lewy85

budową obory wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce

Polecane posty

lewy85    1

Witam

Zastanawiam sie nad budową obory wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce docelowo na ok 50 DJP, i wlasnie mam kilka pytan do uzytkownikow takich obor lub podobnych, a mianowicie czy lepszy jest korytarz gnojowo-przepędowy na rusztach czy na gladkim betonie?? u mnie w okolicy są i takie i takie i kazdy chwali swoje, np gosc ma ten gorytarz na gladkim betonie i mowi ze pozatym ze musi codziennie ciagnikiem gnoj wywozic z niego to ma same plusy, raz ze zaoszczedzil na na rusztach, dwa ze nie musi wywozic tego co jest podrusztami no i nie smierdzi mu tak w oborze, ale za to musial zrobic dodatkową plyte obrnikową na zewnątrz. a drugi gosci twierdzi ze ruszta są lepsze bo nie musi codziennie wywozic gnoju, nie musial budowac dodatkowej plyty no i krowy mają dobre racice bo troszke je sobie scierają na rusztach, ale jak bylem u niego w oborze to smierdzi jak cholera... Druga sprawa jaka hala udojowa?? u mnie okolicy są same typu "jodelka" (rybia osc) i nikt na nie nie narzeka, osobiscie myslalem nad Autotnedemem ale jak bylem ostatnio w kielcach na targach Agro-tech to kazdy z dealerow odraddzal mi ten typ hali udojowej, wszyscy polecali jodelke.

Sprawa nastepna to jaki moze byc przyblizony koszt takiej inwestycji palnuje zrobic tą obore na kostrukcji stalowej??

Czy opalaca sie czekac i meczyc z papierkową robotą zeby dostac zwrot polowy poniesionych kosztow kwalifikowanych?? czy moze olac to wszystko brac kredyt i budowac na wlasną reke??

Obecnie mam 15 krowek dojnych do tego troche jalowek i mlodziezy i juz nie ma gdzie tego trzymac budowa obory to koniecznośc, chetnie pogadam z kims na gg kto budowal podobną obore w oststnim czasie moj numer to: 6412286 piszcie nawet jak nie jestem dotepny, czesto jestem nie widoczny.

 

Z gory dzieki za wszelkie odpowiedzi

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

powiem tak - piszmy tutaj - pozniej inni będą mogli z tego korzystac :lol:


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziemowit    0

na głębokej ściółce to ja bym w zyciu się nie zdecydował, raczej wolnostanowiskowo ze stanowiskami

Jak koles u mnie na wsi ma na głebokiej sciólce ok.50 krów to przyczepe słomy codziennie wwala a krowy są brudne po brzuch. No po prostu całe czarne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75
osobiscie myslalem nad Autotnedemem ale jak bylem ostatnio w kielcach na targach Agro-tech to kazdy z dealerow odraddzal mi ten typ hali udojowej, wszyscy polecali jodelke.

 

Tak, a to dziwne podejście do sprawy, odradzali Ci lepszą halę?

 

Wiadomo droższa, ale sam po 6 latach od założenia Auto Tandemu nie zmieniłbym jej na inną.

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=11361

 

Napisz co Ci "fachowcy" stwierdzili i z jakiej firmy ;) :lol:

 

ale jak bylem u niego w oborze to smierdzi jak cholera

 

Ma na rusztach a do tego porządną wentylacje kalenicową i okna uchylane i nie stwierdzam że śmierdzi :o

Jedna strona na rusztach: http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=11357

A druga na ściółce: http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=11359

 

Nie żałuje takiego układu obory, obornika mam pod dostatkiem, to samo z gnojowicą. A obornik na łąkę trochę nie bardzo, a gnojowicą jak polejesz to dużo mniej nawozu idzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0
na głębokej ściółce to ja bym w zyciu się nie zdecydował, raczej wolnostanowiskowo ze stanowiskami

Jak koles u mnie na wsi ma na głebokiej sciólce ok.50 krów to przyczepe słomy codziennie wwala a krowy są brudne po brzuch. No po prostu całe czarne

Ja kiedyś widziałem u kolesia krowy na głębokiej ściółce (chyba z 60 szt.) i wcale tak dużo nie ścielił (3 bele) a krowy były czyste. Dla porównania powiem, że u tego samego gościa stały w oborze obok sztuki na uwięzi i dopiero były wyświnione!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

u mnie na wsi ruszyła budowa takiej obory jak w temacie i juz po wsi "myśl" chodzi, że mimo wszystko bedzie brudna tak jak mówi @ziemowit... szczerzemówiac obory na rusztach w okolicy są ale też zdania za dobrego nie mają, krowy wyzyłowane pod względem wydajnosci mają słaby organizm, łamią nogi a odchodu trzeba wgarniać od brzegów dosyc często jak nie chce sie mieć ich brudnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lewy85    1
na głębokej ściółce to ja bym w zyciu się nie zdecydował, raczej wolnostanowiskowo ze stanowiskami

Jak koles u mnie na wsi ma na głebokiej sciólce ok.50 krów to przyczepe słomy codziennie wwala a krowy są brudne po brzuch. No po prostu całe czarne

Powiem to tak, czy krowym są czyste w dużym stopniu zależy od samego gospodarza no i jakością słomy jaką dysponuje, w marcu odwiedzielm dwie obory wolnostanowiskowe na glebokiej scialce, wlascicieli troche znam są to porządni gospodarze zawsze u nich musi byc dopiete na ostatni guzik:) i krowy byly czysciutkie nie pobrudzone prawie wcale, u mnie na uwiezi są w gorszym stanie niekiedy, jeden z nich mi powiedzial że ze slomą to jest tak jak jest balot slomy trzymany w stodole lub pod wiatą to na dzien wystarczą mu 3 sztuki i jest ok w oborze (ma obore na 60sztuk) a jak rzuci slome z dworu to 7 balotow to na wieczor nie ma po niej sladu... ostatnio tydzien temu bylem u goscia ktory przerobil stodole na wolnostanowiskową jak wszedlem do obory i zobaczylem te krowy to az stracilem apetyt... krowy chodzily po kolana w gu***ie, nawet łby mialy brudne, przykry widok, wlasciciel mowi ze musi oszczedzac na slomie bo mu braknie, jak zobaczylem te jego krowy to juz mie sie odechcialo z nim gadac

 

@robertbara odnosnie hali udojowej, to przedstawiciel firmy Alima bis (co prawda nie mają w swojej ofercie hali typu typu tandem i pewnie dlatego mial takie negatywne zdanie o niej..) powiedzial mi wprost ze ten rodzaj hali cytuje" to jest najwieksze gówno itd" swoją drogą ciekawe podejscie do klienta:), gosc z DeLaval powiedzial mi natomiast ze jesli chce to oczywiscie mogą mi zalozyc tego typu hale, jego argument przeciw to to że krowy w tego typu hali czesto zrzucają aparaty udojowe po prostu kopiąc w nie bo mają duzo miejsca, natomiast gosc z Westfali powiedzial mie w ten sposob ze jest problem z przyuczeniem krow do wchodzenia do boksów, twierdzil ze jak wchodzi kilka krow naraz to jest ok ale jak pojedynczo to czasem lubią sobie stanąć na korytarzu i stac. co mnie zaciekawilo to to że wszyscy ci gosci zgodnie twierdzili (moze jakas zmowa:)) ze tego typu hale praktycznie montują tylko w polsce, na zachodzie w krajach starej 15 tych hali bardzo malo sie sprzedaje.

Mimo wszytskich glosw przeciw i tak ten rodzaj hali autotandem wydaje mi sie byc dobrym rozwiązaniem.

 

A odnosnie nieprzyjemnego zapachu w oborze na rusztach u tego goscia co bylem to fakt nie mial wentylacji kalenicowej, i moze dlatego tak smierdzi, pewnie masz racje dobra wentylacja powinna jakos z tym problem dac sobie rade :lol:

 

Przy budowie obory chcialbym zamknąć sie w ok 400 tys (w tym zakladając hale typu autotandem, konstrukcja stalowa bez rusztow) jak sądzicie da rade srobić solidną obore za tyle kasy??

Dostal ktoś z Was zwrot plowy kosztow z Uni na budowe obory??? czy kazdy na wlasną reke budowal?? i czy oplaci sie wogole bawic i czekac kawalek czasu na decyzje i formalności związane z zalatwienie papierow potrzebnych do zwrotu polowy kasy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75
przedstawiciel firmy Alima bis (co prawda nie mają w swojej ofercie hali typu typu tandem i pewnie dlatego mial takie negatywne zdanie o niej..) powiedzial mi wprost ze ten rodzaj hali cytuje" to jest najwieksze gówno itd" sowją drogą ciekawe podejscie do klienta:)

 

No jeśli to przedstawiciel Alima bis to bez komentarza ;)

 

jego argument przeciw to to że krowy w tego typu hali czesto zrzucają aparaty udojowe poprostu kopiąc w nie bo mają duzo miejsca

 

No a w innej hali to Ci nie zrzuci. :o Mój znajomy ma Rybią ość i jak krowa chce to też zrzuci :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
halun20    2

ja mam hale autotandem i osobiście ją polecam na rybiej ości doiłem 2 miesiące i to była męczarnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

Mam takie pytanie czy mając 70 krów dojnych i 70 młodzieży od tych krów jestem w stanie spłacić w ciągu 10 max 15 lat 2 000 000 zł kredytu?? Bo musiałbym oprócz postawienia obory kupić ziemie.

Jakie są według was wogole dochody z minimum 50 sztuk?? Czy dałoby się z tego utrzymać dwie rodziny??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek2305    0
;) No jak byś się bardzo postarał to może i byś dał rade spłacić ten kredyt przez 15 lat bo przez 10 to chyba nawet nie ma mowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Wszystko zależny na jakim poziomie będzie opłacalnosc bydła za kilka lat.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My posiadam oborę na głębokiej ściółce z rusztami przy stole paszowym u krów i jałówek. Co do rusz jest to bardzo dobra sprawa tylko wiadomo, że przez cały rok to tego towaru się na robi żeby to było dobre to polania na pole to trzeba dobrze rozmieszać tą gnojowice więc trzeba mieć dobre mieszadła.

A do krów to zależy od gospodarza jak pościeli takie będzie miał krowy do dojenia ;) My aktualnie przy obsadzie 45 krów dojnych ścielimy 2 dziennie teraz jak krowy poszły już na pastwisko wystarczy spokojnie 1 dziennie.

Hale mamy 2x5 rybia oś Z Delaval i nie narzekam wszystko sprawnie chodzi i solidzie wykonane.

A co do zwrotu to my braliśmy hale, zbiornik i stacje paszowe na PROW

 

http://www.agrofoto.pl/forum/Krowy-image125754.html

http://www.agrofoto.pl/forum/Obora-srodek-image119480.html


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

Ja również mam oborę na głębokiej ściółce z rusztami przy stole. Na około 30-40 sztuk wystarczają 2 baloty dziennie. Hala to autotandem 2x3 i spisuje się dobrze :D. Pierwszy tydzień dojenia był na prawdę masakryczny u nas, ale na szczęście mamy to już za sobą ;) .


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Witam. Zamierzam budować oborę wolno stanowiskową na głębokiej ściółce. Wymiar 18x30 m konstrukcja metalowa be podpór. Jestem na etapie projektu . Mam pytanie czy na części legowiskowej potrzebny jest jakiś kanalik ( odciek gnojowicy ) do zbiornika , tak jak to jest na płycie gnojowej . Czy wszystko wsiąka w słomę i nie potrzeba żadnego dodatkowego odprowadzenia gnojówki.

 

Następna sprawa to pokrycie dachu. Co zastosować płyty warstwowe czy blachę i podwieszone docieplenie z płyt poliuretanowych?

 

Początkowo chciałem zastosować blachę i te płyty podwieszane. Wtedy miałbym gładki sufit i zasłonięta konstrukcje. Martwi mnie tylko skraplanie wody na powierzchni blachy. I teraz już nie wiem sam co będzie lepsze . Eurofali nie biorę pod uwagą. Czekam na wasze sugestie.

 

Pozdrawiam.

Edytowano przez Pawel156

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomsky    0

Witam, widze że temat troszkę zapomniany... Mam pytanie do użytkowników obór na głębokiej ściółce z korytarzem rusztowym przy stole paszowym. Ze względu na fakt iż w tego typu obiekcie obornik z części legowiskowej wybiera się okresowo co kilka miesięcy musi być ona zagłębiona i to znacznie w stosunku do korytarza rusztowego. W jaki sposób krowy bezpiecznie pokonują tę różnice poziomów, przecież pokonują tą droge wielokrotnie w ciągu doby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konkret    0

Jesli juz obora wolnostanowiskowa to lepiej na p lytkiej Scółce bedzie tanieja ścielarka załatwi pomniejszenie zużycia słomy.A jesli mi powiecie ze krowy bedą sie ślizgac to wystarczy piłą do betonu zrobic rowki w posadzce i po sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Schody do stolu paszowego a nie lepiej ulatwic sprawe i bez balkonu tylko stul paszowy tyle nad posadzka zeby dostala krowa z niej? A gnoju i tak przybywa wienc różnica poziomow sie wyrówna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj