Gość marekfarmer

Pasza treściwa dla Opasów

Polecane posty

2 godziny temu, gomez181 napisał:

Panowie ten koncetrat taurus z lnb ilego daje sie go na tonę ?

Wydaje mi się, ze nie powineneś przyjmować sztywnej dawki z góry, a dostosować ilość do tego czym karmisz, aby dzienna zapotrzebowanie na poszczególne składniki się zgadzało ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianbob    0

Ja daje swoim bykom kiszonke z kukurydzy,sianokiszonke,siano,lizawki,sruty z owsa pszenzyta i jeczmienia 3,5kg na dzien na sztuke i jeszcze 90gram mocznika co im jeszcze dorzucic żeby wiecej bialka bylo i lepiej rosly?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymoluk    1

witam posiadam siano sredniej jakosci siano wyslodki mokre i srute pszenno jeczmienna z dodatkiem bobiku, ile podawac wyslodkow i sruty by makasymalnie byki przyrastaly bo wiadomo siano maja do woli

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

myslisz ze jak wysuszysz trawe to białko z niej wyparuje ? :D

stad ta teoria ze w sianie nie ma białka ? 

białko to nie woda ;)

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Jak chce chłopak maksymalne przyrosty to musi dać trochę białka,w sianie jest białko,ale może nie wystarczyć do dobrych przyrostów  nie musi być sianokiszonka może być śruta rzepakowa lub sojowa.A co ja tam się znam 

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Mikruss napisał:

Sianokiszonka to bialko i wlokno a siano to samo wlokno...ot roznica

Zanim napiszesz głupoty to może lepiej troszkę poczytaj, w tabelach pasz można szybko znaleźć dane.

Na 1kg siana z traw 2 pokos przy zawartości 901g suchej masy przypada 140g białka.

Na 1kg kiszonki z traw 2 pokos przy zawartości 538g suchej masy przypada 77g białka.

To nie są dane wyssane z palca, tabele składu chemicznego i wartości pokarmowych pasz wykonane przez instytut zootechiki w Krakowie w 2010r.

Czytajcie, analizujcie i działajcie z głowa, a nie słuchajcie jakiś zabobonów :) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

901 gram suchej masy w 1 kg siana to dużo

srednio przyjmuje sie 85% suchej masy w sianie

a białko to juz zależy od wielu czynników

siano zrobione z byle dziadostwa może byc mniej warte niz kiszonka z żyta, może tez tą kiszonke przewyższac kilkakrotnie ...

wszystko zalezy od składu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ozzborn napisał:

901 gram suchej masy w 1 kg siana to dużo

srednio przyjmuje sie 85% suchej masy w sianie

a białko to juz zależy od wielu czynników

siano zrobione z byle dziadostwa może byc mniej warte niz kiszonka z żyta, może tez tą kiszonke przewyższac kilkakrotnie ...

wszystko zalezy od składu 

Wiadome, że zależy od wielu czynników, ale jak zrobisz na tej samej łace siano i kiche to wtedy stosunek będzie podobny do tego który napisałem. O kiszonce z żyta nic nie pisałem, więc nie wiem skąd nagle o tym wspominasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

wspominam po to by uswiadomic niektórych ze siano ze 100 letniej łaki może byc mniej warte nawet od kiszonki z zyta o której sie mówi ze jest nic nie warta :D

niektórym to trzeba pewne rzeczy łopatologicznie tłumaczyc :D

dodam jeszcze ze w gps z żyta jest 8-10% białka w suchej masie, czyli tyle ile w kiszonce z qq o której wioskowe "specjalysty" mówią ze to pasza białkowa :) 

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

to napisze tak

dobrze zrobiony gps ze zboża jest lepszy od sianokiszonki ze starych byle jakich łak :D

znajomy robił badania gps z prosa i mu wyszło 12% białka w suchej masie

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ozzborn napisał:

to napisze tak

dobrze zrobiony gps ze zboża jest lepszy od sianokiszonki ze starych byle jakich łak :D

Zgadzam się, ale pytanie było odnośnie siana a sianokiszonki, więc nie potrzebne jest poruszanie innych kiszonek, bo zaraz ktoś napisze jeszcze u kukurydzy itd i zapętlimy koło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

A co powiecie na temat sianokiszonki żyto z wyką ??? Lub w tym roku zrobiłem sianokiszonkę owies plus seradela ???


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

owies plus seradela to może byc niezła pasza

jak ci bydło tą kiszonke pobiera ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Haa już zjadły i szukają więcej .Na piachu 6 i rz dało mi 20 balotów z ha .

Ta sianokiszonka owies plus saradela pięknie pachniało ,to samo żyto z wyką też bardzo ładnie pachniało i oby dwie pasze miały kolor ładny żółty .Wcześniej karmiłem sianokiszonkę z trawy zakupioną to było dziadostwo nic nie warte .

 

Edytowano przez RafaKdziela
Uzupełnienie danych

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

ciekawe jakby zasiac seradele z żytem jarym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj