie  trawę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

czekam aż obeschnie i orka ale za wcześnie nie będę siał żeby ziemia była ciepła 


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Przy takiej pogodzie jak ostatnio u mnie to myślę że do piątku trzeba będzie zasiac. Kumpel mówił że już tydzień temu zasial żeby było trochę wilgoci w ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

ja w pod koniec tego tygodnia już chyba zasieję mieszankę trawy z lucerną bo bole pasuje ładnie do słońca i się ziemia nagrzała , i dodatkowo teraz złapie troszkę wilgoci bo jak narazie to na kujawach z opadami słabo i po zimie też szału nie ma

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

no może wasz region wcześniej startuje po południowe mazowsze to jeszcze stoi 


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Za długo to się nie nacieszysz tą mieszanką. Życica westerwoldzka wypadnie po pierwszej zimie a wielokwiatowa przy łagodnej ze 2 lata od zasiewu. Tymotka to na gleby wilgotne, ale nie mokre. Jskie przeznaczenie trawy i warunki glebowo-pogodowe?
Wcześnie startujecie, bo ja wcześniej jak koniec kwietnia nie posieję. Niemal co roku na początku maja są przymrozki i to znaczne, więc szkoda mojej pracy i pieniędzy na przesiewanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Umnie część  podmokłą  część  sucha  taka  gleba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

fajną trawą byłaby country 2052
30% życica trwała wczesna 20% kostrzewa łąkowa 20% festulolium 10% tymotka łąkowa 10% życica wielokwiatowaa 10%
życica mieszańcowa
ale cena 18 zl bruutto z mieszankę gdzie połowa to zyccie,które można kupic od 8 zł do 12 zł za kg,kostrzyca itymotka max 15zł
no chyba niewarto tyle przepłacac?nochyba,że ich odmiany sa tyle warte?niesadze,bo w rolimexie w iławie uzywaja traw ,które DSV dostarcza-widziałem worki




niezbyt trwała,za duzo zycic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez PolandOnion
      Już końcówka marca więc coś trzeba wreszcie zasiać. Miała być jednoroczna typu futtertrio ale boje się wtopy że pieniądze pójdą a cały ch.. zbiore. Paszy wiadomo zawsze mało więc to kolejny powód że nie chce wtopy. I Teraz pytanie, iść w ta jednoroczna czy siać teraz lucernę ? Wiem że lucerne sieje się sierpień/wrzesień, na wiosnę niby też można ale będzie z tego jakiś sensowny plon w tym roku ? Klasa gleby 4, porządnie zwapnowane w tamtym roku, obornika też idzie zawsze ponad miarę. Wcześniej kilka lat rosła tam kukurydza na kiszonkę.
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez Rolnik1111
      Witam
      Co sądzicie o tym poplonie?
       

       
      W filmie mówią żeby zasiać ją w sierpniu/wrześniu,skosić wiosna przyszłego roku i zaraz po skoszeniu zasiać kukurydze a czy sprawdziłaby się żeby użytkować ją cały rok jak zwykłą łąke i dopiero zaorać?
    • Przez Ci3mny
      Witam.
      Pierwszy raz będę się zabierał za wysiew facelii na moim 1ha (0,7 użytkowej). Nigdy nie miałem odczynienia z  rolnictwem. Dopiero raczkuję z wszystkim i staram się pogłębiać swoją wiedzę. Zdecydowałem się na facelie bo to będzie pierwszy sezon mojej małej pasieki (przezimowałem 5 rodzin pszczelich).  
      Znajomy rolnik wysieje mi moje pole facelią (wcześniej on uprawiał to pole - dzierżawa). 
      Mam wiele pytań na które szukam odpowiedzi związanych z uprawą facelii. Na samym końcu chcę wszystko robić już sam
      Będę zobowiązany za odpowiedz na poniższe pytania (podpowiedzi, linki z informacjami, przykłady).
      1. Czy jest sprzęt lub sposób na ręczne zebranie nasion z facelii ? np. widzę w Internecie Glebogryzarki kultywatory spalinowe z różnym oprzyrządowaniem w granicach 7-10 tys zł (max na moją kieszeń). 
      2. Czy taki sprzęt spalinowy jest warty uwagi na moim 1 ha jeśli chcę pracować tam sam czy lepiej liczyć na znajomego rolnika ( jak to mówią "umiesz liczyć, licz na siebie"  ). Wolę być samo wystarczalny.
      3. Jeśli nie zbiorę nasion z facelii (mój znajomy nie będzie miał czasu w danym momencie) co dalej z polem ?
      4. Jakie kroki należy podjąć aby przygotować pole na zimę i kolejny sezon wiosenny ? 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj