atomik

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania

Polecane posty

ilnicki96    4

koledzy wiem ze nie tu sie powinienem pytac ale bede stawail wiate dla byków na uwiezi i jakie wymiary powinienem zrobic stanowiska posze o szybka otpowiec;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

A jaka pryzme najlepiej zrobić z 0,5h qq zeby nie bylo wielu strat bo ta pryzma pewnie bedzie mała z tak małego kawałka?

 

Jak najwęższa i najniższą (bez przesady oczywiście :) ), pisze tak bo zakładam, że masz nie za duże stado i pobranie kiszonki będzie małe, także należałoby zrobić tak, żeby w max tydzień pobierać cała szerokosc sciany kiszoznki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

@synuproboszcza musi być jak najdłuższa nie za wysoka i w miarę wąska bo jak zrobisz szeroką to będzie się psuć bo nie nadążysz brać . Miałem kiedyś 11 byków i pryzmę zrobiłem z 1.o5 ha i był w miarę szeroki to pleśniała kiszonka bo nie nadążałem skarmiać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo18    1

Witam koledzy :)

Mam pytanko czy moze mi ktos podac jakis link gdzie moge dostac takie worki do przykrywania kiszonki? sa one takie dlugie o malej srednicy i wypelnia sie je piachem :) czytalem kiedys o nich w top agrar ale nigdzie nie moge ich dostac .

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

Mam pytanko czy moze mi ktos podac jakis link gdzie moge dostać takie worki do przykrywania kiszonki?

Proszę nawet kilka linków i to z cenami :D :

http://www.agrapac.p...-x-10-szt..html

i na Allegro ;-) dwa rozmiary:

http://allegro.pl/wo...2408484306.html

http://allegro.pl/wo...2409610149.html

tutaj:

http://www.bagpolska...-zwir-i-piasek/

tu też możesz zapytać:

http://www.agripak.pl/form/show/id=1

 

 

Przemek

;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Koledzy tymam do was pytanie , czy jeżeli przykryję pryzme QQ tą droższą folią tą która jest z jednej strony biała a z drugiej czarna to nie będzie mi się psula QQ nie sypiąc piachu na górę pryzmy :unsure: Chodzi o to czy przykrywając taką folią opsypuje się tylko boki a górę nie koniecznie. Nie to żeby mi się nie chciało a chodzi mi o to że zimą mnie nie będzie a żona by musiała się nie źle na tyrać psz ziemi zmarźniętej.

co o tym myślicie, czy ktoś z was miał takie doświadczenia ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Jeśli nic Ci tej folii nie uszkodzi to i ta tańsza da rade, przykrycie ziemią to zawsze większe zabezpieczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Koledzy mam do was pytanie , czy jeżeli przykryję pryzme QQ tą droższą folią tą która jest z jednej strony biała a z drugiej czarna to nie będzie mi się psula QQ nie sypiąc piachu na górę pryzmy :unsure: Chodzi o to czy przykrywając taką folią opsypuje się tylko boki a górę nie koniecznie. Nie to żeby mi się nie chciało a chodzi mi o to że zimą mnie nie będzie a żona by musiała się nie źle na tyrać pszy ziemi zmarźniętej.

co o tym myślicie, czy ktoś z was miał takie doświadczenia ^^

Dzięki i pozdro :P

 

Sory za drugi post :huh:

Pawel ale słyszałem że ta biała nie przyjmuję tak światła słonecznego bo żeby się w okresie wiosennym nie psuła. Jak myślisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Wiosną już zamarznięte nie będzie więc lżej odkrywać :) Uprawa kukurydzy na kiszonkę za drogi interes zeby potem to na pole wywalać. Dla swietego spokoju proponuje to delikatnie z wierzchu ziemią obsypac, lub czym innym dociążyć, żeby choć częściowo ochronić przed ptakami czy czym innym.

 

A jak masz dobrego sąsiada to zapewne pomoże zonie przy odkrywaniu przymy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

No no dowcipniś z ciebie :D

Jak to często bywa z sąsiadem niestety nie mam dobrych relacji więc chyba nie pomoże. :D

Dzięki za podpowiedź . Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Koledzy mam problem odnośnie zagrzewania sie pryzmy pryzma jak co roku ubita konkretnie moze az za mocno, w ubiegłym roku tylko koniec mialem przypsuty ale to przez głupote a w tym roku psuje mi sie jakimś códem cala warstwa pod folią jakieś 10-20cm nie wiem co jest, co zrobiłem nie tak czy co nakryta jest białą folią moze temu czy jak??


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A to pryzmę da się ugnieść za bardzo? :D Bo się nie spotkałem z takim stwierdzeniem. Jak piszesz to wychodzi na to że górna warstwa słabo została ugnieciona.

U mnie na trochę jest popsutej od spodu, ale pisałem jak ugniatała u mnie firma usługowa. To co ugniatałem potem swoim ciągnikiem jest wszystko ok. No jeszcze mały - że kukurydza była za sucha.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman_h2    67

Świetnym prostym i tanim sposobem jest przykrycie kiszonki najpierw cienką folią malarską która w czasie fermentacji zostanie przyssana i nie dopuszcza powietrza do kiszonki, a dopiero puzniej właściwą folia i ziemia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Najprawdopodobniej bedzie wina tego ze QQ była zdeka za sucha;/ a z folią na podklad bede eksperymentował na nastepny rok, Jest jakiś sposób aby ograniczyc zagrzewanie podczas otworzonej pryzmy??


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman_h2    67

Jest sciana pryzmy musi być ruwna tak aby nie dostawało sie do niej powietrze, drugi wazny element to utworzenie tak szerokiej pryzmy aby pobierac dzienie od metra do 1,5m. Nie rubcie tez najwyszej pryzmy we wsi po wtedy wygląda mniejwiecej tak // \\ co powoduje że boki nie sa ugniecione bo poprostu nie pojedziesz tam traktorem bo kazdy traktorzysta bedzie sie bał ze sie sp****doli.

Edytowano przez Roman_h2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Świetnym prostym i tanim sposobem jest przykrycie kiszonki najpierw cienką folią malarską która w czasie fermentacji zostanie przyssana i nie dopuszcza powietrza do kiszonki, a dopiero puzniej właściwą folia i ziemia :)

Czyli nie przepuszczającą promieniowania


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

mam takie pytanie np. jak już weźmiecie kiszonkę dla bydła to na noc przykrywacie folią z powrotem czy zostawiacie otwartą ??


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

Zakrywasz tylko z góry żeby ochronić przed deszczem, a reszta zostaje odkryta. Nie zakrywaj całej, bo wtedy może zacząć się psuć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Bez przesady, jak są niskie temperatury to warto zakryć by nie zamarzła, a jak zamarznie to mniej jak otwarta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

teraz właśnie mi gnije to co ruszone ale jest przykryta to zostawię odkryte i zobaczymy


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman_h2    67

Na zakiszenie kiszonki potrzebne są tylko dwa tygodnie pozostałe 4 wymagane do minimalnego czasu po którym otwieramy pryzmę to czas na ustabilizowanie się kiszonki dlatego otwarcie wcześniej nisz po 6 tygodniach jest nie wskazane bo staniesz na rękach a ona i tak się popsuje :)

Nie rozrabiaj zakiszacza w wodzie z chlorem :) On zabija bakterie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca0007    0

Mam pytanie psuje mi się kiszonka z trawy od spodu jakieś 20 -30 cm na ziemnię położone były plandeki takie jak na samochodach ciężarowych i co ciekawe psuje się w rożnych miejscach( raz lewej strony a na drugi z lewej lub bliżej środka chodź środek się jeszcze nie zepsuł) pryzma jet otwarta cały czas nawet jak pada i góra się nie psuje a duł tak po 2-3 metry długości i jakieś 40 cm szerokości ubita jet grzeje się i zachodzi fermentacja masłowa co może być przyczyną zamówiłem środek na bazie kwasu propylinowego i mrówkowego oraz mikro organizmy czy to coś może pomóż .

Edytowano przez hodowca0007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

coś zrobiłeś źle może czas napełniania silosa, za bardzo podeschnięta, zabrudzona przyczyn tysiące, zakiszacz teraz to jak umarłemu kadzidło lepiej kup sobie za to flaszkę za każdym razem walnij kielona jak widzisz tę pryzmę, przynajmniej głowa będzie Cię bolała od wódki a nie od kiszonki

  • Like 1

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj