Gość Profil usunięty

czy na 11hektarach wykarmie 20 krów

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam

Już niedługo przejmuje farmę po rodzicach:))

I zamierzam nadal prowadzić produkcie mlecznym

Tylko chciałbym trochę więcej mieć krów żeby jakości godnie żyć

Ponieważ mam ino 11 ha to czy na tym areale wykarmię 20 krów

Dodam jeszcze ze 3 ha łąki

A u nas to o dzierżawę cieczko,

Bo ino się jakaś oferta pojawi to już jest 10 chętnych

Powiecie co o tym myślicie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorczyk    0

bardzo cięzko będzie wykarmić tyle krów a te 11ha to by musiały być użytki zielone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

to ile musiałbym miec ha zeby wykarmic te 20 krów

podpowiecie coś?

bo moze by sie znalazło cos dzierzawe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Moim zdaniem wykarmisz. Jeśli zasiejesz samą trawę i kukurydze powinno starczyć ci paszy objętościowej. Krowy najlepiej na ruszt, a kilka bel słomy dla młodzieży najwyżej dokupisz.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

czyli według was 1 ha do jednej krowy

bo mam takiego kolege co ma prawie 40 sztuk bydła wszystkich z młodzierzom a tylko 18 ha i jakosci daje rade

tylko pewnie dokonuje płody i sie nieprzyznaje

bo aż trudno w to wierzyc:((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Moim zdaniem wystarczy 1ha na dwie krowy. A pasze treściwą kupisz pełnoporcjową.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Dał byś rade ale śruty musisz dokupić- gożej jak susza dopoadnie :D - zawsze lepiej mieć zapas :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Niby susza jest ryzykowna. Ale przy mokry roku możesz siać jesienią żyto i wczesną wiosną kosić na bele, szybko nawieść, orka i siejesz kukurydzę. Mógłbyś oborę zrobić na ruszty?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My do tamtego roku na ok. 20ha utrzymywaliśmy ponad 40 sztuk (44 obecnie, w porywach do 47) i dawaliśmy radę... Właśnie teraz kupiliśmy 44 bele sianokiszonki. :D Jakie to są ziemie? Gdybyś 5ha zasiał kuku resztę traw to do hmm lutego.?. powninno wystarczyć. Masz możliwośś dokupienia wysłodków buraczanych, kiszonek itp.?


KPK - Ochrona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ale ja chce obore na stanowiskach uwiezionych

bo to niby ja bede włascicielem

farmy ale z taty zdaniem terz sie musze liczyc.

a jak to mówią starych drzew sie nie przesadza

ale moze z biegiem czasu cos sie złapie jakies pole w dzierzawe....

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chaner123    12

hmmm..... do dobra 20 krówek a co z młodzeżą przecież to drugie tyle a na "remont" stada zawsze pare jałówek trzeba trzymać

 

w jakiej kulturze jest gleba???? jaka klasa botaniczna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Przecież możesz zrobić uwięziową na ruszcie. Wystarczy spojrzeć w stronę podlasia. Tam mają też mało ziemi. I jak to jeden z nich mi mówił : ruszt kukurydza i trawa. Jeśli masz lepszą ziemie to zasiej lucerny zamiast trawy(dużo większa wydajność) do tego zawsze przed kukurydzą zasiej żyto i będzie Ci jeszcze zostawało paszy. Byś miał mało ha a całkiem sporo gnojowicy więc mało wydasz na nawozy, a pola będziesz miał porządnie nawiezione.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

klasa ziemi 3

a młodzież to nie wiem ale moze jakos się wykarmi

najwyżej bym kupił troche płodów rolnych

ale czy to będzie opłacalne to niewiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

20 plus młodzież wyżywisz. kukurydza + łąki na tych 11ha. tylko pełnoporcjówki bedziesz musiał dokupić, ale to i tak sie opłaca :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Moim zdaniem sianie zbóż i robienie z nich paszy wcale nie jest takie tanie i dobre. Ja większość zboża sprzedaje bo wole kupić pełnoporcjowo. Kupujesz dobrze zbilansowaną pasze, mniej zapaleń, lepsza wydajność. A opłacalność łatwo obliczyć. Mnie koszt paszy wynosi 200 złotych miesięcznie na 1 krowę. Przy dzisiejszej cenie mleka wystarczą 2,5 litra i pasza się zwraca. Poza tym taka pasza oprócz wydajności poprawia ilość białka w mleku, a za białko nieźle płacą.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

czy myslicie ze bym wykarmił???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Witam

Już niedługo przejmuje farmę po rodzicach:))

I zamierzam nadal prowadzić produkcie mlecznym

Tylko chciałbym trochę więcej mieć krów żeby jakości godnie żyć

Ponieważ mam ino 11 ha to czy na tym areale wykarmię 20 krów

Dodam jeszcze ze 3 ha łąki

A u nas to o dzierżawę cieczko,

Bo ino się jakaś oferta pojawi to już jest 10 chętnych

Powiecie co o tym myślicie...

A potomstwo sprzedajesz tak? oczywiście doliczam 3 szt. bo to na remont stada i ewentualnie 1 byka czyli potrzebujesz paszy dla 20 krów + 6 jałówek + 1 byk

1 Krowa zeźre 25kg kuku + 15kg sianokiszonki + 2 kg siana + 1 kg słomy no i ze 4 kg śrutu to wszystko dziennie na 1 sztukę

Pomnóż każdą paszę przez ilość sztuk i liczbę dni do karmienia czyli 365

Oczywiście te dane są z dużym zapasem a nawet wyolbrzymione ponieważ jak krowa będzie zasuszona to tej paszy mniej dostanie a i mała jałówka tego nie przeje ale tą dawkę możesz obliczyć na 305 dnoiwą laktację dla krów a reszta to wiadomo że więcej słomy pójdzie a kuku i śruty ograniczysz

Pytaniem tez jest te twoje hektary to jak klasa itd ?

Tak na mój guts to dasz radę liczę że ok 5,5 ha kuku 4 łak ale dobre nawożenie itd(przynajmniej 3 pokosy) i reszte zboże w intensywnej uprawie i powinno starczyć ewentualnie pełnoporcjówki dokupisz

A masz jakąś gorzelnię nie daleko ? wywar też dobra pasza :D Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nosferatu    0

Znam ludzi którzy z 6 ha utrzymują 20 dojnych i jeszcze 8 na remont

Oczywiście sieja qq i żyto w monokulturze

słomę, pasze pelnoporcjowa i dużo wysłodków kupują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek7    0

Ja z ok 17 ha (w tym TUZ) utrzymuję obecnie 21 sztuk bydła, w tym 15 krów dojnych. Kiszonką pasę tylko w sezonie zimowym a potem świeża trawa/zielonka. Chociaż w tym roku będzie ciężko...Stada trochę przybyło w porównaniu do ubiegłych lat a ziemi tyle samo. Dodam jeszcze że dokupuję tylko śrutę rzepakową i dodatki wit-min.


...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam 38 hektarów i teraz 49 bydlaków, w tym 12 krów, ostatnio sprzedałem 2 krowy, wiec nie wiem czy to wykarmisz na tym areale. ale spróbować nie zaszkodzi :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Czyli kolego według mnie i innych agrofotowiczów dasz radę gorzej jak susza ale zawsze można dokupić jakąś pulpę wysłodki ewentualnie ziarna zbóż lub siano ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

My na 10 ha bez qq wyżywialiśmy 30 sztuk bydła teraz mamy qq i dajemy radę. Ty dasz radę jesienią zasiejesz żyto na wiosnę kukurydze a i jeszcze gdzieś lucerkę upchniesz i będzie gites!


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek200    3

Bez problemu, posiej jeden hektar kukurydzy do tego 3-4 h łak do koszenia, z 2 hektary na pastwisko, reszte obsiej zbożem, bedziesz mieć słome i treściwą zrobisz. Jesienia możesz siać owies który może isć na kiszonke lub do skarmiania na bieząco, drugi wariant to sianie żyta, koszenie do 10 maja, nawóz, orka i QQ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj