GREMLIN

Zaleganie poporodowe krów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
alek162    1

U nas jak krowa nie podnosiła się po wycieleniu, to przyjechał weterynarz i stwierdził, że krowa ma paraliż nóg. To jest właściwie odrętwienie nóg. Da się to oczywiście wyleczyć. Często chorują na to krowy mleczne, my taką mamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GREMLIN    2

Było 2 lekarzy wzięli 200 i sami nie wiedzą co jest

A jeśli by było z nogami to jak wyleczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alek162    1

Dostała wtedy kroplówki (były dwa rodzaje) i zastrzyk wzmacniający. To było odwapnienie kości - pytałem teraz wujka :)

 

Co jej dajesz do jedzenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

U mnie był niedawno podobny przypadek. Lekarz co wizyta wapno i glukoza i nic efektu! Przyjechał inny lekarz i tylko spojrzał i powiedział że to otłuszczenie wątroby i trzeba z nią uciekać. Wziął krew do badania i się potwierdziło. Tyle że u mnie zaczęło się to dzień po porodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alek162    1

U mnie normalnie wyszła z tego:)

@GREMLIN, może ogarnij jeszcze jednego lekarza.

 

Próbowałeś jej dać zwykłe siano? Posól jej, to może się uda, żeby coś zjadła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

To ze krowa nie wstaje wynika z powodow zywieniowych. W czasie zasuszenia miala zbyt duzo wapnia w dawca. W tym okresie musi nauczyc sie pobierac wapn z siebie. jesli jest go za duzo przy zasuszeniu krowa dostaje sygnal podczas porodu do produkcji mleka i pada. Błedem jest rowniez dojenie krowy 1 raz po porodzie w duzych ilosciach. U mnie zdaja sie okolo 3l i daje sie okolo 300ml wapnia domiesniowo


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GREMLIN    2

W sumie za bardzo się zapasła ale jak by to było może odwapnienie to po dawce 6*250 powinno pomóc?w sumie sam już nie wiem co robić?

nie dojona 48h od wyc. bo niema jak :)

 

 

słyszałem o jakimś przyrządzie do podnoszenia z tyłu za biodra ale nie wiem czy to coś da ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rogeryk    0

To uciekaj z nia... jak była zatoczona to możliwe że jest to otłuszczenie wątroby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alek162    1

Możliwe, że to przypadłość wątrobowa. Radzę jednak poszukać jeszcze jednego lekarza, do trzech razy sztuka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

słyszałem o jakimś przyrządzie do podnoszenia z tyłu za biodra ale nie wiem czy to coś da ?

ja ten przyrząd ostatnio pożyczyłem z farmy, przyrząd dobra sprawa złapie za kości biodrowe i podnosi krowę ale cóż w moim przypadku ustała z 5 min na tym przyrządzie padła na ryj i za 2 dni zdechła, w takim przyrządzie krowa powinna stać max pół godz jeśli stojąc pół godz nie ustoi sama to już nic takiej nie pomoże, moja krowa była zawsze w dobrej kondycji no cóż ale była już po 10tym cielaku mój błąd no i 6 godz po porodzie zaczęła charczeć, kroplówki z wapnem nic nie pomogły, lekarz stwierdził że była zalana przez robienie wlewów że z niedoboru wapna mięśnie były osłabione i dlatego mięśnie przełyku i mogła się zalać, ogólnie to teraz lekarze lecą sobie w bambuko, kiedyś 15-20 lat temu może te krowy były inne ale nie sądzę bo od tych sztuk mamy córki, poprostu lekarze dawali mniej kroplów ale 2 razy dziennie i krowy nawet po 4 dniach wstawały, a teraz na raz ogromna dawka, kiedyś stary weterynarz twierdził że taka duża ilość kroplówka na raz to serce nie wytrzymuje a teraz wszyscy od razu chcieli by krowy podnieść, na drętwienie nóg ważne jest żeby zmieniać pozycje nacierać nogi alkoholem i żeby zawsze nogi były z jednej strony a krowa leżała na boku, można położyć całkiem na bok ale wtedy może zbeczkować a tak można związać nogi żeby lekko na boku sobie leżała :)

Edytowano przez andrzej2110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafffffff    9

Tez miałem takie przypadki i na ogol kroplówka z wapniem pomagały i krowy wstawały, jednak ostatnio tez po porodzie krowa nie chciała się podnieść, lekarz przyjechał standardowo wapn dal a tu nic , po dłuższym namysle weterynarz złapał przednie kopyta i chciał zgiąć i jej pomoc podkładając je pod nią bo miała wyprostowane i rekami nie mogliśmy je ruszyć , podał kroplówki z Magnezem i po 3 godzinach wstała jak ta lala. Wiec może spróbuj dać jej magnez jeśli ma takie objawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GREMLIN    2

Dzięki za podpowiedzi ale słabe były rokowania i poszła do żyda bo jutro niedziela i nigdy nic niewiadomą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

U mnie też to bywa i dotyczy tylko 3-4 sztuk, wstają zazwyczaj po max dawce wapna i glukozy (podanej w ciągu 3 dni, bo więcej nie można- raz się zdarzyło że krowa leżała tydzień). Z resztą jest ok. a jedzą to samo co inne. Wyczytałem artykuł na temat paraliżów poporodowych w necie. Z niego wynika że na pare godzin przed porodem i po porodzie przez jakiś czas trzeba podawać coś co zawiera glukozę i wapno. Wiem że glukoza to między innymi skrobia (ziemniaki, coś co ma cukier w sobie, itd.), ale w czym mamy sporo wapna?

Bardzo ciekawy artykuł był na ten temat, jak go znajdę do dam link!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

Witam! Czy ktoś z forumowiczów stosował manipulacje równowagą kwasowo-zasadową do celów zapobiegania HPP u krów?? Jakie są efekty?? Ostatnio maiłem właśnie z tego kolokwium i zastanawiam się czy nie wprowadzić tej metody u swoich krów. Nie wiem tylko jak to w praktyce wygląda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asior14    11

Witam wszystkich mam problem ze swoją krówka. a mianowicie w środę jak się położyła to już nie wstała do dziś dzień cielna była już termin miała i jak leżała to się ocielić nie mogła. Gdy wezwałem weterynarza wyjął cielaka i daj jej kroplówkę bo myślał że to odwapnienie potem był w sobotę kolejny raz i jakiś lek do wlania dał. i do dziś zero efektu co to może być smile.gif

Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Czasami długo to trawa. U mnie raz taka leżała tydzień. Ważne aby jadła choć trochę.

Leżała od początku na stanowisku czy luzem? Nie rozjechała się na tylnych nogach "jak żaba" podczas próby wstawania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj