ahme999

WBC- jak jest naliczana cena?

Polecane posty

ahme999    116

Gdy sprzedajemy tuczniki na wagę żywą sprawa jest prosta-cena/kg *0.97(tzw "skidka" 3 %)

Sprawa się komplikuje przy rozliczaniu się na poubojową- wg jakich wzorów zakłady wyznaczają kwotę do zapłaty za tucznika? Ile złotówek można zyskać przy sprzedaży na poubojową względem żywej?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

A to zależy kolego jakie masz mięsne świnki wiec tak średnio musisz liczyć + - 80 % wybicie Z TUCZNIKA 100KG czyli wychodzi 80 kg mięsa # 4,60zł/kg (klasa e na dziś)=368zł jeżeli tą świnie sprzedaż na żywo =97kg#3,30 =320zł różnica na 1 szt 48zł teraz wszystko zależy jak się wybijają i jaka mięsność!!! Ze swojego doświadczenia wiem ze na wybicie jestem zawsze te 40 zł do przodu czasami to cały zysk hodowcy więc polecam spróbować :)


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Widocznie rolnicy w waszych stronach bardziej napychają świnkom kiszki przed sprzedażą więc masarnie się bronią :) ;p

 

..ale rozmawiajmy o wbc, bo trzeba będzie zmienić nazwę tematu ;P


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Teoretycznie na wbc powinniśmy mieć chyba więcej skoro pośrednicy płacą x/kg i jeszcze opłaca im się wynająć gdzieś plac, zawieźć kabany do ubojni , zapłacić podatki itd..

 

Czy ktoś może zrobić jakąś mała symulacje dla tucznika o masie 115 kg i mięsności 54% (wydaje mi się średnią, do osiągnięcia bez większych problemów)?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

115 * 80%=92kg * 4,41zł za U =405,72 netto+6%=430,06zł. brutto

Tak ja bym dostał za takiego we wtorek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Skąd się wzięło 80% ? -to jest szacunkowa masa tuszki po wytrzewieniu?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

Tak średnio taka jest wybojowość czyli odchodzi 20% zależy od rasy,okarmienia iiii rzeźni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

W sumie wybojowość to powinna być podobna, bo mniej więcej każdy świniak ma tyle samo wnętrzności co i inny o podobnej masie;)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

Jak ponad dobę nie jedzą{szkoda paszy}tylko woda to wybojowość 82%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Czyli wybojowość to stosunek masy wytrzewionej tuszy do masy tucznika bezpośrednio przed ubojem?

 

Często zdarza się wam być "oszukanym" na poubojowej przez ubojnie? Bo w końcu nie można chyba skontrolować czy dobrze ważą? Na dobrą sprawę, to można mieć nawet zważone nie swoje sztuki...:) ?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Wybojawość to stosunek tuszy (dwóch półtuszy) do wagi żywej, jeśli w praktyce waży się przed ubojem to waży się w trakcie lub przed załadunkiem. Przyjmuje się że dobrze żywione tuczniki mają 78-82%, jest kilka dodatkowych czynników tak jak pisał jarki czy to co pisałem w innym temacie, czy potrąca się na obżarcie do obliczeń czy nie. Natomiast przy świnka żywionych ziemniakach itp może ponoć spaść nawet poniżej 70%.

Z resztą ten parametr jest w sumie tylko teorią przy WBC. W praktyce jeśli jakaś rzeźnia to podaje to wynika to ze wzoru a nie ze stanu faktycznego a podstawą jest waga tuszy reszta jest kwestią wyniku (przetworzenia wagi tuszy)

 

Ja uważam że co do wagi tuszy jeśli zdarzyłby się jakieś nieprawidłowości czy oszustwa to są pojedyncze przypadki. Tusza jest po prostu oznaczona i wisi jakiś czas po uboju w chłodni wagę zawszę można sprawdzić a tusza cały czas wisi na haku i jest dowodem (wiadomo że podczas chłodzenia traci trochę na wadze ale są na to wzory i idzie to wyliczyć.

 

Jednak co do badania mięsności mam osobiście wiele zastrzeżeń. Mięsność bada zawsze pracownik rzeźnie i jak coś robi to wie kto jest pracodawcą. Wątpliwości mam tylko dla tego że, jak świń brakuje to wszystko jest ok, ale jak świń jest dosyć to w niektórych zakładach średnia mięsność potrafi spaść nawet o 4-5%. Po prostu uważam że istnieje możliwość manipulacji i niektóre zakłady z takiej możliwości częściej czy rzadziej, ale korzystają.

Uważam że jak ktoś ma dobrą mięsność to traci sprzedając na żywą wagę, na chyba że odstawia do lokalnej ubojni a rzeźnik znając dostawcę w odpowiedni sposób to premiuje.

 

Jeszcze jedna sprawa czyli waga sprzedawanego tucznika standard tuszy na WBC to 65-115kg czyli 85-145kg wagi w chwili odstawy (przed potrąceniem na obżarcie), czyli można odstawiać cięższe świniaki. Wiadomo że z wagą mięsność spada, ale przy wysokiej cenie tucznika i tak by się to opłaciło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

Tak tak jak sprzedawałem na żywą to lokalna dawała mi około 30 groszy więcej od spędowej, ale i tak wole na wbc bo jakie są taka cena a nie wieczny lament

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

A w jakiej wadze nailepiej sprzedawać na wbc , bo jeszcze nigdy tak nie sprzedawałem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy zakład ma inny przedział wagowy. U mnie akurat jest 70-107 tuszy, czyli na żywo ok 95-130kg.  W Pini to jest bardziej skomplikowane bo tam każdy tucznik ma inną cenę w zależności od wagi i mięsności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najlepiej 110-120 kg są zakłady które dodastkowo premiują ten przedział wagowy w klasie E i zużycie paszy na kg jest najbardziej optymalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter55    4

Witam.Jakie ubojnie najlepiej płaca za tuczniki?

Edytowano przez pioter55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj