atomik

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dinek94    13

Ja miałem w tamtym roku pierwszy rak QQ na kiszonkę i jestem bardzo zadowolony ugniatał mi sąsiad 914 i powiem wam ze jak z całej pryzmy mi odeszła 1 dużą taczka na max a pryzma była z 1 ha ;) . teraz mam 2 ha QQ jeszcze z 2 tyg. i akcja qq.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekjsp    8

ja ugniatałem zawsze ursusem 5314 z turem metal fachu i ksiłem fortschrittem ale w tym roku kosiłem clasem 860 i ugniatałem ursusem 914 z paczką z tyłu ważącą jakieś 400kg i dodam że ursus miał łyse opony i kiszonka mi się zakisła lux :D nic się nie psuje ziemi rzuciłem tylko po bokach pryzmy a ugniatane było w zdłuż


KPK Kumurun Team -Sekcja Organizcyjna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin1997    8

ja ugniatam i w poprzek i wzdłuż na 2 ciągniki zetorem 8441 z turem i kultywatorem oraz jd 6330 z talerzówką unii group z wałkami z tyłu potem oboruje pługiem jednoskibowym na około zakrywam folię i końcówkę wkładam w ten rowek całą górę przysypuje piachem tylko początek zostawiam pusty 2 folie kładę i jest ok chyba że trochę przerwana to lekko zapleśnieje w tym miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrcase85    1

Ja ubijam mtz 82 i c-330 turem rozgarniam na koniec koszenia wchodzą 2 mtz 82i z 40 min jeżdżą i od samego początku zakiszaczami pryskam po skończeniu ubijania folia i 10cm ziem na góre i na brzedach 30cm ziemi z kiszonki nic nie odchodzi pod warunkiem ze nie ma dziur w foli

Edytowano przez mrcase85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

ile może kosztować ugniatanie kuku z 1,5 ha ????jak długo trzeba jezdzic np C360 ??? wogóle ile was kosztuje tona kiszonki QQ ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie mój sąsiad zrobil pryzme z qq na wysokosc ok 2,5 metra szerokosc 4m i długość ok 10 m wiec watpie zeby to jakos doskonale ugniótł bo niby jak a ma aby starego t25 i nie widialem zeby do tej pory wywalił chociaż wiaderko.. nie wiem jak on to zrobił a zapytać sie nie moge bo jest wona:) a przy robieniu pryzmy tez mnie nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz12a    2

Ja pryzme ubijam C 330 w tym roku i w tamtym kiszonka byla dobrze zakiszona i nic nie musialem odrzucac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

W przypadku "obciążenia" to najważniejsze aby nie uszkodziło folii. Więc stosuj jaki Ci wygodnie :rolleyes:

 

 

Ja niestety muszę zawsze pryzmę obsypywać piaskiem. Nie mam wyjścia ponieważ przychodzą do mnie dziki. Właśnie kiedyś kolega polecił mi przykrycie jej oponami mam ich sporo więc myślę pomysł dobry, szybki i tani. Dwa dni po przykryciu przyszły dziki i porozrywały całą folie na pryzmie. Może macie na nie jakieś sposoby? Ogrodzenie prądem i rożnego rodzaju zapachy nie działają.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz12a    2

@corrado Czy da rade przykrywac samymi oponami? Czy powietrze nie bedzie sie dostawalo? U nas piaskiem zawsze przykrywamy brzegi, a na gore dajemy opony zeby folia dobrze przylegala do pryzmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja okrywam oponami. Na dole obsypuje się tylko piaskiem. Łatwy i tani sposób.

 

Co do ugniatania przez ruska to jest to możliwe. Sam ugniatam ciapkiem tylko ze jest tur i skrzynka kamienia na podnośniku. Ciągnik może nie jest za ciężki ale ma wąskie koła wiec nacisk na 1cm2 jest duży a nawet będzie większy niż przy dużych ciągnikach z szerokimi oponami.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Ja to bym spróbował rowerem ugniatać z sąsiadem na bagażniku. ;) Zawsze to większy nacisk na 1cm2.

Ja w tym roku ugniatałem Zetorem 11441 z kompletem obciążników i z dodatkowym obciążnikiem 2,5t oraz Valtra A95 z ładowaczem i zero pleśni a kukurydza nigdy jeszcze tak nie była ubita ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Ten zetor waży około 4,5 tony

t 25 z kabin 2 tony

to już wiecie dlaczego sie nie psuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

@corrado Czy da rade przykrywac samymi oponami? Czy powietrze nie bedzie sie dostawalo? U nas piaskiem zawsze przykrywamy brzegi, a na gore dajemy opony zeby folia dobrze przylegala do pryzmy.

 

Jeśli chodzi o kwestię obsypania dookoła pryzmy to oczywiście była obsypana piaskiem inaczej się raczej nie da aby powietrze się nie dostało. Tylko tak jak pozwiedzałem dziki rozwaliły całą pryzmę mniejsze opony pozrzucane były większe przesunięte. Jednym słowem masakra. Więc jak do tej pory całą pryzmę muszę obsypywać ziemią i to minimum 5cm grubości.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

@ corrado A nie probowales tej pryzmy czyms ogrodzic jakas siatka czy czys podobnym?

 

Próbowałem siatką ale nie metalową tylko taką z dratwy i w niej są druty pod które można podłączyć prąd nic nie daje. A jeśli miał bym ogrodzić jakimś płotem albo zwykła metalową siatką to spory kawałek pola trzeba było by grodzić i podczas zwożenia qq w pryzmę trzeba było by uważać bo wiadomo jak to jest podczas zwożenia tym bardziej w nocy więc grodzenie na styk odpada a ogrodzenie w taki sposób aby wyło wystarczająco dużo miejsca jest nie opłacalne.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Ubijanie ciągnikiem 4x2 to bardziej rozjeżdżanie a nie ubijanie, poza tym przy pracującej samobieżnej sieczkarni nie ma szans, żeby tylko jakąś C330 czy T25 nadążyć z gnieceniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

To jest problem

przy wydajnych maszynach nie da się zdożyć ,po prostu braknie czasu

może trzeba pożyczyć dodatkowe przyczepy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Kwestia dobrej organizacji pracy. U mnie kosił Claas Jaguar 860 (odwożący nie zatrzymywali się a kierowca Jaguara zapierdzielał konkretnie) i we dwóch dobrze ugnietliśmy kukurydzę. Sypaliśmy na dwie pryzmy i podczas gdy na jednej ktoś wysypywał to druga była ugniatana.

Na koniec nasypaliśmy wszystkie możliwe rozrzutniki aby stopniowo dosypywać i ugniatać.

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@synproboszcza, a jaką masz kukurydzę, jakie zbiory przewidujesz? W 2011 z ok. 2 ha polu o niskiej klasie bonitacyjnej (większość V i VI klasa) zrobiliśmy pryzmę o wym. 28 m długości, 6 m szerokości i 1,5 m wysokości. Taka wielkość pryzmy była możliwa, ponieważ w 2011 roku, kukurydza się udała, dawała wysokie plony, ponieważ były korzystne warunki pogodowe. Gnojowicy i nawozów sztucznych, miała tyle ile trzeba. :)


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj