Gość marekfarmer

Pasza treściwa dla Opasów

Polecane posty

maciejo360    27

Mocznik działa w ten sposób, że dostarczony do żwacza azot jest przemieniamy w amoniak, który z kolei jest przez bakterie wykorzystywany do budowy "własnego" białka, który z kolei staje się białkiem wchłaniany przez opasa ;) Mocznik podaje się nie nie od samej wagi, ale również od wieku, ponieważ dana sztuka musi mieć już w pełni wykształcony żwacz. Jest to około 6-7 miesiąca. Mocznika takiego "na pole" radziłbym nie podawać, ponieważ ma zbyt dużo zanieczyszczeń. Lepiej kupić mocznik paszowy. Mocznik dajesz w dawce gdzieś pomiędzy 20-30 gram na 100kg masy danej sztuki, dziennie nie przekraczasz dawki 150 gram. Dodatek ten należy wprowadzać stopniowo, zaczynajac od małych ilość i powoli zwiększać. No i taka ważna rzecz: jeśli podajesz bydłu jakieś kupne pasze lub koncentraty to sprawdź czy nie zawierają one już mocznika, bo jak zwierzęta mogą potruć się od nadmiaru amoniaku i nawet niektóre sztuki mogą zejść z tego świata, także zalecam ostrożność w stosowaniu tego dodatku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
papryk    0

Witajcie, Chciałbym was prosić o poradę w jakich ilościach podawać opasom kiszonkę z kukurydzy i sianokiszonkę w wadze od 150 kg do 200 kg i o ile ją zwiększać wraz z wzrostem byczka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skorpion2021    38

Pasz tresciw a dla opasów 18,3 % białka

pszenica               350 kg

jeczmien               300 kg

mocznik paszowy  10 kg

śruta rzepakowa    200 kg

otreby pszenne     100 kg

blattin B92ADE      25 kg

sól paszowa          8-10 kg

kreda paszowa      15 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Krzychu z ust mi wyjąłeś te słowa .Robić ,żeby robić to ja dziękuję .Ale skład tej mieszanki wygląda bardzo obiecująco .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

No chyba ze trzymac byki max 17 miesiecy i sprzedawac w wadze 750 i wiecej wtedy to by sie oplacalo. Ale takie przyrosty tylko na agrofoto sa. Ja wole dawac mniej paszy, objetosciowej mam do oporu  i byki sprzedaje  24-26 miesiecy.

Edytowano przez krzychuuuuu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skorpion2021    38

Dłużej niż 22-24 miesiące jeszcze żadnej sztuki nie trzymałem sprzedając mają około 800 kg pasza dobra wiadomo ze sztuki powyżej 400 i więcej już mniej białka potrzebują. 7 kg też mówie ze troche dużo zywieniowiec tak stwierdził ale gdzie jest napisane że trzeba go we wszystkim słuchać ;) do 6 max i objetościowych do oporu takich jak kukurydza sianokiszonka i słoma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak na oko licząc to te 6 kg treściwej ok 4,5 zł dziennie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skorpion2021    38

możesz dać 4 kg ale takich samych przyrostów nie będzie każdy robi jak uważa masz lepszą i tańsza pasze o podobnych parametrach?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
york2002    0

Ja 800kg paszy tak przyrządzam;

-250kg śruty pszenżytniej

-150kg śruty pszennej

-100kg śruty żytniej

-150kg śruty jęczmiennej

-50kg śruty sojowej

-50kg śruty rzepakowej

-50kg koncentratu firmy provimi.

 

Na ile Ci to starcza i dla ilu opasów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Pisał o tym pare postów wyzej.

 

 

To jest pasza dla sztuk powyzej  150 kg i jak ma 200 kg to dajesz 3 kg jak 300 kg dajesz 4 kg aż do 6- 7 kg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basti0999    2

Podpowiedzcie czy jak bym dawał sam śrut z własnych zbóż(żyto,pszenżyto, jęczmień, owies) i do tego mocznik było by ok? Czy gdy stosujemy mocznik musimy dać też śruty rzepakowej? 


Podpowiedzcie czy jak bym dawał sam śrut z własnych zbóż(żyto,pszenżyto, jęczmień, owies) i do tego mocznik było by ok? Czy gdy stosujemy mocznik musimy dać też śruty rzepakowej? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TelefonyRadom    213

Pomożecie panowie posiadane zboża mieszanka ( 50% owsa 25 % Jęczmień 25 pszenica ) pszenżyto i żyto koncentrat Sunbull bydło do roku w wadze 200-450 kg z pasz objętościowych kiszonka z kukurydzy i sianokiszonka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
TelefonyRadom jakiej pomocy oczekujesz ?.Moje opasy od dziś szamją 20% otrąb  żytnich w mieszance paszowej .Do tej pory pasza była za tłusta i co chwila nie dojadały .Dziś koryto wylizały .Koledzy karmicie może swoim byczkom koncentrat OPAS -2  z nutreny niebieski ?

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacentop    1

Co wychodzi korzystniej jako pasza dla bialkowa dla bydla opasowego? łubin po 800zł czy sruta rzepakowa po 950zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

co zmienić/uzupełnić w mojej dawce:

sianokiszonka z lekką domieszką słomy jęczmiennej, kiszonka z kukurydzy

a z treściwych:

200 kg pszenicy

100 kg jęczmienia

100 kg pszenżyta

13,5 kg kredy

50 kg opas 2 z nutreny

Wiem że ekonomicznie można byłoby pszenice czymś innym zastąpić ale nie mam jej w ilościach tirowych a sprzedawać ją i kupować otręby czy pszenżyto to wyjdzie skórka za wyprawkę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Co wychodzi korzystniej jako pasza dla bialkowa dla bydla opasowego? łubin po 800zł czy sruta rzepakowa po 950zł

 

Cena jak cena ,ale policz sobie białko .Rzepaczanka ma ok 35% białka a  łubin wiele mniej .Łubin może zaszkodzić w większej ilości a śruta rzepakowa nie powinna .Przynajmniej ja się z tym nie spotkałem .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
manitou99    0

Jest okazja kupic bobik po 700zł dla opasow. Warto kupic w tej cenie? Sruta rzepakową moge miec za 900zł z dostawa do domu. Co lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj