atomik

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania

Polecane posty

mammut1    20

Miej poprostu to w du. nigdy niesłyszałem żeby patrzyli naczym jest pryzma z kiszonki płyta gnojowa na obornik nie jest obowiązkowa a co dopiero folia pod pryzmą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

ok jeszcze jedno bo dotychczas skarmiałem kiszonkę z kuku + srut i na pryzmie mi ładnie znikało ale chce to poprawić i dawać kuku+motylkowe+sruta bo z np. lucerna powinny lepiej rosnąć. Jak długo macie otwarte kiszonki?? Przykrywacie je zawsze gdy skończycie wybierać? zimą mniejszy problem z psuciem ale latem to różnie bywa....

 

Z góry dzięki za odp. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

siejąc hektar kuku ile pasowalo by mieć bydla, aby ta kiszonka nie psuła sie przez zbyt wolne wybieranie? oczywiscie przyjmijmy tu jakis średni plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Ok. 10 - 12 sztuk ale zależy co byś dawał oprócz kiszonki , i czy kiszonka na zimę czy cały rok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

tak pytam bo mam teraz 7 sztuk opasów i chyba za wolno mi schodzi ta kiszonka, bo pojawia sie pleśń w zime tego nie bylo to wnioskuje, że od ciepła sie psuje. moglem też zrobić węższą pryzme pewnie byloby lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Zawąskiej pryzmy nie zrobisz bo nie ugnieciesz . Już się psuje ? przecież jeszcze jest zimno !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

robilem kiszonke pierwszy raz, wiec tez pewny nie jestem czy to od tego, że za wolno sie wybiera czy może złe ubicie, ale to drugie byl odrzucil właśnie z tego wzgledu, że wczesniej bylo ok. byczki mają ok 200-250 i maja do oporu raczej kiszonki

 

chociaż byłem teraz po kiszonke i zauważyłem, że ta pleśń tylko z jednej strony sie pokazuje, więc to może i nie od temperatury, bo tak to na całej szerokości chyba by bylo

Edytowano przez jaro86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zawsze możesz dawać preparaty z kwasem propionowym lub mocznik w miejscach gdzie wybierasz. Powinno hamować pleśnienie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Najtańszy i najstarszy sposób na zakiszanie to dodatek soli, wystarczy poziomowo rozsypać i problem będzie rozwiązany ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Tylko ostrożnie z tą solą. Chyba nie muszę mówić jak nadmiar soli oddziaływuje na organizm. A w jaki sposób sól powstrzymuje proces pleśnienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

ale myślicie, że ta pleśń bedzie szła juz do końca czy może w pewnym momencie jej nie bedzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Sól (NaCl chlorek sodu) jest odpowiedzialna za zredukowanie bakterii wywołujących niepożądane działanie jakim jest pleśnienie. Chodzi tu głownie o kwas octowy, masłowy oraz drożdże. Sód jest również substratem w preparatach wytwarzanych do zakiszania kiszonek. Ach ten pospolicie używany Benzoesan sodu. ;]

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damix    2

Witam.Może gdzieś już padło to pytanie ale nie znalazłem go wiec zapytam tutaj a mianowicie chodzi mi o czas robienia pryzmy z 5ha.Ile dni może być otwarta dodam,że posiadam sieczkarnię jednorzędową pottinger mex 2 i sieczka(2 przyczepy)jest dowożona na pryzme co 1-2godz.(ze względu na odległośc).A tak na marginesie słyszał może ktoś o kiszeniu kukurydzy w silosach?

Edytowano przez Damix

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Może i trywialne pytanie ale czy ktoś z Was sie z tym kiedyś spotkał ? Chodzi mi o taką sprawę : macie np pryzmę zrobioną z kukurydzy i np po kilku miesiącach (mało prawdopodobne) chcielibyście przenieść tą pryzmę w inne miejsce np zabierają Wam ziemię pod budowę drugi. Czy taka przeniesiona kiszonka będzie coś warta czy się nie zepsuje po przeniesieniu i zakiszeniu ? Zawsze to dopływa tlenu ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agricole    0

Może jakby to naprawdę bardzo ubić, może było by dobre. Ale wydaje mi się, że jednak nic z tego. Dlatego, że dla przykładu, weźmy np. słoik z ogórkami kiszonymi. Dopóki się nie otworzy, może stać rok, a po otwarciu trzeba szybko spożyć. Dużo jest tej kiszonki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Wiesz to tak sobie myślę nad takim tematem coby było gdyby, jeśli już to raczej cała pryzma więc nie byłoby za fajnie ją przenosić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

nie da się tego zrobić. Kiszonka z qq jak dostanie powietrza to po kilku godzinach się zaczyna grzać i psuć. Jest dobra do póki się jej nie rusza. Nie da się jej przenieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    185

Kolego Damian sie mylisz. kukurydza po przewieżieniu i dobrym ubiciu oraz polaniu konserwantami po wieszchu normalnie przeleżała i nie psuła się. Dodam że to był okres zimowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Robiłeś coś takiego ? tzn przenosiłeś całą czy też część pryzmy w inne miejsce i ubijałeś ponownie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj